Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
AlexGr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 20

τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα   τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα Icon_minitimeΠεμ Δεκ 05, 2019 9:23 pm

Καλησπερες σε ολους.Εχω τα μελισσια μου στον Υμηττο,οχι πολλα 8 το συνολο αλλα τωρα που μπαινει ο χειμωνας βλεπω οτι η υγρασια ειναι υπεβολικα μεγαλη.Σκεφτομαι την μεταφορα τους στην Σαλαμινα για την οποια εχς ακουσει καλα λογια.Το προβλημα μου ειναι οτι δεν γνωριζω καθολου το νησι.Θα ηθελα να μου προτεινουν οποιοι γνωριζουν σε ποια μερια του νησιου να κοιταξω και γενικα πληροφοριες για το νησι (και βεβαια απο κλοπες τι γινεται μιας και την γλυτωσα απο τον Υμηττο).Καθε πληροφορια ευπροσδεκτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα   τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα Icon_minitimeΠαρ Δεκ 06, 2019 9:18 pm

Αγαπητέ AlexGr, νομίζω ότι αν ο σημαντικός λόγς είναι η υγρασία, σαν νησιώτης υποθέτω ότι η Σαλαμίνα θάναι χειρότερη από την άποψη αυτή, σε σχέση με τον Υμηττό, γι αυτό μην βιαστείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AlexGr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 20

τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα   τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα Icon_minitimeΠαρ Δεκ 06, 2019 11:08 pm

Vassilis δεν ειναι μονο η υγρασια,ο Υμμητος σαν μερος δεν ειναι και οτι καλυτερο απο πλευρας ανθοφοριων απλα με βολεψε στα πρωτα μου βηματα λογω αποστασης.Απλα θελω να εξετασω και τις εναλλακτικες που εχω γυρω απο την αθηνα οποτε μου μενουν η παρνηθα ή η βαρυμπομπη και η σαλαμινα για την οποια εχω ακουσει καλα λογια και απο αποψη ανθοφοριων και απο αποψη κλιματος.Βιασυνη δεν υπαρχει αλλα ψαχνω πληροφοριες περισσοτερες για την Σαλαμινα απο οσους εχουν μελισσια εκει ή γνωρίζουν το μερος.Καποια στιγμη θα κατεβω προς τα εκει να δω και εγω τι γινεται και μετα θα αποφασισω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα   τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα Icon_minitimeΠεμ Δεκ 12, 2019 1:04 pm

Η Σαλαμίνα έχει ξηροθερμικό κλίμα με πρώιμη άνοιξη. Αν δεν πάς μέσα στο δάσος δεν θα
έχεις πρόβλημα με υγρασίες. Για πόσα μελίσσια μιλάμε? Διότι αν είναι λίγα δεν σε συμφέρει
Το φέρυ μπότ έχει 5,5 ευρώ και πάνω, ανάλογα το αμάξι που έχεις.
Υπολόγισε τώρα αν θα κάνεις διεγέρσεις εκεί τα χρήματα πέρα δώθε είναι πολλά. Συν η βετζίνα.
Μέρη για να τα βάλεις υπάρχουν πολλά. Κλοπές σε γενικές γραμμές δεν έχω ακούσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AlexGr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 20

τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα   τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα Icon_minitimeΤετ Δεκ 18, 2019 10:26 pm

silahim μενω κοντα στον πειραια οποτε οι επιλογες μου ειναι περιορισμενες ή παω προς παρνηθα-βαρυμπομπη ή σαλαμινα.Σαν αποσταση η Σαλαμινα ειναι πιο κοντα οποτε πανω κατω μια η αλλη θα μου ερθει.Μελισσια εχω 8 προς το παρον.Απλά δεν ξερω σε ποια μερια του νησιου να κοιταξω.Μου εχουν προτεινει να κοιταξω προς την μερια της Φανερωμενης.Γενικα ακουω προτασεις απο ανθρωπους που ξερουν την περιοχη για να μην ψαχνω εντελως στα τυφλα οταν κατεβω να δω το νησι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα   τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα Icon_minitimeΠεμ Δεκ 19, 2019 8:18 pm

Μία χαρά είναι στην Φανερωμένη. Θα βρείς και ένα σημείο πάνω προς το βουνό και δεν θα σε
ενοχλήσει κανένας. Θα προσέξεις τον Δυτικό άνεμο που θα σου έρχεται απο την μεριά της Πάχης.
Αυτό μόνο. Διότι άν φυσήξει απο εκεί, μπορεί να πιάσει και τα 7 μποφόρ για δύο μέρες.
Επίσης τα μελίσσια σου να κοιτούν Ανατολικά ή έστω Νότια. Ανθοφορίες έχει πολλές.
Το μεγάλο πρόβλημα που θα έχεις, θα είναι το νερό την Άνοιξη. Το οποίο δεν υπάρχει
πουθενά και θα πρέπει να βάζεις εσύ, κάθε βδομάδα. Κανόνας απαράβατος!!
Αν θέλεις σοβαρή ανάπτυξη την άνοιξη, θα πρέπει να βάζεις νερό. Αν τα βάλεις να ψάξουν
μόνα τους, το έχασες το παιχνίδι. Θα πάνε πίσω πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AlexGr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 20

τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα   τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα Icon_minitimeΣαβ Δεκ 21, 2019 9:08 pm

Ευχαριστω για τις πληροφοριες,αν βρω καποια καλη τοποθεσια θα ετοιμασω και μια βαρελα 200 λιτρων..... oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
τοποθεσιες για μελισσια στην σαλαμινα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τοποθεσίεσ στην Αττική
» Μελίσσια στην Αργολίδα
» Μελίσσια στην ταράτσα.
» Η κουτσουπιά και η μέλισσα
» Η περιοχή που φαίνεται στην φωτογραφία είναι για κατάληλη για μελίσσια;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Μελισσότοποι...-
Μετάβαση σε: