Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μελίσσια στην Αργολίδα

Πήγαινε κάτω 
+2
psath
vassilis
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Μελίσσια στην Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μελίσσια στην Αργολίδα   Μελίσσια στην Αργολίδα Icon_minitimeΣαβ Δεκ 06, 2014 7:23 pm

Μέχρι σήμερα μαζεύουν τα κορίτσια γύρη (μουσμουλιές-δενδρολίβανα-αγριοράδικα-τριφύλλι), έχουν τρία πλαίσια πλήρη γόνου, (στα Cool και μάλλον βρίσκουν και πολύ νέκταρ, γιατί στο νερό είναι ελάχιστες έως καμμιά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Μελίσσια στην Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσια στην Αργολίδα   Μελίσσια στην Αργολίδα Icon_minitimeΣαβ Δεκ 06, 2014 7:24 pm

(στα οκτώ) ήθελα να γράψω, αλλά είναι και τα emoticons...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μελίσσια στην Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσια στην Αργολίδα   Μελίσσια στην Αργολίδα Icon_minitimeΣαβ Δεκ 06, 2014 8:41 pm

Κάπου στα ίδια είμαι κι εγώ. Έχω 10άρια με 4-6 γόνο (πριν 20 μέρες είχαν και 8 γόνο) και 8 άρια με 3-5 γόνο. Ρώτησα και έμπειρο μελισσοκόμο και μου είπε ότι 3 γόνο έχουν κανονικά τα μελίσσια στην περιοχή μας. Πάντως στη μουσμουλιά εδώ και 20 μέρες δουλεύουν πολύ καλά και είδα και ξυνοτρίφυλλα σήμερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Μελίσσια στην Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσια στην Αργολίδα   Μελίσσια στην Αργολίδα Icon_minitimeΚυρ Δεκ 07, 2014 10:30 pm

Απιστευτα νουμερα συναδελφοι!!! Καταπολεμιση για βαρροα ποτε κανετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
2nios
Μέλος
Μέλος
2nios


Αριθμός μηνυμάτων : 61

Μελίσσια στην Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσια στην Αργολίδα   Μελίσσια στην Αργολίδα Icon_minitimeΚυρ Δεκ 07, 2014 10:55 pm

Σε μια τόσο μικρή χωρά έχουμε εκπληκτικές διαφορές στο κλίμα.Τα κορίτσια μου έχουν σταματήσει τον γόνο πριν από 1 μήνα και. htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μελίσσια στην Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσια στην Αργολίδα   Μελίσσια στην Αργολίδα Icon_minitimeΚυρ Δεκ 07, 2014 11:18 pm

Έκανα το Σεπτέμβρη με μέσο όρο 4-5 γόνο, στη συνέχεια ανέβηκαν πολύ (και λόγω μουσμουλιάς) και τώρα βλέπω μια μείωση. Αναρωτιέμαι μήπως έχουν βαρρόα και χρειάζονται νέα θεραπεία. Το πιο πιιθανόν όμως να οφείλεται και Χειμώνα. Το μεσημέρι έχουμε 18C και τη νύχτα γύρω στους 10C. Δεν ξέρω, πάντως άνθη υπάρχουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μελίσσια στην Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσια στην Αργολίδα   Μελίσσια στην Αργολίδα Icon_minitimeΚυρ Δεκ 07, 2014 11:20 pm

2nios έγραψε:
Σε μια τόσο μικρή χωρά έχουμε εκπληκτικές διαφορές στο κλίμα.Τα κορίτσια μου έχουν σταματήσει τον γόνο πριν από 1 μήνα και. htipieme

Τι να πω... και μένα το ένα δεν έχει φρέσκο γόνο αλλά είδα κάτι ανοιγμένα βασιλοκέλια και ανησυχώ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
2nios
Μέλος
Μέλος
2nios


Αριθμός μηνυμάτων : 61

Μελίσσια στην Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσια στην Αργολίδα   Μελίσσια στην Αργολίδα Icon_minitimeΚυρ Δεκ 07, 2014 11:35 pm

psath έγραψε:
2nios έγραψε:
Σε μια τόσο μικρή χωρά έχουμε εκπληκτικές διαφορές στο κλίμα.Τα κορίτσια μου έχουν σταματήσει τον γόνο πριν από 1 μήνα και. htipieme

Τι να πω... και μένα το ένα δεν έχει φρέσκο γόνο αλλά είδα κάτι ανοιγμένα βασιλοκέλια και ανησυχώ...

Παίζεις με τον πόνο μας εεεε? καλά μας κάνεις γιατί μας αρέσει. sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΩΣΤΗΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 48

Μελίσσια στην Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσια στην Αργολίδα   Μελίσσια στην Αργολίδα Icon_minitimeΚυρ Δεκ 07, 2014 11:54 pm

psath έγραψε:
Έκανα το Σεπτέμβρη με μέσο όρο 4-5 γόνο, στη συνέχεια ανέβηκαν πολύ (και λόγω μουσμουλιάς) και τώρα βλέπω μια μείωση. Αναρωτιέμαι μήπως έχουν βαρρόα και χρειάζονται νέα θεραπεία. Το πιο πιιθανόν όμως να οφείλεται και Χειμώνα. Το μεσημέρι έχουμε 18C και τη νύχτα γύρω στους 10C. Δεν ξέρω, πάντως άνθη υπάρχουν.

Φίλε psath υπάρχει χώρος να φιλοξενηθούν τα μελίσσια μου στην περιοχή σου;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μελίσσια στην Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσια στην Αργολίδα   Μελίσσια στην Αργολίδα Icon_minitimeΔευ Δεκ 08, 2014 12:19 am

Παιδιά μη ζηλεύετε. Εγώ μπορεί να έχω ανθοφορίες αλλά έχω και υγρασία... Εγώ τα έχω στο σπίτι μου, υπάρχει δηλαδή περιβόλι, αλλά υπάρχουν και σπίτια και φοβάμαι μην αρχίσουν παράπονα. Νόμιμος είμαι +30 μέτρα αλλά ο κόσμος είναι περίεργος. Άλλωστε δεν έχω και πολλά και δε φαίνονται.
Σκέφτεσαι αλήθεια να τα φέρεις τόσο μακριά; Έχεις πολλά φίλε Κωστή; Θα σου έλεγα ότι καλύτερα είναι εκτός των περιχώρων της πόλης, όπου δεν υπάρχει υγρασία.
Και για να μη λέτε ότι παίζω με τον πόνο σας, σας πληροφορώ ότι έξω ρίχνει καρέκλες. Μάλλον τίτλοι τέλους για τη μουσμουλιά! Έτσι πρέπει να γίνεται το Χειμώνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
2nios
Μέλος
Μέλος
2nios


Αριθμός μηνυμάτων : 61

Μελίσσια στην Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσια στην Αργολίδα   Μελίσσια στην Αργολίδα Icon_minitimeΔευ Δεκ 08, 2014 12:37 am

[quote="psath"]Παιδιά μη ζηλεύετε. Εγώ μπορεί να έχω ανθοφορίες αλλά έχω και υγρασία...

Άσε psath από υγρασία είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις περισσότερη από εμάς εδώ. Σκάβεις για θεμέλια και στο 1,5 μέτρο έχει νερό. Καλά κάνεις και γράφεις για ανάπτυξη και για γόνους για να χαιρόμαστε κ εμείς εδώ πάνω. Εύχομαι καλό χειμώνα σε σένα και σε όλους μας.sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΩΣΤΗΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 48

Μελίσσια στην Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσια στην Αργολίδα   Μελίσσια στην Αργολίδα Icon_minitimeΔευ Δεκ 08, 2014 4:08 pm

psath έγραψε:
Παιδιά μη ζηλεύετε. Εγώ μπορεί να έχω ανθοφορίες αλλά έχω και υγρασία... Εγώ τα έχω στο σπίτι μου, υπάρχει δηλαδή περιβόλι, αλλά υπάρχουν και σπίτια και φοβάμαι μην αρχίσουν παράπονα. Νόμιμος είμαι +30 μέτρα αλλά ο κόσμος είναι περίεργος. Άλλωστε δεν έχω και πολλά και δε φαίνονται.
Σκέφτεσαι αλήθεια να τα φέρεις τόσο μακριά; Έχεις πολλά φίλε Κωστή; Θα σου έλεγα ότι καλύτερα είναι εκτός των περιχώρων της πόλης, όπου δεν υπάρχει υγρασία.
Και για να μη λέτε ότι παίζω με τον πόνο σας, σας πληροφορώ ότι έξω ρίχνει καρέκλες. Μάλλον τίτλοι τέλους για τη μουσμουλιά! Έτσι πρέπει να γίνεται το Χειμώνα.

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε psath….αν και λιγο διπλωματική, την πέμπτη ξεφορτώνω Καλαμάτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
2nios
Μέλος
Μέλος
2nios


Αριθμός μηνυμάτων : 61

Μελίσσια στην Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσια στην Αργολίδα   Μελίσσια στην Αργολίδα Icon_minitimeΔευ Δεκ 08, 2014 4:16 pm

ΚΩΣΤΗΣ έγραψε:


Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε psath….αν και λιγο διπλωματική, την πέμπτη ξεφορτώνω Καλαμάτα.

 
Κώστα αυτό αληθεύει? Θα τα κάνεις τέτοιο ταξίδι τα κορίτσια σου? Αν ναι , συμφέρει? skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μελίσσια στην Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσια στην Αργολίδα   Μελίσσια στην Αργολίδα Icon_minitimeΔευ Δεκ 08, 2014 4:37 pm

2nios έγραψε:
ΚΩΣΤΗΣ έγραψε:


Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε psath….αν και λιγο διπλωματική, την πέμπτη ξεφορτώνω Καλαμάτα.

 
Κώστα αυτό αληθεύει? Θα τα κάνεις τέτοιο ταξίδι τα κορίτσια σου? Αν ναι , συμφέρει?  skeftome

Αλήθεια; Θα τα φέρεις;
Γιατί "διπλωματική";
Σήμερα έχει ήλιο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Μελίσσια στην Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσια στην Αργολίδα   Μελίσσια στην Αργολίδα Icon_minitimeΚυρ Δεκ 21, 2014 8:57 pm

Στην Αργολίδα (Ερμιονίδα) δίνει ρέστα το αγριοράδικο, τα (δικά μου) δενδρολίβανα και οι κούκλες μου! Καλό ξεχειμώνιασμα σε όλους!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
agroths melissas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Μελίσσια στην Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσια στην Αργολίδα   Μελίσσια στην Αργολίδα Icon_minitimeΔευ Δεκ 22, 2014 12:54 pm

εσεις εκει κατω ειστε ετοιμοι για τρυγο αμα ειναι...χαχαχα!!!!
εδω εχουμε εναμισι μινα χωρις γονο..
δεν πειραζει .δοξα το θεο.!!!! καλο χειμωνα και καλα χριστουγεννα με υγεια και ολα τα αλλα γινοντε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μελίσσια στην Αργολίδα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αργολίδα
» αργολίδα
» Μελίσσια στη δρυ
» Μελίσσια
» Τι νέα από τα μελίσσια μας;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: