Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μέλι για μελισσοτροφή

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
priobolos
Μέλος
Μέλος
priobolos


Αριθμός μηνυμάτων : 121

Μέλι για μελισσοτροφή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μέλι για μελισσοτροφή   Μέλι για μελισσοτροφή Icon_minitimeΚυρ Ιουν 19, 2016 8:09 pm

Καλησπέρα εχω 5-6 κιλά μέλι το οποίο είναι απο ξαφρίσματα έχει πολυ αφρο.κάνει για μελισσοτροφή?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Μέλι για μελισσοτροφή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι για μελισσοτροφή   Μέλι για μελισσοτροφή Icon_minitimeΚυρ Ιουν 19, 2016 8:35 pm

Αν κανει λεει με χιλια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priobolos
Μέλος
Μέλος
priobolos


Αριθμός μηνυμάτων : 121

Μέλι για μελισσοτροφή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μέλι για μελισσοτροφή   Μέλι για μελισσοτροφή Icon_minitimeΚυρ Ιουν 19, 2016 10:04 pm

Ευχαριστώ mateus και η συνταγή νομίζω είναι στο ενα κιλο μέλι τρία κιλα αχνη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Μέλι για μελισσοτροφή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι για μελισσοτροφή   Μέλι για μελισσοτροφή Icon_minitimeΔευ Ιουν 20, 2016 12:04 am

Νομιζω πως η αναλογια ειναι 3 προς 1, δεν ειμαι και σιγουρος μπορεις να βαλεις οσο θελεις. Κοιτα μονο να μην βαλεις πολυ νερο και σου βγουν νερουλες. Εγω ετσι την πατησα και τρεχαν μεσα στην κυψελη. htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μέλι για μελισσοτροφή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι για μελισσοτροφή   Μέλι για μελισσοτροφή Icon_minitimeΔευ Ιουν 20, 2016 12:43 am

Έχω την εντύπωση πως αν την κάνεις με άχνη υπάρχει η περίπτωση να πετρώςει γιατί το συγκεκριμένο μίγμα έχει ξένες ύλες που ίςως να συμμετέχουν στην "πετροποίηση" του ζυμαριού που θέλεις να φτιάξεις. Θα σου πρότεινα το συγκεκριμένο μελάκι να το δώσεις σε έναν τροφοδότη αργά το απόγευμα σε δυνατό μελισσάκι και να καθαρίσουν αυτές το μέλι όταν θα είσαι σε δυνατή ανθοφορία για να το αποθηκεύσουν . Ότι μείνει στον τροφοδότη καθάρισε το και κανε τρύγο αν έχουν σφραγίσει το μελάκι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μέλι για μελισσοτροφή
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ...περί APIFONDA μελισσοτροφή ο λόγος......
» Μέλι από ... Σκ@τ@ !
»  Μέλι ή μέλισσες;
» Ασφράγιστο μέλι
» Μέλι και Φακελωτή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: