Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;

Πήγαινε κάτω 
+21
Aigagros
monarchis
Vasilis.
lpapggia
newbee
kopalefa
λοβινιωτης
Maikpigasos
giota
melinioxori
Μαρίνα
koulosb
jimys
MILIBEE
Αποστολος Β.
helias
granazis
johnnh47
captain
gemininea
beespyros
25 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lpapggia
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Νοε 24, 2013 9:30 am

Καλημέρα,
μετά από καιρό επαναφέρω το συγκεκριμμένο θέμα και καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία.
Δεν είμαι κατα κύριο επάγγελμα αγρότης, είμαι ιδιωτικός υπάλληλος και δήλωσα στην εφορία πέρυσι 10 μελίσσια.
Βρήκα ένα μεταχειρισμένο μελισσοκομικό φορτηγο, VW Transporter. Δηλωμένο μελισσοκομικό.
Η μεταβίβαση έγινε στην Αγία Παρασκευή.
Από εμένα ζήτησαν, ταυτότητα, εκκαθαριστικό εφορίας, μελισσοκομικό βιβλιάριο (έχω 18 μελίσσια δηλωμένα) σε φωτοτυπίες και ένα παράβολο 75 ευρώ το οποίο μου έδωσαν μία λίστα με τις τράπεζες που μπορώ να καταθέσω τα χρήματα και τους αντίστοιχους αριθμούς λογαριασμών και μία υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχω στην κατοχή μου άλλο αγροτικό/μελισσοκομικό αυτοκίνητο,Τίποτα άλλο.
Από τον αγοραστή ζήτησαν τις πινακίδες, την άδεια, την ταυτότητα, το βιβλίο μεταβολών και ένα παράβολο 30 ευρω. Ούτε εφορία για κάταθεση πινακίδων, ούτε υπεραξία του ζήτησαν.
Υπογράψαμε τα συμβόλαια και είμασταν έτοιμοι.
Η άδεια που πήρα μέσα σε 5 λεπτά γράφει επάνω ότι είναι για την μεταφορά μελισσοσμηνών που διατηρεί.
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Νοε 24, 2013 11:42 am

Αν το αμαξι ηταν επαγγελματικό θα είχες άλλη διαδικασία καθώς θα χρειάζονταν κ υπεραξία.το αμαξι που πήρες το ωφέλιμο εχει;1100 η 1200; Γιατι απο εκει κ πάνω δεν θα μπορούσες να το πάρεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lpapggia
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Νοε 24, 2013 11:59 am

Έχεις απόλυτο δίκιο. Αν το αυτοκίνητο ήταν επαγγελματικό, θα έπρεπε να πληρώσει υπεραξία στην εφορία και να κάνει κατάθεση πινακίδων και για την μεταβίβαση να καταθέταμε και την δήλωση ακινησίας.
Το συγκεκριμμένο που αγόρασα ήταν μελισσοκομικό όπως προανέφερα, οπότε η διαδικασία ήταν ευκολότερη.




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Νοε 24, 2013 12:02 pm

Εγώ που πήρα ενα μερσεντες 310 που ηταν επαγγελματικό εφαγα ταλαιπωρία αρκετή μεχρι να ξεμπερδεψω.καλο χρυσό αυτοκίνητο αλλα να κανει τόσο εύκολα διαφορικο δεν το ήξερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Νοε 25, 2013 7:33 pm

Vasilis. έγραψε:
Αν το αμαξι ηταν επαγγελματικό θα είχες άλλη διαδικασία καθώς θα χρειάζονταν κ υπεραξία.το αμαξι που πήρες το ωφέλιμο εχει;1100 η 1200;
Αυτό θα ρωτούσα και εγώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
steliost
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Νοε 26, 2013 8:34 am

Καλημέρα παίδες επειδη με ενδιαφέρει και μενα παρόμοιο αυτοκινητο, μπορει να αναλύσει κάποιος το θεμα της υπεραξίας, για παραδειγμα αν ενα τετοιο αυτοκίνητο κοστίζει 5000ρικα τι επιπλεον εξοδα θα εχει ο αγοραστής για να το κανει μελοσσοκομικό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Νοε 26, 2013 12:36 pm

Η υπεραξία βαραίνει τον πωλητή κ οχι τον αγοραστή.εν δεν είσαι κατα κύριο επάγγελμα αγρότης το αγροτικό που δικαιουσαι πρεπει να εχει οφελειμο κάτω των 1300 κιλών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
steliost
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Νοε 26, 2013 1:45 pm

Vasilis. έγραψε:
Η υπεραξία βαραίνει τον πωλητή κ οχι τον αγοραστή.εν δεν είσαι κατα κύριο επάγγελμα αγρότης το αγροτικό που δικαιουσαι πρεπει να εχει οφελειμο κάτω των 1300 κιλών.
Φιλε Βασίλη ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Νοε 26, 2013 2:47 pm

Δεν κανει κατι.Χρονια σου πολλα στελιο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
steliost
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Νοε 26, 2013 5:47 pm

Vasilis. έγραψε:
Δεν κανει κατι.Χρονια σου πολλα στελιο
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, επισης χρόνια πολλά και στους υπόλοιπους συναδέλφους Στέλιους!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Νοε 27, 2013 12:02 am

Vasilis. έγραψε:
Η υπεραξία βαραίνει τον πωλητή κ οχι τον αγοραστή.εν δεν είσαι κατα κύριο επάγγελμα αγρότης το αγροτικό που δικαιουσαι πρεπει να εχει οφελειμο κάτω των 1300 κιλών.
Καπου πηρε το ματι μου για δημ.υπαλληλους οτι δικαιουνται οχημα μικτου βαρους μεχρι 4 τονους.Ισχυει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Νοε 27, 2013 12:03 am

Οχι φίλε μου δεν ισχύει κάτι τέτοιο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Νοε 28, 2013 1:48 am

Vasilis. έγραψε:
Οχι φίλε μου δεν ισχύει κάτι τέτοιο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Δες λιγο την απαντηση στην ερωτηση 6.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Νοε 28, 2013 2:00 am

Έχεις αγροτικό 4 τόνων;έχεις παει στην διεύθυνση Γεωργία της περιοχής σου κ σου είπαν οτι σαν δημόσιος υπάλληλος μπορείς να πάρεις πάνω απο 1300 ωφέλιμο;ασε τι λεει αυτο που μου δείχνεις εγω σου μιλάω με γεγονότα κ οχι με εικασίες κ μαρτυρίες των blog.πηγα κ εγω με την λογική την δικια σου να το βγάλω στον πατέρα μου για να γλυτωσω την γραφειοκρατία κ παραλίγο να φάω τα μούτρα μου.μην πιστεύεις οτι διαβάζεις φίλε μου.υπαρχει η διεύθυνση Γεωργίας της περιοχής σου κ το υπουργείο συγκοινωνιών
εκει θα ρωτήσεις κ θα δεις οτι έχω δίκιο.πριν 2 μηνες έτρεχα

ΥΓ λεει κάτω απο 4 τόνους άρα πάμε στους 3500 μικτό με 1300 ωφέλιμο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Geologos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 09, 2014 2:43 pm

Μια ερώτηση προς το φόρουμ. Θέλω να ξεκινήσω, ελπίζω σύντομα, με τη μελισσοκομία, ευτυχώς έχω άνθρωπο που με μαθαίνει, εξαιρετικό δάσκαλο. Αγροτικό υπάρχει του παππού μου, ένα Hilux με ωφέλιμο 1220. Μπορώ να μεταφέρω πχ 10-15 μελίσσια ή αν με σταματήσουν θα υπάρχει θέμα; Για να το πάρω στο όνομά μου (ίδιο είναι και τώρα, μόνο η ηλικία μας αλλάζει!) πρέπει να δηώσω φέτος αγροτικό εισόδημα, αλλά από τη στιγμή που δεν έχω άλλα εισοδήματα θα θεωρηθώ κατά κύριο επάγγελμα αγρότης;
Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 09, 2014 3:42 pm

Αν σε σταματήσουν δεν θα εχθές κανένα πρόβλημα.προβλημα θα έχεις αν μεταφερεις πράγματα άσχετα από αγροτικά.σταματησαν γνωστό κ είχε ενα χαλασμένο ψυγείο κ πήγαινε από καλαβρυτα στο χωριό.το μαλλί;1500ε παρακαλώ.για να το πάρεις στο όνομα σου θα πρέπει να έχεις αγροτικό εισόδημα.για να βγεις κατα κύριο επάγγελμα αγρότης θα πρέπει να είσαι ασφαλισμένος στον ΟΓΑ .στην δικιά σου περίπτωση θα θεωρήσεις κάτοχος αγροτικής εκμετάλλευσης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Geologos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 09, 2014 4:15 pm

Αν το ψυγείο ήταν για να βάζει τις κερήθρες και του χάλασε;   skeftome 

Δηλαδή αν δηλώσω πχ 8-9 μελισσάκια, αλλά δεν έχω άλλα εισοδήματα μιας και είμαι άνεργος, θα μπορώ να το πάρω, σωστά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 09, 2014 4:17 pm

έχεις μελισσοκομικό βιβλιάριο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Geologos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 09, 2014 4:18 pm

Όχι, γι αυτό λέω για 8-9, για να μη χρειαστεί βιβλιάριο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;   μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε; - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 09, 2014 4:57 pm

Αν δεν βγάλεις βιβλιάριο δεν μπορείς να το έχεις μελισσοκομικό.δηλωσε αγροτικό εισόδημα κ βγάλτο αγροτικό δεν θα έχεις πρόβλημα.για τα υπόλοιπα πήγαινε στην διεύθυνση Γεωργίας της περιοχής σου κ ρωτά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
 Παρόμοια θέματα
-
» μελισσοκομικο οχημα
» γνωμες για το καταλληλο μελισσοκομικο οχημα
» Τι κάνουμε αν θέλουμε να μαζέψουμε ανθόμελο ?
» ΜΕΣΑΙΟ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΕΊΟ-ΟΧΗΜΑ
» ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: