Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;

Πήγαινε κάτω 
+6
mamawaits
NINAS
captain
varsamis
mimis
kaz
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΔευ Νοε 14, 2011 1:53 pm

Γεια σας !
Ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας εάν η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;
Μόνιμα για κανένα δυο χρόνια,
μέχρι δηλαδή να εξοικειωθώ με το ειδώς.
Εκτός από πεύκα πουρνάρι και διάφορα αγριολούλουδα λίγο πιο πέρα περίπου στα δύο χιλιόμετρα υπάρχει ο Κιθαιρώνας που έχει πολύ έλατο.
Επίσης σχετικά κοντά 500-700 μέτρα υπάρχουν και αμπελώνες όπως και κάποια ελαιόδεντρα .
Ευχαριστώ.
Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Go_1
Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Go_2
skeftome zitao pola
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mimis
Μέλος
Μέλος
mimis


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΔευ Νοε 14, 2011 5:54 pm

bounce poli orea perioxi king queen
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΔευ Νοε 14, 2011 5:54 pm

Ετσι οπως το βλεπω και οπως το ακουω ειναι δυσκολο το μερος kaz...
Θα υπαρχουν εποχες που τα μελισσια θα χρειαζεται να τα ταιζεις.
Δες λιγο τις ανθοφοριες της περιοχη σου και αν δεν ειναι μακρια ειναι
καλυτερα να τα μετακινεις ωστε και καλυετρη αναπτυξη να εχει το μελισσι
και να παρεις και μελακι sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΔευ Νοε 14, 2011 7:50 pm

Θα κάνω μία ερώτηση που ίσως φανεί χαζή αλλά άμα δεν γνωρίζεις κάτι από αυτές τις χαζές ερώτησης μαθαίνεις.
Δηλαδή έτσι απλά φορτώνει κάποιος τα μελίσσια και οπού τον βολεύει τα αφήνει;
Εντάξει ξέρω ότι πρέπει να είναι μακριά από κατοικημένες περιοχές δρόμους στάβλους κ.λ.π.
Από την άλλη βρήκα μια πεδιάδα ένα χώρο σε πρόποδες και πάω και τα αφήνω έτσι απλά ;
κάπως περίεργα μου ακούγεται.
Αν μπορεί κάποιος και σε αυτό το θέμα ας με βοηθήσει .
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mimis
Μέλος
Μέλος
mimis


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΔευ Νοε 14, 2011 9:18 pm

ναι καζ ετσι απλα. πηγενεις και τα αφηνεις οπου θελεις. μαλλον το κτημα ειναι δικο σου?

κητα,
/εχει πολλα χορτα, δηλαδη την ανοιξη θα γινεται χαμος απο τροφη
/εχει ελατια και πευκα, τα οποια προδηνουν μελη τον σεπτεμβριο, παλη μια κρησιμη εποχη
/ ειναι προστατευμενα απο το βουνο και εαν βλεπουν τον νοτα θα ειναι ΤΕΛΕΙΑ
/ειναι σε μια ανηφορα, σημαινη λιγοτερη υγρασια τον χειμωνα

το μονο προβλημα θα ειναι το καλοκαιρη, θα προσεχεις την ανθοφορεια, εγω πιστευω πος και το καλοκαιρη θα βρουνε τροφη και γυρη στα σπιτια του ανθρωπων οι οποιη συνηθως βαζουνε διαφορα =λουδουδια=
ε
και λιγο ταισμα θελουν τα μελισσια.


υγεια
μ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΔευ Νοε 14, 2011 10:49 pm

πρεπει να μαθεις απο καποιον που εχει μελισσια εκει κοντα τι λεει η περιοχη.
και ποια εναι η κυρια ανθοφορια(για να δεις τι μελι θα βγει)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΔευ Νοε 14, 2011 11:14 pm

kaz
δες στην περιοχη και για νερο..
και διαβασε αυτα
https://melissologia.forumgreek.com/t570-topic
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΤρι Νοε 15, 2011 9:03 am


Καζ εγώ θα έκανα αυτό που μου λέει η λογική μου.

Και μάλλον έχεις καταλήξει εκεί.
Άλλωστε όλα είναι υπο δοκιμή.
Σε μένα φαίνεται καλός τόπος. Νομίζω ότι αν δεν δοκιμάσεις δεν θα ξέρεις.

Όσο για τροφή όλοι βάζουμε σε κάποιες περιόδους που δεν έχει ανθοφορία. Δεν θα είναι κάτι πρωτότυπο.

Μόνο πρόσεξε όπως σου είπε και ο mimis να κοιτάνε νότια, να έχουν κλίση για να μην μαζεύουν υγρασία, να είναι επάνω σε βάση -μην προτιμήσεις λάστιχα, κρατάνε νερά-

Να ξεχάσεις τα ελαιόδενδρα, δεν δίνουν τίποτα. Όπως είπε και ο δάσκαλος στο σεμινάριο, αν η ελιά ήταν μελισσοκομικό δένδρο, θα είμασταν οι πιο πλούσιοι μελισσοκόμοι του κόσμου απο παραγωγή.

Για τον χειμώνα, μην φοβάσαι. Για σκέψου τι τραβάνε οι βοριο-ελλαδίτες μελισσοκόμοι.

Να υποθέσω ότι το κτήμα είναι δικό σου;;; Αλλοιώς αν είναι ιδιοκτησία άλλου, θα πρέπει να τον ρωτήσεις. Αν είναι δημόσιος χώρος ναι, μπορείς να τα βάλεις κρατώντας τους κανόνες των αποστάσεων

Καλή επιτυχία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΤρι Νοε 15, 2011 5:47 pm

Για σας !
Σαν αρχή ευχαριστώ όλους, και έναν έναν ξεχωριστά για την βοήθεια που μου προσφέρεται με τις απάντησης σας στα ερωτήματα μου .
Σας διευκρινίζω ότι
1: Πράγματι το κτήμα μου ανήκει.Και αυτός είναι βασικός λόγος που θέλω να κάνω αρχή σε αυτόν τον χώρο.
2: Με γνωρίζει ο κόσμος στην περιοχή αρκετά.
3: Έχω παρατηρήσει ότι την άνοιξη και μέχρι τις αρχές του χειμώνα στην περιοχή έρχονται αρκετοί με μελίσσια αλλά δεν έτυχε να γνωρίσω κανένα.
4: Τα κοντινότερα σπίτια ξεπερνούν τα 100-120 μέτρα .
5 : Για νερό επειδή τυχαίνει να ασχολούμαι και με τεχνητές λίμνες και στον χώρο αυτόν υπάρχει μια τέτοια λίμνη υπάρχει νερό άφθονο.
6: Τα χόρτα τα ξερά που βλέπεται στην φωτογραφία είναι σιτάρι που κάθε κάθε χρονιά το φυτεύουν και το καλλιεργούν.
7: Οι κυψέλες που κατασκευάζω είναι από κόντρα πλακέ θαλάσσης 21mm
με διπλό κινητό πάτο, και πάνω από το καπάκι (δεν χρησιμοποιώ λαμαρίνα)
μπαίνει τετράριχτη πολυεστερική σκεπή με ή χωρίς μόνωση.
Τις τοποθετώ σε γαλβάνιζε μεταβλητές (προς το ύψος) βάσεις περίπου 40-50 cm από το έδαφος.
Πιστεύω σε 10-15 μέρες να σας παρουσιάσω και το δικό μου μελισσοκομείο.
Όλα αυτά βέβαια καλά, αλλά νιώθω ότι έχω μακρύ δρόμο ακόμα μέχρι να καταφέρω να διατηρήσω έστω και ένα μελίσσι.
Όλα μου φαίνονται βουνό.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mamawaits
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΤετ Νοε 16, 2011 12:15 am

γεια σου και απο μενα ...

αμα μπροστα σου εχεις τοσες καλαμιες (κομενα σταρια) το μονο που εχεις να κανεις ειναι να δεις αν τα χωραφια αυτα απο τελη Ιουλιου με αρχες Αυγουστου εχουν μεσα πολυκομπο ... και το πι8ανοτερο ειναι να εχουν.Σε αυτη την περιπτωση μην ξεχασεις να επι8εωρησεις τα μελισσια το Σεπτεμβρη με Οκτωβρη γιατι το πι8ανοτερο 8α ειναι να σου εχουν χτισει ακομα και τα καπακια και να τα εχουν γεμισει με μελι...
Αρα για βαση κανει το μερος αφου και καλο ξεχειμωνιασμα 8α κανουν και την Ανοιξη τα ζωντανα βρισκουν παντου γυρη και νεκταρ για αναπτυξη... τωρα αμα 8ες τα πηγαινεις για 8υμαρι οταν 8α ναι στα φορτε του ο πλυ8ισμος και τα γυρνας στο πολυκομπο να ξαναδυναμωσουν και να ξεχειμωνιασουν...

καλη αρχη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΔευ Ιαν 23, 2012 10:29 pm

καλησπερα . Εγω Σκευτομαι να τοποθετησω τα 4 μελισσακια μου στο οιοπεδο μου στην ακρη του χωριου που υπαρχουν εχει μεσα ομος και κοτεσ. Θα εχουν καποιο προβλημα απο τις κοτεσ ? Ειναι στον Κιθαιρωνα σε υψομετρο 300 μ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΔευ Ιαν 23, 2012 11:10 pm

neos έγραψε:
καλησπερα . Εγω Σκευτομαι να τοποθετησω τα 4 μελισσακια μου στο οιοπεδο μου στην ακρη του χωριου που υπαρχουν εχει μεσα ομος και κοτεσ. Θα εχουν καποιο προβλημα απο τις κοτεσ ? Ειναι στον Κιθαιρωνα σε υψομετρο 300 μ

πόσες κότες έχεις εκεί;;;;

δεν έχουν πρόβλημα.
Οι μέλισσες την δουλειά τους, και οι κότες την δικιά τους.

αν δεις και γίνονται πολύ ενοχλητικές (οι κότες εννοώ), βάλε ένα χαμηλό συρματόπλεγμα 40-50 πόντους, να μην πηγαίνουν πολύ κοντά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΤρι Ιαν 24, 2012 10:49 am

ειναι 20 περιπου και το οικοπρδο ειναι 2 στρεματα.
μηπως κολησουνε αρρωστια που θα πινουνε απ το νερο τουσ ?
Σκεφτομαι να τοποθετησω τις κυψελες στην ακρη και να τους βαλω μπροστα ενα κουβα με νερο με φελιζολ μεσα να μην πνιγονται για να μην πινουνε αποο τις κοτες .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΤρι Ιαν 24, 2012 8:09 pm

βαλε μια βρυση καπου να σταει σε μια σανιδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΤρι Ιαν 24, 2012 9:05 pm

Να σταζει ηβρηση στην σανιδα για να μην πινουν οι κοτες αλλα οι μελισες να "γλυφουν " τη σανιδα και να πινουν. Καλη σκεψη ομος οι κοτες εχουν δικο τους νερο και λεω αμα πανε οι μελισες εκει που πινουν οι κοτες , δεν μπορεις να τις περιορισεις , και τοτε μηπως αρωστησουνε ?
αυτο με ανυσηχει .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΤρι Ιαν 24, 2012 9:16 pm

καλα ειναι να μην υπαρχει στασιμο νερο για την αποφυγη μεταδοσης ασθενειων απο αρρωστες μελισσες. Αν μια αρρωστη μελλισα πεθανει στον κουβα με το νερο θα μεταδωσει την ασθενεια σε οσες πιουν νερο απο κει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΤετ Ιαν 25, 2012 10:00 am

Αγαπητε ΚΑΖ η περιοχή είναι καλή για να έχεις τα μελίσσια σου 8-9 μήνες σταθερά , έχεις τη δυνατότητα να πάρεις μέλι από Θυμάρι , να ξεχειμωνιάσεις σχετικά ζεστά και να πάς για έλατο στη Βοιωτιά (σχετικά κοντά δηλαδή)
Εφόσον το κτήμα είναι δικό σου έχεις ένα επιπλέον κίνητρο.
Περνάω συχνά από τα μέρη αυτά και γνωρίζω καλά την περιοχή.
Ξεκίνα και καλή συνέχεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΤετ Ιαν 25, 2012 6:46 pm

Που εχει ελατα στην Βοιωτια ΣΠΥΡΕΤΟ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΤετ Ιαν 25, 2012 8:03 pm

Αγαπητέ ΣΠΥΡΕΤΟ κατ΄ αρχήν ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες να μου απαντήσεις .
Πράγματι έτσι θα γίνει εκεί θα ξεκινήσω μιας και το κτήμα είναι όντως δικό μου. Και ο Θεός βοηθός .

Παράλληλα θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.
(Μίας και περνάς από εκεί κοντά και σαν πιο παλιός μελισσόκομος έχεις σίγουρα πολλές εμπειρίες και γνώσεις.)
Το κτήμα βασικά είναι πολύ μα πολύ κοντά στον Κιθαιρώνα από την μεριά των Βιλίων.
Ο Κιθαιρώνας από έλατο το άγριο το ελληνικό είναι γεμάτος.
Αυτό που μου κάνει όμως εντύπωση είναι ότι δεν έχω δει όσες φορές και αν έχω πάει μελίσσία , αυτό τι θα μπορούσε να σημαίνει;
Αφού είναι δίπλα μου είναι προφανές ότι έχω στο μυαλό μου να τα πήγαινα εκεί.
Αλλά από την άλλη σίγουρα δεν ανακάλυψα εγώ την Αμερική.
Ευχαριστώ,
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΠεμ Ιαν 26, 2012 3:59 pm

Αγαπητοί Κaz και beteranos τα έλατα του Ελικώνα δίνουν μελιματοεκκρίσεις ( με εξαίρεση πέρυσι εξαιτίας καιρικών συνθηκών) κατα κανόνα οι μελισσοκόμοι πηγαίνουν εκεί τα μελίσσια τους. Ο Κιθαιρών είναι καλός για ανάπτυξη των μελισσιών και δίνει τμηματικά σε ορισμένες μεριές. Όπως έγραψα το σημείο είναι καλό , μάλιστα την άνοιξη και τις αρχές του καλοκαιριού τα μελισσοκομικά φυτά αποδίδουν πολύ καλά. Από την <<Κάζα>> και μετά προς Ερυθρές πολλοί μελισσοκόμοι αφήνουν μελίσσια , ίσως εκεί το έλατο να δίνει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;    Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για  μελίσσια;  Icon_minitimeΠεμ Ιαν 26, 2012 4:26 pm

ΣΠΥΡΕΤΟ έγραψε:
Αγαπητοί Κaz και beteranos τα έλατα του Ελικώνα δίνουν μελιματοεκκρίσεις ( με εξαίρεση πέρυσι εξαιτίας καιρικών συνθηκών) κατα κανόνα οι μελισσοκόμοι πηγαίνουν εκεί τα μελίσσια τους. Ο Κιθαιρών είναι καλός για ανάπτυξη των μελισσιών και δίνει τμηματικά σε ορισμένες μεριές. Όπως έγραψα το σημείο είναι καλό , μάλιστα την άνοιξη και τις αρχές του καλοκαιριού τα μελισσοκομικά φυτά αποδίδουν πολύ καλά. Από την <<Κάζα>> και μετά προς Ερυθρές πολλοί μελισσοκόμοι αφήνουν μελίσσια , ίσως εκεί το έλατο να δίνει...

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση πληροφόρηση.
Συμπέρασμα: Είμαι σε καλή περιοχή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» βοριας ειναι εχθρος για τα μελισσια;;
» χωράφι με ελίες ειναι παραγωγικο για εκτροφή για μελίσσια?
» Σχετικα με περιοχη
» Ακονιζιά
» Ώρα για δουλειά!!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: