Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Βαφη κυψελης

Πήγαινε κάτω 
+37
monarchis
Throubee
NikoT
vassilis
thodo
IoannisAthina
Themis
tomaskatsoufis
AKROMEL
aetos79
nikolasfrag
gio
tsantos
giannis77
βελουχι
Vasilis.
mpampis13
-Κωνσταντίνος-
nikosf13
yiorgos
Φώτης
newbee
manosmeli
sourlis1
sotto
tripofraxtis
nioniakis
ΚΑΝΑΡΗΣ
mafiaworld87
granazis
DIMS
Konstantinos
MILIBEE
captain
NINAS
milmos
ethnic69
41 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 11:00 pm

Γεια σας . Νέος (μελισσοκόμος ) και γω αποφάσισα να πάρω 2-3 κυψέλες .
Στο συνεταιρισμό το Βόλου που πήγα έχει κυψέλες από σουηδικό ξύλο , νομίζω ότι φτιάχνονται στο Καρπενήσι μου είπε το παλικάρι που δουλεύει εκεί , και είδα και κάτι μπογιές ειδικές για κυψέλη , που απ ότι μου είπε δεν χρειάζεται άλλη επεξεργασία . Δηλ ούτε καψίματα , ούτε αστάρια , λάδια κτλ . Δεν θυμάμαι την τιμή για να δω αν συμφέρει και οικονομικά σε σύγκριση με τον παραδοσιακό τρόπο. Τη με συμβουλεύεται εσείς ?
scratch scratch scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 11:06 pm

εγώ δεν θα σε συμβουλεύσω, απλά θα σου πω τι κάνω.

λινέλαιο (μόνο εξωτερικά) 2 χέρια και μετά το στέγνωμα μπογιά νερού για ξύλο.

υπάρχουν και άλλες μέθοδοι που χρησιμοποιούν άλλοι συνάδελφοι, εξ ίσου αποδοτικές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΠαρ Δεκ 02, 2011 8:50 am


θα σου πω κι εγώ τι κάνω.

κάψιμο με φλόγιστρο εσωτερικά και εξωτερικα μέχρι να γίνει καφέ, ιδιαίτερα τους ρόζους (καταστρέφει τις ακίδες που ΄μπορεί να τραυματίζουν τις μέλισσες και απολυμαίνει, και φεύγει το ρετσίνι απο τους ρόζους)
στοκάρισμα όσο μπορώ και τα καταφέρνω λόγω έλλειψης δύναμης, και τρίψιμο με γιαλόχαρτο. 2-3 χέρια λινέναιο μέσα έξω.
Μόνο έξω : Βελατούρα νερού 1 χέρι και λαδομπογιά νερού 2 χέρια.

τον πάτο απο κάτω τον βάφω με ένα υλικό (ελαστίνη νομίζω το λένε) είναι μονωτικό για την υγρασία.


Και εγώ έλεγα ότι δεν έχει πολύ σημασία όλη αυτή η διαδικασία, μέχρι που είδα μία κυψέλη που βιαστικά χρησιμοποίησα για να πιάσω ένα άγριο μελίσσι απο τον Μαίο μέχρι τον Οκτώβρη βαφοντάς την μόνο με λινέλαιο και βγήκε πολύ ταλαιπωρημένη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΠαρ Δεκ 02, 2011 7:07 pm

βασικα εχεις 3 επιλογες

1-αυτη που σου ειπαν τα παιδια πιο πανω
2- ιδια με την 1 με διαφορα οτι βραζετε ολη κυψελη μεσα σε λινελαιο
3-παραφινη

τωρα οτι σε βολευει κανεις fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΣαβ Δεκ 03, 2011 10:56 am

Θα σου πω τι κανω εγω και βγαλε ρεζουμε απ ολους.
Τις πρωτες τις εκανα με το ελαστομερες που λεει η νινα , τζιφος. Μετα δεν πιανει μπογια επανω και επιπλεον ειναι ολες λευκες
Εχω αφησει τελειως αβαφη μια κυψελη για 3η χρονια για να δω αποτελεσματα , εμφανισιακα χαλια ,αλλα βαστα μια χαρα .Φυσικα δεν σου προτεινω να τις αφηνεις αβαφες.

1) Με ενα φλογιστρο απ αυτα των υδραυλικων καιω τους ροζους οπως λεει και η νινα, οταν ειναι καινουρια δεν την καιω εσωτερικα ,(αυτο την επομενη χρονια που θελω να κανω απολυμανση.)

2) στοκαρω ροζους και γυαλοχαρταρω
3)περναω μεσα εξω δυο χερια χλιαρο λινελαιο ( ειναι φυσικο προιον), ετσι απορροφαται καλυτερα και στεγνωνει ποιο ευκολα.

4)δυο χερια λαδομπογια (οχι νερου δεν ειναι ανθεκτικη) μονο εξωτερικα που εχω αραιωσει με νεφτι πευκου και οχι νιτρου. Αφηνω να στεγνωσουν και να ξεμυρισουν (προτιμω μερες με αερα ,στεγνωνουν και ξεμυριζουν ποιο ευκολα)

Εγω επελεξα αυτη την μεθοδο επειδη στοχος μου ειναι να γινω μελισσοκομος και οχι μπογιατζης. Μια κυψελη εχει ζωη τελειως αβαφη 8 με 10 χρονια μεχρι να σαπισει τελειως ,οποτε αφου κανουμε συντηρηση καθε 2 με 3 χρονια για μενα ειναι περιττη η μεγαλη λεπτομερεια, ειδικα αν δεν εχει οφελος.
Θα σου προτεινουν ενα καρο στα μαγαζια που θα πας , ειδικες μπογιες ,ειδικους πατους,ειδικο ξυλο που τις κατασκευαζουν ....ειδικα .....ειδιακα ...ειδικα.

Εγω θα σου ελεγα παρε 2 -3 κυψελες διπλες, κανε μια απλη διαδικασια βαφης,
δες αν δουλευει και οταν γινουν πολλες προχωρας σε ποιο συνθετα πραγματα.
ΜΗ ΠΕΛΑΓΩΝΕΙΣ ,ΜΗ ΠΕΤΑΣ ΑΣΚΟΠΑ ΛΕΦΤΑ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την MILIBEE στις Πεμ Μαρ 01, 2012 9:23 am, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΚυρ Δεκ 04, 2011 6:15 pm

Παιδία σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας , με βοηθούν πάρα πολύ . Όμως δεν μου είπατε τι γνώμη έχετε για την μπογιά που πουλανε σε μελισσοκομικούς συν/σμους που είναι ειδική για μελίσσια . Λέω ότι είναι ειδική , γιατί στο κουτί έχει Φώτο από μελίσσια , και αυτός που δουλεύει εκεί μου είπε ότι δεν χρειάζεται τίποτα άλλο !!! Την ξέρεται αυτή την μπογιά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΚυρ Δεκ 04, 2011 7:09 pm



προσωπικά όχι δεν την ξέρω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Konstantinos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΔευ Δεκ 05, 2011 6:26 pm

Καλησπερα σας ειμαι καινουριος εδω και πρωτη φορα γραφω.

Εχω βαψει εγω περισυ με αυτην Απο αντοχη μεχρι στιγμης κανενα προβλημα αλλα ειναι νωρις να κρινουμε
Δεν θα ξαναβαψω ομως γιατι πιστευω ειναι πολυ δυσχρηστη και
δυσκολοδουλευτη διαλυεται με διαλυτικο νιτρου που εξαμιζεται πολυ ευκολα.
Ενα επισης μειονεκτημα ειναι τα λιγα στανταρ χρωματα που βγαινει (5 νομιζω )

Φετος αγορασα λαδομπογια νερου μιας εταιριας (την βρηκα σε προσφορα γι αυτο την πηρα ) και μου εκανε εντυπωση ποσο καλα εστρωνε και ποσο καλη επιφανεια εδινε και με μεγαλη οικονομια χρωματος.

Πιστευω πως το καλυτερο ειναι λινελαιο ασταρι νερου και λαδομπογια νερου 2 χερια (Και κλασικη λαδομπογια το ιδιο ειναι απλα θελεις και νεφτι )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΠαρ Ιαν 06, 2012 5:30 pm

Γεια σας , και καλή χρονιά με υγεία και ότι άλλο ποθούμε σχετικό με τα ενδιαφέροντα μας .
Προχθές αγόρασα τις πρώτες 5 κυψέλες μου , και χθες άρχισα να τις καίω ( μόνο ρόζους και ρωγμές ) μέσα έξω. Επόμενο βήμα θα είναι στοκάρισμα τους ρόζους και ρωγμές , μετά τρίψιμο μέσα έξω , πέρασμα 2 χέρια λινέλαιο αραιωμένο με νέφτι πεύκου , και μετά βάψιμο 2-3 χέρια με λαδομπογιά . Η απορία μου είναι γιατί καίμε τους ρόζους ; Παρατήρησα πως όταν τους καίω , όπως και τις ρωγμές , βγάζει ένα υγρό σαν ρετσίνι . Αυτό καλό είναι η κακό
Και πάλι καλή χρόνια
Στα διάφορα ψαρευτικα φόρουμ που μπαίνω η ευχή είναι καλές θάλασσες , για εμάς τους ερασιτέχνες ναυτικούς-ψαράδες , τώρα να υποθέσω ότι εδώ η ευχή είναι πολλά και καλά μέλια , για εμάς τους νέους μελισσοκόμους λιγότερα τσιμπήματα ;
idea
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΠαρ Ιαν 06, 2012 5:42 pm

αυτος ειναι ο λογος που καιμε τους ροζους για να βγει το ρετσινι,και να σκασει ο ροζος τεχνιτα.
αλλιως θα γινει το καλοκαιρι και θα πεταξει το χρωμα κανοντας ρωγμες.



ερωτηση: σε αυτους που βαβουν με παραφινη .
τους ροζους τους καιτε πρωτα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΠαρ Ιαν 06, 2012 6:00 pm



εγώ δεν βάζω νέφτι στο λινέλαιο και δεν είχα κανένα πρόβλημα στο στέγνωμα.
τις ζεστές μέρες στεγνώνει αμέσως (σε 1-2 μέρες), με υγρασία θέλει λίγο παραπάνω.

Αυτό που αργεί είναι το υλικό που βάφω τους πάτους (εξωτερικά ΜΟΝΟ) και με την υγρασία δεν στεγνώνει. Ίσως του έβαλα και παραπάνω νερό, με το οποίο το διαλύω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΠαρ Ιαν 06, 2012 8:59 pm

Εχει δικιο η MILIBEE. Mη πετατε ασκοπα λευτα. Εχω να σας προτεινω εναν απλο και ανθεκτικο τροπο βαφης γενικως του ξυλου, ο οποιος εφαρμοζεται και σε σκαφη αναψυχης[κοτερα]. Παρτε απο ενα χρωματοπολειο ΑΤΛΑΚΟΛ, αραιωστε την με νερο,και περαστε ενα η δυο χερια την κυψελη , [με την ατλακολ κλεινουν οι ποροι του ξυλου , δεν το διαπερνα η υγρασια και το κανει ποιο ανθεκτικο]. Η ΑΤΛΑΚΟΛ στεγνωνει σε δυο με τρεις ωρες. Μετα βαψτε οτι χρωμα θελετε και θα νομιζετε οτι εχετε περασει λακα . Ας δοκιμασει καποιος σ'ενα απλο ξυλο και ας απαντησει για το αποτελεσμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΠαρ Ιαν 06, 2012 10:45 pm

Εκτος απο τα βερνικια εμποτισμου, τα χρωματα ανελινης,τα νεροχρωματα, (οχι ρεπολινη νερου) και καποια αλλα που πραινουν ειδικους διαλητες σχεδον κανενα αλλο υλικο βαφης δεν κανει εμποτισμο του ξυλου......
Ολα τα αλλα ειναι υλικα επαλυψης που διμηουργωντας ενα λεπτο στρωμα στην επιφανεια βαφης προστατευουν την επιφανεια η" απλως της δινουν μια αλλη οψη...
Αναλογα με τη δυνατοτητα προσφισης του καθενος ......κρινετε και η ποιοτητα του....
Τα προβληματα με τα υλικα βαφης ..εκτος απο το κοστος... ειναι οτι δεν κανουν εμποτισμο του ξυλου......η" ......τουλαχιστον δεν κανουν βαθυ..!!! εμποτισμο .. με αποτελεσμα αν καπου καταστραφει η συνοχη τους να περασει η υγρασια με ολα τα συνακολουθα προβληματα της..
Ενα αλλο προβλημα τους ειναι οτι ειναι επιρεπη στη ηλιακη ακτινοβολια......κατι που ειναι δυσκολο να αποφυγουμε....αφου τα βαζουμε στις κυψελες μας.
Ο ηλιος αλιωνει τη συνοχη τους και συχνα αν δεν ειναι καλλης ποιοτητας τα καταστρεφει εντελως..
Προβλημα ειναι και ο χρονος εφαρμογης τους....τουλαχιστον για καποιον που δεν του περισευει.....αλλα και η διαρκεια ζωης τους.....
Γ'αυτο αν και το θεμα εχει πολλες φορες απασχολυσει το φορουμ...... θα ξαναγραψω λιγα για την παραφυνη....
1ον Δεν χριαζετε (αν δεν εισαι πολλυ ψειρας) καμια προεργασια στις κυψελες....
Ξεχνας στοκαρισματα τριψηματα καψιματα κλπ.....ακομα και αν εχουν καποια σκασιματα αυτο θα βοηθεισει περισσοτερο στον εμποτισμο του ξυλου απο την παραφυνη..
2ον Η μεγαλη θερμοκρασια εμποτισμου...κανει τρις δουλειες ....... επιτρεπει στην παραφυνη να εισχορισει στη μαζα του ξυλου, αναγκαζει το ξυλο να διωξει την υγρασια του (οι φισαλιδες που βγαζει το ξυλο)...και σκοτωνει καθε μηκητα που προηπειρχε στο ξυλο (σαρακι κλπ)..
3ον Αφου η παραφυνη δεν ειναι διαλητη στο νερο .....και αφου εχει πλεον καταλαβει ολους τους πορους του ξυλου....δεν επιτρεπει πλεον στην υγρασια να επανελθει στο ξυλο..
4ον Το κοστολογιο της σε σχεση με τα χρωματα ειναι σχεδον μηδαμινο.... Εγω δεν το υπολογιζω σε περισσοτερο απο 30-40 λεπτα του ευρω μαζυ με το κοστος του ρευματος...
5ον Ο χρονος επεξεργασιας μιας κυψελης ειτε για συντηριση ειτε για αρχικη επεγεργασια σε σχεση με το βαψιμο ειναι ασφαλως πολλυ μικροτερος...
6ον Μπορεις 1-2 ωρες μετα το περασμα τους στην παραφυνη να τις βαλεις στα μελισσια σου....
7ον Αν χρησημοποιησεις παραφυνη για τροφιμα...εχεις αποφυγει οτιδηποτε τοξικο για τα μελισσια σου...(ειναι το ιδιο υλικο που βλεπεις μερικες φορες να εχουν επικαλυψειδιαφορα αλαντικα).. Εχω δει τις μελισσες να περνουν καποιες παγωμενες σταγωνιτσες της για κερι..!!
8ον Μπορεις πριν τη παραφυνη να περασεις τουλαχιστον την πλευρα της εισοδου με ενα νεροχρωμα εμποτισμου την κυψελη αποφευγοντας την παραπλανηση......(υπαρχουν και χρωματα που μπορεις να βαψεις μετα.....αλλα...κοστιζουν)
9ον Εχεις παντα εμφανη τον κωδικο σου ....απο μακρια....και εχεις ενα προβλημα ακομα για τον κλεφτη που δεν μπορει να στοκαρει μετα την παραφυνη...
10ον Μην ξεχνατε οτι η μελισσοκομια......και η ερευνα...... πανε μαζι.. μην "κολατε" σε κατι που σας ειπε καποιος παλιος ......που το εκανε παλια....και εχει μεινει ευχαρηστημενος...!!!!!! Ειπαμε..... τους παλιους τους σεβομαστε και τους ρωταμε....για μελισσοκομικα.....(τεχνικες,μελισσοτοπους κλπ)....σπανια για νεες τεχνολογιες και σχεδον ποτε για φαρμακα.......

Efharisto Efharisto Efharisto Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΠαρ Ιαν 06, 2012 11:08 pm



Πολύ ενδιαφέρουσα η τοποθέτησή σου Κώστα, και ευχαριστώ

αλλά αν είσαι μικρός μελισσοκόμος, και δεν υπάρχει η δυνατότητα εμβαπτισης της κυψέλης σε ειδικούς κάδους, κλπ, κλπ έχεις κάποια απλή και πρακτική λύση να προτείνεις;;;

Δηλαδή για 10-15 κυψέλες τι κάνεις ;;;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΣαβ Ιαν 07, 2012 9:10 am

Εχω ήδη πειστεί για τη παραφίνη και σίγουρα θα τη δοκιμάσω. Μάλιστα σκέφτομαι ότι ένα παλιό ταψί θα κάνει τη δουλειά του, βαπτίζοντας πλευρά-πλευρά τις πλευρές των πατωμάτων τα καπάκια και τις βάσεις (έχω μόνο κινητές βάσεις).
Αν θέλω να έχουν όμως διαφορετικά χρώματα τι γίνεται?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΣαβ Ιαν 07, 2012 10:46 pm

mafiaworld87 έγραψε:
Όλοι έτσι ξεκινήσαμε απο 10-15 κυψέλες.... και πάλι αξίζει η παραφύνη.... σκέψου μετά όμως απο 10 χρόνια πρώτα ο Θεός, που θα έχεις 100-200 γιατί να μην φτιάξεις ένα καζάνι παραφίνης που θα σου κοστίσει 150? απο τώρα και να γλιτώσεις και τις 10-15 κυψέλες σου???

Γιατί δεν έχω πρόθεση να φτάσω στις 100 -200

Αν ύπάρχει κάποια άποψη για εμβάπτιση κυψέλης σε παραφίνη, και μπορείτε να μου την δώσετε, θα ήταν πολύ ευπρόσδεκτη

ΚΑΝΑΡΗΣ έγραψε:
... σκέφτομαι ότι ένα παλιό ταψί θα κάνει τη δουλειά του, βαπτίζοντας πλευρά-πλευρά τις πλευρές των πατωμάτων τα καπάκια και τις βάσεις (έχω μόνο κινητές βάσεις).

Μου αρέσει πολύ η ιδέα

Που αγοράζει κάποιος παραφίνη, τι ποσότητα χρειάζεται και αν πρέπει να προσέξω κάτι ;;;

δηλαδή υπάρχουν διάφοροι τύποι παραφίνης ;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nioniakis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
nioniakis


Αριθμός μηνυμάτων : 7

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ειδη παραφινης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΣαβ Ιαν 28, 2012 2:54 pm

καλησπερα.δυο ειδη παραφινης μου εδειξαν.την κοινη οπως ειπαν(2,5 ευρω το κιλο) σε τουβλα, και το λεγομενο ''τυρι'', που ειναι το υλικο που επικαλυπτουν τα βιομηχανικα κερια εμπορειου(απο μεσα παραφινη και απ'εξω αυτο το αλλο...) με τιμη 6.5 ευρω το κιλο...
η παραφινη μπορει να ζεσταθει μπεν-μαρι ,και με πινελο να απλωθει σβελτα πανω στο ξυλο. απλα ελπιζω να ειναι πραγματικα αθωα γιατι σκοπευω να την χρησιμοποιησω. δεν γνωριζω ακομα τι ποσοτητα θα χρειαστω βεβαιως...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΣαβ Ιαν 28, 2012 10:31 pm

nioniakis έγραψε:
καλησπερα.δυο ειδη παραφινης μου εδειξαν.την κοινη οπως ειπαν(2,5 ευρω το κιλο) σε τουβλα, και το λεγομενο ''τυρι'', που ειναι το υλικο που επικαλυπτουν τα βιομηχανικα κερια εμπορειου(απο μεσα παραφινη και απ'εξω αυτο το αλλο...) με τιμη 6.5 ευρω το κιλο...
η παραφινη μπορει να ζεσταθει μπεν-μαρι ,και με πινελο να απλωθει σβελτα πανω στο ξυλο. απλα ελπιζω να ειναι πραγματικα αθωα γιατι σκοπευω να την χρησιμοποιησω. δεν γνωριζω ακομα τι ποσοτητα θα χρειαστω βεβαιως...



Φιλε nioniakis....
Δεν ξερω που ρωτησες για παραφυνη...
Αλλα ....σε τουβλα......και σαν τυρι..........!!!!!!...μαλον δεν ρωτησες στο καταληλο καταστημα.....!!!!!
Οσο για τον τροπο εφαρμογης της στις κυψελες.......καμια σχεση με την περιγραφη σου....!!!!!
Στο melissologia εχει αναφερθει πολλες φορεςκαι η χρισημοτητα της παραφυνης και ο τροπος εφαρμογης της στις κυψελες....
Με την παραφυνη κανουμε εμποτισμο του ξυλου ....!!! κατι που γινετε αν η παραφυνη ζεσταθει στους 150-160 βαθμους και τοτε εβαπτιζουμε την κυψελη ωστε η παραφυνη να ειχωρισει στους πορους του ξυλου.....!!! αρα το μπεν μαρι ... και το πινελο ξεχασε τα...!!!!
Η παραφυνη που συνηθως επιλεγουμε οι περισσοτεροι οπαδοι της... ειναι ιδικη για τροφιμα... και εχει δυο ποιοτητες..... με σχεδον ελαχιστη διαφορα μεταξυ τους ....και σε τιμη αλλα και σε ιδιοτητες....
Η πρωτη εχει 2,09 ευρω το κιλο συν το φπα.......και η δευτερη περιπου 2,30 συν φπα...
Η αρχηκη μορφη της ειναι σε πλακες των 5kg και πωλειται σε κυβωτια των 25kg...
Το δε χρωμα της οταν ειναι σε πλακες ειναι υπολευκο...και οταν θερμανθει γινετε διαφανο..!!!
Υπαρχει και η βιομηχανικης χρισης .....που ειναι φθεινοτερη ...περιπου 1,60 ευρω το kg..
Οσο για τον χρωματισμο της κυψελης μπορεις να την περασεις με ενα χρωμα ανεληνης... που ειναι και πολλυ φθεινοτερο απο τις λαδομπογιες....η" με τη γνωστη κασια..... η" με καποιο νεροχρωμα της επιλογης σου...ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ....την εμποτισεις με παραφυνη.....!!!!! Αλλιως θα χριαστεις καποιο ειδικο χρωμα για να βαψεις επανω στη παραφυνη...
Υπαρχει βεβαια και η επιλογη να χρωματισεις την ιδια την παραφυνη...
Η ποσοτητα που χρειαζεσε για καθε κυψελη ειναι περιπου 150-200 g αλλα η ποσοτητα που θα αγορασεις ειναι αναλογη με το δοχειο..η την παραφυνιερα....!!!! για να μπορεσεις να κανεις το εμβαπτισμα- εμποτισμο...!!



Αν θες με πμ μπορω να σου δοσω το τηλ του δικου μου προμηθευτη παραφυνης και οτι αλλες λεπτομεριες χριαζεσε...

study study gia des gia des sostos sostos kalo pedi kalo pedi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tripofraxtis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 37

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 1:15 pm

Μιας και το θέμα εδώ είναι ήδη έτοιμο και σκέφτομαι και γω για παραφίνη έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) Εξωτερικές ασχήμιες μπορώ να στοκάρω πριν το παραφίνιασμα ή θα λιώσει ό στόκος ξύλου μόλις μπεί στην βραστή παραφίνη και τι υλικό προτείνεται για το στοκάρισμα...

2) Για το χρωματισμό κάθε κυψέλης εξωτερικά προκειμένου να αποφύγω την παραπλάνηση τι χρώμα να βάλω (εμποτισμού νερού είνα κατάληλοWink

3) Σκέφτομαι να έχω μισοβιδώσει τα εξαρτήματα σύνδεσης κσι να τα βγάλω πριν τον εμβαπτισμό.

Αυτά σαν προεργασία πριν το παραφίνιασμα. Υπάρχει κάτι άλλο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΠαρ Μαρ 02, 2012 10:38 pm

Δεν μου εχει πεταξει ποτε τον στοκο...

Εκτος απο νερου ... μπορεις να βαλεις και ανεληνης...

Οι κυψελες σου θα ειναι βιδομενες,.. κολημενες,.. με τους συνδετηρες ... τριμενες,.. βαμενες..


Αν ειναι μισοβιδομενες ....πως θα βαλεις κολα μετα...??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotto
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 77

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΤρι Νοε 13, 2012 2:12 am





Αν θες με πμ μπορω να σου δοσω το τηλ του δικου μου προμηθευτη παραφυνης και οτι αλλες λεπτομεριες χριαζεσε...

Καλημερα πια λογω ωρας!!! Αν ειναι δυνατο θελω το τηλεφωνο και τα σχετικα απο τον συνεργατη σου για παραφυνη.
Ευχαριστωεκ των πρωτερων...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sourlis1
Μέλος
Μέλος
sourlis1


Αριθμός μηνυμάτων : 93

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΤετ Νοε 14, 2012 2:19 pm

που την λιονετε την παραφινι ? αν εινε καζανι απο λαμαρινα δεν βγαζι μουτζουρα με το καπσιμο ? η να πετσικαρι scratch confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manosmeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΔευ Δεκ 10, 2012 9:56 pm

Καλησπέρα.Είμαι και εγω νέος μελισσοκόμος.Πρόσφατα πήρα 5 μεταχειρισμένες κυψέλες και αυτές τις μέρες θα ξεκινήσω να της βάψω......
Ο τρόπος ο οποίος σκεύτομαι να είναι να τις περάσω με φλόγιστρο, να τις στοκάρω , να τις περάσω λινέλαιο 2 χέρια και μετά να τις βάψω με νερομπογιά άλλα 2 χέρια.
Πιστεύεται ότι κάνω καλά?
Αν υπάρχει κάποιος ο οποίος θα μπορέσει να με καθοδήγησή πάνω σ αυτόν τον τρόπο?
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Βαφη κυψελης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης Icon_minitimeΔευ Δεκ 10, 2012 10:24 pm

manosmeli έγραψε:
Καλησπέρα.Είμαι και εγω νέος μελισσοκόμος.Πρόσφατα πήρα 5 μεταχειρισμένες κυψέλες και αυτές τις μέρες θα ξεκινήσω να της βάψω......
Ο τρόπος ο οποίος σκεύτομαι να είναι να τις περάσω με φλόγιστρο, να τις στοκάρω , να τις περάσω λινέλαιο 2 χέρια και μετά να τις βάψω με νερομπογιά άλλα 2 χέρια.
Πιστεύεται ότι κάνω καλά?
Αν υπάρχει κάποιος ο οποίος θα μπορέσει να με καθοδήγησή πάνω σ αυτόν τον τρόπο?
Ευχαριστώ.

Σε αυτές τις εργασίες κατέληξα και εγώ που έχω λίγες, το λινέλαιο να το αφήσεις τουλάχιστον 1 μήνα να τραβήξει καλά και μετά να βάψεις. Αργότερα άν τις αυξήσουμε πάμε για καζάνι και παραφίνη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βαφη κυψελης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» βαφη κυψελης
» Βαφή κυψέλης με νερομπογιά
» Βαφή κυψέλης : διαφορά του μέσα και του έξω.
» Επεξεργασία Νέας Κυψέλης
» Βαφη κυψελων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: