Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ

Πήγαινε κάτω 
+16
woolf
golas
karnet
Melissologia
priobolos
vassilis
ethnic69
monarchis
patentiaris
doctor11
matteus
ionis
Vasilis.
cyber2li
spyroseva
mpediaditis
20 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpediaditis
Μέλος
Μέλος
mpediaditis


Αριθμός μηνυμάτων : 59

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ   ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 17, 2014 12:13 am

φίλε ethnic69 συγνώμη που δεν σου απάντησα προσωπικά...!!
οχι δεν έχουμε ακτινίδια κοντά τα έχω όπως είπα στο βουνό στο πεύκο εξάλλου όπως έγραψα και παραπάνω η αρχική εκτίμηση από την ανάλυση στο ΑΠΘ είναι ότι προέρχεται από φυτό και δεν περιέχει χημική ουσία. Διάβασα το άρθρο στην μελισσοκομική επιθεώρηση καμία σχέση φίλε, το μέλι είναι πάρα πολύ καλό με γεύση και μυρωδιά πολύ καλή.!!! Θα σας ενημερώσω σχετικά μόλις πάρω την ανάλυση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ   ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 17, 2014 9:55 am

Πράσινο μέλι μπαίνει και στην περιοχή μας, όχι όμως τόσο που να φαίνεται στο βάζο. Στα κελιά όμως συγκεκριμένα και ξεκάθαρα μπαίνει πράσινο μέλι. Χρονικά μέσα στον Αύγουστο. Τότε μπήκε και σε εσένα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ   ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 17, 2014 11:28 am

πολύ ωραίο φένεται.Περιμένουμε να μάθουμε από ποιό φυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpediaditis
Μέλος
Μέλος
mpediaditis


Αριθμός μηνυμάτων : 59

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ   ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 17, 2014 8:06 pm

γειά σας συνάδελφοι
φίλε karnet το μάζεψαν τον Αύγουστο και Σεπτέμβριο
και το Σάββατο που πήγα μία από όλες συνεχίζει να μαζεύει πράσινο νέκταρ και γύρη. Είχε 3 πλαίσια με μέλι πράσινο. Δεν ξέρω ρε παιδιά τι είναι περιμένω και εγώ. Πάντως φίλε karnet αν θέλεις μπορείς να επικοινωνήσεις με τον Κο Θρασιβούλου να του πεις αυτό που γράφεις, ο άνθρωπος κάνει έρευνα για το πράσινο μέλι μετά που του έστειλα το δικό μου. αν θέλεις σου δίνω το τφ του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
woolf
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 55

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ   ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 03, 2014 7:07 am

τελικα απο τη ηταν το μελι??

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 260506e
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpediaditis
Μέλος
Μέλος
mpediaditis


Αριθμός μηνυμάτων : 59

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ   ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 06, 2014 9:58 pm

γειά σας συνάδελφοι
δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση από το ΑΠΘ
όταν έχω νέα θα ενημερώσω!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ   ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 06, 2014 10:11 pm

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 76018-Hulk
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ   ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2014 9:53 am

mpediaditis.εμαθεσ κατι για το πρασινο μελι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpediaditis
Μέλος
Μέλος
mpediaditis


Αριθμός μηνυμάτων : 59

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ   ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2014 10:44 pm

οχι φίλε περιμένω απάντηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ   ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 25, 2014 9:55 pm

Με μεγάλο μελισσοκόμο της Κρήτης σε συζήτηση που είχα πρόσφατα μαζί του, μου είπε πως επίσης τρύγησε πράσινο μέλι. Τα μελίσσια του τα είχε σε μέρος με αλμυρίκια. Έκανα μια μικρή έρευνα στο δίκτυο και έμαθα πως το αρμυρίκι ή αλμυρίκι (Tamarix africana) δίνει πολλή γύρη αλλά και μέλι σε καλές χρονιές. Ελπίζω να επιβεβαιωθεί.

Τελικά με το δικό σου πράσινο μέλι τι έγινε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpediaditis
Μέλος
Μέλος
mpediaditis


Αριθμός μηνυμάτων : 59

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ   ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 26, 2014 9:06 am

γειά σου συνάδελφε και Χρόνια πολλά καλές γιορτές να έχουμε.
δεν ξέρω ακόμα από ποιο φυτό έχουν πάρει τα μελισσάκια μου νέκταρ για να βγει πράσινο το μέλι ακόμα περιμένω την απάντηση του Θρασιβούλου από το ΑΠΘ, προχθές που επικοινώνησα μαζί του ήταν σε σύσκεψη δεν μπόρεσα να μιλήσω μαζί του ...περιμένω νέα του και θα σας ενημερώσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ   ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 19, 2015 9:15 pm

Ρε Μανώλη, μπάς κι εκεί στα ψηλά μάζεψαν τίποτα περίεργο zitao pola

Πάντως το χρώμα ίδιο μου μοιάζει. lol! lol! lol!

http://enmeliti.blogspot.gr/2015/09/blog-post_18.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+blogspot/iMZfF+(ΕΝ+ΜΕΛΙΤΙ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melicostas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 98

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ   ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 19, 2015 9:34 pm

εχεις κισσους εκει κοντα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kyriazisb
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ   ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 03, 2015 9:59 pm

Πράσινο μέλι έχω δοκιμάσει από μελισσοκόμο εδώ στην Ημαθία, το οποίο προερχόταν από ακτινίδια που ήταν πριν το μάζεμα και τα είχε ρίξει κάτω το χαλάζι. Οι μέλισσες έπαιρναν τους χυμούς από τα πεσμένα ακτινίδια  και το μέλι βγήκε καταπράσινο, αλλά όχι τίποτα σπουδαίο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ   ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 03, 2015 10:20 pm

Kyriazisb έγραψε:
Πράσινο μέλι έχω δοκιμάσει από μελισσοκόμο εδώ στην Ημαθία, το οποίο προερχόταν από ακτινίδια που ήταν πριν το μάζεμα και τα είχε ρίξει κάτω το χαλάζι. Οι μέλισσες έπαιρναν τους χυμούς από τα πεσμένα ακτινίδια  και το μέλι βγήκε καταπράσινο, αλλά όχι τίποτα σπουδαίο.

Το συγκεκριμένο μέλι που αναφέρεις μετά από λίγο διάστημα "έπηζε". Είχε γίνει και αναφορά σε κάποιο τεύχος της μελισσοκομικής επιθεώρησης αν δεν κάνω λάθος από την κα Τανανάκη. Αν βρω το τεύχος θα αναρτήσω λεπτομέρειες. Πάντως του mpediaditis είναι διαυγές και δεν έχει κρυσταλλώσει ακόμα.

Εγώ που το δοκίμασα μπορώ να σας πω πως είχε ιδαίτερη γεύση και άρωμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melist
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 32

ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ   ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 03, 2015 11:24 pm

Κ στα δικα μου πλαισια, μεσα στα κελια εχω πρασινο μελι. Καπου ειχα διαβασει οτι στην αρχη ετσι ειναι το ρεικι κ μετα κοκκινιζει. Βρισκομαι στα Χανια. Δεν ειχα παραξενευτει... Με ανησυχησες λιγο τωρα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕΛΙ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Πράσινο μέλι ?
» Μέλι από ... Σκ@τ@ !
» Ασφράγιστο μέλι
»  Μέλι ή μέλισσες;
» Μέλι Βουλγαρικό

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: