Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Επεξεργασία Νέας Κυψέλης

Πήγαινε κάτω 
+9
μπετοβεν
captain
Maikpigasos
GREEN
MILIBEE
ΣΠΥΡΕΤΟ
granazis
Κατσαρός θεοδόσιος
gemininea
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεξεργασία Νέας Κυψέλης   Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 07, 2011 1:35 pm

Αγαπητέ christos_max ναι η αναφορά μου στις τιμές περιλαμβάνει και το φπα.
<<47? +φπα δυόροφη κομπλέ με αποσπόμενο πατο ... μα καλά τι τιμή είναι αυτή!!! lol! 8 ευρώ περίπου κάνει ένα καπάκι + 2 ορόφους Χ 16 ευρώπουλα ,δηλαδή 32 ευρώπουλα , έχουμε: 40 e , άντε και ένα 7-8 η βάση , φτάνουμε στα 47-48 ευρώ ...τόσο τουλάχιστον είναι οι τιμές από εμπόρους μελισσοκομικών ειδών στην Αθήνα.Με φπα εννοείται.>>
Εγώ έχω μιλήσει με τον κατασκευαστή και έχω ψωνίσει αλλά περισσότερες κυψέλες οπότε και η τιμή ήταν άλλη.
Ο φίλος gemininea (Κώστας) που μίλησα μαζί του πήρε μερικές κυψέλες και η τιμή είναι αυτή που λέει.
Συνήθως τα καταστήματα δίνουν τιμές ανάλογα την ποσότητα.Βέβαια εγώ δεν κρίνω αυτό κρίνω την τιμή η οποία είναι υψηλή drunken
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεξεργασία Νέας Κυψέλης   Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 07, 2011 2:51 pm

συμφωνώ με τον φίλο Σπυρέτο οτι η τιμή παίζει ανάλογα την ποσότητα, αυτο συμβαίνει παντού και πάντα.Όπως παίζει ρόλο η ποιότητα υλικού, κατασκευής και λοιπά.Επειδή υπάρχει περίπτωση να κάνω κάποιο λάθος στην τιμή,47 η 44 , θα ξαναπάω αυτές τις μέρες να πάρω και άλλες κυψέλες και θα σας πω ακριβώς.Όσο για την ποιότητα, επειδή πήρα μερικές κυψέλες και απο κάποιους άλλους ....... htipieme θα ξαναπάω Χαλκίδα με κλειστά μάτια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεξεργασία Νέας Κυψέλης   Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 08, 2011 3:31 pm

Τελικά όντως ειχα λαθος. Ειναι 44 + φπα και 20 +φπα το πενταρακι
Η δυοροφη με σταθερο πατο χωρις σίτα δεν θυμαμαι ποσο εχει ...νομιζω 8? λιγοτερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεξεργασία Νέας Κυψέλης   Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 17, 2011 10:14 am

Επιτέλους τελείωσα!!!!!!! (ποιός είμαι.....η Πετρούλα? ) Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Έτοιμες και οι εντεκάμιση κυψέλες.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεξεργασία Νέας Κυψέλης   Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 17, 2011 1:43 pm

Kαλογεμιστες,
το χρωμα ειναι η τεχνικη του ιχνηλατη?
Με τι εβαψες?
Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεξεργασία Νέας Κυψέλης   Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 17, 2011 2:25 pm

Ένα χέρι βερνίκι εμποτισμού νερού και 2 χέρια λινέλαιο με νέφτι πεύκου 1:1
ειναι οι πρώτες και ειπα να τις προσέξω Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
οι επόμενες θα γίνουν με παραφίνη χρωματισμένη (του χρόνου να είμαστε καλά)
Ευχαριστώ MILIBEE ... επίσης!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεξεργασία Νέας Κυψέλης   Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 17, 2011 3:46 pm

Το διαλυτικό που χρησιμοποιείτε και παράγεται από την ριτίνη πεύκου, παρ όλο που παράγεται από φυτικό προιόν είναι 100% τοξικό...
Άρα ο συνδιασμός λινέλαιου με νεφτι πεύκου μετατρέπει ένα 100% φυτικό-οικολογικό προιόν σε τοξικό..!!!
Επιπλέον το νέφτι χρησιμοποιείτε αποκλειστικά και μόνο για την αραίωση των χρωμάτων και δεν λειτουργεί ως στεγνωτικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεξεργασία Νέας Κυψέλης   Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 17, 2011 5:19 pm

Νέφτι πεύκου = τερεβινθινη
Η τερέβινθος ή τσικουδιά ή κοκκορεβυθιά ή τραμιθιά ή και τριμιθιά (Pistacia terebinthus) είναι ένα δένδρο πολύ γνώριμο στην περιοχή της Μεσογείου, για τους νόστιμους και πικάντικους καρπούς του
Κύριος σκοπός της καλλιέργειάς της δεν είναι τα νόστιμα και μυρωδάτα τσίκουδα αλλά η κρεμεντίνα. Αυτή είναι ρητίνη όμοια με το ρετσίνι του πεύκου, από την οποία, μετά από ειδική επεξεργασία (βρασμός), παράγεται η τερεβινθίνη, το γνωστό νέφτι (Chian or Scio turpentine). Ακόμη χρησιμοποιείται σε βερνίκια και είναι βασικό συστατικό σε λαδομπογιές.

Αν έχεις κάποιο στοιχείο για την τοξικότητα του συγκεκριμένου υλικού θα ήθελα να το μάθω.
Επίσης δεν το χρησιμοποιώ ως στεγνωτικό αλλά για αραίωση προκειμένου να γίνει το λινέλαιο πιο αραιό και να εισχωρήσει πιο πολύ στο ξύλο.
Στεγνωτικό δεν χρησιμοποιώ γιατί όντως είναι όχι απλά τοξικό αλλά και καρκινογόνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεξεργασία Νέας Κυψέλης   Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 17, 2011 9:00 pm

Tα έμαθα από φίλο που έχει βιοτεχνία με χρώματα εδώ και χρόνια...
Θα μαθω εντός των ημερών περισσότερα και θα επανέλθω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sd21gr
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 56

Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επεξεργασία Νέας Κυψέλης   Επεξεργασία Νέας Κυψέλης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 04, 2011 6:14 pm

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
Για οικονομία χώρου γράφω την απορία μου εδώ.
Με εμπειρία λοιπόν σαν βοηθός ,πήρα τώρα τις πρώτες μου κυψέλες για να ξεκινήσω τον δικό μου κήπο. Ο πωλητής μου πρότεινε ένα ειδικό, οικολογικό χρώμα και τις πέρασα απλά κ μόνο με αυτό. Ούτε κάψιμο για απολύμανση ούτε τρίψιμο ούτε παραφίνη κτλ κτλ...
Εκανα λάθος; Γιατι δεν βλέπω κανείς να το προτείνει αυτό;
Δεύτερη απορία , η κυψέλη που πήρα είναι με μικρή είσοδο.Τι διαφορές έχει σε σχέση με τις άλλες που είναι ανοιχτές από ακρη σε άκρη;Επρεπε να πάρω με μεγάλη;
Ευχαριστώ!

*οι κυψέλες είναι από ξύλο θαλάσσης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Επεξεργασία Νέας Κυψέλης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
»  ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΓΥΡΗΣ...
» ΚΕΡΙ ΚΑΙ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ
» Εκτροφή νέας βασίλισσας
» Πάτος Κυψέλης
» Πορτακια κυψελης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: