Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ελατο 2013

Πήγαινε κάτω 
+18
Γιώργος-Κόρινθος
ΚΑΝΑΡΗΣ
sakis apos
cyber2li
beteranos
filippoz13
Beerakias
MILIBEE
ΓΕΡΟΝΤΑΣ
skyh1gh
thanasis
cadalora
drakos
Vasilis.
βελουχι
teoxen
spyroseva
nikosf13
22 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
teoxen
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
teoxen


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 06, 2013 7:54 pm

στου καμπέα είναι καλά εκεί?δεν γνωρίζω καλά της περιοχές και θέλω να μου πείτε κάποιες λεπτομέρειες...(είμαι νέος ακόμα!!)τα έχω στο άργος και μου φαίνεται ότι πρέπει να τα πάρω άμεσα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
filippoz13
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Όλοι οι μελισσοκόμοι πάσχουν από την ίδια ασθένεια ! Αθεράπευτα συντονισμένοι με την μέλισσα !   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 06, 2013 8:25 pm

Καλησπέρα και από εμένα βρε συνάδελφοι !!
Από Παναχαικό όρος κανά νεό?
Πιο συγκεκριμένα περιοχή Ρακίτα, έχεις καποιος φίλος εκεί τα μελίσσια του?
Την προηγούμενη Παρασκευή πήγα είδα και έφυγα τρέχοντας αέρα κρύο και μέλια 0 !
΄Εφτιαξε αυτές τις μέρες βέβαια ο καιρός αλλά θα ξαναπάω από Τρίτη.
Ενημερώστε παιδιά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 06, 2013 8:36 pm

Παιδιά το Παναχαϊκο ξεχάστε το.ποτε έδωσε το Παναχαϊκο μέλι;πέρα απο καλαβρυτα βλασσια κ λεχουρι που κ αυτα δινουν μια στο τόσο η μάνα ειναι το μαιναλο οποίος θελει μέλι εκει θα παει.με εξαίρεση πρόπερσι που δεν έδωσε σταγόνα κ το λεχουρι έδωσε φουλ.εμεις αυριο θα πάμε μελισσια πάνω κοντά στην βυτινα.πηγε φίλος εχθές είπε αν ζεστανει θα δουλέψουν τωρα παλεύουν σιγα σιγα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08, 2013 1:36 am

ΓΕΡΟΝΤΑΣ έγραψε:
ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΕΛΙΚΩΝΑ ΑΡΙΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ.ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ bounce
Αρβανιτσα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 08, 2013 4:45 pm

Στην περιοχή της καρκαλους τα μελισσια δούλευαν σημερα το πρωί.το αν έβαζαν μέλι θα το δείξει η επόμενη επιθεώρηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 10, 2013 8:36 am

Και λίγο Στερεά... στην Οίτη έβαλαν μέλια (σήκωσαν και τα κελιά) αλλά δεν σφράγισαν. Προχτές που πήγα ο Έλατος είχε κόψει. Δεν ξέρω αν έβρεξε τόσο που να κόπηκε τελείως ο κοριός ή αν ζεστάνει και ξαναρχίσει Evlogies . Ανθοφορία βουνού πολύ καλή...Καστανιά ακόμα δεν άνοιξε στα ψηλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 11, 2013 9:16 pm

τα νεα απο το μαιναλο ειναι απογοητευτικα.το βουνο δεν δινει παντου κ στα πιο πολλα μερη αρχιζουν κ φευγουν απο το βουνο.λεγεται οτι στι χιονοδρομικο δεν υπαρχει χωρος ουτε καρεκλα να αφησεις(δινει εκει).αυριο θα παω στα δικα μου στην καρκαλου να δω τι γινεται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 12, 2013 8:56 am

Καλημερα σας..προχθες πηγε ο φιλος μου μια βολτα να δει τα μελισσια στο ελατο
στην οιτη στον αγιο αθανασιο,,τα εχουμε εκει 15 μερες τωρα
δυστυχως ο καιρος δεν μας τα λεει καλα,,λιγο η βροχη λιγο ο δυνατος αερας
και το ελατο δεν δινει τα αναμενομενα

χθες πχ εκανε ενα αερα τρελο και μετα εβρεξε,και το βραδυ ειχε 12 βαθμους
ωραια πραματα,κρυο αερας και βροχη καθε τρις και λιγο,τι να δωσει μετα
εκει που δινει το ελατο το κοβει ο καιρος,,εγινε και ο πρωτος τρυγος
μιας που πηγε επανω ο φιλος,,πηραμε 14 κιλα απο 7 μελισσακια μεχρι τωρα
απο ολοτελα καλη και η παναγιωτενα λενε στο χωριο μου,οποτε η επομενη εξορμιση
μετα απο ενα μηνα για τον τελικο τρυγο να παρουμε και την καστανια και επιστροφη
τα κοριτσια στην βαση τους


η πλακα ειναι οτι το μελισσι που εβαλε το πιο πολυ μελι ηταν ενα οχι και τοσο δυνατο
δηλαδη απο αυτα που λες να το παω στο ελατο η οχι,,και τελικα απο αυτο
πηραμε 6 πλαισια μελι,,αμα το μελισσι ειναι εργατικο κανει την διαφορα
ευχομαι καλα ελατομελα σε ολους,αν και ειναι δυσκολα φετος γιατι ο καιρος δεν βοηθα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakis apos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
sakis apos


Αριθμός μηνυμάτων : 27

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 12, 2013 6:44 pm

Vasilis. έγραψε:
Φίλε γέροντα ναι εχει ξεκινήσει κ με τέτοιο κρύο ΑΝ βάλουν κάτι θα ειναι βανιλια που αν δεν έχεις μεσα μέλια δεν βγαίνει για κανένα λογο.φανταζομαι αν είσαι "γέροντας" θα το έχεις δει κ μετα ματια σου.βαζαμε μια χρόνια πάτωμα στην ζυγαριά βάρος 30 κιλά το περναγες στην μηχανή το ξανα ζυγιζες κ ήταν 24.κ μέλι δεν πήραμε κ τα κερια διαλυσαμε

Ρε παιδιά τι είναι η βανίλια που λέτε και από τι φυτό-δέντρο βγαίνει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
teoxen
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
teoxen


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 12, 2013 7:26 pm

χάλια μαύρα ο καιρός όλο βροχή και μέχρι 20 βαθμούς στην βυτίνα...pale
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 12, 2013 7:41 pm

Αστα φίλε αν παει ετσι τον ηπιαμε!!τοσα έξοδα φετος τσάμπα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
teoxen
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
teoxen


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 12, 2013 11:26 pm

εγώ ακόμα δεν ξέρω τι να κάνω να κατέβω να τα πάω η να τα αφήσω εκεί που είναι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 13, 2013 12:10 am

Το βουνό εχει πολυ μικρόβιο γιατι δεν δουλεύουν δεν ξέρω.περιμενε να ζεστανει φίλε μου κ αν ξανα αρχίσει τα πας.τωρα να τα πας κ αν δεν ξαναδώσει;τσάμπα έξοδα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 13, 2013 12:15 pm

sakis apos έγραψε:



Ρε παιδιά τι είναι η βανίλια που λέτε και από τι φυτό-δέντρο βγαίνει;


Βανίλια λέμε το μέλι ελάτου από το Μαίναλο, γιατί δεν είναι διαυγές, είναι θαμπό, και πολλές φορές έχει και ανταύγες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
teoxen
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
teoxen


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 15, 2013 12:14 am

βυτίνα και έλατο το σ/κ σου έρχομαι κανόνισε να μου δώσεις τίποτα...  oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 15, 2013 8:57 am

Φίλε όλοι τα περνούν απο το μαιναλο.τι να πω μακάρι να είσαι 
τυχερος.εμεις σημερα θα κάνουμε την τελική εκτίμηση αν θα κάτσουν η αν θα φύγουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
teoxen
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
teoxen


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 15, 2013 11:53 am

και για που έχετε σκοπό? εγώ η βυτίνα η στο λεβίδι σκεφτόμουν αλλά και εγώ ντεμη να τα φέρω η όχι γιατί και στο άργος που τα έχω δεν έχει τίποτα τώρα.προβληματίζομαι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 15, 2013 2:21 pm

Αν τα πάρουμε απο το ελατο ίσως τα ετοιμάσουμε για πευκο.θα σου πω τι γίνεται στο βουνό μεχρι το βράδυ.μικροβιο υπαρχει μπορεί αν ζεστανει ο καιρός να ξαναδώσει τι να σου πω.παντως τα διώχνουν απο την βυτινα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
teoxen
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
teoxen


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 15, 2013 2:34 pm

ναι μπράβο ενημέρωσε γιατί θα πάω σήμερα μάλλον τουλάχιστον μήπως τα αφήσω στην λεβάντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 15, 2013 3:11 pm

Που εχει λεβαντα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
teoxen
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
teoxen


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 15, 2013 3:21 pm

Στο λεβίδι όπως πας για βυτίνα. έτσι μου έχουν πει...και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα πρώτη χρονιά που ασχολούμαι με μελίσσια και είμαι σε αναμμένα κάρβουνα να ξεκινήσω από Αθήνα η όχι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 15, 2013 3:27 pm

Ακόμα κ έτσι να ειναι τι εκταση ειναι αυτη;γιατι αν ειναι 5 στρέμματα κ εχει 200 μελισσια εκει γύρο τσάμπα θα τα πας.γενικα τέτοια μέρη να προσπαθείς να τα βλέπεις μόνος σου κ να κρίνεις κ οχι να στηρίζεσαι σε οτι σου λενε.τι είδος λεβαντας ειναι;γιατι η λεβαντα ανάλογα με το είδος ανθίζει Απο Μάιο μεχρι Σεπτέμβριο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
teoxen
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
teoxen


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 15, 2013 3:34 pm

είχε παλία ο πατέρας μου μελίσσια και μου είπε αυτός οτι τα πήγαινε εκεί. από τότε μέχρι τώρα βέβαια έχει περάσει καιρός.αλλά απο την άλλη και στο άργος τι να κάνουν?δεν θα έχουν να φάνε. ενώ εκεί κάτι θα κάνουν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 15, 2013 3:36 pm

Οκ φίλε μου εσυ ξέρεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Beerakias
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελατο 2013   Ελατο 2013 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 21, 2013 11:46 pm

Δύσκολα τα πράγματα στο Μαίναλο. Χτες  είχε πολυ αέρα. Τα κορίτσια ναρκωμένα. Οι μελισσοκόμοι απογοητευμένοι.. Υπάρχει κάποιος που να πηρε μέλια ρε παιδιά;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ελατο 2013
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Τι γίνεται με τον Ελατο;
» Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες
» Έλατο και μπόλιασμα
» Κάθε πόσα χρόνια δίνει το Έλατο;
» Θυμάρι 2013

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: