Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια

Πήγαινε κάτω 
+30
manosROD
Pater_Familias
Throubee
βελουχι
Vasilis.
psath
Sakis G
Θοδωρής
doctor11
qazx88
ΛΟΥΚΑΣ
gio
mpampis13
kostantinos26
beezy
staver77
matteus
stakriv
akis_chatzi
monarchis
mel18
vedouzoskoni
Michalis
ΚΑΝΑΡΗΣ
sotto
milmos
karnet
mikesideris
pointerst
tomaskatsoufis
34 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αναπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 31, 2014 11:44 am

Ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη Κανάρη. Τη φόρα ψάχνω όχι τη γνώση αλλά καμιά φορά και η γνώση θέλει φόρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αναπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 31, 2014 12:33 pm

Κανένα επαγγελματία να πάρω ζωάκια ξερετε; Εμπιστοσύνης. Εύβοια θα τα έχω άρα είναι καλό να τα πάρω από εκεί ή γίνεται να τα πάρω από Αθήνα και να τα μεταφέφω με Ι.Χ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 02, 2014 11:16 am

Να ευχαριστήσω το Δημήτρη για την πολύτιμη βοήθεια του. Προχωρώ κανονικά στο χτίσιμο του δικού μου μελισσοκομείου. Ο καιρός μας κάνει τα τερτίπια του βέβαια αλλά όλα καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 02, 2014 12:49 pm

Το μήνυμα που σου έστειλα το είδες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostantinos26
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 02, 2014 3:33 pm

γεια σας από πάτρα τα 15 μελίσσια που έχω θα τα κάνω 45 όλα γίνονται το θέμα είναι πόσο μπορεί η τσέπη μου να τα υποστηρίξει
μην μπερδεύεστε και έχετε υπομονή θέλει χρόνο και χρήμα
απο τη λένε για 5 χρονια δεν θα έχεις κέρδος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 02, 2014 6:58 pm

Ναι pointerst και σε ευχαριστώ. Το είδα. Είναι η δεύτερη επιλογή που θα διαλέξω γιατί η πρώτη είναι κοντύτερα μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 08, 2014 10:05 pm

Καμιά καλή πατέντα για συρμάτωμα υπάρχει να αγοράσω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ξεκίνημα   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 3:46 pm

Το λοιπόν ας πούμε ότι οι παραφυάδες φτάνουν στον νέο τους ιδιοκτήτη-μελισσοκόμο. Τον νέο δεν τον ενδιαφέρουν τα μέλια αλλά η ανάπτυξη με τι τροφοδοσία ξεκινάει αρχές ΑΠρίλη; Οι παραφυάδες είναι πεντάρες (3 γόνο 2 μέλια) και τα μελίσσια είναι σε μέρος με καλή ανθοφορία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 11:08 pm

για πιο λογο να κανεις τροφοδοσια τετοια εποχη(εκτος απο το σιροπι που ειναι για ``τρεξιμο``) που εχει τρελη ανθοφορια?
Οσο για πατεντα συρματωματος.....αν πιανουν τα χερια σου την κανεις οικονομικα ευκολα και μονος σουΥπαρχουν σχετικα βιντεο στο νετ αλλα και εδω μεσα) αν οχι σε γνωστες εταιρειες εχει διαφορες αρκει να εχεις κανα 120 αρι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 6:35 pm

Θελω να αγορασω τις επομενες ημερες 2-3 κυψελες και να παρω σμηνος για καθε μια απο αυτες.
(Σημειωνω οτι θελω και εγω να δυναμωσω -αναπτυξω το μελισσι και οχι να παρω παραγωγη)
Ειμαι περιοχη Θεσσαλιας και πιστευω οτι εχω βρει απο που θα αγορασωκυψελες και τωρα ψαχνω και το μελισσοκομο που θα αγορασω τα σμηνη.
(Συγγνωμη για την ορολογια αν δεν ειναι σωστη αλλα δεν την γνωριζω....αληθεια υπαρχει καπου στο φορουμ ορολογια μελισοκομου?)
Το κοστος υπολογιζω να ειναι 150 ευρω μαζι με τα πρωτα εργαλεια.
Τα ερωτηματα μου αρχικα ειναι:
1. Σε καθε μονη κυψελη ποσα πλαισια να παρω
2. Αν η περιοχη που διαθετω δεν ειναι και η καλυτερη...εχει ποταμακι διπλα για νερο αλλα για τροφη βρισκεται εξω απο την πολη που μενω και εχει καλλιεργειες...μπαμιες ντοματιες κλπ
3. Απο την στιγμη που θα αποκτησω πρωτα τις κυψελες με τα πλαισια, θα πρεπει να τις προετοιμασω για να δεχτουνε τα μελισσακια?
4. Οταν βαλω και τα μελισσακια την επομενη ημερΑ τι εχει πρωτο στην σειρα?
(Το ξερω οτι θα μου πειτε να βρω καποιον που να τον ακολουθω ή να με συμβολευσει και αυτο ειναι η προτεραιοτητα μου τωρα...Θα ειμαι με ενα φιλο που και αυτος ειναι ασχετος οπως και εγω, αλλα πιστευω οτι θα εχω μια βοηθεια απο εναν αλλο γνωστο που γνωριζει καποια πραγματα αλλα ειναι ομως νεος και αυτος στα μελισσια 2-3 χρονια)
Σας τα ρωταω για να παρω μια μικρη ιδεα και απο εσας.
Ευχαριστω για οποιον αφιερωσει χρονο να το διαβασει και οποιον θελησει να απαντησει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 6:49 pm

Καταρχάς σου εύχομαι καλή αρχή.
Το σπουδαιότερο εργαλείο που χρειάζεται ένας μελισσοκόμος και μαλιστα αρχάριος είναι ένα καλό βιβλίο. Και μάλιστα η αγορά και η μελέτη του να προηγείται κάθε άλλης αγοράς.
Ολες οι άλλες ερωτήσεις σου θα απαντηθούν με τον ποιο σωστό υπεύθυνο και επιστημονικό τρόπο.
Πίστεψέ με, είναι μονόδρομος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 8:27 pm

καλησπερα.
μια ερωτηση αγοραζεις κατι για το οποιο ...
-δεν ξερεις καν αν το αντεχεις
-δεν ξερεις αν εισαι αλεργικος
-δεν εχεις διαβασει η ακουσει τιποτα
-δεν εχεις κανενα εμπειρο διπλα σου...
θα ηθελες να μας πεις για πιο λογο ξεκινας τοσο λαθος;
βεβαια μιλαμε για ζωντανο οργανισμο και οχι για ενα παπακι που δεν εχεις διπλωμα και θα....μαθεις...
τελος 150ευρω θα δωσεις για ν παρεις 2-3 μελισσια αλλα και τ πρωτα εργαλεια;;
ας πουμε οτι περνεις παραφυαδες και οχι 10αρια μελισσια..
μονο οι παραφυαδες κανει η μια 50 ευρω μαζι με την βασιλισσα...θες 40 οκ 40...
αρα 80-120 ευρω
θελεις κ 3 κυψελες που κανουν οι 10αρες με ενα οροφο κομπλε 30 ευρω περιπου αλλα 90...
ενα ξεστρο ενα καπνιστηρι και ενα μπουφαν με κουκουλα δεν θα σου πανε τουλαχιστον αλλα 40;;;
τα υπολοιπα...κερια...συρματα...κλπ κλπ δεν στα βαζω καν...
αρα μιλαμε για 210 με 260 ευρω το λιγοτερο και λιγα λεω φιλε μου.
συγνωμη αν στα κανω βουνο αλλα αυτα ειναι η ωμη αληθεια..βεβαια η μεγαλυτερη απορια μου ειναι πως ξεκινας να επενδυσεις σε κατι που δεν ξερεις καν τι ειναι,τι κανει,πως ζει κλπ κλπ
να εισαι καλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2014 12:12 am

Κατα ενα μερος δεν εχει αδικο. Δεν γνωριζω πολλα...αλλα δεν ξυπνησα καποια μερα και ειπα "τι εχω να κανω σημερα...τιποτα?....ας βρω μερικες μελισσες να παιξω" (χωρις ειρωνια).
Εδω και καιρο το συζηταω με φιλους, διαβασα στο ιντερνετ, βρηκα βιβλια, ψαχνω το ιδανικο μερος κλπ. Ευχαριστω για τις κουβεντες σου και τους υπολογισμους σου..για να καταλαβω.
ηδη εχω κατεβασει καποια βιβλια και θα παραγγειλω καποιο επιπλεον. Απλα επειδη ειναι η καταλληλη πιστευω εποχη ηθελα να παρω 2 μελισσια για να δω αυτο που λες...αν τελικα αυτα τα ζωακια μπορω να μου δωσουν αυτο που θελω...την ευχαριστηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2014 11:04 am

gio έγραψε:
Θελω να αγορασω τις επομενες ημερες 2-3 κυψελες και να παρω σμηνος για καθε μια απο αυτες.
(Σημειωνω οτι θελω και εγω να δυναμωσω -αναπτυξω το μελισσι και οχι να παρω παραγωγη)
Ειμαι περιοχη Θεσσαλιας και πιστευω οτι εχω βρει απο που θα αγορασωκυψελες και τωρα ψαχνω και το μελισσοκομο που θα αγορασω τα σμηνη.
(Συγγνωμη για την ορολογια αν δεν ειναι σωστη αλλα δεν την γνωριζω....αληθεια υπαρχει καπου στο φορουμ ορολογια μελισοκομου?)
Το κοστος υπολογιζω να ειναι 150 ευρω μαζι με τα πρωτα εργαλεια.
Τα ερωτηματα μου αρχικα ειναι:
1. Σε καθε μονη κυψελη ποσα πλαισια να παρω
2. Αν η περιοχη που διαθετω δεν ειναι και η καλυτερη...εχει ποταμακι διπλα για νερο αλλα για τροφη βρισκεται εξω απο την πολη που μενω και εχει καλλιεργειες...μπαμιες ντοματιες κλπ
3. Απο την στιγμη που θα αποκτησω πρωτα τις κυψελες με τα πλαισια, θα πρεπει να τις προετοιμασω για να δεχτουνε τα μελισσακια?
4. Οταν βαλω και τα μελισσακια την επομενη ημερΑ τι εχει πρωτο στην σειρα?
(Το ξερω οτι θα μου πειτε να βρω καποιον που να τον ακολουθω ή να με συμβολευσει και αυτο ειναι η προτεραιοτητα μου τωρα...Θα ειμαι με ενα φιλο που και αυτος ειναι ασχετος οπως και εγω, αλλα πιστευω οτι θα εχω μια βοηθεια απο εναν αλλο γνωστο που γνωριζει καποια πραγματα αλλα ειναι ομως νεος και αυτος στα μελισσια 2-3 χρονια)
Σας τα ρωταω για να παρω μια μικρη ιδεα και απο εσας.
Ευχαριστω για οποιον αφιερωσει χρονο να το διαβασει και οποιον θελησει να απαντησει.
Για να μη φανεί ότι υπάρχουν τίποτα μεγάλα μυστικά, ή ότι βλέπω αφ' υψηλού τους νεότερους, απαντώ ευθέως:
1. Τις κυψέλες τις αγοράζουμε μαζί με τα πλαίσιά τους. Δηλαδή για δυόροφη 20, για σκέτη γονοφωλιά 10. (Συστήνω να πάρεις δυόροφες κομπλέ με κινητό πάτο με σίτα).
2. Το μελισσοκομείο σου θα πρέπει να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις όπως προσανατολισμός, συνθήκες υγρασίας, ανθοφορίες κλπ. Επίσης θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν τα μελίσσια θα μεταφέρονται ή θα μένουν κάπου μόνιμα.
3. Οι κυψέλες προφανώς θέλουν προετοιμασία, κάψιμο, βάψιμο κλπ, εκτός και πάρεις πλαστικές. Τα πλαίσια επίσης, καψούλια, συρμάτωμα, φύλλα κηρήθρας.
4. Τώρα εδώ η απάντηση είναι όλη η τέχνη της μελισσοκομίας. Αστα 2-3 μέρες να ενταχθούν στη νέα τους πραγματικότητα και μετά κάνε επιθεώρηση και αναλόγως πράξε.
Καλή αρχή και μην ξεχνάς " δε φτανει ο ήλιος μοναχά η γη καρπούς να δώσει, χρειάζονται κι άλλα πολλά, και προπαντός η γνώση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2014 12:16 pm

gio έγραψε:
Θελω να αγορασω τις επομενες ημερες 2-3 κυψελες και να παρω σμηνος για καθε μια απο αυτες.
(Σημειωνω οτι θελω και εγω να δυναμωσω -αναπτυξω το μελισσι και οχι να παρω παραγωγη)
Ειμαι περιοχη Θεσσαλιας και πιστευω οτι εχω βρει απο που θα αγορασωκυψελες και τωρα ψαχνω και το μελισσοκομο που θα αγορασω τα σμηνη.
(Συγγνωμη για την ορολογια αν δεν ειναι σωστη αλλα δεν την γνωριζω....αληθεια υπαρχει καπου στο φορουμ ορολογια μελισοκομου?)
Το κοστος υπολογιζω να ειναι 150 ευρω μαζι με τα πρωτα εργαλεια.
Τα ερωτηματα μου αρχικα ειναι:
1. Σε καθε μονη κυψελη ποσα πλαισια να παρω
2. Αν η περιοχη που διαθετω δεν ειναι και η καλυτερη...εχει ποταμακι διπλα για νερο αλλα για τροφη βρισκεται εξω απο την πολη που μενω και εχει καλλιεργειες...μπαμιες ντοματιες κλπ
3. Απο την στιγμη που θα αποκτησω πρωτα τις κυψελες με τα πλαισια, θα πρεπει να τις προετοιμασω για να δεχτουνε τα μελισσακια?
4. Οταν βαλω και τα μελισσακια την επομενη ημερΑ τι εχει πρωτο στην σειρα?
(Το ξερω οτι θα μου πειτε να βρω καποιον που να τον ακολουθω ή να με συμβολευσει και αυτο ειναι η προτεραιοτητα μου τωρα...Θα ειμαι με ενα φιλο που και αυτος ειναι ασχετος οπως και εγω, αλλα πιστευω οτι θα εχω μια βοηθεια απο εναν αλλο γνωστο που γνωριζει καποια πραγματα αλλα ειναι ομως νεος και αυτος στα μελισσια 2-3 χρονια)
Σας τα ρωταω για να παρω μια μικρη ιδεα και απο εσας.
Ευχαριστω για οποιον αφιερωσει χρονο να το διαβασει και οποιον θελησει να απαντησει.


Με όλο το συμπάθειο και χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας, απλά οδεύεις ολοταχώς στο να χάσεις τα χρήματα που θα επενδύσεις, τόσο απλά. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω και να σε αποθαρρύνω, απλά να σου επισημάνω ότι ξεκινάς από εντελώς λάθος βάσεις. Άσε προς το παρόν την αγορά των σμηνών και προσπάθησε να βρεις κάποιον που έχει μελίσσια να πηγαίνεις μαζί του να κοιτάς ή παρακολούθησε κάποιο σεμινάριο, μάθημα κτλ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2014 1:57 pm

Μα αυτο θα κανω παραλληλα. Θα παω σε καποιον απο κοντα αλλα θα εχω μαζι και τα 2-3 δικα μου.
(ευχαριστω kanaris για τις απαντησεις σου.)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Απρ 12, 2014 10:04 pm

Παιδιά από βδομάδα θα πάρω τις πρώτες μου παραφυάδες. Έχω 4-5 ημέρες για να συρματώσω πλαίσια. Έχω ήδη συρματώσει 15 πόσα θα χρειαστώ για να είμαι έτοιμος; Επίσης πόσα να έχω έτοιμα με κηρήθρες αν τις βάλω 2 ημέρες πριν(πάνω στο πλαίσιο όχι στη κυψέλη) πειράζει; άχτιστες έχω βέβαια (αρχάριος).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Απρ 13, 2014 8:21 pm

Και ακόμη μια ερώτηση σε μερικές ημέρες που θα έχω τις παραφυάδες μου. Τι να αγοράσω από τροφές ρε παιδιά για να έχω, από ζάχαρη τι θα χρειαστώ για σιρόπι; Θα χρειαστεί να βάζω βανίλια 2κιλη ανά 3 μέρες; για βοηθήστε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 14, 2014 1:48 pm

Υπολόγισε για αρχή να έχεις έτοιμα όσα υπολείπονται για να γίνουν 10άρια.
Κατόπιν άλλα 10 για κάθε μελίσσι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 14, 2014 1:51 pm

tomaskatsoufis έγραψε:
Και ακόμη μια ερώτηση σε μερικές ημέρες που θα έχω τις παραφυάδες μου. Τι να αγοράσω από τροφές ρε παιδιά για να έχω, από ζάχαρη τι θα χρειαστώ για σιρόπι; Θα χρειαστεί να βάζω βανίλια 2κιλη ανά 3 μέρες; για βοηθήστε...
Τώρα μπορείς να βάλεις σιρόπι 2ζ:1νερό, ή βανίλια. Προσοχή στις ποσότητες. Οχι υπερβολές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 14, 2014 3:24 pm

tomaskatsoufis έγραψε:
Παιδιά από βδομάδα θα πάρω τις πρώτες μου παραφυάδες. Έχω 4-5 ημέρες για να συρματώσω πλαίσια. Έχω ήδη συρματώσει 15 πόσα θα χρειαστώ για να είμαι έτοιμος; Επίσης πόσα να έχω έτοιμα με κηρήθρες αν τις βάλω 2 ημέρες πριν(πάνω στο πλαίσιο όχι στη κυψέλη) πειράζει; άχτιστες έχω βέβαια (αρχάριος).

Όταν συρματωνης ένα πλαίσιο θα πρέπει και να βάζεις και την κηρήθρα διότι διαφορετικά το σύρμα χαλαρώνει εάν μένει έτσι χωρίς το κερί.

Ένας οικονομικός και αρκετά καλός τρόπος συρματωσης χωρίς ακριβά εργαλεία και πατέντες χωρίς καρφώματα που εγώ χρησιμοποιώ είναι ο ακόλουθος για όποιον ενδιαφέρετε https://www.youtube.com/watch?v=mE8MIQk3td0&list=PL28EA831F4E403FFE
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 14, 2014 10:30 pm

Κάθε πότε τσεκάρω παιδιά τις τροφές ανά τριήμερο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 15, 2014 10:09 pm

Παιδιά τι βίδες χρησιμοποιώ για τα κλειδιά και τι μέγεθος τρυπάνι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
qazx88
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Απρ 16, 2014 10:04 pm

μετρα ποσο πάχος έχει η κυψέλη σου και πάρε λίγο μικρότερες βίδες για να μην βγούν από μέσα. αν είναι ξύλινες οι κυψέλες σου κανε σημάδι με ένα καρφάκι ισα ισα να φωλιάσει η μύτη τις βίδας και βιδοσετες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Απρ 18, 2014 8:15 pm

Οκ ευχαριστώ. Αγόρασα 6 παραφυάδες παιδιά και σκέφτομαι να αγοράσω 4 δεκάρια αρχές καλοκαιριού. Θα πράξω σωστά ή να καθίσω στα αυγά μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Μέλια μέλια παντού
» Αγορα κυψελης και αλλα...
» 2 μελισσακια για ξεκίνημα
» Βοηθεια για το ξεκινημα μου
» Νέος..ξεκίνημα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: