Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μέλι από ... Σκ@τ@ !

Πήγαινε κάτω 
+7
ΣΠΥΡΕΤΟ
gemininea
ayla
dim
granazis
MILIBEE
IxNiLaTiS
11 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μέλι από ... Σκ@τ@ !   Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Icon_minitimeΤρι Ιαν 04, 2011 2:56 pm

Ναι, το άκουσα κι αυτό!
Προ της πρωτοχρονιάς ήλθε στο κατάστημά μου κάποιος Κρητικός με την γυναίκα του για ψώνια. Αναγνώρισα την Κρητική προφορά του, πιάσαμε την κουβέντα η οποία κατέληξε τελικά ... στο μέλι. Ως Κρητικός βεβαίως "γνώριζε" πολλά για το μέλι, όχι γιατί ήταν ο ίδιος μελισσοκόμος ή είχε διαβάσει μελέτες για το μέλι, αλλά γιατί του είχαν "εξηγήσει" για το μέλι διάφοροι γνωστοί του μελισσοκόμοι.

Το καλύτερο μέλι μου είπε - με ύφος εγκεφαλοχειρούργου - είναι το ανθόμελο που βγαίνει από αρωματικά φυτά της Κρήτης, και κυρίως το θυμαρίσιο. Του εξήγησα ότι άλλο πράγμα είναι η διατροφική αξία του μελιού και άλλο η γεύση και το άρωμα. Για παράδειγμα το πευκόμελο έχει πολύ περισσότερα ιχνοστοιχεία από όλα τα ανθόμελα, και γενικά τα μέλια μελιτωμάτων είναι θρεπτικότερα. Μπορεί όλα τα μέλια να έχουν κάποιες θεραπευτικές και αντιοξειδωτικές ιδιότητες αλλά άλλο αυτό και άλλο η διατροφική του αξία.

Μόλις λοιπόν του ανέφερα το πευκόμελο αμέσως αναπήδησε και μου είπε πως αυτό το μέλι είναι φτιαγμένο από τα "σκατά" της "αρρώστιας" του πεύκου!
Αυτό φαίνεται οτι του είχαν πεί οι μελισσοκόμοι φίλοι του !

Στον παρακάτω πίνακα φαίνεται η διαφορά διατροφικής αξίας των ανοιχτόχρωμων (ανθόμελων) από των σκουρόχρωμων (μελιτωμάτων)

https://2img.net/r/ihimizer/i/mf2h.jpg

Προσέξτε και τον παρακάτω πίνακα που δείχνει την Βακτηριοστατική Δράση του Μελιού (περιεκτικότητα σε υπεροξείδιο του υδρογόνου mg Η2Ο2 /gr).

https://2img.net/r/ihimizer/i/mf1l.jpg


Και στους δύο πίνακες η διαφορά στις περιεκτικότητες είναι φοβερή.

Το πρόβλημα που δημιουργείται σε αυτές τις καταστάσεις είναι το εξής:
Οι παραγωγοί ανθόμελου και θυμαρίσιου κατηγορούν τα μέλια των άλλων συναδέλφων τους ως υποδεέστερα προκειμένου να πουλήσουν το δικό τους σε υψηλές τιμές. Από την άλλη οι υπόλοιποι παραγωγοί είναι λογικό ότι θα αμυνθούν σε τέτοιες "αρβύλες" και μάλιστα θα απαντήσουν με στοιχεία όπως οι παραπάνω πίνακες. Ξεκινάει λοιπόν ένας "πόλεμος" που οι μέν θα κατηγορούν τα μέλια των δε, και τελικά αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα ο καταναλωτής να χάσει γενικότερα την εμπιστοσύνη του στο μέλι. Θα μας βλέπουν και εμάς όπως του πολιτικούς ( έλα μωρέ τώρα, πιστεύεις τους μελισσοκόμους; )

Αλλά αυτό που με βγάζει από τα ρούχα μου, είναι πως όσοι ισχυρίζονται ότι το δικό τους μέλι είναι τελικά το καλύτερο, πράγμα ηλίθιο, το πιστεύουν κιόλας. Βρίσκονται μέσα σε ένα κόσμο φανταστικό όπου οι ίδιοι είναι θεοί!

Συνάδελφοι άλλο πράγμα να λέτε τα θετικά στοιχεία του δικού σας μελιού, και άλλο πράγμα να κατηγορείτε τα μέλια των άλλων συναδέλφων σας. Προσέξτε το αυτό γιατί κάποια στιγμή θα γυρίσει μπούμερανγκ.

Για όσους παραξενεύονται όταν ακούν από διάφορους"ειδικούς" τη φράση: "τα σκατά της αρρώστιας του πεύκου" έχω να στους πληροφορήσω τα εξής:

1. Η "αρρώστια" του πεύκου δεν είναι αρρώστια . Πρόκειται περί ενός εντόμου που λέγεται Εργάτης του Πεύκου "Marchalina hellenica" το οποίο υπάρχει μόνον στην περιοχή αυτή της Μεσογείου και πουθενά αλλού.


2. Τα ... "σκατά" ....! Ο "Εργάτης του Πεύκου" τρέφεται με χυμούς από το πεύκο και αποβάλει τα περισσότερα σάκχαρα και ιχνοστοιχεία στο κουκούλι του (βαμβακάδα) τα οποία συλλέγουν τα άλλα έντομα όπως οι μέλισσες. Πρόκειται για μια εντελώς φυσική διαδικασία που δίνει ένα απολύτως φυσικό προϊόν υψηλής διατροφικής αξίας.

Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Ergatis4
Πεύκο με αποικία του εντόμου "Marchalina hellenica"

Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Ergatis2
Κουκούλι του "Marchalina hellenica"σε μεγέθυνση

Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! 1329019
Προνύμφη του εντόμου "Marchalina hellenica" έξω από το κουκούλι της



Σας αρέσει το καλό παλιό κρασί; Σας αρέσει το χρώμα του, τα άρωμα και η γεύση του; Τότε σας αρέσουν τα "σκατά" των ενζύμων που περιέχει μέσα του. Αυτά ζουν μέσα στο μούστο, τρέφονται από αυτόν και κοπρίζουν γεμίζοντας το υγρό με τα κόπρανά τους, που δίνουν στο κρασί αυτή την ποθητή γεύση και άρωμα. Αυτή η διαδικασία είναι η γνωστή μας "ζύμωση" Η ζύμωση εί αυτό που φτιάχνει το κρασί, το ξύδι, το τυρί, το γιαούρτι κλπ. Θα σταματήσετε λοιπόν να τα τρώτε;

Είναι απίστευτο το τι σκαρφίζονται ορισμένοι για να σε πείσουν να αγοράσεις το προϊόν τους. Απλά απίστευτο!

Κάποια στιγμή θα κάνω και μιά ανάρτηση για το "Καλύτερο" Μέλι.

ΥΓ
Δεν μπορώ να καταλάβω τι γκάφα έκανα και δεν φαίνονται οι εικόνες με τους πίνακες. Μπορείτε να δείτε τους πίνακες εδώ :
http://ixnilatis33.blogspot.com/2011/01/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι από ... Σκ@τ@ !   Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Icon_minitimeΤρι Ιαν 04, 2011 3:28 pm

Αγαπητε IXNILATIS εχω την εντυπωση, οτι εχασες το οξυγονο σου με τον
"φωτεινο" παντογνωστη.
Μερικοι δεν καταλαβαινουν ουτε με λοβοτομη.
Περαν τουτου καταληγω στο γνωστο μου σλογκαν "οποιος καταλαβε , καταλαβε" ή καλυτερα "οποιος μπορει να καταλαβει , καταλαβε". Μερικοι ανθρωποι ενω μιλας , ακουνε μονο οτι εχουν μεσα στο κεφαλι τους .
Μην σκας, τζαμπα χαλιεσαι................εξαλλου καποιος πρεπει να τα αγορασει και τα ανθομελα Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι από ... Σκ@τ@ !   Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Icon_minitimeΤρι Ιαν 04, 2011 8:25 pm

Μην σκας φιλε....... εχω και εγω στα μερη μου μελισσοκομο και μαλιστα φιλο μου που εχει τις μελισσες του σαν κατσικες........
Τις δενει απο το ποδι και ( βοσκανε) μονο οπου θελει αυτος.........
Ολα τα μελια του ειναι καθαρα........μονο πορτοκαλι......μονο πευκο.....μονο ελατο....μονο καστανια.......και παϊ λεγοντας...........ΚΑΙ ΜΟΝΟ τα δικα του..!!!!!!!!
Αν του πεις πως γινετε....??? Χαμογελα ειρωνικα ....οτι και καλα ξερει τον τροπο......αλλα σε σενα δεν το λεει για να εχει αυτος το "καλο " μελι.......
Σιγα μην βαλουμε ποτε μυαλο οι μελισσοκομοι.........μια ζωη τα ματια μας θα βγαζουμε......
Ευτυχως που οι νεοι πανε σε σεμιναρια.......βλεπουν ιντερνετ.....και ετσι δεν θα παρουν ολα τα κουσουρια των παλιων......... ta xapia mou ta xapia mou
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι από ... Σκ@τ@ !   Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Icon_minitimeΠεμ Ιαν 13, 2011 11:06 pm

Έτσι... Έχω και εγω στην περιοχή μου τέτοιους με τα "καθαρά" μέλια. Και η ερώτηση Question Question
Μα πως γίνετε οταν η περιοχή έχει τα πάντα? Και η γνωστή απάντηση?? Χαμόγελο..
Έτσι και στην δουλεια μου που όταν τους είπα οτι έχω μελίσσια, όλοι ξέρανε. Οτι τους είχαν πει και μάλιστα άρχησαν να διαφωνούν και μεταξύ τους. Μάλιστα κάποιος που τα ήξερε όλα για το μέλι είπε το θεΐκό... "Τι? οταν παγώσει το μέλι καλύτερα πέτατο" ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ.... που πήγα να τον πετάξω απο το παράθυρο. Και άλλοι που έλεγαν για το έλλατο.. Χάλια... και παει λέγοντας.
Όταν τους πήγα έλατο όμως ξαφνικά αλλαξαν γνώμη. Το έδωσα όλο σε ενα μήνα.
Πάντος με έλατο γίνετε το καλύτερο ρακόμελο..
bounce Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι από ... Σκ@τ@ !   Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Icon_minitimeΠαρ Ιαν 14, 2011 12:29 pm

Αυτό που με κάνει να απορώ ... πως νοιώθουν τόσο σίγουροι ότι είναι σωστό, αυτό που - ίσως τυχαία - άκουσαν και το υποστηρίζουν με τόσο πάθος; Δεν φοβούνται μήπως έχουν απέναντί τους έναν αληθινό γνώστη και γίνουν ρεζίλι; Όπως και γίνονται από αυτά που περιγράψατε παραπάνω. Και η αυτοπεποίθηση έχει τα όριά της, και μετά από αυτά "μεταμορφώνεται" σε ξιπασιά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι από ... Σκ@τ@ !   Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Icon_minitimeΠαρ Ιαν 14, 2011 2:35 pm

Βρε παιδια, ο χώρος της μελισσοκομιας μου θυμίζει τους παλιους "μαστορους" που μολις κανανε κατι "μαστορικό" σε εστελναν να τους παρεις τσιγάρα ή καφε , για να μην τους κλέψεις την "τέχνη".
Εχω πελάτη που χρονια τωρα με " ζαλιζε " με τα μελίσσια του, και κανουν αυτό ....και κανουν ετουτο....και τους κανω ετσι...... βεβαια δεν θυμάμαι και πολλα γιατι τοτε δεν με ενδιέφερε το θέμα. Τώρα που του είπα οτι θέλω να ασχολιθω και περίμενα να χαρει και να με βοηθήσει, η απαντηση του ηταν " σωπα μωρε...που να μπλέξεις τωρα, ξέρεις τι παλιοδουλειά ειναι "
απο κει και περα....Σχόλιο ουδέν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι από ... Σκ@τ@ !   Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Icon_minitimeΠαρ Ιαν 14, 2011 3:33 pm

Όσον αφορά τη γνώμη για τα μέλια... τι να πούμε! Άλλο γνώμη & άλλο γνώση!
Ίσως ο Κρητικός της ιστορίας του αγαπητού Ιχνηλάτη , να είναι η περίπτωση...Αν μη τι άλλο η Κρήτη φημίζεται για το πευκόμελό της , ωστόσο ο καθείς έχει διαφορετικά γευστικά κριτήρια.
Από εκεί και πέρα το καταναλωτικό κοινό επιλέγει με βάση αυτό που θέλει.
Οι μελισσοκόμοι που ισχυρίζονται την μονοποικιλιακή σύσταση των μελιών τους δεν διαφέρουν από κάποιες μεγαλές εταιρείες τυποποίησης μελιού που βαφτίζουν τα μέλια τους <<κωνοφόρων, ανθέων και θυμαριού κλπ.>> μόνο και μόνο για να πουλήσουν.
Φίλε gemininea ευτυχώς δεν ισχύει αυτό που λες , στη μελισσοκομική τέχνη δεν υπάρχει μυστικοπάθεια αλλά δυσχέρεια μετάδοσης της γνώσης.Ως εκπαιδευτικός είμαι πεπεισμένος πως δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να είναι μεταδοτικοι...Για παράδειγμα κάποιος μπορεί να μιλά αναλυτικά για την εργασία του και αναλύει το κάθετι κάποιος άλλος όμως όχι , τι σημαίνει αυτό ότι είναι μυστικοπαθής;Υπάρχουν περίπου 22.000 επαγγελματίες μελισσοκόμοι είναι όλοι μυστικοπαθείς; όχι!Μεταδίδουν όλοι τις γνώσεις τους;;; όχι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι από ... Σκ@τ@ !   Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Icon_minitimeΠαρ Ιαν 14, 2011 3:49 pm

Πριν απο 10 χρονια περίπου ειχα μια δουλεια στη νοτιο Γαλλια. περιοχή με φημισμένα μελια. μεγαλωμενος με τα μελια της περιοχης μου και με το μελι στο καθημερινο διαιτολογιο, εκανα μια βολτα στα μαγαζια της περιοχης ψαχνοντας να αγορασω καλο μελι. κατεληξα σε μια πανεμορφη συκευασια τριων βαζων των 150ml,μεδιαφορετικο μελι η καθε μια.λεβαντα θυμαρι και ακακια. οταν ανοιξα τα καπακια για να τα δοκιμασω ζηλεψα , και μου βγηκε μια ελληνικη μιζερια γιατι αυτοι και οχι και εμεις. μετα τα δοκιμασα................... τα ανακάτεψα ολα μαζι,για να μου θυμιζουν κατι απο τα μελια μας, και απο τοτε παίρνω μαζι μου μέλι.. !!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι από ... Σκ@τ@ !   Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Icon_minitimeΠαρ Ιαν 14, 2011 4:53 pm

Φίλε ΣΠΥΡΕΤΟ την "δυσχερεια " μεταδοσης της γνωσης την αναγνωριζω και την σέβομαι γιατι δεν ειναι ηθελημένη αλλα φυσικη δυσκολια στον τροπο επικοινωνιας και αναλυσης θεματων.
Ευτυχως που δεν ειναι ολοι οι μελισσοκομοι μυστικοπαθεις και σιγουρα κανενας μυστικοπαθης δεν βρισκετε σε αυτον εδω τον χώρο!!!!!!!! αλλα στην προσπάθεια μου να μάθω προσπάθησα να επικοινωνησω με καποιους γνωστους- γνωστων μελισσοκομους και σε αρκετους βρηκα την πορτα κλειστη. Μετα απο αυτο ενα εχω να πω ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε οσους συμμετεχουν σε αυτο το φορουμ και μοιραζωνται ανοιχτα τις γνωσεις τους και τις εμπειριες τους .



φιλε ΑΠΟΣΤΟΛΕ Β. ενα εω να πω....Ε Λ Λ Η Ν Α ΡΑ ΑΑΑΑΑ kala poli gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι από ... Σκ@τ@ !   Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Icon_minitimeΠαρ Ιαν 14, 2011 7:22 pm

Ήθελα να ξέρω, αυτός ο .....παντογνώστης ο Κρητικός, κοτόπουλα και αυγά δεν τρώει?
Πιο σιχαμένη διατροφή από της κότας υπάρχει? Τρώει τα πάντα και όμως είναι μια χαρά και αυτή και τα αυγά της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι από ... Σκ@τ@ !   Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Icon_minitimeΠαρ Ιαν 14, 2011 9:57 pm

προσωπικα Σπυρο πιστευω πως στον χωρο υπαρχει πολλη μυστηκοπαθια και κουτοπονηρια .
και το γνωστο κολπο ...του μονο ενας το ξερει.
εγω γνωριζω πολλους ημιμαθεις που οταν προσπαθεις να τους πεις οτι κανουν λαθος,ξεχνας στο τελος και αυτο που ξερεις.
αυτο εδω δεν υπαρχει για ενα και μονο λογο.......
δεν ντρεπομαι -αστε να πουμε οτι κατι δεν το γνωριζουμε και θελουμε βοηθεια,και μονο ετσι γινόμαστε καλύτεροι. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mimis
Μέλος
Μέλος
mimis


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι από ... Σκ@τ@ !   Μέλι από  ... Σκ@τ@ ! Icon_minitimeΚυρ Ιαν 16, 2011 7:52 pm

@IxNiLaTiS
Εγώ πάντως σε ευχαριστώ για την γνώση, γιατί και εγώ νόμιζα πώς το πευκόμελο παράγετε από τα "..." που βγάζουν τα έντομα, νόμιζα πώς είναι σαν τα μυρμήγκιαι. Έτσι μου είπαν!!

κε ένα μπράβο για της καλές φωτογραφίες
Smile Smile


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Δευ Ιαν 17, 2011 1:10 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Βελτίωση αναγνωσιμότητας)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μέλι από ... Σκ@τ@ !
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αραιό μέλι
» πως βγαζουμε το μελι ????
» παλιο μελι
» Ασφράγιστο μέλι
»  Μέλι ή μέλισσες;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: