Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια

Πήγαινε κάτω 
+30
manosROD
Pater_Familias
Throubee
βελουχι
Vasilis.
psath
Sakis G
Θοδωρής
doctor11
qazx88
ΛΟΥΚΑΣ
gio
mpampis13
kostantinos26
beezy
staver77
matteus
stakriv
akis_chatzi
monarchis
mel18
vedouzoskoni
Michalis
ΚΑΝΑΡΗΣ
sotto
milmos
karnet
mikesideris
pointerst
tomaskatsoufis
34 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 28, 2013 5:17 pm

Ποιος το γραφει αυτο να το εχουμε υποψη μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 28, 2013 6:24 pm

tomaskatsoufis έγραψε:
Ποιος το γραφει αυτο να το εχουμε υποψη μας.

Δες εδώ:

http://minoanbee.blogspot.gr/2013/10/normal-0-microsoftinternetexplorer4.html

Και εδώ:

http://minoanbee.blogspot.gr/2013_11_01_archive.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mel18
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 28, 2013 7:22 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 31, 2013 10:01 pm

Για να δούμε ρε παιδιά η καινούρια χρονιά. Κουράγιο, δύναμη, πολύ δουλειά και ατελείωτο πείσμα. Καλή Χρονιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 02, 2014 10:46 am

Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά. Μπορεί κάποιος να μου πει αναλυτικά τι εξοπλισμό χρειάζεται κάποιος για το ξεκίνημα; Θέλω να αγοράσω πληθυσμό τόσο που να καλύπτει 4 κυψέλες. Νομίζω ότι δεν θ αγοράσω φέτος κάποιο μηχάνημα εξαγωγής μελιού αλλά αν πρέπει θα το αγοράσω ακούω γνώμες. Παρήγγειλα και το βιβλίο του Νικολαίδη επίσης έρχεται σε 2 ημέρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 02, 2014 11:52 am

Καλημέρα και καλή χρονιά!Ρίξε μια ματιά εδώ http://beeprers.blogspot.gr/2013/11/blog-post_28.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 02, 2014 3:10 pm

Ευχαριστώ. Γράφει κάπου και περί πληθυσμού και τέτοια, κυψέλες, πλαίσια, βασιλικό διάφραγμα, κινητή ή σταθερή βάση και ότι άλλο χρειάζεται για το ξεκίνημα δεν το πρόσεξα pointerst. Aν μπορείς να με κατατοπίσεις ευπρόσδεκτος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 02, 2014 3:27 pm

όχι δεν γράφει.Αν θες πες μου τι ακριβώς ψάχνεις να το συζητήσουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αναπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 02, 2014 6:17 pm

Ψάχνω να δω τι θα πάρω και πως θα πάρω τον πληθυσμό. Ας πούμε ότι αγοράζω 2 κυψέλες και το πάτωμα και βρίσκω από κάποιον έμπορο ή ιδιώτη να αγοράσω σμήνος. Αγοράζω πλαίσια με γόνο και τροφές; Πόσα πλαίσια; Ή είναι βολικότερο να μου αδειάσουν μια κυψέλη στη δική μου με κλειστό και ανοιχτό γόνο; Στην αρχή αφού δεν θα πάρω μέλι δεν χρειάζεται βασιλικό διάφραγμα φαντάζομαι. Εντάξει καπνηστήρι θα πάρω και ξέστρο, στολή έχω. Τι άλλο πρέπει να πάρω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akis_chatzi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 18

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 02, 2014 6:28 pm

Καλησπερα και χρονια πολλα
νεος και εγω και τελικα κατεληξα μετα απο διαβασμα και πληροφοριες να παρω 2 κυψελες αδειες και με μεσα να βαλω 5 παραφιαδες στην καθε μια που θα ειναι η 4 γονο και 1 μελι η στην χειροτερη 3 γονο και 2 μελι.
Το μονο που θα κανω φετος ειναι να παρακολουθω και να μαθαινω και δεν θα εχω σαν κυριο σκοπο το μελι απλα την μαθηση μου στιν πρακτικη

Ελπιζω ολα να πανε καλα περιμενω τον Απριλιο να παρω τα 2 πρωτα μου μελισσια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 02, 2014 7:00 pm

Πρώτο βήμα είναι να αγοράσεις τις κυψέλες και να τις προετοιμάσεις ώστε να δεχτούν πληθυσμό.Αυτό σημαίνει ότι θα τις περάσεις λινέλαιο,θα τις βάψεις,θα περάσεις τα κλειδιά τους.Στη συνέχεια θα πας την άνοιξη σε ένα μελισσοκόμο και θα του πεις να σου δώσει 5 πλαίσια πληθυσμό σε κάθε κυψέλη.Αυτά θα περιέχουν γόνο,μέλι και γύρη.Ξέχασα να σου πω ότι οι κυψέλες που θα πάρεις θα είναι 10άρες κομπλέ που σημαίνει ότι θα έχουν την γονοφωλιά,το καπάκι,την πόρτα και 10 πλαίσια σκέτα!Αυτά τα πλαίσια θα τα συρματώσεις και θα περάσεις τα κεριά έτοιμα για χτίσιμο.Βασιλικό διάφραγμα θα πάρεις όταν τα μελίσσια σου κοντεύουν να γίνουν 10 πλαίσια πληθυσμό,με σκοπό να βάλεις πατώματα και να ακολουθήσεις (πχ) την μέθοδο ντεμάρη για να μην σου σμηνουργούνε,πράγμα πολύ πολύ σημαντικό.Προς το παρόν αυτά χρειάζεσαι..ανάλογα τι εξέλιξη θα έχουν τα πράγματα τότε βλέπεις πως θα κινηθείς.Διάφραγμα μπορεί να μην χρειαστείς τον πρώτο καιρό γιατί πολύ απλά μπορεί να θέλεις να αυξήσεις τα μελισσάκια σου,οπότε να μην βάλεις πάτωμα και να αγοράσεις και άλλες κυψέλες.Αν οι γνώσεις σου είναι σχετικά λίγες θα σε συμβούλευα να μην πάρεις πληθυσμό 10 πλαισίων για αρχή.Πάρε 5 για να μάθεις πως αναπτύσονται ώστε να έχεις περιθώρια για λάθη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αναπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 02, 2014 7:24 pm

Δηλαδή να πάρω 3 κυψέλες με 5πλαίσια η καθεμιά pointerst?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 02, 2014 9:03 pm

Δηλαδή να πάρεις τόσες κυψέλες όσα και τα μελίσσια που θέλεις.Πχ θέλεις 2 μελίσσια,2 κυψέλες θα πάρεις.Στην πορεία θα δεις αν χρειαστείς και άλλη κυψέλη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stakriv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
stakriv


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 03, 2014 6:07 pm

συμφωνώ με τον pointerst μόνο με μια μικρή προσθήκη. Αν έχεις 2 μελισσία να έχεις έτοιμο τουλάχιστον ένα ακόμα κουτί (γονοφωλία) γιατί θα σου χρειαστεί.. όπως μετάγγιση, καμία σμηνουργία που θα σου προκύψει, όπως μπορείς να το έχεις και ως παγίδα. sostos 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 03, 2014 6:39 pm

Μια ερώτηση ακόμη παιδιά.Τη βασίλισσα στο κάθε μελίσσι την χρεώνουν ξεχωριστά ή όταν αγοράζεις πληθυσμό είναι και αυτή στη τιμή και ας πούμε ότι αγοράζω το πληθυσμό σε πόσο διάστημα να αλλάξω βασίλισσα; Ευχαριστώ παιδιά για τις πολύτιμες συμβουλές σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 03, 2014 6:48 pm

Έχω την εντύπωση ότι το πλαίσιο με τον πλυθησμό το χρεώνουν κοντά στα 10Ε και πως η τιμή συμπεριλαμβάνει την βασίλισσα.πχ λες θέλω 5 πλαίσια πλυθησμό Χ10Ε=50Ε με βασίλισσα.Όταν θα τα αγοράσεις θα ρωτήσεις πληροφορίες σχετικά με το τι αγοράζεις,δηλαδή αν αγοράζεις παραφυάδες ή κανονικά μελίσσια,αν έχει κάνει θεραπεία κατά του βαρρόα,πότε και με τι φάρμακο,και τέλος η βασίλισσα τι χρονολογίας είναι.Καλό είναι την βασίλισσα να την ανάλοζουμε κάθε 1-2 χρόνια.Παραπάνω να μην τις αφήνεις ποτέ γιατί αρχίζουν να γίνονται αντιπαραγωγικές.Όχι πως δεν μπορεί να συμβεί και το αντίθετο αλλά δεν θα το διακινδυνεύεις και να μένουν πίσω τα μελίσσια σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 03, 2014 6:53 pm

Ευχαριστώ και πάλι pointerst. Είναι εύκολο να καταλάβεις αν η θεραπεία στο βαρρόα έγινε ή απλά είπαν ότι έγινε; Χρειάζεται μάλλον και καλή εξέταση των νέων μελισσών για πιθανή ύπαρξη του βαρρόα έτσι δεν είναι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 03, 2014 6:58 pm

Βασίζεσαι στην ειλικρήνεια του πωλητή.Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να κάνεις ένα ξελάφρωμα το καλοκαίρι και το φθινόπωρο όταν δεν έχεις γόνο μια κανονική θεραπεία.Με το μάτι δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα..μόνο αν αρχίζεις και βλέπεις το ακάρι πάνω στις μέλισσες τότε θα καταλάβεις ότι γίνεται πανικός!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stakriv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
stakriv


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 03, 2014 7:26 pm

συμφωνώ με το pointerst (pointerst απο βέροια είσαι?). Καλά είναι να κάνεις θεραπεία παρά τα λεγόμενα του πωλητή.. Μπορείς να τα κάνεις μια ελαφριάς μορφής θεραπεία..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 03, 2014 8:00 pm

stakriv έγραψε:
συμφωνώ με το pointerst (pointerst απο βέροια είσαι?). Καλά είναι να κάνεις θεραπεία παρά τα λεγόμενα του πωλητή.. Μπορείς να τα κάνεις μια ελαφριάς μορφής θεραπεία..

H καταγωγή ναι.τα μελίσσια τα έχω θεσσαλονίκη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 05, 2014 10:52 am

Αν αγοράσω τον πληθυσμό Μάρτιο ενδείκνυται θεραπεία για το βαρρόα; Ποια θεραπεία συστήνεται εσείς; τα οξέα ή τις ταινίες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 05, 2014 5:54 pm

Θεραπεία μπορείς να κάνεις όποτε θέλεις,αρκεί να μην πάρεις μέλι το επόμενο διάστημα 1-2 μήνες.Η καλύτερη θεραπεία κατά του βαρρόα γίνεται το φθινόπωρο όταν δεν θα υπάρχει καθόλου γόνος και όλα τα ακάρεα είναι εκτεθημένα.Απόψη μου είναι ότι αν θες να κάνεις θεραπεία τον μάρτιο καλύτερα βάλε ταινίες ή θυμόλη.Το οξαλικό να το κάνεις το φθινόπωρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη μελισσιού   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 06, 2014 4:49 pm

Σε άλλο ποστ διάβασα ότι ποιοτικές κυψέλες πουλάει κάποιος στην Εύβοια και επειδή εγώ εκεί θα έχω τα μελίσσια μου μπορείτε να μου πείτε από που να πάω να τις πάρω; Αν δεν πρέπει δημόσια στείλτε μου π.μ. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 10, 2014 11:55 am

Γεια σας και απο εμενα. Τα μελισσια θα πας με καποιον γνωστο σου μελισσοκομο να τα παρεις η μονος ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανάπτυξη   Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 10, 2014 1:07 pm

Μόνος μου θα πάω να τα πάρω δεν νομίζω να βρω κάποιο γνωστό. Οι περισσότεροι μελισσοκόμοι δεν είναι διατιθεμένοι να βοηθήσουν συνεπώς ξέρεις. Σιγά σιγά και βλέπουμε. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Βοηθεια για το ξεκινημα μου
» Αγορα κυψελης και αλλα...
» Νέος..ξεκίνημα
» καλύτερη περίοδος για ξεκίνημα?
» 2 μελισσακια για ξεκίνημα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: