Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πεύκο μετά το θυμάρι

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Πεύκο μετά το θυμάρι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πεύκο μετά το θυμάρι    Πεύκο μετά το θυμάρι  Icon_minitimeΔευ Ιουν 01, 2015 10:59 am

Γεια σας και πάλι,
Φέτος έχω μεγάλες προσδοκίες από το θυμάρι. Έβρεξε αρκετά τις τελευταίες 2 εβδομάδες και τώρα έχει καλές θερμοκρασίες. Αναρωτιέμαι εαν τέλη Σεπτεμβρίου στο 2 βαρεμα του πεύκου αξίζει η μεταφορά του δυνατοτερου μελισσιου μου. Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει, πρέπει να μεινω περίπου έναν μήνα και μετά να επιστρέψω στην περιοχη μου.
Το πευκοδάσος που σκέφτομαι ειναι αρκετά πυκνό και έχει μπολικη βαμβακαδα. Κάποια πρόταση / βοήθεια επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το Πεύκο; Υποθετω πρέπει να βρω ενα μέρος με μπόλικο ήλιο και να δώσω νερό.
Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Πεύκο μετά το θυμάρι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεύκο μετά το θυμάρι    Πεύκο μετά το θυμάρι  Icon_minitimeΠαρ Ιουν 05, 2015 11:24 pm

Κάνεις; Αναρωτιέμαι εαν μπορω να παρω 5-10 κιλα απο το ενα μελίσσι για να αξίζει και η μεταφορά στο πευκο ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πεύκο μετά το θυμάρι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεύκο μετά το θυμάρι    Πεύκο μετά το θυμάρι  Icon_minitimeΣαβ Ιουν 06, 2015 11:09 am

Βασίλη στα πεύκα πάμε δυνατά μελίσσια. Είναι γενικός κανόνας... Μελισσάκια που προέρχονται από το θυμάρι, ανάλογα τον χειρισμό, είναι εξασθενισμένα συνήθως.
Με δεκαράκι μελίσσι δεν μπορείς πάρεις 10κιλά μέλι εκτός και αν συνενώσεις με άλλο δεκαράκι. Το νερό είναι πάντα θέμα στον Πεύκο και αυτό γιατί υπάρχουν διενέξεις με τους βοσκούς γιατί οι μέλισσες πάνε στις ποτίστρες των αιγοπροβάτων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Πεύκο μετά το θυμάρι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πεύκο μετά το θυμάρι    Πεύκο μετά το θυμάρι  Icon_minitimeΣαβ Ιουν 06, 2015 11:56 am

Ευχαριστώ για την απάντηση, ελπίζω να μπορέσω να πάρω το δυνατο μελίσσι μου εκει. Αυτή τη στιγμή ειναι 18 πλαίσια και συνεχίζει να γεννάει. Ισως τότε να ειναι σε καλή κατάσταση ακόμα. Έτσι δοκιμαστικά. Όσο για το νερό σκέφτομαι να μεταφέρω και να τοποθετήσω εκεί ενα δοχείο. Θα δούμε... study Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πεύκο μετά το θυμάρι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τρύγος στο θυμάρι και μεταφορά στο πεύκο
» πόσο θυμάρι - πόσο πεύκο
» Το γίνεται με το πεύκο; Πεύκο Κρήτη
» Θυμάρι...
» να παω στο θυμαρι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: