Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
_stratos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων    Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων  Icon_minitimeΔευ Οκτ 26, 2020 1:17 pm

Καλησπέρα σε όλους όσους είναι ακόμα ενεργοί. (μιας και βλέπω ότι όπως και σε άλλα αντίστοιχα φόρουμ έχει πέσει ησυχία).

Αγαπάω το μέλι και καταναλώνω άνω των 10 κιλών το χρόνο με την οικογένεια μου αλλά μέχρι εκεί φτάνει η σχέση μου μαζί του, κοινώς δεν είμαι μελισσοκόμος

Ο λόγος που έγινα μέλος είναι για να εκφράσω την δυσαρέσκεια μου ως χρήστης του βουνού Ποικίλο Όρος Αττικής (υποθέτω συμβαίνει και αλλού γιατί σιγά μην έχουμε ανεγκέφαλους μόνο σε ένα μέρος) στο οποίο εχθές εντόπισα 2ο σημείο με παρατημένα παλιά λάστιχα αυτοκινήτων τα οποία είχαν στο παρελθόν χρησιμοποιηθεί ως βάσεις για κυψέλες.  

ήρθα λοιπόν εδώ σε εσάς για να κάνω το αυτονόητο Smile , ήτοι να μπω και να γκρινιάξω και να σας χαλάσω λίγο την ηρεμία με σκοπό ίσως να βρω και τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να το αντιμετωπίσω, πέραν απο το προφανές να πάρω το αμάξι μου και να το κάνω φορτηγάκι και να κάνω τη δουλειά που έπρεπε να κάνει ο ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ανεκδιήγητος μελισσοκόμος (του κ@λου) απο μόνος του.

Υπόψην το 2ο σημείο είναι πρόσφατο. Δηλαδή ο βλ@κας που τα παράτησε το έκανε μέσα στο 2020. Επίσης όταν τα έβαζε πριν απο λίγους μήνες έτυχε να περνάω με την οικογένεια και να τον δω κατα την τοποθέτηση. Τον πλησίασα και τον ενημέρωσα οτι στο σημείο που τα βάζει περνάει πολύς κόσμος και είναι ρίσκο για αυτόν. Φυσικά ο τύπος ήθελε να κάνει τη ζωή του εύκολη και να μην κουραστεί πολύ και τα τοποθέτησε πολύ κοντά σε σημείο που περνάει είτε τρέχωντας είτε με ποδήλατα πολύς κόσμος.

Δε ξέρω τι έγινε απο την άνοιξη που τα τοποθέτησε μέχρι σήμερα που ξαναπέρασα μετά απο όλο αυτό το καιρό αλλά τώρα φαίνεται να έχει πάρει τα μελίσσια και να τα έχει πάει αλλού. Φυσικά τα λάστιχα τα έχει παρατήσει εκεί (άνω των 20).

Δυστυχώς δε κράτησα στοιχεία ή έστω τη πινακίδα απο το αυτοκίνητο του για να τον αναζητήσω να πάω να του τα πετάξω στην αυλή του σπιτιού του. Δεν περίμενα οτι κάποιος που αγαπάει τα μελίσσια δε θα αγαπούσε εξίσου και το δάσος που τους δίνει τη τροφή.

αυτά προς το παρόν

βαράτε....   htipieme

και αφού βαρέσετε μετά πείτε και καμιά ιδέα για την επίλυση του ναι; Το "δυστυχώς δε μπορούμε να κάνουμε κάτι με τους ανεγκέφαλους" δεν αρκεί.

Αρέσει στον χρήστη AlexGr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AlexGr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 20

Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων    Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων  Icon_minitimeΤρι Οκτ 27, 2020 11:43 pm

Δυστυχως εχεις δικιο.Τα λαστιχα αυτοκινητων ειναι η πιο φθηνη λυση για τους μελισσοκομους και ειμαι και εγω ενας απο αυτους που τα χρησιμοποιουν ΑΛΛΑ το βρισκω απαραδεκτο να τα παραταμε οπου να 'ναι,εχω τα λαστιχα στις κυψελες μου και οταν μετακινω τα μελισσια παιρνω ΚΑΙ τα λαστιχα και αφηνω το μερος πεντακαθαρο.

Αρέσει στον χρήστη mimis

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων    Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 29, 2020 6:52 pm

Καλησπέρα. Έχεις δίκιο. Τα άφησε εκεί γιατί θα τα ξαναφέρει. Να τον περιμένεις την ίδια εποχή του χρόνου!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
_stratos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων    Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων  Icon_minitimeΤετ Νοε 04, 2020 2:40 pm

psath έγραψε:
Καλησπέρα. Έχεις δίκιο. Τα άφησε εκεί γιατί θα τα ξαναφέρει. Να τον περιμένεις την ίδια εποχή του χρόνου!!!

καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση αλλά για να καταλάβω και εγώ, σε περίπτωση που τα ξαναφέρει αυτό είναι οκ δηλαδή; 20 παρατημένα λάστιχα στο βουνό με την υπόνοια και απόπειρα χρησικτησίας του σημείου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων    Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων  Icon_minitimeΤετ Νοε 04, 2020 4:26 pm

Όχι, και βέβαια δεν είναι σωστό. Πρέπει να πάρει άδεια από το Δασαρχείο για να τοποθετήσει μελίσσια. Υπάρχει και σχετικό ΦΕΚ. Εγώ απλά σε προετοίμασα. 😁😁😁
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
_stratos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων    Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων  Icon_minitimeΤετ Νοε 04, 2020 4:52 pm

psath έγραψε:
Όχι, και βέβαια δεν είναι σωστό. Πρέπει να πάρει άδεια από το Δασαρχείο για να τοποθετήσει μελίσσια. Υπάρχει και σχετικό ΦΕΚ. Εγώ απλά σε προετοίμασα. 😁😁😁

gia mas

σε ευχαριστώ δε το γνώριζα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rookiebee
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
rookiebee


Αριθμός μηνυμάτων : 9

Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων    Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων  Icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2021 10:08 am

Αν και παλιό το post, έτυχε σήμερα να το διαβάσω.

Τυχαίνει να βάζω κι εγώ τα μελίσσια μου στο Ποικίλο κι έχουν δει πολλά τα μάτια μου, όχι μόνο εκεί βέβαια αλλά σε σχεδόν όλες τις περιοχές που τα μεταφέρω.

Διαφωνώ πλήρως με την χρήση των ελαστικών αν και καταλαβαίνω γιατί τα προτιμούν κάποιοι μελισσοκόμοι. Εγώ χρησιμοποιώ ξύλινες παλέτες τις οποίες τις μεταφέρω μαζί με τα μελίσσια σε κάθε τόπο. Θεωρώ ότι τα ελαστικά είναι εντελώς ξένο σώμα σε μία δασική περιοχή και εκτός από το αντιαισθητικό του πράγματος, αποτελούν και μεγάλο κίνδυνο σε περίπτωση φωτιάς αφού θα δυσχεράνουν την διαδικασία κατάσβεσης.

Πιστεύω ότι όσοι τα χρησιμοποιούν θα πρέπει να τα μεταφέρουν αλλά κι αυτό μερικές φορές δεν είναι εύκολο.

Εύχομαι όσοι καταφεύγουν σε αυτά να βρουν άλλες λύσεις, πιο πρακτικές για τους ίδιους και που θα προστατεύουν και δεν θα υποβιβάζουν το περιβάλλον.

Πέρα από τα λάστιχα δυστυχώς βλέπω κι άλλα σκουπίδια που αφήνουν πίσω τους διάφοροι μελισσοκόμοι: Πλαστικά από τροφές, πλαστικοί κλωβοί βασιλισσών, dow και άλλα υλικά για μόνωση της κυψέλης, χαρτόκουτα κλπ.

Αν τα λάστιχα λοιπόν είναι δύσκολο να τα αντικαταστήσουμε με κάτι άλλο, τουλάχιστον ας προσέχουμε να μην βρωμίζουμε το δάσος και την εξοχή μας με τα διάφορα υλικά που είναι τόσο εύκολο να μαζεύουμε μόλις τελειώνουμε τις εργασίες μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κυψέλες πάνω σε παλιά λάστιχα αυτοκινήτων
» ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΑ (?) ΜΕΛΙΣΣΙΑ !!!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Οικολογικές ανησυχίες-
Μετάβαση σε: