Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη

Πήγαινε κάτω 
+12
mpampis13
ergon
xristosalfisti
pointerst
psath
olomelia
xunilz
monarchis
matteus
thoma.sbees
doctor11
NikTheGreek
16 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΠαρ Οκτ 02, 2015 5:28 pm

Αγορασα καποιες πλαστικες κυψελες την Ανοιξη για να δοκιμασω την αναπτυξη των παραφυαδων .
Οι κυψελες συνοδευονται απο τροφοδοτες οροφης.

Η ερωτηση ειναι η εξης:

κατα την προετοιμασια για τον χειμωνα θα χρησιμοποιησω κηροπανο επανω απο τα πλαισια.
Να βαλω και τους τροφοδοτες απο πανω ? ή... ?

Περιμενω αποψεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
doctor11
Μέλος
Μέλος
doctor11


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΠαρ Οκτ 02, 2015 6:10 pm

Ή θα βάλεις τους τροφοδότες ή πρέπει να βάλεις χοντρό μουσαμά.
Τα κηρόπανα τα ξεχνάς στις πλαστικές γιατί θα γεμίσουν υγρασία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΠαρ Οκτ 02, 2015 6:10 pm

Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στο διπλό τροφοδότη για σιρόπι και ζυμάρι. Το αρνητικό του είναι ότι το ζυμάρι είναι στην άκρη. Οι μέλισσες κάνουν το χειμώνα τη σφαίρα στο μέσο του πλαισίου και με το ζυμάρι να μην είναι ακριβώς από πάνω τους πιστεύω ότι τις δημιουργεί πρόβλημα τις πολύ κρύες μέρες.
Επιπλέον τον Ιανουάριο που αρχίζει η γέννα η βασίλισσα αρχίζει να γεννάει κυκλικά κάτω από το ζυμάρι που αν χρησιμοποιείς τροφοδότη τέτοιο γίνεται στην άκρη και χαλάει το ρυθμό της.
Προσπάθησα να ανεβάσω μια φωτό αλλά επειδή δεν μπόρεσα σε παραπέμπω στον παρακάτω σύνδεσμο που φαίνεται χαρακτηριστικά το ξεκίνημα της γέννας.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Παρατήρησα ότι με τροφοδότη έχεις λιγότερη κατανάλωση τροφών αλλά δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στη διατήρηση μεγαλύτερης θερμοκρασίας ή στην απόσταση της τροφής.
Εγώ το χειμώνα τους αφαιρώ και βάζω την τροφή επάνω στα πλαίσια στο κέντρο και από επάνω το κηρόπανο. Επειδή καποιο συνιστούν να βάζεις το κηρόπανο επάνω στα πλαίσια να ανοίγεις μια τρύπα στο κέντρο και από επάνω το ζυμάρι θα έλεγα ότι είναι λάθος. Στο μόνο που βοηθά είναι ότι ανοίγεις το καπάκι και βλέπεις αμέσως αν έχει τροφή ή όχι. Το ζυμάρι κάτω από το κηρόπανο διατηρείται μαλακό από τη θερμοκρασία του σμήνους και το παίρνουν πιο εύκολα.
Αυτή είναι η άποψη μου από τη χρήση του εν λόγω τροφοδότη. Αν κάποιος άλλος έχει άποψη ας την μεταφέρει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
doctor11
Μέλος
Μέλος
doctor11


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΠαρ Οκτ 02, 2015 7:28 pm

θωμά έχω και πλαστικές και ξύλινες, πρόπερσι το χειμώνα είχα κηρόπανα σε όλες, εντάξει στις ξύλινες αλλά στις πλαστικές όχι υγρασία, τρέχαν τα νέρα ποτάμι......

Πέρυσι άλλες πλαστικές ξεχειμώνιασα με μουσαμά αντί για κηρόπανο και άλλες με τους διπλούς τροφοδότες.
Δεν είδα καμία αξιοπρόσεκτη διαφορά.

ΥΓ. Οι μουσαμάδες να είναι μεγαλύτεροι από την κυψέλη για να μην μπάζουν νερά
και εννοείται το ζυμάρι από κάτω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΠαρ Οκτ 02, 2015 8:18 pm

Συμφωνω με οτι ειπε ο thoma.sbees. Θελω να προσθεσω οτι ειναι φυσιολογικο η πλαστικη να κραταει παραπανω υγρασια για 2 απλους λογους. Πρωτον το πλαστικο δεν απορροφαει καθολου υγρασια σε αντιθεση με το ξυλο. Και δευτερον αν μιλαμε για πλαστικες της technoset, εχουν κατασκευαστικο λαθος. Ολες κρατανε μεσα στα τοιχωματα τους πολυ νερο. Αυτο φαινεται οταν πας να αφαιρεσεις ενα πατωμα, το νερο τρεχει αβερτα ..... Το μονο θετικο που εχω δει με το πλαστικο ειναι οτι με τα κρυα το καπακι με την προπολη ξεκολλαει με μεγαλυτερη ευκολια, χωρις να τρανταζεται ολη η κυψελη. Βεβαια ισως να μην μπορουν να το κολλησουν με προπολη τοσο καλα οσο το ξυλο.  lol!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την matteus στις Σαβ Οκτ 03, 2015 1:03 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΠαρ Οκτ 02, 2015 8:23 pm

Οι πλαστικές βασίζονται στον τροφοδότη για να μην εισχωρεί η υγρασία έχουν όμως ανοιχτό πάτο και φεύγει.
Εγώ και στις πλαστικές και στις ξύλινες κηρόπανο είχα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα
Έχω 50 πλαστικές και άλλες τόσες ξύλινες και ακόμη δεν έχω καταλήξει ποια είναι η καλύτερη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΠαρ Οκτ 02, 2015 9:11 pm

Καλησπέρα,

Πέρυσι χρησιμοποίησα τους πλαστικούς τροφοδότες της Technoset. Έμεινα ευχαριστημένος και οι μέλισσες έπερναν το ζυμάρι κανονικά κι ας βρισκόταν στην μπροστινή πλευρά. Θα συμφωνήσω με τον Θωμά πως δυσκολεύονται να πάρουν το ζυμάρι αλλά... το ότι δεν το πέρνουν στηρίζεται σε παρατήρηση; Δηλαδή το έχουμε δει ή απλά το εικάζουμε; Επίσης έχασε κάποιος μελίσσι με αυτούς τους τροφοδότες λόγω του ότι δεν έφτανε το ζυμάρι; Ή είχαμε εισάγει ζυμάρι και δεν έφταναν να το πάρουν;

scratch scratch scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΠαρ Οκτ 02, 2015 9:54 pm

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις....
αλλα ειχα μια ερωτηση και τωρα πολλες !!!! lol!

Μουσαμας ?
ποιος μουσαμας ?
Πως τον τοποθετω ? ....καμια φωτο ?

Το θεμα δεν ειναι αν οι πλαστικες ειναι καλες ή καλυτερες ή κακες ή χειροτερες,...

το θεμα ειναι αν ...
βαζω μονο τον τροφοδοτη?
μονο το κηροπανο ?
μαζι με τον τροφοδοτη βαζω και κηροπανο ?

Ευχαριστω και παλι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΠαρ Οκτ 02, 2015 10:47 pm

thoma.sbees έγραψε:
Οι πλαστικές βασίζονται στον τροφοδότη για να μην εισχωρεί η υγρασία έχουν όμως ανοιχτό πάτο και φεύγει.

Ισως με τον τροφοδοτη απο πανω να μην κρατανε νερο. Ακομα και ετσι ομως οι τροφοδοτες αυτοι εχουν μεγαλο ελλατωμα. Οι μελισσες προπολιαζουν την σχισμη που περναει το σιροπι. Με την παροδο του χρονου μαζευονται σκουπιδακια και ζαχαρι που δεν μπορεσαν να παρουν οι μελισσες. Με αποτελεσμα να μην μπορουν να παρουν το σιροπι.

monarchis έγραψε:
Καλησπέρα,
Πέρυσι χρησιμοποίησα τους πλαστικούς τροφοδότες της Technoset. Έμεινα ευχαριστημένος και οι μέλισσες έπερναν το ζυμάρι κανονικά κι ας βρισκόταν στην μπροστινή πλευρά.  

monarchis στον τοπο σου τα μελισσια τις καλες μερες του χειμωνα πανε και για μπανιο.  bounce  Εδω σε εμας βαζεις την βανιλια στο κεντρο και το μελισσι το πιο πιθανον ειναι να μετακινηθει ανατολικα. Γι'αυτό το λογο μολις πιασουν για τα καλα τα κρυα στην βορεια ελλαδα θελει ελεγχο ξανα. Εγω την πατησα περυσι, τα ζυμαρια ανεγγιχτα και τα μελισσια αλλου για αλλου. Ευτυχώς ειχαν μελια. Μια αλλη λυση ειναι να βαλεις δυο βανιλιες του κιλου για να πιασεις ολο το χωρο απο πανω. Εμενα σαν λυση δεν μου αρεσει γιατι σιγουρα θα το αποθηκευουν και ισως τρυγηθει την ανοιξη μαζι με τα ανθομελα.

Οι πρωτες κυψελες που αγορασα ηταν πλαστικες (γυρω στα 25 κομματια.) Τωρα θελω να τις ξεφορτωθω ολες. Δεν εχω οικολογικα κολληματα στο μυαλο, απλα δεν τα καταφεραν.

NikTheGreek έγραψε:
το θεμα ειναι αν ...
βαζω μονο τον τροφοδοτη?
μονο το κηροπανο ?
μαζι με τον τροφοδοτη βαζω και κηροπανο ? Ευχαριστω και παλι


Βανιλια, κηροπανο και σταυρωμα. Καλο ξεχειμωνιασμα σε ολους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΠαρ Οκτ 02, 2015 10:54 pm

matteus για αυτό ρώτησα για να δω τι γίνεται στα ψηλά. Για μπάνιο δεν ξέρω φίλε αλλά κατι φρέντα αρακτές στο μπαλκόνι τα πίνουν σίγουρα flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΠαρ Οκτ 02, 2015 11:08 pm

monarchis έγραψε:
Καλησπέρα,

Πέρυσι χρησιμοποίησα τους πλαστικούς τροφοδότες της Technoset. Έμεινα ευχαριστημένος και οι μέλισσες έπερναν το ζυμάρι κανονικά κι ας βρισκόταν στην μπροστινή πλευρά. Θα συμφωνήσω με τον Θωμά πως δυσκολεύονται να πάρουν το ζυμάρι αλλά... το ότι δεν το πέρνουν στηρίζεται σε παρατήρηση; Δηλαδή το έχουμε δει ή απλά το εικάζουμε; Επίσης έχασε κάποιος μελίσσι με αυτούς τους τροφοδότες λόγω του ότι δεν έφτανε το ζυμάρι; Ή είχαμε εισάγει ζυμάρι και δεν έφταναν να το πάρουν;

scratch scratch scratch

Διευκρινίζω τι έγραψα πριν
Δυσκολεύονται να πάρουν το ζυμάρι με χαμηλές θερμοκρασίες και έχουν μικρότερη κατανάλωση η οποία δεν ξέρω αν οφείλεται στη δυσκολία να το πάρουν ή στο ότι τα βοηθάει θερμικρασιακά π τροφοδότης. Χωρίς να μπορώ να το επιβεβαιώσω νομίζω ότι οφείλεται στην δυσκολία
Συμπληρωματικά να τονίσω ότι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης μεταξύ της θέσης μου και της θέσης σου Μονάρχη. Εδώ μιλάμε για μείον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΠαρ Οκτ 02, 2015 11:30 pm

+monarchis, Χαχαχα.

Ισως να παιζει ρολο και τι ζυμαρι η βανιλια ειναι? Καπου διαβαζα οτι αλλα τα τρωνε πιο γρηγορα και αλλα πιο αργα, δεν γνωριζω αν αληθευει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΠαρ Οκτ 02, 2015 11:41 pm

Παίδες δεν ξέρω ποιους τροφοδότες έχετε αλλά εγώ έχω την νέα έκδοση απο Technoset που έχει ο τροφοδότης στο κέντρο το ζυμάρι νομίζω είναι καλύτεροι αυτοί απο τους παλιούς που το έιχανε στην άκρη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΣαβ Οκτ 03, 2015 12:20 am

xunilz έγραψε:
Παίδες δεν ξέρω ποιους τροφοδότες έχετε αλλά εγώ έχω την νέα έκδοση απο Technoset που έχει ο τροφοδότης στο κέντρο το ζυμάρι νομίζω είναι καλύτεροι αυτοί απο τους παλιούς που το έιχανε στην άκρη

Ναι ακουγεται καλυτερο....
τεσπα

Ευχαριστω παιδια....το πορισμα βγηκε..
μια κυψελη με τροφοδοτη  και η αλλη με κηροπανο..
τ αποτελεσματα την ανοιξη ..εκτος κι αν σε καποια χειμερινη επιθεώρηση διαπιστωθει κατι αλλο...

Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
doctor11
Μέλος
Μέλος
doctor11


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΣαβ Οκτ 03, 2015 12:29 am

παιδια συμφωνω απολυτα οτι εχει μεγαλη διαφορα το ξεχειμωνιασμα στη βορεια και στη νοτια Ελλαδα.
εγω ξεχειμωνιαζω δυο χρονια τωρα στην Ηλεια στα 150 περιπου μετρα υψομετρο
δεν εχω παρατηρησει καμια δυσκολια στο να παιρνουν το ζυμαρι αλλα κατανοω οτι στη β.Ελλαδα μπορει να συμβαινει καθως η μελισσοσφαιρα σφιγγει περισσοτερο λογω χαμηλοτερης θερμοκρασιας.

περυσι στο επιστημονικο συνεδριο που εγινε στη γεωπονικη και συναντηθηκαμε αρκετοι απο εδω, ηταν ο κ. Αριστος της technoset και βρηκα την ευκαιρια να τον ρωτησω εαν μπορουμε να ξεχειμωνιασουμε με χοντρο πλαστικο μουσαμα (σαν αυτους που χρησιμοποιουν στα θερμοκηπια).
η απαντηση του ηταν "παντως οχι με κηροπανα".

ΥΓ το θεμα μας δεν ειναι πλαστικες η ξυλινες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΣαβ Οκτ 03, 2015 1:15 am

Μηπως μπορεις να με βοηθησεις στο πως βαζω τον μουσαμα ?
που ?
διαστασεις ?..κλπ....

Ευχαριστω

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΣαβ Οκτ 03, 2015 2:14 am

Νικ,
στη Νορβηγία που είδα να ξεχειμωνιάζει μελίσσι (κυψέλες πολυστερίνης), έχουν ολάκερη τη γονοφωλιά
σκεπασμένη με χοντρό νάυλον κι έναν όροφο άδειο από πάνω. Μέσα στον όροφο βάζουν έναν κουβά ανεστραμμένο - γύρω στα δέκα κιλά σιρόπι. Μικρές τρυπούλες συγκεντρωμένες στο κέντρο του καπακιού
(4-5 τρυπούλες).
Στο σημείο εκείνο, κάτω από τον ανεστραμμένο κουβά, το νάυλον είχε μια τρύπα περίπου 3χ3 εκατοστά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
doctor11
Μέλος
Μέλος
doctor11


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΣαβ Οκτ 03, 2015 11:35 am

Nik the Greek, παιρνεις ενα μουσαμα χοντρο απο καταστημα με γεωργικα ειδη
(θερμοκηπιου) , τον κοβεις δεκα εκατοστα περιπου μεγαλυτερο απο την κυψελη,
ανοιγεις το καπακι, τον βαζεις πανω απο τα πλαισια κλεινεις το καπακι και τελος.
εαν θες να βαλεις ζυμαρι το βαζεις κατω απο το πλαστικο.

ΥΓ η Νορβηγια που κολαει ????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΚυρ Οκτ 04, 2015 1:39 am

Λοιπον..ανακεφαλαιωση ....

Προβληματιστηκα για τα σχολια που κανατε για την χρηση μουσαμα και ξαναξεφυλλισα την βιβλιογραφια .
Συγκεκριμενα το βιβλιο του Υφαντιδη
"Η Συγχρονη Μελισσοκομια ως επιστημη και πραξη "
οπου αναφερεται..σε αρκετα σημεια η χρηση "χοντρου" ναιλον  καλύμματος ακριβως πανω απο τις κηρηθρες και απο πανω ενα ειδος μαξιλαριου μονωσης αποτελουμενο απο σακουλα σκουπιδιων γεμισμενη με πριονιδι για θερμομόνωση.

Νομιζω οτι θ ακολουθησω την προταση του Βιβλιου η οποια ειναι συνδιασμος των προτασεων σας με την προσθηκη του μαξιλαριου.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΚυρ Οκτ 04, 2015 2:33 am

Τροφοδότες πάνω χωρίς τίποτα άλλο με πατους διατριτους Smile αρκετά μελια μέσα και καμια τροφη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2016 8:25 pm

Ναιλον με μαξιλαρακι και ναιλον με κηροπανο.
Το μαξιλαρακι ειναι γεμισμενο με ροκανιδια ξυλου.
Δυο παραλλαγες σε δυο πλαστικες κυψελες με ανοιχτους πατους.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2016 9:33 pm

Νικ, εσύ είσαι ο αφηγητής;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2016 9:42 pm

Τι θερμοκρασίες έχετε στα Τρίκαλα; Να υποθέσω χαμηλές, δε γεννάει η βασίλισσα και προφανώς δεν καταναλώνουν πολλές τροφές, γι αυτό λογικά το δεύτερο μελίσσι δεν έτρωγε πολύ. Την υγρασία θα τη δεις τις ζεστές μέρες, με παγωνιά και αέρα η ατμόσφαιρα είναι ξηρή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΤρι Ιαν 12, 2016 10:04 pm

psath έγραψε:
Τι θερμοκρασίες έχετε στα Τρίκαλα; Να υποθέσω χαμηλές, δε γεννάει η βασίλισσα και προφανώς δεν καταναλώνουν πολλές τροφές, γι αυτό λογικά το δεύτερο μελίσσι δεν έτρωγε πολύ. Την υγρασία θα τη δεις τις ζεστές μέρες, με παγωνιά και αέρα η ατμόσφαιρα είναι ξηρή.

Η ημερομηνια ειναι λαθος .. το video εγινε σημερα γυρω στις 16:00 και με πολυ υψηλες θερμοκρασιες για την εποχη... γυρω στους 18 - 20 βαθμους και Νοτια δυνατο !!!
Πιστευω και με αρκετη υγρασια για την εποχη.

σε πιο κρυες ημερες ΔΕΝ τα εχω ανοιξει  για να μην διαταραξω την μελισσοσφαιρα.

Τα μελισσακια δεν τα ανοιγω περισσοτερο απ οσο ειδες αλλα προχτες το μεσημερι που εκανα μια βολτα απο το μελισσοκομειο... παρατηρησα πολυ εισερχομενη γυρη . Τοσο πολυ που πιστευω οτι δεν κανει καλο για την εποχη που διανυουμε.
Σε 30 δευτερα περιπου 4 μελισσες με γυρη στα ποδια τους μπηκαν στην κυψελη.
4 στις 20 περιπου.
Αρα υπολογιζω οτι ξεκινησαν και την γεννα .. και μαλιστα αρκετα εντονα.

Οσο για το αν ειμαι ο αφηγητης...
Yes i'am !!! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη   Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη Icon_minitimeΤετ Ιαν 13, 2016 8:26 am

οι κατασκευαστες των πλαστικών αναφέρουν ότι δεν βάζουμε τίποτα (κηρόπανο,μαξιλάρι κουβερτες κτλ) πάνω από τα πλαίσια.Αυτό γίνεται αν είναι εξ'ολοκλήρου πλαστική(καπακι,γονοφωλια)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΥΨΕΛΗ
» πλαστικη κυψελη !
» Μελισσοκομικοί χειρισμοί
» Κυψελη και πλαστικη και ξυλινη
» Προετοιμασια για...ξεχειμωνιασμα.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: