Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αργολίδα

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Aigagros
Μέλος
Μέλος
Aigagros


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αργολίδα   Αργολίδα Icon_minitimeΠαρ Απρ 12, 2013 7:40 pm

Ο ανθός της πορτοκαλιάς στο Άργος είναι έτοιμος να ανοίξει. Ένας αγρότης της περιοχής μου είπε ότι τελείωσε με τους ψεκασμούς γιατί όταν ανοίξει ο ανθός είναι επικίνδυνο να υπάρχει ακόμα φάρμακο στο δέντρο. Αυτό άραγε ισχύει για όλο τον κάμπο ή ο κάθε αγρότης ενεργεί μεμονωμένα; Γνωρίζει κανείς σας κάτι για την περιοχή και εάν έχουν σταματήσει οι ψεκασμοί; Είναι ασφαλές να κατεβάσω μελίσσια εκεί τώρα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αργολίδα   Αργολίδα Icon_minitimeΠαρ Απρ 12, 2013 8:51 pm

Δες εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Και εδώ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aigagros
Μέλος
Μέλος
Aigagros


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αργολίδα   Αργολίδα Icon_minitimeΠαρ Απρ 12, 2013 9:15 pm

Ευχαριστώ monarchis, το είδα αφού έκανα το θέμα. Μίλησα με φίλο μου που είναι εκεί παραγωγός. Η περιοχή που έχει τις πορτοκαλιές του είναι 4 χλμ σε ευθεία εκτός των ορίων που έχει δώσει στη δημοσιότητα η τοπική υπηρεσία. Μου είπε επίσης ότι έχουν σταματήσει εδώ και μέρες τους εποχιακούς ψεκασμούς αλλά και ότι δεν υπάρχει μελίγκρα στα περιβόλια της περιοχής του. Αν τα πάω εκεί θα με ειδοποιήσει σε περίπτωση μελίγκρας για να τα μαζέψω πριν από έκτακτο ψεκασμό. Προληπτικοί ψεκασμοί για τη μελίγκρα πρόσθεσε δεν γίνονται, αλλά μεμονωμένα εκεί που θα εντοπιστεί.
Όπως και να έχει, από τη στιγμή που θα βρίσκουν νέκταρ και νερό δίπλα τους, όπου οι παραγωγοί δεν έχουν ακόμα πρόθεση να ψεκάσουν, υπάρχει περίπτωση να πετάξουν πέραν των 4 χλμ και να πάνε στα ...ναρκοπέδια; Θα ήθελα τη γνώμη σας, γιατί σκέφτομαι να τα πάω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αργολίδα   Αργολίδα Icon_minitimeΠεμ Απρ 18, 2013 12:36 am

τα πηγες τελικά εκεί?

αν ναι πως πάει?δίνει η πορτοκαλια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mr.Panos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Mr.Panos


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ   Αργολίδα Icon_minitimeΠεμ Απρ 18, 2013 9:49 am

Παιδιά η πορτοκαλιά εδώ στον Αργολικό κάμπο έχει αρχίσει να δίνει κ πάει καλά.

Λόγω όμως της "τριτέζας" το υπουργείο έχει κάνει την κάτωθι ανακοίνωση :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aigagros
Μέλος
Μέλος
Aigagros


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Αργολίδα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αργολίδα   Αργολίδα Icon_minitimeΠεμ Ιουν 06, 2013 9:52 pm

Συγνώμη για την καθυστέρηση, τώρα είδα το ποστ. Τα πήγα στην περιοχή του Άργους, σε γνωστό μου παραγωγό, ήταν η πρώτη μου φορά που τα μετακίνησα!
Πήρα πολύ μέλι, πολλά χτισμένα τελάρα που τα χρειάζομαι καθότι δεν έχω (ως αρχάριος που είμαι...) και έκοψα και παραφυάδες. Μου άρεσε πολύ!
Όσο για τους ψεκασμούς που ανακοινώθηκαν, εκεί που τα είχα ήταν εκτός της σημανθείσας περιοχής, σε περίπτωση που ψέκαζαν όμως θα με ειδοποιούσαν. Τελικά δεν βρήκα ούτε μία νεκρή μέλισσα. Μακάρι να πάει έτσι και του χρόνου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αργολίδα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» αργολίδα
» Μελίσσια στην Αργολίδα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Μελισσότοποι...-
Μετάβαση σε: