Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη

Πήγαινε κάτω 
+12
mpampis13
ergon
xristosalfisti
pointerst
psath
olomelia
xunilz
monarchis
matteus
thoma.sbees
doctor11
NikTheGreek
16 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 02, 2016 5:42 pm

Η Ιστορια συνεχιζεται.
Νεα επισκεψη στο μελισσοκομειο σημερα 2 Φεβ 2016 με απιθανο καιρο.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 16, 2016 4:56 pm

16/2/2016
Η πρωτη ουσιαστικα επιθεωρηση της χρονιας.

Τρια πλαισια γονο σχεδον ολοκληρα και μετα παρα πολλες γυρες και αφθονα μελια.
Κλειστα και μη.




Και η ερωτηση απλη. ?? !! ??
Το μελισσακι δειχνει να ειναι ηδη μλοκαρισμενο απο την πολλη γυρη και τα μελια.
Βαζουμε τετοιο καιρο αναμεσα στον γονο ενα αδειο πλαισιο να το γεννησει η Βασιλισσα ?
ή δεν ??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 16, 2016 6:45 pm

αυτή την εποχή δεν διακόπτεις το γόνο για κανενα λόγο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 16, 2016 8:41 pm

Οχι ακόμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ergon
Μέλος
Μέλος
ergon


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 16, 2016 9:48 pm

Φτου Φτου Φτου, ωραίες εικόνες. Και 2 προτάσεις απο εμένα...

1) Μπορείς να αλλάξεις τις θέσεις των πλαισίων, για παράδειγμα να βάλεις ένα πλάισιο με τις λιγότερες γύρες και μέλια στην θέση 2, απο την πλευρά των τριών πλαισίων γόνου που μας έδειξες, έτσι θα τα καταναλώσουν πιό γρήγορα ταϊζοντας τον γόνο και παράλληλα θα κάνουν χώρο για την βασίλισσα.



2) Το αφήνεις όπως το βρήκες χωρίς να το πειράξεις μέχρι τα μέσα Μαρτίου, και το μελίσσι κανονίζει μόνο του τον ρυθμό της βασίλισσας. Γιατί στην περίπτωση που το βοηθήσεις να απλωθεί και ο καιρός χαλάσει και κάνει παγωνίες τότε αρκετός γόνος θα παγώσει με κίνδυνο εμφάνισης ασθενειών.

Πάντως την πατέντα με το ναύλον την εφαρμόζω κι εγώ, μονο που αντί για μαξιλαρακι με ροκανίδι έχω διπλό ναύλον με ενδιάμεσα μονωτικό τύπου φόαμ 6 χιλ., σε πλαστικές κυψέλες με πάτους ανοιχτούς και 40 εκ. απο το έδαφος. Έχω παρατηρησει ότι με το ναύλον κτλ. το μελισσι παέι καλύτερα και η μελισσόσφαιρα που κάνει στα κρύα τουλάχιστον είναι πιο χαλαρη με θετικα αποτελεσματα για το ίδιο το σμήνος.
Βέβαια τα κρύο εδω πάνω είναι περισσότερο και η φύση-ανθοφορίες είναι πίσω γύρω στις 3 με 4 εβδομάδες (π.χ. ορισμένες αμυγδαλίες ακόμη δέν έχουν ανθίσει). Για παράδειγμα σε μελίσσι που έχω με παρόμοια χαρακτηριστικα (πληθυσμός, πλαίσια, τροφές, κτλ.) με αυτό που έδειξες στο βίντεο εγώ έχω σε 3 άντε 4 πλαίσια γόνο σγραγισμένο έκτασης περίπου μιας παλάμης (10*10εκ.) και άλλες 4 παλάμες γόνο ανοιχτό.

Πολλά μέλια έυχομαι και πάντα τέτοια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 16, 2016 10:14 pm

Ωραίο μελίσσι, μην το ματιάσω. Κι εγώ ανησυχούσα για τις γύρες και τα μέλια κάποτε, μην τυχόν μπλοκάρουν τη βασίλισσα. Μόλις εκκολαφθούν τα 3 πλαίσια γόνου θα καθαρίσουν τα πλαίσια και θα υπάρξει χώρος. Λογικά η βασίλισσα θα γεννήσει και στην άλλη πλευρά. Η μόνωση βοήθησε το μελίσσι και δεν κατανάλωσε τροφές. Μου αρέσει το νάιλον αλλά δεν ξέρω μήπως είναι υπερβολή για τα μέρη μου. Τα μικρά μελίσσι εδώ δεν ξεγονιάζουν ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 17, 2016 12:05 am

Παιδια..
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τα σχολια.   sostos

Θα κανω υπομονη ακομα μια βδομαδα να δουμε τι καιρο θα κανει και τι προβλεπεται  και ξαναβλεπουμε .

Αλωστε ειναι νωρις ακομα , χρονος υοαρχει ...αφθονος !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 17, 2016 10:13 am

μπράβο Νικ, να χαίρεσαι το κοπάδι σου!

αυτό το μελίσσι θα γίνει εικοσάρι του Ευαγγελισμού.
Ω, ρε βασιλοτροφίες που έχουν να γίνουν! king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 17, 2016 2:37 pm

olomelia έγραψε:
μπράβο Νικ, να χαίρεσαι το κοπάδι σου!

αυτό το μελίσσι θα γίνει εικοσάρι του Ευαγγελισμού.
Ω, ρε βασιλοτροφίες που έχουν να γίνουν!  king

χαχαχα..
ευχαριστω Παναγιωτη...

Εξαρταται απο τον καιρο τι θα γινει....

οσο για τη  king μαλλον παει για βασιλοτροφια μαζι με δυο ακομα.

οπως και να'χει
Θα σου κρατησω μερικες king  να τις δοκιμασεις σε πιο βορεια κλιματα !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 17, 2016 8:26 pm

οκ, δεκτόν μετά χαράς

κι εγώ θα σου στείλω κελιά με βασίλισες που η γραμμή τους εδώ και
7-8 χρόνια δεν δέχτηκε καμμιά θεραπεία βαρρόα, εκτός από σποραδική απομάκρυνση κηφηνογόνου.

Ετοιμάσου για μέσα Απριλίου ή το πάσχα που μάλλον θα έρθω στα Τρίκαλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 17, 2016 9:18 pm

με το καλο να τα πουμε απο κοντα ...

ανταλλαγη
κοντοσουβλι για βασιλισσα ...
καλο δεν ακουγεται ??? !!!???

lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 17, 2016 11:41 pm

ααα, κάνε τα κουμάντα σου!
μαύρα μαντάτα έφτασαν στ'αυτιά μου,
άκουσα ότι το σπληναντερί στην πλατεία του ΟΤΕ έχει κλείσει...

σκάναρε την περιοχή και όταν έρθω θα εκπονήσουμε σχέδιο δράσης!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 17, 2016 11:50 pm

μηνυμα ελήφθη ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 12:50 pm

Καλησπέρα. Βλέποντας τα βίντεο και τις απαντήσεις μου γεννήθηκε μια απορία.
Σε ολα τα σεμινάρια που εχω λάβει μέρος μας έλεγαν (ειδικά η κ. Γουναρη) οτι βάζουμε απλα ένα κηροπανο που ΔΕΝ καλύπτει τα πλαισια γύρω γύρω και αφήνουμε ανοιχτούς πατους εντελως. Ολα αυτά βέβαια σε σωστά μελίσσια έτοιμα για τον χειμώνα.
Ολα αυτά που βλέπω δεν ειναι μια μεγαλη υπερβολή;
Βλέπω ναύλον που καλύπτη πλήρως τα πλαισια και άρα δεν κυκλοφορεί αέρας μεσα στα πλαισια , σακούλες με πριονιδια απο πάνω και ολα αυτά μεσα σε πλαστική Κυψέλη που ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ειναι πιο ζέστη απο την ξύλινη, ολα αυτά στην Ελλάδα (οκ στα Τρίκαλα και οχι στην νότια Αττική που ειναι εγω).
Αν εμεις κανουμε ολα αυτά, στην Γερμανία η στην Αγγλία η σε οποία πολυ πιο βορεια χώρα, τι κανουν βάζουν και δυο σώματα καλοριφέρ μεσα;
Μηπως ολα αυτά ειναι μια τρελή υπερβολή για ένα χειμώνα στη χώρα μας που πλέον δεν υπαρχει.
Μηπως αντί για καλο κανουμε κακό στα μελίσσια.
Νομίζω οτι οτιδήποτε υπερπροστατεύεις του κανεις κακό.
Απλή απορία και σκέψη και τιποτα παραπανω απο αυτο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 1:04 pm

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Στην Κορινθία όπου ξεχειμώνιασα, είχα τέρμα ανοιχτούς πάτους, όχι κηρόπανο γιατί είμαι αντίθετος στη χρήση του και , μέχρι τώρα, όλα πολύ καλά.
Φυσικά δεν ήταν κίνηση αδιαφορίας όλο αυτό αφού ο στόχος ήταν να μην έχω καθόλου υγρασία και ταυτόχρονα να κόψει η γέννα της βασίλισσας ώστε αυτή να ξεκουραστεί ενόψει άνοιξης και εγώ να μπορέσω να κάνω θεραπεία χωρίς γόνο.
Πάντα όμως με επάρκεια σε τροφή δική τους (πλαίσια με μέλι) και μια δύκιλη από πάνω για ασφάλεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 1:35 pm

Φιλε mpampis13 ..
ειμα ενας νεος μελισσοκομος ο οποιος εχει διαβασει ...αρκετα ,
και μελισσοκομικα βιβλια , και διαδικτυο Ελληνικο και ξενο.
Οπως καταλαβαινεις οι πληροφοριες παρα πολλες , και σε πολλες περιπτωσεις αντικρουωμενες.
Οποτε , η λυση , για την περιεργη φυσι του χαρακτηρα μου , ειναι απλη.
Δοκμη - δοκιμη - δοκιμη.

Μεσα στο ανωτερω σκεπτικο υπαρχουν οι κυψελες με ανοιχτο πατο ή κλειστο.
Με ναιλον ή χωρις.
Με κηροπανο η οχι.

Αν προσεξες προσπαθω να κρατησω αρχειο , οχι μονο για μενα , αλλα και για ολους τους φιλους-συναδελφους , δημιουργοντας Video με την εξεληξη της πορειας των μελισσιων.

Φανταζομαι οτι σε μια ολοκληρη μελισσοκομικη σεζον , θα μπορουν να εξαχθουν χρησιμα συμπερασματα.

Φυσικα και δεν προτεινω σε ΚΑΝΕΝΑΝ τις ανωτερω λυσεις.
Η εμπειρια μου αλωστε δεν θα το επετρεπε.

Αυτο που κανω ειναι :
αποτυπωση της καταστασης σε δυο μελισσακια με σκοπο την εξαγωγη χρησιμως συμπερασματων , και τιποτε παραπανω.
μακαρι να ειχα και καμποσα ακομα μελισσακια διαθεσιμα ωστε να δοκιμασω περισσοτερες παραλλαγες.
Δυστυχως δεν μπορω, (για φετος).

Οποτε βαση των ανωτερω.
Σχολιαζοντας , θετικα ή αρνητικα στους ανωτερω χειρισμους προσφερετε χρησιμες υπηρεσιες , σ εμενα τουλαχιστον.

Μονο μεσα απο την κουβεντα θα βγουν καποια συμπερασματα.

Και προς Θεου.
δεν θελω να το παιξω , ξερολας ή ειδικος.
νεος μελισσοκομος ειμαι με ανήσυχη φυση.

Νικος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
doctor11
Μέλος
Μέλος
doctor11


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 2:02 pm

Παιδιά, είναι άλλο η πλαστική και άλλο η ξύλινη κυψέλη με ανοιχτούς πάτους.
Ξεχειμωνιάζω και στους 2 τύπους...

Η πλαστική (technoset) χωρίς πλαστικο από πάνω απ άκρη σε άκρη
γεμίζει νερά...... τα οποία πεοέρχονται και απ έξω (μπάζουν νερά)
αλλά και από υγρασία που δημιουργείτε μέσα....υποθέτω λόγω καλύτερης θερμομόνωσης απ τις ξύλινες και άρα μεγαλύτερης διαφοράς θερμοκρασίας.(έξω-μέσα).
Με το πλαστικό αφενός δεν μπάζουν αφετέρου στο χώρο που είναι το μελίσσι μπορεί και κρατάει την θερμοκρασία γιατί δεν υπάρχει κενό από πάνω.
Λίγη υγρασία βλέπω μόνο μέσα στο ζυμάρι όταν το έχουν σχεδόν φάει
αφού το έχουν "χτίσει λίγο το σακουλάκι εσωτερικά", εκεί υπάρχει ένα κενό μεταξύ των κηρηθροφορέων και του πλαστικου και γι αυτό μπορεί να βγάλει λίγο υγρασία.
Όσον αφορά τις ξύλινες, πάντα με ανοιχτούς πάτους, φέτος ξεχειμωνιάζω και με κηρόπανα και με πλαστικό αλλά δεν έχω καταλάβει ουσιαστικές διαφορές.
Έχω και μία ερώτηση, γιατί σας φαίνεται παράξενο να είναι σφραγισμένο το μελίσσι από πάνω αφού έχει ανοιχτό πάτο από κάτω; εξάλλου στη φύση ταβάνι δεν θέλει τo μελίσσι;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
doctor11
Μέλος
Μέλος
doctor11


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 2:19 pm

Επίσης ένα μελίσσι ξεχειμωνιάζει με τροφοδότη technoset,
τις τρύπες τις έχουν προπολιάσει.
Άρα;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 2:43 pm

Νομίζω ιδικά στις technoset οι τροφοδότες είναι απαραίτητοι γιατί σκεπάζουν και περιμετρικά την κυψέλη και δεν παίρνει νερά και πολύ βολικοί οι 2 σε 1 το μόνο τους ελάττωμα ότι δεν κάθονται καλά σε ξύλινη ή Ανελ !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 2:50 pm

Καθόλου παράξενο δεν είναι να κλείσεις από πάνω το μελίσσι.
Είναι θέμα επιλογής. Το μελίσσι στη φύση θέλει ταβάνι για τις κηρήθρες του, αλλά και στην προσομοίωση φωλιάς που χρησιμοποιούμε εμείς, μπορεί το ίδιο να επιλέξει ή όχι να προπολιάσει τους αεραγωγούς.
Πάντως πολύ χρήσιμη η ανταλλαγή εμπειριών που γίνεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 3:03 pm

doctor11 έγραψε:
Παιδιά, είναι άλλο η πλαστική και άλλο η ξύλινη κυψέλη με ανοιχτούς πάτους.
Ξεχειμωνιάζω και στους 2 τύπους...

Η πλαστική (technoset) χωρίς πλαστικο από πάνω απ άκρη σε άκρη
γεμίζει νερά...... τα οποία πεοέρχονται και απ έξω (μπάζουν νερά)
αλλά και από υγρασία που δημιουργείτε μέσα....υποθέτω λόγω καλύτερης θερμομόνωσης απ τις ξύλινες και άρα μεγαλύτερης διαφοράς θερμοκρασίας.(έξω-μέσα).
Με το πλαστικό αφενός δεν μπάζουν αφετέρου στο χώρο που είναι το μελίσσι μπορεί και κρατάει την θερμοκρασία γιατί δεν υπάρχει κενό από πάνω.
Λίγη υγρασία βλέπω μόνο μέσα στο ζυμάρι όταν το έχουν σχεδόν φάει
αφού το έχουν "χτίσει λίγο το σακουλάκι εσωτερικά", εκεί υπάρχει ένα κενό μεταξύ των κηρηθροφορέων και του πλαστικου και γι αυτό μπορεί να βγάλει λίγο υγρασία.
Όσον αφορά τις ξύλινες, πάντα με ανοιχτούς πάτους, φέτος ξεχειμωνιάζω και με κηρόπανα και με πλαστικό αλλά δεν έχω καταλάβει ουσιαστικές διαφορές.
Έχω και μία ερώτηση, γιατί σας φαίνεται παράξενο να είναι σφραγισμένο το μελίσσι από πάνω αφού έχει ανοιχτό πάτο από κάτω; εξάλλου στη φύση ταβάνι δεν θέλει τo μελίσσι;;

Αν κατάλαβα καλά έχεις περισσότερη υγρασία στις πλαστικές; Αυτο πιστεύω ότι συμβαίνει επειδή το ξύλο απορροφά την υγρασία και δε φαίνεται όπως στο πλαστικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 3:13 pm

δειτε για παραδειγμα αυτο το μελισσακι.



ιδια ημερομηνια επιθεωρησης και σχεδον ισοδυναμα στο τελος του φθινοπωρου.
Αν και ο προσανατολισμος των κυψελων ειναι ακριβως ιδιος και η αποσταση μεταξυ τους ειναι τρια μετρα, το μελισσακι αυτο Νο7 αναπτυσεται διαφορετικα.
Ειναι θεμα Βασιλισσας ?
Κυψελης ?
η κατι αλλο ?

Νομιζω οτι μετα απο παρατηρηση ενος ολοκληρου χρονου θα μπορω να πω με μεγαλυτερη ασφαλεια την αποψη μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 6:21 pm

Νικ σωραιος ρε φιλε! Απολαυστική η περιγραφή σου. Δεν βλέπω κάτι παράξενο σε αυτό το μελισσακι απλά από πίσω τις χτυπάει το κρύο και έχουν κατεβάσει το μέλι μέχρι κάτω για μόνωση και γεννάει μπροστά. Ακριβώς την ίδια εικόνα είχαν και τα δικά μου μέσα Γενάρη.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την nikos37 στις Πεμ Φεβ 18, 2016 11:02 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 7:41 pm

Νικος37
δεν ειπα οτι εχει κατι το μελισσακι Νο7
απλα σχολιαζω το γεγονος οτι στο ενα με το μαξιλαρακι η queen γεννησε σε τρια πλαισια σχεδον απο ακρη σε ακρη ενω στο αλλο σε εξι πλαισια αλλα σχεδον στο 1/3 του πλαισιου.
Πανω κατω η ιδια ποσοτητα γεννας αλλα με διαφορετικο μοτιβο.

δεν ξερω αν σημαινει κατι..απλα επισημαίνω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 18, 2016 8:48 pm

Φιλε Νίκο εννοειτε και καλα κανεις που πειραματίζεσαι. Βέβαια όπως ολοι ξέρουμε αυτά για τα οποία κανεις εσυ πειράματα κάποιοι τα εφαρμόζουν.
Τέλος πάντων.
Γενικός νομίζω οτι υπαρχει μια υπερβολή στο ολο θέμα. Όπως νομίζω οτι απο την στιγμή που σφραγίσεις στο πάνω μέρος με ναύλον την Κυψέλη πρακτικά εχεις πολυ υγρασία.
Το οτι εχεις ανοιχτούς πατους δεν κανει κατι. Ο αέρας δεν κυκλοφορεί και μαζεύετε η υγρασία στο ....ταβάνι ... Οτι ακριβως γίνεται και στα αμονωτα παλιά σπίτια. Κρύο εξω ζέστη μεσα άρα υγρασία.
Επίσης επίσης πιστεύω οτι δεν δίνεις καν την ευκαιρία στην Μελίσσα να κλείσει η οχι με προπολη τους αεραγωγούς.
Ξαναλέω αυτη ειναι προσωπική άποψη και μονο και πάντα με την οποία εμπειρία εχω απο το εδω κλίμα.
Καλα να ειμαστε και να κανουμε πειράματα. Άλλωστε μονο ετσι μαθαίνουμε και καταλαβενουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» πλαστικη κυψελη !
» Μελισσοκομικοί χειρισμοί
» Κυψελη και πλαστικη και ξυλινη
» Προετοιμασια για...ξεχειμωνιασμα.
» Ξεχειμωνιασμα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: