Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια

Πήγαινε κάτω 
+30
manosROD
Pater_Familias
Throubee
βελουχι
Vasilis.
psath
Sakis G
Θοδωρής
doctor11
qazx88
ΛΟΥΚΑΣ
gio
mpampis13
kostantinos26
beezy
staver77
matteus
stakriv
akis_chatzi
monarchis
mel18
vedouzoskoni
Michalis
ΚΑΝΑΡΗΣ
sotto
milmos
karnet
mikesideris
pointerst
tomaskatsoufis
34 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 10, 2014 1:32 pm

Καθε αρχη και δυσκολη... και εγω στα ζορια. Κοιταξε να εχει αρκετο γονο και να ειναι συμπαγες και οχι διασπαρτος. Επισης αν τον παρατηρησεις απο κοντα να δεις τα σφραγισμενα κελια να μην ειναι επιπεδα αλλα να κανουν καμπυλη. Επισης αν του ζητησεις 10αρια να δεις οι μελισσες να πατανε και στα 10 τελαρα, να τα γεμιζουν ολα δηλαδη. Τωρα για την βασιλισσα ειναι στον λογο του, εσυ κοιταξε αμα τις εχει μαρκαρισμενες και να μην εχουν κομμενα φτερα. Επισης θα προτεινα αφου λες οτι δεν θα αγορασεις φετος μελιτοεξαγωγεα, να παρεις 3 κυψελες 10αρες και να τις χωρισεις εσυ η να ζητησεις βοηθεια στο χωρισμο απο καποιον μελισσοκομο της περιοχης. Ετσι θα της αφησεις να δυναμωσουν ολο το καλοκαιρι και θα εχεις αποκτησει μεγαλυτερη εμπειρια και τα διπλασια μελισσια αν ολα πανε καλα.


Καλη τυχη φιλαρακι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 11, 2014 9:42 pm

Θέλω να αγοράσω πληθυσμό για 3 κυψέλες για αρχή. Πόσες κυψέλες να παραγγείλω για αρχή παιδιά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 11, 2014 9:44 pm

Και πόσες κυψέλες περίπου θα χρειαστώ για τη χρονιά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akis_chatzi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 18

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 11, 2014 10:28 pm

Οταν ενοεις πληθυσμο ποσα πλαισια?
Απο την αλλη το λες μονος σου θα παρεις πληθυσμο για 3 αρα αγορασε 3.
Το ποσες θα χρειαστεις εξαρτατε απο το πως θες να κινηθεις αυτη την χρονια

Ετσι νομιζω ελπιζω να μην κανω λαθος θα σου πουν και οι πιο εμπειροι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
staver77
Μέλος
Μέλος
staver77


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 11, 2014 10:43 pm

Αφού θες να πάρεις πληθυσμούς για τρεις κυψέλες θα χρειαστείς σίγουρα τρεις κυψέλες, καλό θα είναι να είναι διπλές, συν τρείς ορόφους στην περίπτωση που γίνουν τριώροφες. Τώρα το πόσες θα χρειαστείς για την χρονιά, αυτό εξαρτάτε από εσένα. Για το πώς θα χειριστείς τα σμήνη σου την χρονιά, και το τι θες να κάνεις με παραφυάδες - μέλια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 12, 2014 8:58 am

Αυτό που θέλω για φέτος και αυτό άνοιξα το ποστ είναι να μπορέσω να αυξήσω το πληθυσμό μου και δεν θέλω να πάρω καθόλου μέλι. Ότι μέλι βάλουν να το αφήσω για τις τροφές τους. Γι αυτό ρωτάω τι να παραγγείλω, μην είναι Μάιος και χρειαστώ κυψέλες που δεν θα έχω. Ας πούμε ότι διπλασιάζω το πληθυσμό φέτος δηλαδή από 3 δεκάρες κυψέλες φτάσω να έχω 6 δεκάρες κυψέλες. Ερώτηση : χρειάζομαι άρα 6 διόροφες κυψέλες και 2-3 μονές κυψέλες εφεδρικές; Σωστά ή έκανα υπερεκτίμηση;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 12, 2014 9:13 am

tomaskatsoufis έγραψε:
Αυτό που θέλω για φέτος και αυτό άνοιξα το ποστ είναι να μπορέσω να αυξήσω το πληθυσμό μου και δεν θέλω να πάρω καθόλου μέλι. Ότι μέλι βάλουν να το αφήσω για τις τροφές τους. Γι αυτό ρωτάω τι να παραγγείλω, μην είναι Μάιος και χρειαστώ κυψέλες που δεν θα έχω. Ας πούμε ότι διπλασιάζω το πληθυσμό φέτος δηλαδή από 3 δεκάρες κυψέλες φτάσω να έχω 6 δεκάρες κυψέλες. Ερώτηση : χρειάζομαι άρα 6 διόροφες κυψέλες και 2-3 μονές κυψέλες εφεδρικές; Σωστά ή έκανα υπερεκτίμηση;

Τις κυψέλες σου να τις υπολογίζεις πάντα διπλές.
3 10άρες κυψέλες γρήγορα την άνοιξη γίνονται 20άρες, και με τη σειρά τους τις κόβεις σε 2, 3, 4. Ετσι από 3 10άρια τώρα, το φθινόπωρο θα μπορείς να έχεις από 6 έως 12 κυψέλες, ικανές να ξεχειμωνιάσουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 12, 2014 9:45 am

Άρα τουλάχιστον θέλω 10-12διόροφες κυψέλες σωστά; Ρωτώ γιατί θέλω να τις παραγγέλνω σιγά σιγά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
staver77
Μέλος
Μέλος
staver77


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 12, 2014 11:37 am

ΚΑΝΑΡΗΣ έγραψε:
...και με τη σειρά τους τις κόβεις σε 2, 3, 4

Εγώ θα συνέχιζα την μαθηματική ακολουθία, σε 5,6,7,8,9,10  htipieme με μαγικό νούμερο το 6 (γενικά εξαρτάτε και από τον γόνο που έχεις). Από μια διπλή σφικτή σε πληθυσμό κυψέλη μέσα Μάρτη με αρχές Απρίλη (όσο ποιο νωρίς τόσο καλύτερα), μπορείς να την σπάσεις, σε δύο γόνους συν ένα πλαίσιο με μέλι, γύρη  η μόνο κτισμένο (δεν σε νοιάζει). Αφού η άμεση τροφοδοσία της, με βανίλια και γύρη είναι δεδομένη. Θα χρειαστούν γονιμοποιημένες βασίλισσες για άμεση ανάπτυξη των παραφυάδων σου. Όταν θα έχει αναπτύξει πληθυσμούς στα έξι πλαίσια τροφοδότησε με σιρόπι Ζ=2:Ν=1 20-30 gr ανα πλαίσιο αντί για βανίλια και συνέχισε την γύρη. Και λογικά μέχρι τέλη Ιουλίου  το 80% των κυψελών (μακάρι όλες), θα έχουν γίνει δεκάρες και μπορεί κάποιες να ζητάνε να πατήσουν και σε παραπάνω πλαίσια. Τώρα όσες από αυτές θα έχουν γόνο πάνω από πέντε με έξι πλαίσια, μπορείς να της διαιρέσεις και πάλι βασίλισσα , τροφή. Τώρα ανάλογα σε ποια περιοχή θα έχεις τα μελίσσια σου μπορείς τον Σεπτέμβρη να τα  διαιρέσεις (με μεγαλύτερη πιθανότητα αυτά που δεν πείραξες το καλοκαίρι), και τα ποιο δυνατά να σπάσεις στα τρία, και πάλι βασίλισσα , τροφή. Όπως βλέπεις το νούμερο που θες δεν είναι συγκεκριμένο, εξαρτάτε από το πώς θα αναπτυχθούν τα μελίσσια σου. Αλλά αν θες ένα απόλυτο νούμερο πιστεύω ότι δεν θα ξεπεράσει τις τριάντα. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι με τις βασίλισσες πέρα από ποιότητα τους είναι η άμεση παράδοση σε σένα όταν τις έχεις ανάγκη, και όχι όταν της έχει ο βασιλοτρόφος έτοιμες. Καλό είναι να έχεις επαφή με πάνω από έναν βασιλοτρόφο. Και κοντά στο μελισσοκομείο σου πολύ καθαρό νερό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 12, 2014 2:49 pm

Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη, όταν δεν πάω για παραγωγή συγκεκριμένου μελιού προτείνεις να αποφύγω το μελίτωμα και να πάω τα μελίσσια μου σε ανθοφορίες; Και τι εννοείς Ζ=2, Ν=1; Ζάχαρη νερό σωστά; Ευχαριστώ πολύ κατατοπιστικός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιαν 13, 2014 1:35 pm

Πουλάει κανείς κανένα μελισσοσμήνος Εύβοια; Ή να ξέρει κάποιο αξιόπιστο μαγαζί ή μελισσοκόμο; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
staver77
Μέλος
Μέλος
staver77


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιαν 13, 2014 8:46 pm

tomaskatsoufis έγραψε:
Ζ=2, Ν=1; Ζάχαρη νερό σωστά;
  idea  ΝΑΙ

tomaskatsoufis έγραψε:
όταν δεν πάω για παραγωγή συγκεκριμένου μελιού προτείνεις να αποφύγω το μελίτωμα και να πάω τα μελίσσια μου σε ανθοφορίες;
 skeftome 
Πήγαινε, τα μελίσσια σου εκεί που θα πάρεις περισσότερο μελάκι
(στα μελιτώματα αν τα πας, θέλεις πολύ δυνατά μελίσσια, και "γενικά" πέφτουν οι πληθυσμοί τους)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 19, 2014 5:17 pm

Λαδανιά, θυμάρι, ακονιζιά, ρείκι και κουμαριά έμαθα ότι έχει η περιοχή που θέλω να αφήσω τα μελίσσια μου. Για αρχή δεν θα τα μετακινήσω. Αρκούν τα παραπάνω φυτά για ανάπτυξη του σμήνους μου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
staver77
Μέλος
Μέλος
staver77


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 19, 2014 7:28 pm

Πές μου που θα τα πας, να φέρω και εγώ κανένα.  oraia 

Μια χαρά ακούγετε το μέρος πού λές. Μέγαλη η έκταση καταλαμβάνουν;
Αλλά η περιοχή αν κάνει για στατική μελισσοκομία αυτό θα το μάθεις φέτος.
Μπορεί να χρειαστεί στο κενό του Μάη να δώσεις γύρη, για να μην πέσει ο γόνος (αν το έχουν ανάγκη).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιαν 20, 2014 10:22 pm

Φίλε μου Εύβοια είναι έχω και μεγάλη ιδιόκτητη έκταση φέρτα. Για γύρη Μάιο εννοείς γυρεόπιτα σωστά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
staver77
Μέλος
Μέλος
staver77


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 6:34 pm

Σε ευχαριστώ για την πρόσκληση. Η Εύβοια μέλι από ανθοφορίες έχει περισσότερο, η από πεύκα? Το καλό είναι ότι στην Εύβοια αν θες να μετακινείς τα μελίσσια σου οι αποστάσεις είναι μοιρασμένες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 7:36 pm

Η Εύβοια έχει λίγο απ όλα κυρίως όμως Εύβοια έρχονται για πεύκο λόγω μαρχαλίνα, έλατο και καστανιά. Υπάρχει ένα μέρος μπορώ να στο πω κεντρική Εύβοια (λίγες βενζίνες) που έχει τη βαμβακάδα δεν χρειάζεται να τα πας Μαντούδι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
staver77
Μέλος
Μέλος
staver77


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 21, 2014 7:56 pm

Κάθε μέρος με τα μυστικά του! Όσο για την γύρη, οταν μελίσσια έχουν μαζέψει μεγάλες ποσότητες γύρης την αφαιρείς το πλαίσιο,-ψυγείο και... , ή αν έχεις μαζέψει μπορείς να ψεκάσεις ένα άδειο πλαίσιο με σιρόπι και να ρίξεις εκεί την γύρη, ή γυρόπιτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αναπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 24, 2014 4:29 pm

Ποια περίοδος είναι καλύτερη να κόψεις παραφυάδες; Απρίλη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
staver77
Μέλος
Μέλος
staver77


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 25, 2014 2:41 pm

Ρωτάει ο αρχάριος Στερεοελλαδίτης μελισσοκόμος: "Να ξεκινήσω διέγερση με σιρόπι ή είναι νωρίς;" Του απαντά ο Κρητικός "εδώ βάλαμε και ορόφους, έχεις αργήσει ήδη". Πετάγεται ο Ηπειρώτης: "Πάτε καλά μωρέ; Είναι πολύ νωρίς!" Να σου κι ο Πελοποννήσιος "Από βδομάδα ξεκίνα". Επόμενος ο Μακεδόνας "μην αρχίσεις ακόμα, τα βράδια τα μελίσσια κάνουν σφαίρα" και πάλι από την αρχή ο Κρητικός "Εδώ ξεκινάμε βασιλοτροφία σε 4-5 μέρες..."
από..........http://artemisklo.blogspot.gr/
Όσο ποιο νωρίς κόψεις παραφυάδες τόσο το καλύτερο, αν έχεις και γονιμοποιημένες βασίλισσες, ακόμα καλύτερα. Με σύμμαχο τον καιρό πάντα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιαν 27, 2014 2:39 pm

Μια μικρή βοηθειούλα ακόμη. Για να παραγγείλω τα σμήνη μου. Τι ζητάω 3 κυψέλες με 7-8 πλαίσια γόνο και 2-3 τροφές; Αν νοπμίζετε ότι πρέπει να τα παραγγείλω αλλιώς είστε ευπρόσδεκτοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιαν 27, 2014 9:46 pm

staver77 έγραψε:
Ρωτάει ο αρχάριος Στερεοελλαδίτης μελισσοκόμος: "Να ξεκινήσω διέγερση με σιρόπι ή είναι νωρίς;" Του απαντά ο Κρητικός "εδώ βάλαμε και ορόφους, έχεις αργήσει ήδη". Πετάγεται ο Ηπειρώτης: "Πάτε καλά μωρέ; Είναι πολύ νωρίς!" Να σου κι ο Πελοποννήσιος "Από βδομάδα ξεκίνα". Επόμενος ο Μακεδόνας "μην αρχίσεις ακόμα, τα βράδια τα μελίσσια κάνουν σφαίρα" και πάλι από την αρχή ο Κρητικός "Εδώ ξεκινάμε βασιλοτροφία σε 4-5 μέρες..."
από..........http://artemisklo.blogspot.gr/
Όσο ποιο νωρίς κόψεις παραφυάδες τόσο το καλύτερο, αν έχεις και γονιμοποιημένες βασίλισσες, ακόμα καλύτερα. Με σύμμαχο τον καιρό πάντα...

Aυτός ο καιρός... έχω πάει Μάρτη για σοβαρή επιθεώρηση και με το που άνοιξα καπάκια, ξεχείλισαν οι μέλισσες έξω, χτισμένοι μέχρι και οι αεραγωγοί... από την άλλη περίσυ με την άνοιξη που έκανε αργήσαν χαρακτηριστικά πολύ στην ανάπτυξη τους... αυτές θέλουν, αλλά ο καιρός τελικά παίζει τον καθοριστικό ρόλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 28, 2014 10:35 am

oraia 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 28, 2014 8:00 pm

Ρίξτε καμιά βοήθεια ρε παιδιά να δω τι πρέπει να παραγγείλω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Ιαν 29, 2014 10:33 am

tomaskatsoufis έγραψε:
Ρίξτε καμιά βοήθεια ρε παιδιά να δω τι πρέπει να παραγγείλω...
Θωμά αφού τέλειωσες το ΙΓΕ, ξέρεις τι θα χρειαστείς. Εμπιστέψου τις (έστω λίγες, αλλά σωστές) γνώσεις σου και τον εαυτό σου και έχεις την απάντηση.
(Α! και την τσέπη σου)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Μέλια μέλια παντού
» Αγορα κυψελης και αλλα...
» 2 μελισσακια για ξεκίνημα
» Βοηθεια για το ξεκινημα μου
» Νέος..ξεκίνημα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: