Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα)

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
artemis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
artemis


Αριθμός μηνυμάτων : 14

Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα)   Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα) Icon_minitimeΠαρ Μάης 29, 2009 11:49 pm

Ειμαι ετοιμη να παρω τα πρωτα μου μελισσια αυτην την εβδομαδα.
Μετα την αγορα μετα απο ποσες μερες να τα ανοιξω να τα δω?
Να βαλω νερο διπλα? τροφη? η να το αφησω να την βρει μονο του, την τροφη τουλαχιστον?
Ευχαριστω πολυ
Αρτεμις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα)   Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα) Icon_minitimeΣαβ Μάης 30, 2009 7:40 am

Άρτεμις καλωσήρθες στην παρέα των μελισσάδων.
Σίγουρα το μελισσάκι που θα πάρεις χρειάζεται και από τα δύο που ανέφερες. Θέλει προσοχή όμως στο σιρόπι που θα το ταΐσεις να το βάζεις όσο πιό αργά μπορείς (μετά τις 8 μ.μ). Με αυτό τον τρόπο θα αποφύγεις πιθανές λεηλασίες από άλλα γειτονικά μελίσσια. Φρόντισε να υπάρχει στην περιοχή που θα το βάλεις καλή ανθοφορία και κυρίως γύρη για να αναπτυχθεί γρήγορα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα)   Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα) Icon_minitimeΤρι Ιουν 02, 2009 1:01 pm

Καλώς ήρθες στη παρέα artemis cheers

Να συμπληρώσω για το σιρόπι ότι δεν χρειάζεται να τους δίνεις πάρα πολύ αλλά όσο μπορούν να καταναλώσουν σε ένα βράδυ.
Υπάρχουν στα μαγαζιά και κάποιες έτοιμες ταΐστρες που διευκολύνουν το τάισμα αλλά πριν αγοράσεις ρώτα πρώτα εδώ στο φόρουμ να σου πούνε τη γνώμη όσοι τις έχουν χρησιμοποιήσει… γιατί δεν είναι όλες σόι Wink

Τα νέα σου μελίσσια φαντάζομαι θα έχουν βασίλισσες, οπότε καμιά εβδομάδα μετά την εγκατάσταση τους στη νέα τους φωλιά μπορείς να ρίξεις μια γρήγορη ματιά για να δεις βασικά αν χτίζουν σωστά τις κηρήθρες. Από την στιγμή που θα στρώσει ο γόνος τα δουλεύει κανονικά Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα)   Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα) Icon_minitimeΤετ Ιουν 10, 2009 11:19 pm

Μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις περισσότερες πληροφορίες;
Θα πάρεις μελίσσια ως παραφυάδες ή κανονική κυψέλη των 10 πλαισίων;
Όταν αγοράζεις μελίσσια, θα πρέπει πχ για 5άρι να είναι 3 τουλάχιστον πλαίσια με γόνο, 1 με μέλι και 1 με μέλι και γύρη.
Για 10άρι, 7με γόνο κλπ ... και όοοοοολα τα πλαίσια καλυμμένα με πληθυσμό. !!!!

Μήν πάρεις ( τουλάχιστον ως αρχάρια ) μελίσσι που έχει ένα πλαίσιο γόνο, μιά χούφτα μελισσούλες και μισοκτισμένα άδεια πλαίσια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
artemis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
artemis


Αριθμός μηνυμάτων : 14

Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα)   Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα) Icon_minitimeΠαρ Ιουν 19, 2009 8:56 am

Τα παιρνω σημερα τα μελίσσια και θα ειναι το ενα δεκαρι και το αλλο πενταρι... έτοιμα. Για το σιροπι που ειπαμε το κανω 1/1 ? το βραζω η απλα το ανακατευω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα)   Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα) Icon_minitimeΣαβ Ιουν 20, 2009 5:30 pm

Άρτεμις δεν το βράζουμε το σιρόπι απλά το ανακατεύουμε πολύ καλά μέχρι να λιώσει η ζάχαρι και το δίνουμε στα μελίσσια μας πολύ αργά το απόγευμα (σούρουπο).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
artemis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
artemis


Αριθμός μηνυμάτων : 14

Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα)   Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα) Icon_minitimeΔευ Ιουν 29, 2009 12:07 pm

Πηγα και ειδα τα μελισσια την Κυριακη, ηταν ταραγμενα ειχαν φαει το σιροπι που τους εβαλα την Παρασκευη (οπως μου ειπε ενας μελισσοκομος εκει), γιατι ειχε βρεξει πολυ και η καστανια ειχε λιγα πραγματα. Ειχαν μελι την Κυριακη και πολυ γυρη!! τελικα μηπως το σιροπι ηταν περιττο? εχω μια επιφυλαξη σχετικα με την τροφοδοσια.
Και θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις καποιο βιβλιο μονο για μελισσοκομικα φυτα.

Ευχαριστω πολυ
Αρτεμις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Melissologia
Διαχείριση
Melissologia


Αριθμός μηνυμάτων : 682

Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα)   Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα) Icon_minitimeΔευ Ιουν 29, 2009 2:42 pm

artemis έγραψε:
... θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις καποιο βιβλιο μονο για μελισσοκομικα φυτα...

artemis, για την παραπάνω ερώτηση σου, θα σε παρακαλούσα να ανοίξεις νέα ανάρτηση στη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Very Happy

Όλο και κάποιος θα ξέρει κάτι Wink


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Πεμ Μαρ 18, 2010 1:32 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Εdit αρχείο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κάθε αρχή και δύσκολη !
» Καλως σας βρηκα
» Καθε αρχη και δυσκολη.
» Κάθε αρχή και δύσκολη
»  ταϊσμα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: