Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πρώτα μελίσσια - απορίες!

Πήγαινε κάτω 
+3
MikeG
varsamis
sd21gr
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sd21gr
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 56

Πρώτα μελίσσια - απορίες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πρώτα μελίσσια - απορίες!   Πρώτα μελίσσια - απορίες! Icon_minitimeΤετ Νοε 30, 2011 12:10 pm

Καλημέρα μελισσοκόμοι!

Πολύ χρήσιμο το φόρουμ, μπαίνω καθημερινά ωστόσο υπάρχουν ακόμα κάποιες απορίες!

Στο θέμα..Μαζί με φίλο πρίν ένα μήνα,πήραμε 4 μελίσσια (2 τριαράκια-2 πενταράκια) τα οποία κ βάλαμε σε χωράφι στη Κρήτη. Το μέρος κοιτάει ΝΑ και είναι σχετικά προφυλαγμένο από αέρηδες. Οι θερμοκρασίες ακόμα είναι γύρω στο 15 την μέρα, το βράδυ βέβαια πέφτει.
Όλα τα μελίσσια ,δουλεύουν ακόμα και φέρνουν γύρη, έχουν από ένα έξτρα άχτιστο πλαίσιο και σε όλα βάλαμε από μία δίκιλη βανίλια κ την έφαγαν σε 10-14 μέρες...

Οι απορίες είναι οι εξής:

-Στην μία δεν έχουμε δεί ακόμα τη βασίλισσα μετά από 4 επιθεωρήσεις. Βασιλοκέλια δεν έχει αλλά ούτε και ακάλυπτο γόνο.Σταμάτησε να γεννά και απλά δε την βλέπουμε ή δεν υπάρχει;;

-Φαίνονται να έχουν αρκετό πληθυσμό, αλλά τα άχτιστα δε τα δουλεύουν σχεδόν καθόλου , αντ'αυτού προτιμούν να μαζευόνται στο ένα πλαινό τοίχωμα της κυψέλης(λόγω χώρου; ). Να υποθέσουμε ότι δε πρόκειται να χτίσουν πριν την άνοιξη και να μην προσθέσουμε άλλα άχτιστα;

-Αν τις αφήσουμε ως έχουν ( χωρίς έξτρα πλαίσια δηλαδή και χωρίς να τις συνενώσουμε) θα έχουν πρόβλημα να ξεχειμωνιάσουν;

-Τέλος θεράπεια για βαρόα πρέπει να κάνουμε τώρα(μόλις σταματήσει ο γόνος) έστω και προληπτικά , σωστά;

Ευχαριστώ !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

Πρώτα μελίσσια - απορίες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτα μελίσσια - απορίες!   Πρώτα μελίσσια - απορίες! Icon_minitimeΤετ Νοε 30, 2011 1:36 pm

Καλως ηρθες στο φορουμ !

---- Τα μελίσσια φέρνουν γύρη για να ταΐσουν γόνο . Αν δεν υπάρχει γόνος ανοιχτός τότε ή δεν βλέπεις την βασίλισσα
η οποία σταμάτησε να γεννά ( λίγο νωρίς μου ακούγετε για Κρήτη) ή αγουρεψε ή για κάποιο λόγω την έκοψαν ή την σκότωσες σε κάποια επιθεώρηση . Το να δώσεις γόνο ημέρας θα ήτανε μια λύση για να δεις και μόνο αν το μελίσσι ορφάνεψε αλλά και να εκκολαφτεί η βασίλισσα θα ήτανε δύσκολο να ζευγαρώσει γιατί δεν υπάρχουνε κηφήνες αυτην την εποχή.

---Η μέλισσα παράγει κερί τρώγοντας μέλι και έχει παρατηρηθεί ότι ξοδεύει 10 μέρη περίπου για να για να παράγει 1 μέρος κεριού. Στο να παράγουν κερί οι μέλισσες και να χτίσουν κερήθρες, επιδρούν πολλοί παράγοντες:
-Για να χτίσουν κερήθρες οι μέλισσες, η θερμοκρασία έξω από την κυψέλη πρέπει να είναι 20ο Κ. και πάνω.
-Οι μέλισσες χτίζουν κερήθρες τόσο πιο γρήγορα, όσο η βασίλισσα γεννά πολλά αυγά, για να της δώσουν χώρο να τα τοποθετήσει. Για αυτό το λόγο οι αφεσμοί στις κυψέλες όπου εγκαθίστανται χτίζουν κερήθρες με πολύ γρήγορο ρυθμό και μάλιστα όλες με κελιά εργατριών.
-Η εποχή επιδρά πολύ στην παραγωγή κεριού και το χτίσιμο κερηθρών. Η προχωρημένη άνοιξη, όταν ο καιρός ζεστάνει και η ανθοφορία προχωρεί, είναι η πιο κατάλληλη εποχή για το χτίσιμο κερηθρών, επειδή η γέννα της βασίλισσας επεκτείνεται και η ανάγκη χώρου για την απόθεση του γόνου και αποθήκευση μελιού είναι επιτακτική.
-Η αφθονία τροφών. Όσο η μελιτοφορία των λουλουδιών είναι πιο έντονη, τόσο και το χτίσιμο των κερηθρών προχωρεί γρηγορότερα. Ωστόσο, όταν η εποχή είναι περασμένη, στα τέλη του φθινοπώρου λ.χ., δε θα κατορθώσουμε να αναγκάσουμε τις μέλισσες να χτίσουν κερήθρες, όσο και να τις τροφοδοτήσουμε με σιρόπι ζάχαρης ή με μέλι. Θα το αποθηκεύσουν χωρίς να χτίσουν κεριά. Μόνο στη φθινοπωρινή μελιτοφορία του πεύκου και ιδιαίτερα του ρεικιού, εφόσον ο καιρός είναι αρκετά ζεστός, ώστε να τους επιτρέπει να πετούν, τότε χτίζουν κερήθρες.

----Τα πενταράκια ευκολότερα , τα τριαρακια και ανάλογα τον χειμώνα της Κρήτης δυσκολότερα.

---- Μελίσσι χωρίς βαρρόα δύσκολο να υπάρχει. Άλλοτε σε μεγάλο βαθμό και άλλοτε σε μικρότερο.
Προληπτική εφαρμογή σκευασμάτων κατά της βαρροα εκεί υπάρχει ένα μικρο θέμα..., οι επιστήμονες λένε
μόνο όταν υπάρχει ένας αριθμός καταμετρημένων βαρροα .... οι μελισσοκομοι δεν ασχολούνται με καταμέτρηση
της βαρροα σε κάθε κυψέλη . Πάντως ο Δεκέμβριος και μόλις ξεγονεψει είναι ο μήνας που μπορούμε να την
αφανίσουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MikeG
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Πρώτα μελίσσια - απορίες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτα μελίσσια - απορίες!   Πρώτα μελίσσια - απορίες! Icon_minitimeΤετ Νοε 30, 2011 4:16 pm

varsamis έγραψε:
Καλως ηρθες στο φορουμ !
---- Μελίσσι χωρίς βαρρόα δύσκολο να υπάρχει. Άλλοτε σε μεγάλο βαθμό και άλλοτε σε μικρότερο.
Προληπτική εφαρμογή σκευασμάτων κατά της βαρροα εκεί υπάρχει ένα μικρο θέμα..., οι επιστήμονες λένε
μόνο όταν υπάρχει ένας αριθμός καταμετρημένων βαρροα .... οι μελισσοκομοι δεν ασχολούνται με καταμέτρηση
της βαρροα σε κάθε κυψέλη . Πάντως ο Δεκέμβριος και μόλις ξεγονεψει είναι ο μήνας που μπορούμε να την
αφανίσουμε


Καλησπέρα & από μένα. Είμαι ο έτερος φίλος του sd21gr.
Τι προτείνεις στο συγκεκριμένο θέμα, όσον αφορά τη βαρρόα? Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σκεύασμα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε, αν ναι με ποιο τρόπο ποια δοσολογία? Έχω διαβάσει για τη χρήση θυμόλης.

Επίσης σκέφτομαι, μήπως να γεμίζαμε τις κυψέλες με πλαίσια (άχτιστα), έτσι ώστε να ανέβαινε η θερμοκρασία μέσα στη κυψέλη. Τι λέτε?
Ευχαριστούμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Πρώτα μελίσσια - απορίες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτα μελίσσια - απορίες!   Πρώτα μελίσσια - απορίες! Icon_minitimeΤετ Νοε 30, 2011 6:42 pm

melissologia H.B.F.
Καλώς ήρθατε στο μαγικό κόσμο της μέλισσας και στην ακόμη καλύτερη παρέα των μελισσοκόμων ή μελισσοβοσκών.
Αυτά που θα σου πω δεν φέρουν την σφραγίδα του αλάθητου, απλά θα σου πω την γνώμη μου.
Καταρχήν, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, κακός αγόρασες τόσο μικρές παραφυάδες τέτοιο καιρό, ένα μήνα πριν, δηλαδή τον Οκτώβριο. Ειδικά οι τριάρες είναι μικρές. Προτιμότερο να αγόραζες δύο (2) οκτάρες παρά αυτό που κάνατε.
Όπως ξέρουμε και έχει δήξει και η μελισσοκομική τεχνική, στην μελισσοκομία δεν παίζει ρόλο πόσες κυψέλες έχεις αλλά το πόσο δυνατές, από άποψη πληθυσμού, είναι αυτές. Σκοπός του μελισσοκόμου είναι να φτάσει να ξεχειμωνιάσει δυνατά μελίσσια για να είναι βιώσιμα και να ξεκινήσει δυνατά την άνοιξη ή ακόμη ποιο νωρίς, με τις πρώτες ζεστές μέρες.
Το μόνο που σε σώζει στην δικιά σας περίπτωση είναι ότι είστε στην Κρήτη. Αν ήσουν Βόρεια Ελλάδα, θα είχες μεγάλο πρόβλημα. Αλλά και πάλι, μας λέτε ότι τα έχετε ΝΑ προσανατολισμό. Ορθά και σοφά, αλλά σε τι υψόμετρο; Γιατί αν τα έχεις στον Ψηλορείτη σε καμιά κορφούλα, δύσκολα τα πράματα. Το μέρος που θα επιλέξεις πρέπει να είναι όσο γίνετε με ήπιες θερμοκρασίες κατά την διάρκεια του χειμώνα.
Το χωράφι τι καλλιέργεια έχει μέσα; Αν έχει καλλιέργεια που επιβαρύνετε με ραντίσματα, καλό είναι τα κορίτσια να φύγουν από εκεί.
Τα άχτιστα πλαίσια, μην περιμένεις να τα κτίσουν τέτοια εποχή γιατί απλά ΔΕΝ χτίζουν. Επομένως όχι μόνο δεν θα προσθέσεις άλλα πλαίσια άχτιστα, αλλά θα πρέπει να αφαιρέσεις και τα άκτιστα που έχεις μέσα στην κυψέλη. Μήπως θα ήταν φρόνιμο και σωστό να προσθέσεις ΚΤΙΣΜΕΝΑ πλάισια για να κάτσουν οι μελισσούλες σας και να ξεκκολίσουν από το πλαϊνό της κυψέλης; Ερώτηση: πόσα πλαίσια έχετε σε κάθε κυψέλη και πόσα από αυτά είναι κτισμένα σε κάθε κυψέλη;
Τέτοια εποχή ΔΕΝ χρειάζονται εβδομαδιαίες επιθεωρήσεις. Έλεγχος επάρκειας τροφών και κλείσιμο. Κοινός, καπάκι, ζυμαράκι, καπάκι.
Για θεραπεία κατά της βαρρόα, θα συνιστούσα κάτι εύκολο, όπως οι ταινίες της Βayer μιας και είναι εύκολες και αποτελεσματικές και δεν υπάρχει θέμα κόστους γιατί μιλάμε για 4 κυψέλες.
Αυτά …και διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Πρώτα μελίσσια - απορίες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτα μελίσσια - απορίες!   Πρώτα μελίσσια - απορίες! Icon_minitimeΤετ Νοε 30, 2011 7:40 pm

Dias, μου ειπε ενας μελισσοκομος που βρηκα τυχαια οτι αποφευγει τις ταινιες αυτες που λες γιατι προκαλουν στηρωση στη βασσιλισα και δεν γεννα μετα!!!
Ξερεις κατι γι αυτο????Γιατι εβαλα κι εγω απο αυτες κι εχω προβληματιστει τωρα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

Πρώτα μελίσσια - απορίες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτα μελίσσια - απορίες!   Πρώτα μελίσσια - απορίες! Icon_minitimeΤετ Νοε 30, 2011 8:51 pm

MikeG έγραψε:

Καλησπέρα & από μένα. Είμαι ο έτερος φίλος του sd21gr.
Τι προτείνεις στο συγκεκριμένο θέμα, όσον αφορά τη βαρρόα? Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σκεύασμα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε, αν ναι με ποιο τρόπο ποια δοσολογία? Έχω διαβάσει για τη χρήση θυμόλης.

Επίσης σκέφτομαι, μήπως να γεμίζαμε τις κυψέλες με πλαίσια (άχτιστα), έτσι ώστε να ανέβαινε η θερμοκρασία μέσα στη κυψέλη. Τι λέτε?
Ευχαριστούμε

Στο εμπόριο έχει πάρα πολλές δραστικές ουσίες εναντία στην βαρροα.
Στην περίπτωση σου με τόσα λίγα μελισσακια θα έπαιρνα ταινίες ..
Τα μελίσσια το χειμώνα τα σφίγγουμε βγάζουμε όλα τα πλαίσια τα άχτιστα και αφήνουμε μόνο τα πλαίσια
που πατάνε οι μέλισσες. Μπορείς να θερμάνεις το χώρο της κυψέλης τοποθετώντας φελιζολ τύπου dow
αμέσως μετά το τελευταίο πλαίσιο. Έτσι περιορίζεις το χώρο που έχουν να θερμάνουν οι μέλισσες και ελέγχουν
την θερμοκρασία της κυψέλης καλύτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Πρώτα μελίσσια - απορίες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτα μελίσσια - απορίες!   Πρώτα μελίσσια - απορίες! Icon_minitimeΤετ Νοε 30, 2011 9:34 pm

GREEN έγραψε:
Dias, μου ειπε ενας μελισσοκομος που βρηκα τυχαια οτι αποφευγει τις ταινιες αυτες που λες γιατι προκαλουν στηρωση στη βασσιλισα και δεν γεννα μετα!!!
Ξερεις κατι γι αυτο????Γιατι εβαλα κι εγω απο αυτες κι εχω προβληματιστει τωρα!!!!

Δεν το γνωρίζω αυτό. Το μόνο που ξέρω και συστήνω είναι να τηρούνται οι οδηγίες χρήσης. Δες και εδώ : http://beelab.agro.auth.gr/erotiseis_barroa.html
θα βρεις πιστεύω απαντήσεις όχι μόνο για την βαρρόα, αλλά και σε άλλα ερωτήματα, από τους πλέων ειδικούς στο θέμα της μελισσοκομίας.
study
....και προς Θεού, δεν κάνω διαφήμιση κανένα προϊόν. Υπάρχουν και άλλες ταινίες με την ίδια δραστική ουσία, αλλά δεν έχουν πάρει άδεια και επομένως επίσημα δεν μπορώ να της αναφέρω. …άλλα όπως λέω <<Ο Google ξέρει!>>.
Πίστευε και μη! Ερεύνα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sd21gr
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 56

Πρώτα μελίσσια - απορίες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτα μελίσσια - απορίες!   Πρώτα μελίσσια - απορίες! Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 12:13 am

΄Αρα να πάρουμε απόφαση ότι δε χτίζουν άλλο και να ξεκινήσουμε σε λίγες μέρες θεραπεία -μάλλον με ταινία.
Ρωτάω γιατί ο μελισσοκόμος που μας πούλησε τα μελίσσια επέμενε ότι μέχρι τον βαρύ χειμώνα από 5αρια θα'χουν γίνει 8αρια κ 9αρια και για αυτό έλεγε να βάλουμε και άλλα πλαίσια μέσα.

@dias το ένα 3άρι έχει από 3 χτισμένα και ένα άχτιστο και τα άλλο 3 χτισμένα γεμάτα και έβαλε και ένα χτισμένο άδειο ( το οποίο είναι και κατάμαυρο, έσπρωξε και μια σαβούρα φαίνεται ο μελισσοκόμος...).
Τα άλλα 2 πεντάρια έχουν 5+1 άχτιστο. Αν τα θυμάμαι καλά..

@varsamis δεν κατάλαβα αυτό προτείνεις να κάνουμε για να δούμε αν ορφάνεψε Smile

Αν ξεκινήσουν το ξεχειμώνιασμα ώς έχουν και δούμε στην πορεία ότι τα 3άρακια για παράδειγμα δεν αντέχουν θα είναι αργά να τα συνενώσουμε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Πρώτα μελίσσια - απορίες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτα μελίσσια - απορίες!   Πρώτα μελίσσια - απορίες! Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 8:53 am

scratch Tα ειπατε ολα.
Τοτε και εγω θα πω...............Καλη αρχη cheers στους δυο νεους φιλους μας ,
ολα να πανε καλα για τα μελισσακια σας (με τις θερμοκρασιες της Κρητης ,γιατι να μην πανε αλλωστε flower ).
Παιδια μην πολυσκαλιζετε τα κοριτσια ,εχετε μπροστα την ανοιξη που θα τρελαθειτε στους ελεγχους και τους χειρισμους. Τωρα ειναι περιοδος study Κοιταξτε και για καποιο μελισσοσεμιναριο στην περιοχη σας

Α και κατι αλλο , οταν δεν υπαρχει μαμα ,θα σας το δειξουν. Μολις ανοιξετε αναμπουμπουλα και βουισμα .
Η γυρη που φερνουν ,δειχνει πως ολα πανε καλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Πρώτα μελίσσια - απορίες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτα μελίσσια - απορίες!   Πρώτα μελίσσια - απορίες! Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 7:27 pm

GREEN έγραψε:
Dias, μου ειπε ενας μελισσοκομος που βρηκα τυχαια οτι αποφευγει τις ταινιες αυτες που λες γιατι προκαλουν στηρωση στη βασσιλισα και δεν γεννα μετα!!!
Ξερεις κατι γι αυτο????Γιατι εβαλα κι εγω απο αυτες κι εχω προβληματιστει τωρα!!!!

2η προσέγγιση του θέματος:
Το έψαξα το θέμα. Αυτό που σου ανέφερε ο μελισσοκόμος υπάρχει πιθανότητα να συμβεί αν κάνεις εφαρμογή του φαρμάκου με υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος, κάτι που αυτή την εποχή έτσι και αλλιώς ΔΕΝ υφίσταται.
…τώρα με έβαλες σε σκέψεις για αυτόν που σου το είπε, γιατί για να το έπαθε αυτό πρέπει να είχε ζέστη, άρα και γόνο, με αποτέλεσμα να μην γίνει ορθή και αποτελεσματική καταπολέμηση του Βαρρόα, αλλά το χειρότερο, πρέπει να είχε και ΜΕΛΙ, το οποίο δεν θέλω να πιστεύω ότι μετά το τρύγησε κιόλας να το φάει κάποιο παιδάκι!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Πρώτα μελίσσια - απορίες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτα μελίσσια - απορίες!   Πρώτα μελίσσια - απορίες! Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 7:48 pm

sd21gr έγραψε:
΄Αρα να πάρουμε απόφαση ότι δε χτίζουν άλλο και να ξεκινήσουμε σε λίγες μέρες θεραπεία -μάλλον με ταινία.
Ρωτάω γιατί ο μελισσοκόμος που μας πούλησε τα μελίσσια επέμενε ότι μέχρι τον βαρύ χειμώνα από 5αρια θα'χουν γίνει 8αρια κ 9αρια και για αυτό έλεγε να βάλουμε και άλλα πλαίσια μέσα.

@dias το ένα 3άρι έχει από 3 χτισμένα και ένα άχτιστο και τα άλλο 3 χτισμένα γεμάτα και έβαλε και ένα χτισμένο άδειο ( το οποίο είναι και κατάμαυρο, έσπρωξε και μια σαβούρα φαίνεται ο μελισσοκόμος...).
Τα άλλα 2 πεντάρια έχουν 5+1 άχτιστο. Αν τα θυμάμαι καλά..

@varsamis δεν κατάλαβα αυτό προτείνεις να κάνουμε για να δούμε αν ορφάνεψε Smile

Αν ξεκινήσουν το ξεχειμώνιασμα ώς έχουν και δούμε στην πορεία ότι τα 3άρακια για παράδειγμα δεν αντέχουν θα είναι αργά να τα συνενώσουμε;

Για τα πλαίσια που σας έλεγε να βάλετε προφανώς εννοούσε κτισμένα, γιατί όντος αυτό τον καιρό δεν χτίζουν.
Σίγουρα θα βγάλεις τα άχτιστα από μέσα. Δεν χρειάζονται και προ πάντων δεν είναι χρηστικά από τις μέλισσες. Το μαύρο πλαίσιο που αναφέρεις δεν είναι αναγκαίο να είναι και κακό. Αντιθέτως είναι ποιο φιλικό στην βασίλισσα για γέννα γιατί, λόγο χρώματος, είναι ποιο ζεστό αυτή την εποχή αλλά και στην αρχή της ανοίξεως. Καλό θα ήταν αυτό το πλαίσιο να το βάλεις σε κεντρική θέση. Κάποια στιγμή βέβαια, προφανώς μετά από κάποιο τρύγο, τα παλιά μαύρα πλαίσια θα τα αποσύρεις. Αγόρασε και άλλα κτισμένα πλαίσια και βάλε από δύο σε κάθε κυψέλη. Το ένα στην πρώτη θέση και το άλλο στην τελευταία. Παρατήρησε μετά από καμιά μέρα αν έχουν φύγει η μέλισσες από τα τοιχώματα της κυψέλης. Αν βλέπεις να έιναι γεμάτα με πληθυσμό τα πλάισια μην δυστάσεις να βάλεις και άλλα κτισμένα.
…και μην ξεχνάς, τάισμα, τάισμα, τάισμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Πρώτα μελίσσια - απορίες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτα μελίσσια - απορίες!   Πρώτα μελίσσια - απορίες! Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 9:56 pm

O μελισσοκομος που μου το ειπε εχει λιγο πιο κατω απο τα δικα μου μελισσια καμια 100αρια δικα του!

Με ρωτησε αν εβαλα κατι για το ακαρι και του ειπα οτι εχω βαλει τις ταινιες αυτες και σε ενα εβαλα οξαλικο οξυ.

Για το οξαλικο δεν μου ειπε κατι, μου τονισε ομως οτι οταν εβαζε αυτες τις ταινιες η βασιλισσα δεν γενουσε μετα καλα και αργοτερα τα μελισσια την αντικαθιστουσαν.

Δεν τον ξερω τον ανθρωπο τι σοι ειναι...κι αν λεει αληθεια η οχι.

Αυτος μου ειπε οτι χρησημοποιει το περιζιν.

Δεν ξερω αν τρυγησε η τι αλλο εκανε αλλα οπως λες με εβαλε σε σκεψεις μιας και δεν εχω και καμια ιδιαιτερη πειρα στο θεμα scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sd21gr
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 56

Πρώτα μελίσσια - απορίες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτα μελίσσια - απορίες!   Πρώτα μελίσσια - απορίες! Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 10:44 pm

ευχαριστώ dias , θα ενημερώσουμε σύντομα για την πρόοδο τους!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sd21gr
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 56

Πρώτα μελίσσια - απορίες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτα μελίσσια - απορίες!   Πρώτα μελίσσια - απορίες! Icon_minitimeΣαβ Ιαν 28, 2012 12:21 pm

Γειά σας και πάλι!
Δυστυχώς τα μελισσάκια(4) κάνανε φτερά!!
Κάποιος καλός άνθρωπος τα λυπήθηκε μάλλον ,εκεί στο κρύο μόνα τους και είπε να τα πάρει να τα φροντίσει...
Σφραγίδα δεν είχαν οι κυψέλες , παρά μόνο τη σφραγίδα αυτου που μας τα πούλησε σε κάποια -λίγα πλαίσια...Δεν το δηλώσαμε καν στην αστυνομία , δεν ξέρω αν θα έπρεπε ή όχι.
Τελός πάντων , ξεπερνώντας το πρώτο σόκ , μια ερώτηση. Ξαναβάζουμε τώρα μελίσσια στο ίδιο σημείο;
Υπάρχουν άλλοι 2 στην περιοχή, καμιά 20αριά κυψέλες ο καθένας με σφραγίδα, δείχνουν να μην τους πείραξε ο κλέφτης αν και δε τους ρωτήσαμε ακόμα.
Υπάρχει περίπτωση να το έκανε κάποιος απ'τους γείτονες επειδή πχ δεν θέλει και άλλον μελισσοκόμο στη περιοχή;;
Γιατί μόνο τα δικά μας και όχι των άλλων ενώ όλα έχουν καλή πρόσβαση και είναι αρκετά κοντά μεταξύ τους...;
Τόσο -καλό- αποτρεπτικό ρόλο παίζει η σφραγίδα;

Αυτά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Πρώτα μελίσσια - απορίες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρώτα μελίσσια - απορίες!   Πρώτα μελίσσια - απορίες! Icon_minitimeΣαβ Ιαν 28, 2012 5:50 pm

"...Υπάρχουν άλλοι 2 στην περιοχή, καμιά 20αριά κυψέλες ο καθένας με σφραγίδα, δείχνουν να μην τους πείραξε ο κλέφτης αν και δε τους ρωτήσαμε ακόμα.
Υπάρχει περίπτωση να το έκανε κάποιος απ'τους γείτονες επειδή πχ δεν θέλει και άλλον μελισσοκόμο στη περιοχή;; ..."


η σφραγίδα δεν παίζει κανένα ρόλο.
Κλέβουν και από τέτοια.
το πιο πάνω που λες εμένα μου φαίνεται πιο κοντά στην αλήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πρώτα μελίσσια - απορίες!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» πρωτα μελισια απο γειτονα
» Τα πρωτα μου μελισσακια
» Αποριες για τα μελισσακια
» τα πρώτα βήματα μου
» Τα πρώτα μου Μελισσάκια !!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: