Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μελι πολεων

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lamaki
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

Μελι πολεων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μελι πολεων   Μελι πολεων Icon_minitimeΤετ Ιουλ 02, 2014 7:25 pm

Ηθελα να θιξω ενα θεμα για το οποιο δεν εχω ακουσει ποτε τιποτα. προχθες λοιπον στο κεντρο της Αθηνας μελισσες σε ενα ανθισμενο φυτο .Το μελι που παραγεται εχει καταλοιπα? Επιστημονικα συμπερασματα αν ξερει κανεις να μου πει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μελι πολεων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελι πολεων   Μελι πολεων Icon_minitimeΤετ Ιουλ 02, 2014 8:57 pm

Έχει γίνει πολύς λόγος για το αστικό μέλι. Η αστική μελισσοκομία στην Ελλάδα απαγορεύεται και διώκεται νομικά σε αντίθεση με άλλες χώρες του εξωτερικού ακόμα και της Ευρώπης. Τα τελευταία χρόνια λόγω του CCD- Σύνδρομο Κατάρευσης Μελισσών υπάρχει ένα παγκόσμιο κίνημα για την ενίσχυση της επικονίασης εντός πόλεων.
Αυτά όσα έχουν να κάνουν με την επικονίαση. Δυστυχώς όμως οι ατμοσφαιρικοί ρύποι και τα τοξικά κατάλοιπα των εξατμίσεων και του CO2 στην ατμόσφαιρα δεν αφήνουν μεγάλα περιθώρια για την παραγωγή μελιού υψηλής διατροφικής αξίας συγκρινόμενο πάντα με ένα μέλι το οποίο έχει συλλεχθεί από τα βοτάνια και τα δέντρα της Ελληνικής βουνίςιας φύσης. Το αστικό μέλι είναι κατώτερο σε ποιότητα.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Για την ιστορία, η μελισσοχωρητικότητα επηρεάζεται από την πειρατική μελισσοκομία της ταράτσας. Εμένα αυτό δεν με ενοχλεί καθόλου γιατί προσωπικά πιστεύω πως ενισχύεται η επικονίαση. Με προβληματίζει μονάχα το γεγονός αν αυτά τα μέλια πωληθούν ή χαρισθούν. Στην Κρήτη υπολογίζεται πως υπάρχουν περίπου 5000 (δεν ξέρω αν ο αριθμός είναι πραγματικός εμένα μου φαίνεται υπερβολικός) κυψέλες σε ταράτσες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotto
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 77

Μελι πολεων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελι πολεων   Μελι πολεων Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 03, 2014 1:14 am


Εστω και ετσι να"ναι που ειναι το "κακο"?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lamaki
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

Μελι πολεων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελι πολεων   Μελι πολεων Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 03, 2014 7:57 pm

Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μελι πολεων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μέλι από ... Σκ@τ@ !
» Μέλι και βρέφη
» Πρόβλημα σε μέλι ...
» μελι απο ζαχαρη
» Μέλι καστανιάς.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: