Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Επιθετικό μελίσσι

Πήγαινε κάτω 
+34
psath
stavrost
thoma.sbees
mikele
ethnic69
xunilz
Gloriana
nikos37
NikTheGreek
Ar_lo
gio
monarchis
Throubee
mpampis13
lamaki
spithoyras
aristis
Nickapple
kostasid
beespyros
industry
dimitris22950
MILIBEE
ΣΠΥΡΕΤΟ
melissaris
captain
dim
parosbees
λοβινιωτης
Maikpigasos
john78
Dias
karharias
mrantonyk
38 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Επιθετικό μελίσσι - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 03, 2016 12:37 am

Αυτο το τοπίκ νομίζω οτι ειναι οτι καλυτερο για το τι σημαίνει φόρουμ.
Πληροφορίες , γέλιο , λύσεις σε προβλήματα, ομαδικό ενδιαφέρον και ολα αυτά διαχρονικά.
Να είσαστε καλα που μας το θυμίσατε γέλασα και πάλι πολυ και θυμήθηκα τόσα πολλα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hellenic Goji Berry
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Επιθετικό μελίσσι - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Μαρ 07, 2016 4:01 pm

Αν μου επιτρεπεται , να προσθεσω και εγω πως πραγματικα ενα απο τα καλύτερα topic το συγκεκριμένο .
Φοβερες διηγησεις , εξαρση της φαντασιας , χαμογελα οταν διαβαζα τα ποστ και πολυ πολυ καλα και χρησιμα συμπερασματα λαμβανω εγω σαν φρεσκος στον κοσμο της μελισσας .
Να καταθεσω και εγω την αποψη μου με την μικρη μου εμπειρια.
Ειχα και εγω οταν πηρα τα πρωτα μελισσακια μου ( 3 ) το ενα , που το ειχα τοποθετησει στον χωρο που τα εχω σε μερος που οπως ηταν ολα τοποθετημενα , η επιθεωρηση το εφερνε 3ο στην καταταξη..... Ηταν τερμα δεξια στο χωραφι μου και ετσι , ανεβαινοντας το αφηνα παντα τελευταιο.....
Το πρωτο στην σειρα που ηταν και το πιο δυνατο , τυχαια ειχαν τοποθετηθει ετσι αμεσως μετα την αγορα τους , ΠΟΤΕ δεν με ενοχλησε , ουτε ενα τσιμπιμα ουτε καν ενοχλησεις .
Επιθεωρηση με ηρεμες κινησεις , καπνιστηρι να δουλευει οπως πρεπει και ολα καλα . Το ιδιο και το 2ο στην σειρα .
Στην πρωτη και την δευτερη επιθεωρηση μετα την αγορα τους , τα πραγματα ηταν φυσιολογικα και στα 3 σε βαθμο που καποια στιγμη στην τριτη επιθεωρηση , πηρα μαζι μου την μικρη μου κορη , 7 ετων , που εχω δωσει και το ονομα της στο συγκεκριμενο μελισσακι και φτασαμε στο σημειο να μου ζητησει να χαιδεψει τις μελισσουλες της και αυτες να δεχτουν το χαδι της και με γυμνο χεράκι χωρίς να συμβαινει το παραμικρο ή να απειληθει η ακαιραιοτητα μας .
Ετσι πιστευα πως θα συνεχισουμε και πραγματικα σκεφτομουνα πως ειμαι τυχερος που δεν επεσα σε κανενα επιθετικο μελισσι.
Στην επομενη ειθεωρηση ομως , η τυχη μου με εγκατελειψε .
Χορτασα τσιμπιματα με το "καλημερα σας κυριες μου"
Παντου τσιμπιματα και κυνηγι ασχημο μεσα στο χωρο που τα εχω ..... ΜΟΝΟ το 3ο ομως .... τα αλλα δυο σε ηρεμους ρυθμους και οπως ακριβως ξεκινησαμε .
Στην επομενη παλι τα ιδια . και ασχημα τσιμπιματα . σκεφτητε πως φοραω μια φορμα εργασιας οταν παω στα μελισσακια μου και γαλότσες γιατι ειναι μεσα στο χωραφι που εχω και τα δεντρα μου και λογω εργασιων , ποτισματων κτλ εχει λασπη κτλ και υπηρξε επιθεωρηση που με τσιμπισαν ανελεητα πανω απο 20 στα ποδια - μπουτια ΠΑΝΩ απο την φορμα και μετρησα και καμμια 10ρια κεντρια στο φουτερ , που δεν καταφεραν να το διαπερασουν και αυτο. Αρχισα να προβληματιζομαι ασχημα και να σκεφτομαι τι να πηγε στραβα .
Συμβουλευτηκα τις σημειωσεις μου απο τα σεμιναρια αρχαριων που ειχα παρακολουθησει και βρηκα στο τετραδιο γραμμενο πως οι μελισσες οταν κανεις επιθεωρηση , "συνενοουνται - επικοινωνουν " μεταξυ τους κατα την επιθεωρηση και ειδοποιουν τουλαχιστον το γειτονικο μελισσι πως " μας ληστευουν ΠΡΟΣΟΧΗ " .....
Ετσι λοιπον , σημειωσεις & πειραματισμός εν τη ενώση και ενω ειχα και τα 3 στην σειρα και τα δουλευα 1 - 2 - 3 , δοκιμασα να ξεκινησω αντιθετα ωστε να αλιευσω καταστασεις .
Οντως το επιθετικο που ηταν στο 3 και ανοιχτηκε πρωτο , δεν εδειξε καμμια ενοχληση και γλυτωσαμε απο τα τσιμπιματα ,το 2ο που το ειχα χαρακτηρισει και λιγο πιο τεμπελικο απο τα υπολοιπα , μου βγηκε οπως καθε προηγούμενη φορα αλλα το 1ο που ηταν το δυνατοτερο ολων , πηρε την επιθετικοτητα του 3ου και εδειξε τα δοντια του στο πετσι μου. Οχι ομως με την επιθετικοτητα και τις αντιδρασεις του 3ου. Επιθεση ναι μεν αλλα λιγο πιο χαλαρα .
Δεν ηθελα να δοκιμασω την τυχη μου αλλη φορα ουτε να μαθω αν θα γινει ακομα πιο επιθετικο την επομενη φορα.
Οπότε τι μας μένει ? Σκεψη και μελετη. Όπερ και εγένετο.
Τελικά .... Συμπερασμα δικο μου. Δικιο ειχαν οι δασκαλοι που μας εμαθαν πως τελικα συννενοουνται μεταξυ τους τα μελισσια και εγω δεν ηθελα να το πιστεψω.
Πλεον , σχεδον παντα ξεκιναω τις επιθεωρησεις απο εκεινο που εδειχνε πιο επιθετικο και οχι με την σειρα αλλα ενναλαξ ..... δηλαδη πχ ανοιγω το Νο1 μετα το Νο3 μετα το Νο5 , επιστροφη στο Νο 2 μετα το Νο4 και Νο6 κτλ .....
Απο τοτε που ακολουθω την παραπανω τακτικη εχουν μειωθει τα τσιμπιματα .....
Ελπιζω να βοηθησα και να εχουν και σε αλλους φιλους , βαση , τα λεγομενα μου.

Ταδε εφη
Κωστας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaviyas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Επιθετικό μελίσσι - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιθετικό μελίσσι   Επιθετικό μελίσσι - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 21, 2017 9:24 pm

Χαιρεται.
Επαναφερω το θεμα μετα απο καιρο, να πω και εγω τα δικα μου.
Καταρχας αυτο που εγραψε ο Κωστας ο αμεσως πιο πανω, μου κανει παρα πολυ μεγαλη εντυπωση. Δεν εδω συναντησει πουθενα στην βιβλιογραφια κατι τετοιο και.διαβαζω μανιωδως τα παντα. Απο την αλλη δεν μου φαινεται και λογικο.
Το καθε μελισσι ειναι μια αυτονομη μοναδα. Δουλευει για το εαυτο του, εχει.την δικια του μυρωδια, την δικη του βασιλισσα και ουτω καθεξης. Μαλιστα τα γειτονικα μελισσια.ειναι και εν δυναμει εχθροι, αφου οταν δεν υπαρχει νεκταροεκκριση τα δυνατα παντα θα πανε να "λεηλατησουν".
Μου φαινεται λοιπον εξαιρετικα απιθανο μελισσια, που σε ολες τις αλλες περιπτωσεις σκοτώνονται, κυριολεκτικα σκοτωνονται μεταξυ τους, να αλληλοειδοποιουνται. Να στελνουν δηλαδη τα ηδη επιθεωρημενα αγγελιοφορους, στις προς επιθεωρηση και ολα μαζι να την πεφτουν στην απειλη. Και πως μπαινουν οι αγγελιοφοροι στην αλλη κυψελη; Σηκωνουν λευκη παντιερα;
Και αμα ειναι ετσι οι μελισσοκομοι με 200 με 300 μελισσια θα επρεπε στο τελος των επιθεωρήσεων τους, να δεχονται επιθεσεις απο χιλιαδες μελισσες, που θα ειχαν ειδοποιηθεί. Κατι το.οποιο βεβαια δεν ισχυει.
Μαλιστα οι μεγαλοι μελισσοκομοι δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα με επιθετικα μελισσια και πανε για επιθεωρησεις καποιες εποχες, ιδιαιτερα οταν "δινει" εξω ακομη και χωρις μασκα. Αυτο συμβαινει ακομη και σε εμπειρικους, που δεν κανουν επιλεκτικη βασιλοτροφια.

Και εδω βρισκεται ολο το ζουμι. Εμεις εδω μεσα ειμαστε κατα κυριο λογο νεωπες. Οταν εισαι αγχωμενος, εκτος του οτι γινονται λαθος κινησεις, πιο αποτομες, με περισσοτερο θορυβο κτλ, το μελισσι νιωθει και τον φοβο σου. Επισης οι νεοι σκοτωνουν και αρκετες μελισσες στις επιθεωρησεις τους, πραγμα που μεταδιδεται στην κυψελη μεσω φερεμονων και αυτο τις τσαντιζει.
Αυτο δημιουργει εναν φαυλο κυκλο, αφου ο νεος νομοτελειακα θα εχει πιο τσαντισμενα μελισσια απο τον παλιο. Συνηθως τα πιο δυνατα του. Θα υπαρχουν βεβαια παντα και μελισσια, που ειναι απο την φυση τους ήσυχα, αλλα τα ζορικα ειναι αυτα, που μας δειχνουν στην ουσια τις δικες μας "αδυναμιες" ως νεοι μελισσοκομοι.
Το δικο μου συμπερασμα ειναι, οτι πρεπει να χαλαρωσουμε.
Βρειτε τι σας αγχωνει και πολεμηστε αυτο, μετα θα ηρεμησουν και τα μελισσια σας. Οσο παλιωνετε θα κανετε και καλυτερες και.σωστοτερες επιθεωρησεις. Να πιο πανω διαβασα για καποιον, που κραταγε σημειωσεις στις 15 Γεναρη. Τι δουλεια ειχαν τα μελισσια ν ανοιχτουν 15 γεναρη τοση πολλη ωρα ωστε να κρατουνται και σημειωσεις; και αλκυονιδες να ναι και 25 βαθμους να χει, τι θα κερδισει το μελισσι απο μια τετοια επιθεωρηση. Ειναι δυνατον αυτο το μελισσι να μην ειναι τσαντισμενο;
Σιγα σιγα ολα θα φτιαξουν για ολους μας. Εγω αρχισα να κανω ανοσοθεραπεια μονος μου με μελισσες. Ετσι μου φυγε ο φοβος. Επισης τα ανοιγω πολυ λιγοτερο, παρολο, που με τρωνε τα χερια μου, το ειπα και σε αλλο ποστ. Και τα μελισσια ηρεμησαν.
Σορρυ για το μεγαλο ποστ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Επιθετικό μελίσσι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
 Παρόμοια θέματα
-
» Επιθετικό μελίσσι.. τι να του κάνω;
» Αδύναμο και επιθετικό μελίσσι
» Παραφυαδες απο επιθετικο μελισι
» Αδύναμο αλλά επιθετικό γίνεται???
» Το μελισσι 72

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: