Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο

Πήγαινε κάτω 
+7
DIMILIOD
mpampis13
Throubee
nikos37
monarchis
psath
mpediaditis
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpediaditis
Μέλος
Μέλος
mpediaditis


Αριθμός μηνυμάτων : 59

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 01, 2015 12:03 am

Γειά σας συνάδελφοι
δόξα το θεό και φέτος έκανα και τον τελευταίο τρύγο στο θυμάρι και παρά το πρόβλημα που είχα με το  γόνατο(ρήξη συνδέσμων και χιαστού) πήγε πολύ καλά, είμαι ευχαριστημένος. Χθές έκανα και την μεταφορά τους στο πεύκο πήγε πολύ καλά. έχει πολύ θυμάρι ακόμα στο βουνό και το πεύκο έχει αρχίσει να δίνει. Η βραδιά ήταν τέλεια!!! είχε πανσέληνο και σχεδόν δεν χρειαστήκαμε φώς, το θυμάρι μύριζε πάρα πολύ , ελπίζω και εύχομαι να πάει καλά και φέτος όπως και πέρυσι(και να δώσει και φέτος πράσινο μέλι Very Happy )τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  2sabhvs
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 01, 2015 2:19 am

Μπράβο! Και του χρόνου να τις χιλιάσεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 01, 2015 9:59 am

Φίλε μου και του χρόνου με γεμάτα βαρέλια και μελίσσια γεμάτα υγεία. Όσο για το γόνατο σιδερένιο να γίνει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 01, 2015 11:40 am

Μανώλη, μελια πολλά και περαστικά για το πόδι. Τουλάχιστον φέτος αν σου βγάλουν πράσινο μέλι ξέρεις τι να το κάνεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 01, 2015 5:27 pm

..και του χρόνου με υγεία ... πολλές βροχές - ποτισμένα θυμάρια! sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpediaditis
Μέλος
Μέλος
mpediaditis


Αριθμός μηνυμάτων : 59

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΣαβ Αυγ 01, 2015 10:18 pm

να είστε καλά όλοι!!! ευχαριστώ για τις ευχές σας και ανταποδίδω για καλό τρύγο !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpediaditis
Μέλος
Μέλος
mpediaditis


Αριθμός μηνυμάτων : 59

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 20, 2015 11:11 pm

Χθές πήρα πρώτο τρύγο από το πεύκο, βέβαια είχε μέσα και θυμάρι. Πάρα πολύ ωραίο το πευκοθύμαρο, μόνο που λόγω των βροχών δεν πήρα πολύ. Και παρατήρησα και κάτι στο φετινό μέλι δεν ήταν καθαρό ήταν θαμπό δεν ξέρω που οφείλετε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 20, 2015 11:24 pm

Μανώλη να μου κρατήσεις λίγο από το θαμπό μέλι γιατί το πράσινο φίλε έγινε ανάρπαστο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpediaditis
Μέλος
Μέλος
mpediaditis


Αριθμός μηνυμάτων : 59

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 20, 2015 11:26 pm

ευχαρίστως Γιώργο και πράσινο έχω να σου δώσω λίγο. Τι έγινε ήλθε το νέο μέλος??? σου έστειλα ένα μήνυμα πριν λίγο το πήρες??????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 20, 2015 11:49 pm

Ναι ήλθε. Θα σου στείλω απάντηση αύριο που θα έχω καθαρό μυαλό γιατί φίλε είναι αρκετά αργά kalinihta Υπομονή μέχρι αύριο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpediaditis
Μέλος
Μέλος
mpediaditis


Αριθμός μηνυμάτων : 59

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΚυρ Αυγ 23, 2015 9:32 pm

πήρα την απάντησή σου Γιώργο και σε ευχαριστώ!!! Efharisto
να σας ζήση και το νέο μέλος καλή ανατροφή!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΚυρ Αυγ 23, 2015 9:34 pm

Μανώλη σε ευχαριστώ, να 'σαι καλά φίλε μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΔευ Αυγ 24, 2015 1:20 pm

Γιώργη να σου ζήσει παλικαρε μου να το δεις γερο και δυνατό να ολοκληρώνει τις επιθυμίες του.
Και εμένα μια θαμπαδα την έχει μέσα..ξερουμε γιατί;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΔευ Αυγ 24, 2015 10:16 pm

Μπάμπη κι εσένα από πεύκο ο τρύγος μετά από θυμάρι ή είδες τη θαμπάδα από το θύμο; Στο πεύκο είναι συχνό φαινόμενο η θαμπάδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΤρι Αυγ 25, 2015 1:59 am

μια ελαφρια θαμπαδα απο το θυμαρι..πευκο δεν εχουμε εδω που να δινει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΤρι Αυγ 25, 2015 8:29 am

Κάποιος γέννησε? Να σας ζήσει Γιώργο, και καλη ανατροφή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΤρι Αυγ 25, 2015 8:42 am

καλημερα παιδια.monarchis οταν δεισ να ειναι θαμπο το μελι σου απο τον πευκο η το θυμαρ,τι κανεισ ?υπαρχει τροποσ να το κανεισ να φυγει αυτη η θαμπαδα?αυτη η θαμπαδα υποβαθμιζει το μελι?απο που μπωρει να προερχεται αυτη η θαμπαδα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΤρι Αυγ 25, 2015 10:44 am

nikos37 έγραψε:
Κάποιος γέννησε? Να σας ζήσει Γιώργο, και καλη ανατροφή.

Νίκο ευχαριστώ πολύ, παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές.

DIMILIOD έγραψε:
καλημερα παιδια.monarchis οταν δεισ να ειναι θαμπο το μελι σου απο τον πευκο η το θυμαρ,τι κανεισ ?υπαρχει τροποσ να το κανεισ να φυγει αυτη η θαμπαδα?αυτη η θαμπαδα υποβαθμιζει το μελι?απο που μπωρει να προερχεται αυτη η θαμπαδα?

Η θαμπάδα μπορεί να προέρχεται από κάποιο φυτό της εποχής. Συχνά στο πρώτο βάρεμα του πεύκου στην Κρήτη φυτρώνει ένα φυτό που το λέμε αγκάθα και ίσως ευθύνεται αυτό για τη θαμπάδα που βλέπουμε στο μέλι μας. Τώρα όσον αφορά την ποιότητα δεν νομίζω να μειώνεται από αυτή την ιδιαιτερότητα. Ίσως αισθητικά να μην αρέσει στον καταναλωτή...(?). Όπως και η γεύση έτσι και το χρώμα συνάδει άρρηκτα με την προσωπική αισθητική που έχει ο κάθενας μας. Αν πας ένα θυμαρίσιο με 90% γυρεόκοκους θυμαριού σε έναν Αμερικάνο θα σου πει πως δεν έχει ξαναφάει χειρότερο μέλι γιατί του καίει το λαιμό. Αν φας εσύ ένα δικό του μέλι που προέρχεται από βιομηχανικά φυτά ίσως πεις το ίδιο. Με λίγα λόγια η αισθητική έχει να κάνει με την συνήθεια αυτή καθεαυτή και την κουλτούρα ίσως του κάθε λαού.
Ποιοτικά κατώτερο θεωρώ όποιο μέλι είναι νοθευμένο και όχι ίσως γευστικά κατώτερο για τον δικό ουρανίσκο. DIMILIOD έχω την εντύπωση πως δεν φεύγει η θαμπάδα από το μέλι.
Για να βγούν ασφαλή συμπεράσματα, μια γυρεοσκοπική ανάλυση θα μας διαφώτιζε για τη θαμπάδα. mpediaditis ξέρω φίλε μου πως "χόρτασες" απο αναλύσεις αλλά αυτή είναι η πιο διαφυλαγμένη μεθοδος για να λαμβάνουμε απαντήσεις όσον αφορά την προέλευση των καλών και των κακών στο μέλι μας.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την monarchis στις Τρι Αυγ 25, 2015 10:50 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΤρι Αυγ 25, 2015 10:54 am

ευχαριστω για την απαντηση.monarchis.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpediaditis
Μέλος
Μέλος
mpediaditis


Αριθμός μηνυμάτων : 59

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 27, 2015 8:03 pm

έχεις δίκιο Γιώργο
εγώ δεν ξαναστέλνω μέλι για έλεγχο!!! το δίνω ως έχει, δεν μου ανέφερε κανείς από τους φίλους που το έχω δώσει ότι έχει πρόβλημα και δεν του αρέσει , μάλλον εγώ έχω αισθητικό πρόβλημα ως αναφορά την εμφάνιση. Βέβαια έκανα και μια προσπάθεια μίξεις Manual με θυμαρίσιο σκέτο (γιατί το δικό μου, αυτό που είναι θαμπό, είναι όπως το έγραψες από τον πρώτο τρύγο στο πεύκο και είναι πευκοθύμαρο) αλλά δεν απέδωσε, έγινε ποιο ξανθό αλλά παρέμεινε θαμπό.
Ελπίζω το δεύτερο να είναι καλύτερο αν και τους έχω αφήσει μέσα αρκετό στα πλαίσια και όπως είδα και σε αυτά που πήρα και σε αυτά που άφησα θαμπό ήταν μέσα στις κηρήθρες. Οψόμεθα !!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpediaditis
Μέλος
Μέλος
mpediaditis


Αριθμός μηνυμάτων : 59

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΠαρ Σεπ 11, 2015 9:54 pm

γειά σας συνάδελφοι!!!
χθές έκανα για δεύτερη φορά τρύγο στο πεύκο. δεν πήγε και τόσο καλά... το πεύκο δεν έδωσε πολύ παρά το ότι οι καιρικές συνθήκες ήταν καλές νομίζω! δεν πειράζει όμως και δόξα τον θεό να λέω που τα μελισσάκια μου είναι εντάξει έχουν γόνο (3-4 πλαίσια) οπότε θα τα αφήσω μέχρι τέλος του μήνα και βλέπουμε!!! το μελάκι ήταν τέλειο δεν είχε θαμπάδα όπως το πρώτο (καλά λέει ο φίλος ο monarchis ποιο πάνω) πιστεύω με τόση υγρασία που έχει αυτές τις ημέρες να δουλέψουν τα μελισσάκια ......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΤρι Σεπ 15, 2015 9:07 am

καλημερα παιδια,monarchis,mpediaditis,η και οποιοσ αλλοσ ξερει,το πευκο δινει μελι για τρεισ εβδομαδεσ και μετα σταματαει για τρεισ εβδομαδεσ,την περιοδο των τριων βδομαδων που δεν δινει μελι,δεν δινει καθολου μελι?ουτε λιγο για τοισ αναγκεσ τουσ?και εαν δεν δινει καθολου μελι ποσα πλαισια μελιου περιπου πρεπει να αφησουμε μεσα στην κυψελη μασ για να αντεξουν οι μελισσεσ και να παμε στο βαρεμα του σεπτεμβριου με δυνατα μελισσια?(μιλαμε για κυψελη που εχει 3-4 πλαισια γονο και πλυθησμο 6-7 πλαισια)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΤρι Σεπ 15, 2015 9:34 am

DIMILIOD στα πεύκα πάμε μέλισσες πεινασμένες! Δηλαδή μέλισσες που έχουν από λίγο έως καθόλου μέλι μέσα(?). Μέλισσες που πάνε στο πεύκο με 6-7 πλαίσια αδυνατίζουν πολύ και δύσκολα
ανασυντάσσονται για να ξεχειμωνιάσουν όσο το δυνατόν πιο φυσιολογικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΤρι Σεπ 15, 2015 2:42 pm

monarchis,ευχαριστω για την απαντηση αλλα εαν θελεισ ξαναδιαβασε ξανα την ερωτηση μου γιατι εγω αλλη απορια εχω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο    τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο  Icon_minitimeΤρι Σεπ 15, 2015 5:37 pm

DIMILIOD 2-3 πλαίσια maximum τροφής σε 10αρι. Άλλωστε εκείνη την εποχή κάτι ψιλά βρίσκουν απο έξω. Παίρνουν και λίγο από πεύκο. Άλλωστε ο εργάτης δεν ανεβοκατεβαίνει ταυτόχρονα σε όλα τα πεύκα. Απλά δεν είναι αρκετό για τρύγο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Τρυγος Θυμαρι 2017
» Πεύκο μετά το θυμάρι
» Μεταφορά στο πεύκο
» πόσο θυμάρι - πόσο πεύκο
» πρωιμο θυμαρι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: