Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Παντελης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια   τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια Icon_minitimeΔευ Απρ 02, 2018 5:12 pm

καλησπερα σε ολους, και μπραβω για το ομορφο φορουμ

Με λενε Παντελη και ειμαι απο Σερρες.
Σε λιγες μερες θα βαλω τα πρωτα μου μελισσια.

εhω ενα στρεμμα ελιες και εκει γυρω εhει σε αυλες αρκετα ελατα (περιπου 40). οι αποστασεις απο σπιτια ειναι περιπου 150 μετρα. οποτε λεω να βαλω 5 μελισσια σταθερα.

στα 30 μετρα απο εμενα εhει ενα αμπελι ενα στρεμμα και μιλησα με τον ανθρωπο, μου ειπε κατα τη διαρκεια της ανθοφοριας δε τα ραντιζει και μετα θα κοιταξει να μη φησαει οταν ραντιζει. αναμεσα σε μενα και στο αμπελι ειναι οι ελιες μου,
αν ειναι ετσι και δε ραντιζει στη ανθοφορια θα ειναι να ενταξει η συνυπαρξη με τα μελισσια?


γυρω εhει σταρια. εhω παραγγηλει να φυτεψω και λεβαντα δενδρολιβανο.

πιστευται οτι μπορω να βαλω και περισοτερα απο 5 μελισσια?

επιζω να μη σας κουρασα
ευhαριστω πολυ


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια   τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια Icon_minitimeΔευ Απρ 02, 2018 9:05 pm

Καλώς ήρθες! kalos irthes
Για αρχή τα 5 μελίσσια είναι μια χαρά. Όσον αφορά τις τροφές τους, πετάνε μέχρι και 5 χμ. οπότε μην ανησυχείς. Εάν τριγύρω υπάρχει βλάστηση σίγουρα κάτι θα βρίσκουν. Το σημαντικό είναι να υπάρχουν εδάφη με ανθοφορίες όλο το χρόνο για να διατηρούνται. Δε γνωρίζω όμως την περιοχή σου. Ρώτησε κάποιον ντόπιο μελισσοκόμο. Αυτή την εποχή τι φυτά έχει τριγύρω; Πορτοκαλιές έχει; Βρίσκεσαι σε ορεινό μέρος ή σε πεδινό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια   τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια Icon_minitimeΔευ Απρ 02, 2018 9:08 pm

Καλώς όρισες. Όπως είπε και ο psath για αρχή πέντε είναι σούπερ. Αν έχεις κοντά αυλές που ποτίζουν σίγουρα θα έχεις μια καλύτερη συντήρηση από θέμα γόνων....
Καλή αρχή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παντελης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια   τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια Icon_minitimeΔευ Απρ 02, 2018 11:57 pm

σας ευhαριστω

ειμαι σε πεδινη περιοhη 200 μετρα υψομετρο και 250 μετρα απο hωριο οποτε μαλλον θα βρισκουν τροφη.
Ειhε αρκετες αμυγδαλιες αυτη την εποhη πολλες αγριες αλλα και καμια 10 στρεμματα εδω γυρω σε καλλιεργεια.
πορτοκαλια δε βαζουν εδω λογο παγωνιας.
κατα ταλλα πολυ σιταρι βαζουν.
Αν ραντιζει ο διπλανος μου το αμπελι εμενα δε θα με απασhολει απο τη στιγμη που θα εhει τελειωσει η νομη και δε θα πηγενουν οι μελισσες, εhει και 30 μετρα με ελιες αποσταση ετσι δεν ειναι?

παντως καλα μου λεγαν ειναι ολοκληρη επιστημη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια   τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια Icon_minitimeΤρι Απρ 03, 2018 9:05 am

Παντελης έγραψε:
σας ευhαριστω

ειμαι σε πεδινη περιοhη 200 μετρα υψομετρο και 250 μετρα απο hωριο οποτε μαλλον θα βρισκουν τροφη.
Ειhε αρκετες αμυγδαλιες αυτη την εποhη πολλες αγριες αλλα και καμια 10 στρεμματα εδω γυρω σε καλλιεργεια.
πορτοκαλια δε βαζουν εδω λογο παγωνιας.
κατα ταλλα πολυ σιταρι βαζουν.
Αν ραντιζει ο διπλανος μου το αμπελι εμενα δε θα με απασhολει απο τη στιγμη που θα εhει τελειωσει η νομη και δε θα πηγενουν οι μελισσες, εhει και 30 μετρα με ελιες αποσταση ετσι δεν ειναι?

παντως καλα μου λεγαν ειναι ολοκληρη επιστημη
i


Σε αμπέλια και ελιές οι μέλισσες δεν βρίσκουν ενδιαφέρον για τροφή εκτός από τις χρονιές που είναι πάρα πολύ φτωχές.... ή σε πολύ φτωχές περιοχές σε νομή... στα αμπέλια θα τα δεις επίσης να ρουφάνε χυμούς από τα σταφύλια αφού πρώτα έχει προηγηθεί καταστροφή από άλλα έντομα ή τον καιρό (π.χ. Χαλαζόπτωση)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παντελης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια   τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια Icon_minitimeΤρι Απρ 03, 2018 5:33 pm

ευhαριστω πολυ

να ρωτησω μια γενικη απορια που εhω.
ποια ειναι η μικροτερη πανω κατω αποσταση που μπορει καποιος να τα μεταφερει hωρης να εhει προβληματα.
Για παραδειγμα θα μπορουσε καποιος να τα μεταφερει 500 μετρα η θα γυρνουσαν παλι στο προηγουμενο μερος?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια   τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια Icon_minitimeΤρι Απρ 03, 2018 6:10 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εδώ φαίνεται μέχρι πού φτάνουν τα μελίσσια σου. Πρέπει να τα μεταφέρεις σε απόσταση μεγαλύτερη των 5χμ. και για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο από 1 μήνα για να είσαι σίγουρος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
τοποθετοντας τα πρωτα μελισσια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» πρωτα μελισια απο γειτονα
» Πρώτα μελίσσια - απορίες!
» Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα)
» Τα πρωτα μου μελισσακια
» Τα πρωτα 2 μελισακια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Μελισσότοποι...-
Μετάβαση σε: