Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ

Πήγαινε κάτω 
+5
mpampis13
olomelia
kopan
matteus
psath
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΤετ Απρ 06, 2016 8:39 pm

Λοιπόν την Κυριακή σε ένα μελίσσι 14 άρι χάλασα βασιλοκέλια αφού εντόπισα τη βασίλισσα. Σήμερα στο ίδιο μελίσσι βρήκα βασιλοκέλια σφραγισμένα 1-2 κι άλλα 5-6 ανοιχτά. Δεν εντόπισα βασίλισσα μόνο φρέσκο γόνο ημερών. Σκέφτομαι μήπως μου ξέφυγε κανένα βασιλοκέλι την Κυριακή και σμηνούργησε. Λογικά όμως δε θα το έβλεπα; Είχα βάλει και μια παγίδα μαντιλάκι με σπρέι τριγύρω. Δεν είδα μείωση πληθυσμού και η βασίλισσα ήταν περυσινή. Ξέρω ότι κάθεται αρχικά τριγύρω, μπορεί και ώρες και μετά φεύγει... Θέλω να πιστεύω ότι κάνει αντικατάσταση. Άφησα 1-2 καλά βασιλοκέλια γι αυτή την περίπτωση. Τώρα να υπάρχει βασίλισσα, μικρή για να σμηνουργήσει, και να μην την είδα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΤετ Απρ 06, 2016 10:45 pm

Φιλε psath περσινη μανα και αντικατασταση λιγο δυσκολα. Η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια βεβαια χαχα. Εγω πιστευω οτι ειτε την εκανε η δεν την ειδες και θα σου φυγει. Ξανα πηγαινε αυριο αν μπορεις και προσπαθησε να την βρεις και βαλτην σε αλλη κυψελη. Αυτο θα εκανα εγω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΤετ Απρ 06, 2016 10:53 pm

Αυτό έπρεπε να κάνω από την Κυριακή, το σκέφτηκα αλλά δεν το έκανα... Τώρα αν έχει μικρύνει για να πετάξει θα δυσκολευτώ να την βρω. Φαίνεται πως η πορτοκαλιά τα ξεσηκώνει. Βέβαια είναι και θέμα κληρονομικότητας. Έχω μια σε 15 άρι και ούτε ένα βασιλοκέλι μην το ματιάσω. Έχω κι ένα 8άρι που έχει βάλει στόχο να σμηνουργήσει. Τελικά για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου πρέπει όσα πάνε για σμηνουργία να χωρίζονται. Πέρυσι συμπέρανα ότι άργησα να σηκώσω ορόφους αλλά φέτος δεν υπήρχε τέτοια καθυστέρηση. Χε! χε! με βλέπω κι αύριο να χάνω το τρέξιμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kopan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
kopan


Αριθμός μηνυμάτων : 18

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΤετ Απρ 06, 2016 11:29 pm

Ένα παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ σήμερα.Και δεν ξέρω και τι να κάνω !
Σε ένα  μόνο μελίσσι  πριν 11 ημέρες  έβαλα όροφο για να προλάβω σμηνουργία και το αστείο είναι ότι μάλλον αυτό ετοιμάζεται να την κάνει ή έχει ήδη φύγει και δεν το κατάλαβα !!!
Ήταν δεκάρι με 8 πλαίσια γόνο , έβαλα όροφο και σήμερα που ξαναπήγα μετά 11 ημέρες  βλέπω 2 - 3 βασιλοκελιά που τα χάλασα και ένα πολύ μεγάλο που το άφησα ,  βασίλισσα δεν μπόρεσα να δώ.
Η βασίλισσα ήταν παλιά του 2013 αλλά πολύ δυνατή με πολλή γέννα.
Τα βασιλοκελιά ήταν στα άκρα του πλαισίου άρα (από ότι ξέρω σμηνουργίας και όχι αντικατάστασης)
Γύρω στα δέντρα δεν είδα τίποτα.
Σκέφτομαι αύριο να πάρω το πλαίσιο με το βασιλοκελί και να δημιουργήσω με αυτό μια παραφυάδα. Ή μήπως να το αφήσω έτσι και απλώς γίνει αλλαγή βασίλισσας  χωρίς αφεσμό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΠεμ Απρ 07, 2016 8:00 am

kopan έγραψε:
Ή μήπως να το αφήσω έτσι και απλώς γίνει αλλαγή βασίλισσας  χωρίς αφεσμό;

ευχής έργον, αλλά θα γίνει έτσι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kopan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
kopan


Αριθμός μηνυμάτων : 18

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΠεμ Απρ 07, 2016 8:58 am

olomelia έγραψε:
kopan έγραψε:
Ή μήπως να το αφήσω έτσι και απλώς γίνει αλλαγή βασίλισσας  χωρίς αφεσμό;

ευχής έργον, αλλά θα γίνει έτσι;

Στο βιβλίο του Καρακούση το διάβασα , ότι μερικές φορές μπορεί να συμβεί και αυτό, δηλαδή να συνυπάρξουν για λίγο οι δύο βασίλισσες μέχρι να πεθάνει η γερασμένη και έτσι γίνεται αντικατάσταση χωρίς αφεσμό (με βολεύει κιόλας !!! )
Όπως και να έχει θα ψάξω σήμερα ξανά μήπως εντοπίσω την βασίλισσα και αναλόγως θα πράξω. Είναι κάτι που συναντάω πρώτη φορά στην σύντομη ενασχόληση μου με τις μέλισσες.
Είμαι περίεργος να μάθω και τι έγινε με τον Psath.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΠεμ Απρ 07, 2016 9:21 pm

Έψαξα σήμερα για βασίλισσα, δεν την είδα. Μάλλον έφυγε ή έχει μικρύνει και δεν τη βλέπω. Μου κάνει εντύπωση να έφυγε χωρίς να σταθεί κάπου, όταν τριγύρω έχει δέντρα, πορτοκαλιές και λεμονιές. Υπάρχει λίγος φρέσκος γόνος και έχει αρχίσει να γεμίζει με μέλια κάθε κελί που σκάει ο γόνος. Σήμερα ένα 9αράκι που κάνει το παν να σμηνουργήσει χωρίστηκε και η βασίλισσα με το σφραγισμένο γόνο, 4 πλαίσια συνολικά, μεταφέρθηκε 5-6 μέτρα μακριά. Έμειναν 5 πλαίσια με 3 βασιλοκέλια. Το ένα σφραγισμένο. Το συγκεκριμένο μελίσσι εδώ και 10 μέρες δε χτίζει και βάζει συνεχώς μέλια. Από βασιλοκέλια άλλο τίποτα. Αυριο θα ελέγξω και τα υπόλοιπα. Αν δω βασιλοκέλια θα τα χωρίσω. Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΠεμ Απρ 07, 2016 9:50 pm

psath έγραψε:
Έψαξα σήμερα για βασίλισσα, δεν την είδα. Μάλλον έφυγε ή έχει μικρύνει και δεν τη βλέπω. Μου κάνει εντύπωση να έφυγε χωρίς να σταθεί κάπου, όταν τριγύρω έχει δέντρα, πορτοκαλιές και λεμονιές. Υπάρχει λίγος φρέσκος γόνος και έχει αρχίσει να γεμίζει με μέλια κάθε κελί που σκάει ο γόνος. Σήμερα ένα 9αράκι που κάνει το παν να σμηνουργήσει χωρίστηκε και η βασίλισσα με το σφραγισμένο γόνο, 4 πλαίσια συνολικά, μεταφέρθηκε 5-6 μέτρα μακριά. Έμειναν 5 πλαίσια με 3 βασιλοκέλια. Το ένα σφραγισμένο. Το συγκεκριμένο μελίσσι εδώ και 10 μέρες δε χτίζει και βάζει συνεχώς μέλια. Από βασιλοκέλια άλλο τίποτα. Αυριο θα ελέγξω και τα υπόλοιπα. Αν δω βασιλοκέλια θα τα χωρίσω. Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω;  

Psath παρομοιο σκηνικο στα 2 μελισσια ενος φιλου. Με φωναξε να τα δω γιατι λεει ειδε ενας νεφος απο μελισσες λολ δεν γνωριζει. Τα ανοιξα και πουθενα η βασιλισσα με αρκετα βκ και γονο ημερας. Πηγα την αλλη μερα πουθενα η βασιλισσα και καθολου γονος ημερας. Παιζει να αφηνει τον τελευταιο γονο ημερας και την ιδια μερα να λεει το αντιος. Ισως το ιδιο εγινε και στην δικη σου περιπτωση. Η πορτοκαλια πρεπει να ειναι ζορικη σμηνουργουν πολυ εχω ακουσει. Αμα βλεπεις βκ η τα χωριζεις και αν πανε καλα οι ανθοφοριες θα γινουν και παλι παραγωγικα η πηγαινεις καθε 5-6 μερες και χαλας κελια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΠεμ Απρ 07, 2016 9:54 pm

Παρατήρησα μείωση γόνου και αύξηση μελιών σε αρκετά μελίσσια εκτός από 1 μικρό που έβγαλε βασίλισσα το Γενάρη. (Έχω γράψει αλλού) αυτό χτίζει κανονικά αν και 6άρι. Με βλέπω να διπλασιάζω φέτος τα μελίσσια. Μέλι; Μάλλον το Σεπτέμβρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΠαρ Απρ 08, 2016 10:48 pm

Σήμερα στο μελίσσι βρηκα νέα βασίλισσα. Ρήμαξε τα βασιλοκέλια και τρέχει πάνω κάτω. Εγώ αποτελείωσα τα υπόλοιπα γιατί είχαν σηκώσει κι άλλα. Πάντως τα βασιλοκέλια ζήτημα να ήταν 10. Πιστεύω ότι για 13άει μελίσσι είναι λίγα αν πρόκειται για σμηνουργίας. Μάλλον για αντικατάσταση μοιάζει το σκηνικό γιατί η βασίλισσα αν και περυσινή δεν ανέβηκε εύκολα στον όροφο και το μελίσσι έμεινε στάσιμο για μέρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΣαβ Απρ 09, 2016 8:42 am

άντε, και καλά γεννητούρια! Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΚυρ Απρ 10, 2016 11:18 pm

Να μην ανοιγω καινουργιο θεμα, θα ρωτησω εδω. Ανεβασα οροφους σε καποια μελισσια με μανες που δεν εκλεισαν ουτε 1 χρονο. Στην πρωτη επιθεωρηση που τους εκανα βρηκα λιγα βασιλικα κελια και αρκετες κουπες με ασπρισματα μονο στον οροφο και στους γονους που ειχα ανεβασει εγω, τιποτα στην γονοφωλια. Στην επομενη επιθεωρηση που εκανα δεν βρηκα κανενα πουθενα. Γιατι το εκαναν αραγε αυτο? Σε αυτα που βρηκα κουπες με ασπρισματα ειναι σημαδι οτι θα κανουν βκ ετσι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kopan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
kopan


Αριθμός μηνυμάτων : 18

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΚυρ Απρ 10, 2016 11:30 pm

olomelia έγραψε:
kopan έγραψε:
Ή μήπως να το αφήσω έτσι και απλώς γίνει αλλαγή βασίλισσας  χωρίς αφεσμό;

ευχής έργον, αλλά θα γίνει έτσι;

Και όμως έτσι έγινε !!! Καλά που το άφησα. Έγινε αντικατάσταση της γερασμένης βασίλισσας και σήμερα που κατάφερα και το επισκέφτηκα είδα και την νέα βασίλισσα. ( Η τύχη του πρωτάρη !!!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΚυρ Απρ 10, 2016 11:37 pm

Συνέβη περίπου matteus κάτι παρόμοιο σε δικό μου μελίσσι. Ανέβασα όροφο κι όταν τελείωσαν τα χτισμένα κι έβαλα άχτιστα σήκωσαν βασιλοκέλια. Προφανώς δεν ευνοούσε ο καιρός για χτίσιμο. Τώρα που χτίζουν έχω σχεδόν 20άρι χωρίς βασιλοκέλια με 8 γόνο κάτω και 4 πάνω. Πιστεύω ότι πρόλαβες την τάση για σμηνουργία. Αν το καθυστερούσες λίγο ίσως σφράγιζαν βασιλοκέλια. Πάντως αυτή την εποχή θέλει κάθε 5-6 μέρες έλεγχο. Να ρωτήσω κι εγώ σε μελίσσι 20άρι με 12-13 γόνο λογικά πρέπει να ανεβάσω τρίτο πάτωμα. Εγώ σκέφτομαι να κόψω μια παραφυαδούλα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΚυρ Απρ 10, 2016 11:54 pm

Περυσι οταν γεμισαν με γονο και μελια το δευτερο πατωμα εβαλα τριτο πατωμα σε ολα. Η βασιλισσα υστερα γεννουσε μονο στο δευτερο και τριτο πατωμα και η γονοφωλια ειχε μπλοκαρει με γυρες. Ειχε δηλαδη 6 και 6 γονους και τα υπολοιπα μελι. Οταν αρχισε να δινει καλα η ανθοφορια ξεγιονιασε εντελως το τριτο πατωμα και γεμισε με μελι μαζι με αλλα 5 τελαρα στο δευτερο πατωμα. Θελει παντως προς το τελος την ανθοφοριας να ριξεις μια ματα στην γονοφωλια γιατι μπορει εσυ να κοιτας παντα τα πρωτα 2 πατωματα και να νομιζεις οτι το μελισσι καλυπτει και τα τρια αλλα στην γονοφωλια να παιζει ερημια. Πιστευω οτι με τριοροφο μελισσι και τετοια διαταξη πλαισιων χρειαζεσαι δυνατη ανθοφορια για να στο γεμισουν μελι γιατι η βασιλισσα δεν σταματαει να γενναει. Παραδειγματος χαριν διπλα σε αυτα τα μελισσια ειχα καποια δυοροφα που εδωσαν σχεδον το ιδιο μελι με την μονη διαφορα οτι αυτα τα τρυγησα 2 φορες ενω τα αλλα μια και καλη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2016 12:05 am

Σημερα για πρώτη φορα έπιασα σμηνουργια στα 10 μέτρα ευθεία γραμμή απο τα μελίσσια μου. Το περίεργο;
Σε ολα τα μελίσσια βρήκα γόνο ημέρας και σε κανένα δεν είδα μείωση πλυθησμου.
Αυτο που βρήκα πρέπει να ηταν 4 φουλ πλαισια.
Το έριξα σε Κυψέλη (ηταν σε θάμνο περίπου 2 μέτρα ύψος) τους έβαλα ζυμάρι κ σιρόπι και άφησα την Κυψέλη εκει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2016 12:10 am

mpampis13 έγραψε:
Σημερα για πρώτη φορα έπιασα σμηνουργια στα 10 μέτρα ευθεία γραμμή απο τα μελίσσια μου. Το περίεργο;
Σε ολα τα μελίσσια βρήκα γόνο ημέρας και σε κανένα δεν είδα μείωση πλυθησμου.
Αυτο που βρήκα πρέπει να ηταν 4 φουλ πλαισια.
Το έριξα σε Κυψέλη (ηταν σε θάμνο περίπου 2 μέτρα ύψος) τους έβαλα ζυμάρι κ σιρόπι και άφησα την Κυψέλη εκει.

Βασίλισσες βρήκες; Όσον αφορά τη μείωση πληθυσμού σε μεγάλο μελίσσι δεν είναι ιδιαίτερα αισθητή γιατί εκκολάπτονται συνεχώς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2016 12:30 am

Γενικός δεν ψάχνω βασίλισσες. Σε ολα όμως βρήκα αυγό ημέρας και ολα ηταν ήρεμα. Την Τετάρτη βέβαια θα γινει και η επιβεβαιωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓΙΑΝΝΗΣ 4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2016 12:38 am

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση γιατί έπαθα το ίδιο με τον Μπάμπη 13 αλλά λόγω αέρα δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω τον έλεγχο σε όλα τα μελισσακια όσα είδα βρήκα τις κυρίες θα πάω με την πρώτη ευκαιρία για να τα δω όλα.η ερώτηση είναι, υπάρχει περίπτωση να βγήκε η νέα και να έφυγε αφήνοντας την παλια πίσω? Αν ναι την αφήνω ήσυχη για 10 μέρες και μετά ανοίγω που θα έχει γονιμοποίηθει για να δω γέννα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2016 12:57 am

mpampis13 έγραψε:
Γενικός δεν ψάχνω βασίλισσες. Σε ολα όμως βρήκα αυγό ημέρας και ολα ηταν ήρεμα. Την Τετάρτη βέβαια θα γινει και η επιβεβαιωση.
matteus έγραψε:
Παιζει να αφηνει τον τελευταιο γονο ημερας και την ιδια μερα να λεει το αντιος. Ισως το ιδιο εγινε και στην δικη σου περιπτωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2016 8:11 am

ΓΙΑΝΝΗΣ 4 έγραψε:
η ερώτηση είναι, υπάρχει περίπτωση να βγήκε η νέα και να έφυγε αφήνοντας την παλια πίσω?  

όχι Γιάννη, δεν υπάρχει

Kopan, έπεσες στην περίπτωση... με την μελισσοκομία δεν πλήττεις!

Ματέο, τα βασιλοκελιά στο β' όροφο τα χάλασες εσύ ή οι ίδιες τους;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓΙΑΝΝΗΣ 4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2016 10:36 am

Ευχαριστώ olomelia για την άμεση απάντηση. .. Μπορεί και να μην είναι δικιά μου... όλες η βασίλισσες είναι σήμα δεμένες οπότε θα είναι εύκολο να μάθω τι και πως στην επόμενη επιθεώρηση θα λυθεί ο γρίφος ☺☺☺
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2016 7:45 pm

olomelia έγραψε:
Ματέο, τα βασιλοκελιά στο β' όροφο τα χάλασες εσύ ή οι ίδιες τους;
Εγω τα χαλασα δεν ειχαν καν προλαβει να βαλουν μεσα πολυ βασιλικο πολτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2016 8:02 pm

mpampis13 έγραψε:
Σημερα για πρώτη φορα έπιασα σμηνουργια στα 10 μέτρα ευθεία γραμμή απο τα μελίσσια μου. Το περίεργο;
Σε ολα τα μελίσσια βρήκα γόνο ημέρας και σε κανένα δεν είδα μείωση πλυθησμου.
Αυτο που βρήκα πρέπει να ηταν 4 φουλ πλαισια.
Το έριξα σε Κυψέλη (ηταν σε θάμνο περίπου 2 μέτρα ύψος) τους έβαλα ζυμάρι κ σιρόπι και άφησα την Κυψέλη εκει.
Κάνε επι τη ευκαιρία θεραπεία βαρρόα φούλ!!! Μάλλον ξένος είναι ο αφεσμός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ   ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2016 8:26 pm

vassilis έγραψε:
mpampis13 έγραψε:
Σημερα για πρώτη φορα έπιασα σμηνουργια στα 10 μέτρα ευθεία γραμμή απο τα μελίσσια μου. Το περίεργο;
Σε ολα τα μελίσσια βρήκα γόνο ημέρας και σε κανένα δεν είδα μείωση πλυθησμου.
Αυτο που βρήκα πρέπει να ηταν 4 φουλ πλαισια.
Το έριξα σε Κυψέλη (ηταν σε θάμνο περίπου 2 μέτρα ύψος) τους έβαλα ζυμάρι κ σιρόπι και άφησα την Κυψέλη εκει.
Κάνε επι τη ευκαιρία θεραπεία βαρρόα φούλ!!! Μάλλον ξένος είναι ο αφεσμός.


Ξενους αφεσμους ποτε δεν τους βαζουμε μεσα στο μελισσοκομειο μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΠΕΡΙ ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Περί σμηνουργίας
» Περί σμηνουργίας
» Απορία περί σμηνουργίας από έμπειρους.
» αποφυγη σμηνουργιας
» Ημερολόγιο σμηνουργίας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: