Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες

Πήγαινε κάτω 
+5
gmakhs
thodoris981
NINAS
golas
ΠΑΥΛΟΣ
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΠΑΥΛΟΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
ΠΑΥΛΟΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 26

Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες   Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2014 1:09 am

Γεια σας παιδιά, χρειάζομαι βοήθεια. ta moutra mou 

Δοκίμασα για πρώτη φορά βασιλοτροφία και σε λίγες μέρες θα πάω να κόψω παραφυάδες από μια δυόροφη κυψέλη 18αρα και σε κάθε μία θα βάλω 1 βασιλοκελί.

α) Τι ώρα μπορεί να γίνει αυτό;

β) Θα βάλω 1 βασιλοκελί σε κάθε παραφυάδα και θα κάνω τη μεταφορά ή θα κάνω τη μεταφορά σε άλλο μέρος και θα βάλω εκεί το βασιλοκελί(μήπως πάθει κάτι κατά τη μεταφορά);

γ) Χρησιμοποίησα κατά τον εμβολιασμό πλαστικά βασιλοκελιά. Όταν κόψω από τη βέργα εμβολιασμού το βασιλοκελί και το βάλω στην παραφυάδα, θα το κόψω μαζί με το πλαστικό όπου έβαλα μέσα το σκουλήκι ή χωρίς;

δ) Για να πάρω μέλι τον Ιούλιο με Αύγουστο πόσα πλαίσια να βάλω σε κάθε παραφυάδα;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες   Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2014 10:10 am

όταν κόψουμε παραφυάδα μετά από πόσο διάστημα βάζουμε βασιλοκέλι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες   Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2014 11:21 pm

Όταν κόβω παραφυάδα, βάζω βασίλισσα ή βασιλοκέλι μετά απο 8 ώρες.
Επειδή έχω στατικό μελισσοκομείο, δεν μεταφέρω τις παραφυάδες, αλλά
ή κλείνω την πόρτα για 2 μέρες,
ή βάζω μητρικό και παραφυάδα δίπλα δίπλα, οι πόρτες ενωμένες για 2 μέρες ώστε να μοιραστούν οι συλλέκτριες και μετά σιγα-σιγά απομακρύνω κάθε μέρα απο 25-30 εκατοστά μέχρι να πάει η παραφυάδα στην θέση της.

Το βασιλοκέλι απο εμβολιασμό το τοποθετώ την 10η μέρα απο τον εμβολιασμό -για να είναι η βασίλισσα σχεδόν έτοιμη μέσα στο βασιλοκέλι.
Με μεγάλη προσοχή στις κινήσεις για να μην πεθάνει η βασίλισσα μέσα.
Πάντα κάθετα, χωρίς αναποδογυρίσματα.
Αποσπώντας το απο την βάση. Την ανάποδη κίνηση δηλαδή απο αυτήν που το έχω προσαρμόσει στην βέργα.
Το βασιλοκέλι μπαίνει στο κέντρο της παραφυάδας, πάνω πάνω σε πλαίσιο χτισμένο και με λίγο ανοιχτό γόνο.
Η παραφυάδα να δίνει χ'ωρο στην νέα βασίλισσα μόλις βγεί και γονιμοποιηθεί να μπορεί να αρχίσει να γεννάει, αλλοιώς θα μπλοκάρει και μπορεί να την θεωρήσει το μελίσσι ανίκανη.

Καλή επιτυχία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες   Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Icon_minitimeΠαρ Απρ 18, 2014 12:11 pm

NINAS εγραψε
Παράθεση :
:Η παραφυάδα να δίνει χ'ωρο στην νέα βασίλισσα μόλις βγεί και γονιμοποιηθεί να μπορεί να αρχίσει να γεννάει, αλλοιώς θα μπλοκάρει και μπορεί να την θεωρήσει το μελίσσι ανίκανη.

Eνδιαφερον!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες   Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Icon_minitimeΠαρ Απρ 18, 2014 1:12 pm

Καλησπέρα,
Εγώ την δέκατη μέρα εφαρμόzω τα κλουβιά ώστε να παγιδευτούν οι βασίλισσες μόλις γεννηθούν και μόλις γεννηθούν κόβω τις παραφυάδες και την επομενη μέρα βάζω την βασίλισσα παρθένα μέσα στην παραφυάδα(κανονικά εισαγωγή με κλουβάκι αριστέας και ζυμάρι) μέσα σε 3-5 μέρες ανάλογος με τον καιρό έχει ξεκινήσει να γεννάει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες   Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Icon_minitimeΠαρ Απρ 18, 2014 6:18 pm

Εγώ σκέφτομαι να κόψω παραφυάδες με βασιλοκέλια σμηνουργίας. Έχω μια απορία όμως... Για να πάρω με αυτόν τον τρόπο Βασίλισσες, χωρίς να σμηνουργήσει το μελίσσι, θα πρέπει να σπάσω την παραφυάδα πριν σφραγιστεί το βασιλοκελί. Πώς όμως θα το μεταφέρω στην νέα κυψέλη? Ανοιχτό?  scratch 
Υ.Γ.: Ξέρω ότι μόλις σφραγίσουν τα κελιά η παλιά Βασίλισσα φεύγει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΠΑΥΛΟΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
ΠΑΥΛΟΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 26

Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες   Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Icon_minitimeΠαρ Απρ 18, 2014 7:14 pm

Ευχαριστώ παιδιά, πολύ βοηθητικές οι πληροφορίες σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες   Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Icon_minitimeΣαβ Απρ 19, 2014 8:56 am

gmakhs έγραψε:
Καλησπέρα,
Εγώ την δέκατη  μέρα εφαρμόzω τα κλουβιά ώστε να παγιδευτούν οι βασίλισσες μόλις γεννηθούν και μόλις γεννηθούν κόβω τις παραφυάδες και την επομενη μέρα βάζω την βασίλισσα παρθένα μέσα στην παραφυάδα(κανονικά εισαγωγή με κλουβάκι αριστέας και ζυμάρι) μέσα σε 3-5 μέρες ανάλογος με τον καιρό έχει ξεκινήσει να γεννάει .........

Ακόμα πιο σωστό.
Έτσι είναι σίγουρο ότι η βασίλισσα έχει βγεί, γιατί κάποιες φορές κλείνουν τα κελιά αλλά μέσα κάτι συμβαίνει και η βασίλισσα είναι νεκρή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες   Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Icon_minitimeΤετ Σεπ 10, 2014 2:15 pm

Milve έγραψε:
Εγώ σκέφτομαι να κόψω παραφυάδες με βασιλοκέλια σμηνουργίας. Έχω μια απορία όμως...  Για να πάρω με αυτόν τον τρόπο Βασίλισσες, χωρίς να σμηνουργήσει το μελίσσι, θα πρέπει να σπάσω την παραφυάδα πριν σφραγιστεί το βασιλοκελί. Πώς όμως θα το μεταφέρω στην νέα κυψέλη? Ανοιχτό?  scratch 
Υ.Γ.: Ξέρω ότι μόλις σφραγίσουν τα κελιά η παλιά Βασίλισσα φεύγει.

και γω αυτή την απορεία έχω.θεωριτικά με το που σφραγίσει σμηνουργεί..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες   Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Icon_minitimeΠεμ Σεπ 11, 2014 3:10 pm

Τελικά έκοψα παραφυάδες με βασίλισσες σμηνουργίας. Μετέφερα το πλαίσιο με τα Βασιλοκελια λίγο πριν τα σφραγίσου. Όλα πήγαν καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: παραφυάδες και πεύκο   Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Icon_minitimeΚυρ Δεκ 14, 2014 9:06 am

Καλησπέρα παιδιά. Την άνοιξη θέλω να κόψω παραφυάδες και θέλω τη γνώμη σας. Στα 4-5 Km έχω ελατόδασος και θέλω φέτος να πάρω μέλι έλατο για πρώτη φορά. Πως θα γίνει όμως να κόψω και παραφυάδες και να έιναι και δυνατά τα μελίσσια μου μέχρι το Μάη; έΧΩ 10 μελίσσια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melicostas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 98

Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες   Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Icon_minitimeΚυρ Δεκ 14, 2014 10:15 am

αν και δεν αποσαφηνιζεις ποσες παραφυαδες θα κοψεις και σε ποσο μελι στοχευεις αν κυψελη ειναι εξαιρετικα δυσκολο πρεπει ολες οι κινησεις σου μεταφορες,τροφοδοσιες,να αποδωσουν τα μεγιστα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: παραφυάδες και έλατο   Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Icon_minitimeΚυρ Δεκ 14, 2014 11:00 am

Σκέφτομαι να κόψω 10-15 παραφυάδες. Αν κόψω τις 5 και τις άλλες 5 τις αναπτύξω για έλατο και τις κόψω μετά είναι σωστό σαν ενέργεια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: παραφυάδες και έλατο   Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Icon_minitimeΚυρ Δεκ 14, 2014 11:01 am

Το πόσο μέλι ανα κυψέλη θα πάρω δεν είναι και θέμα εποχής και μελιτοφορίας;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες   Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Icon_minitimeΚυρ Δεκ 14, 2014 3:08 pm

Αν θέλεις να πάρεις αρκετό μέλι από τον έλατο, είναι προτιμότερο, κατά τη γνώμη μου, να μην κόψεις καθόλου παραφυάδες πριν και κατά τη διάρκεια της μελιτοέκκρισης.
Οι παραφυάδες που θα έχεις κόψει πριν δεν θα έχουν προλάβει ν' αναπτυχθούν αρκετά, ώστε να σου δώσουν μέλι, πόσο μάλλον από έλατο , που τα μελίσσια κουράζονται πολύ.
Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση αν τις κόψεις νωρίς την άνοιξη και τροφοδοτήσεις αρκετά, να τα καταφέρουν. Αν θα κόψεις παραφυάδες για πρώτη φορά θα σου έλεγα να το αποφύγεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melicostas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 98

Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες   Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Icon_minitimeΚυρ Δεκ 14, 2014 5:15 pm

tomas πιο σωστο ειναι το μισα παραφυαδες και μισα παραγωγη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες   Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες Icon_minitimeΚυρ Δεκ 14, 2014 6:38 pm

Παιδια ειναι το ιδιο να ξεχειμωνιαζεις τα μελισσια σου στα πεδινα της νοτιας χωρας και το ιδιο στην Φλωρινα για παραδειγμα?Η παλι ειναι το ιδιο να ξεχειμωνιαζεις μελισσια με 8-9 πλαισια πληθυσμο και το ιδιο με 5?Θελω να πω οτι η πρωιμοτητα της αναπτυξης ενος σμηνους εξαρταται απο το αρχικο του μεγεθος ,απο το μικροκλιμα της περιοχης και απο τις ενεργειες του μελισσοκομου.Η περιοδος σμηνουργιας της μιας περιοχης απο την αλλη μπορει να διαφερει και πανω απο μηνα.Αρα και προκειμενου για πρωιμες μελιττοφοριες ,η εξυπηρετηση του διπλου αυτου στοχου δεν ειναι παντα εφικτη η και συμφερουσα.Αναλογα με την περιπτωση, ισως η παραγωγη των παραφυαδων να ειναι συμφεροτερη αν γινει σε μεταγενεστερο χρονο.Μια δυνατοτητα ειναι και η χρησιμοποιηση μερους των σμηνων για παραφυαδες και των υπολοιπων στην συλλογη.Αυτο ομως θα το κρινει ο καθενας απο την πορεια των σμηνων του πριν την περιοδο μελιττοφοριας και απο τις προτεραιοτητες του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κοψιμο Βασιλοκελιων
» κοψιμο...
» Κοψιμο κεριων
» κοψιμο μανας
» Κοψιμο χόρτων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: