Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Έρευνα για πλαστική κυψέλη

Πήγαινε κάτω 
+12
vaskon
Αρης
tsolakg
ethnic69
NINAS
Giannis73
karnet
Φώτης
beespyros
newbee
spithoyras
cyber2li
16 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΠεμ Ιαν 17, 2013 12:15 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Με εντυπωσίασε το έτος της έρευνας 1975-1980!!!!!!!!!!! sokaristiko sokaristiko sokaristiko
Αναφέρει επιγραμματικά κάποια στοιχεία της χρήσης πλαστικής κυψέλης της τοτε εποχής...τί να πώ skeftome
Το περιοδικό ( ; )ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ υπάρχει ακόμη; Έχουν δημοσιευθεί άρθρα και για εμάς σε αυτό το περιοδικο. Μπορούμε να το βρούμε πουθενά;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cyber2li στις Σαβ Ιαν 19, 2013 1:28 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΠεμ Ιαν 17, 2013 12:40 pm

Το λινκ δεν δουλευει Cyber2li κι επειδη το βρηκα μετα απο ψαξιμο στη βαση δεδομενων παραθετω για να το δουν ολοι.

$a ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ ΚΥΨΕΛΩΝ $d TEST OF THE PLASTIC HIVES $z ENG $f Παναγου, Γ.Κ
$a Στο μελισσοκομείο του Σταθμού Γεωργικής Ερεύνης Χαλκιδικής κατά τα έτη 1975 μέχρι 1980 έγινε δοκιμαστική χρησιμοποίηση πλαστικών κυψελών. Κατά τη δοκιμή βρέθηκε ότι στις κυψέλες εκείνες η θερμοκρασία ήταν σημαντικά υψηλότερη στις περισσότερρες περιπτώσεις (t<0,05) και η σχετική υγρασία χαμηλότερη από ό,τι ήταν στις ξύλινες κυψέλες. Η μέση θερμοκρασία διακυμάνθηκε πάνω από τους κηρηθροφορείς στις πλαστικές κυψέλες από 10,7oC - 38,9oC, ενώ στις ξύλινες διακυμάνθηκε από 9,1oC - 38,5oC και στα πλάγια τοιχώματα από 8,1oC - 38,7oC και από 6,2 oC - 37,1oC αντίστοιχα. Η μέσ η σχετική υγρασία διακυμάνθηκε στις πλαστικές κυψέλες από 39,9% - 78,5% και στις ξύλινες από 42,0% - 87,4%. Παρατηρήθηκε επίσης ότι οι πλαστικές κυψέλες ήτταν αποδεκτές από τις μέλισσες και η ανάπτυξη των μελισσοσμηνών μέσαα σ' αυτές ήταν κανονική, είχαν ικανοποιητική αντοχή στους χειρισμούς του μελισσοκόμου και στη φθορά από το χρόνο και ήταν κατάλληλες και ανθεκτικέες στις μεταφορές. $z GRE
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 9:04 pm

sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 1:45 am

Σε σχέση με τις ξύλινες δεν παίζονται, εχω δεί συναδέλφου κάποιες που πήρε δοκιμαστικά και τις χειρίζεσαι πολύ εύκολα. Την μόνη απορία είχα άν αρέσει και στις μέλισσες.

Βέβαια πρέπει να προσέξουμε απο τι πλαστικό θα είναι γιατί κυκλοφορούν διάφορες κατασκευές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 11:54 am

Επισης το καλο με τις πλαστικες θα ειναι η πυροσφραγιση μπροστα, που φανταζομαι θα ειναι πολυ δυσκολο να καλυφθει ο αριθμος σε σχεση με τις ξυλινες που με λιγο στοκο και μπογια ανετα εξαφανιζεται.Τωρα αν καποιος τις εχει δουλεψει αρκετα χρονια καλο θα ηταν να μας πει τις εμπειριες του.
Εδω να ευχαριστησω και τον cyber2li που μας ειπε για την παραπανω ερευνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 1:33 pm

Ευχαριστώ παιδιά... cheers cheers
Άλλαξα το url και μπορείτε να μπείτε στην βάση δεδομένων του ΕΚΤ. Εκεί επιλέγοντας το ΕΘΙΑΓΕ και ΔΗΜΗΤΡΑ σας βγάζει σε αναζήτηση. Πατώντας "Μελισσοκομία" σας εκθέτει άρθρα , ένα εκ των οποίων και αυτό του spithouras fatsoulas .
Το περιοδικό Γεωργική Έρευνα το ξέρει κανένας;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 3:55 pm

Πραγματικα πολυ ενδιαφερον, θα ηθελα φετος να δωκιμασω κανα δυο. Αλλα... γιατι λεει οτι η θερμοκρασια ηταν συμμαντικα υψηλοτερη κατα... ο,5 βαθμους; Το σημαντικο ειναι η υγρασια που ειναι σε αρκετα χαμηλα επιπεδα. Τωρα αν τους αρεσει τι να πω; Εχουμε πλαστικους τροφοδοτες πλαστικες γυρεοπαγιδες, ισως και καποιες σιτες σε πατους να ειναι πλαστικες αρα; Τωρα γιατι δεν προχωρισαν; Μαλλον το οτι δεν χαλανε ευκολα ειναι ενα μειονεκτιμα, αλλα εγω σκεφτομαι και την μεσουλα μου, φανταζομαι θα ειναι πιο ελαφριες απο τις αλλες. Που πουλανε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 4:41 pm

Δες εδώ beespyros. Νομίζω έρχονται λίγο τσουχτερές στην τιμή αλλιώς κι εγώ για πλαστικές σκεφτόμουν. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 10:35 pm

Μπορεις να μας πεις περιπου μια τιμη γιατι στο σαιτ πρεπει να κανω εγγραφη για να μου πουν τιμη.
σημ. Την ωρα που γραφω αυτα διπλα εχει διαφημιση για πλαστικο χειρουργο, δηλαδη αν μου παθει κατι σε αυτον την παω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 10:45 pm

beespyros έγραψε:
Μπορεις να μας πεις περιπου μια τιμη γιατι στο σαιτ πρεπει να κανω εγγραφη για να μου πουν τιμη.
σημ. Την ωρα που γραφω αυτα διπλα εχει διαφημιση για πλαστικο χειρουργο, δηλαδη αν μου παθει κατι σε αυτον την παω;
lol! htipieme oxi oxi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19, 2013 11:10 pm

55-60 αν θυμάμαι καλά, την είδα σε κατάστημα στα Γιάννενα. Ενδιαφέρουσα περίπτωση σίγουρα, μου άρεσε. Και έχει και πολλά "plugins". Γυρεοπαγίδες, πορτάκια, βάσεις κτλ. Ακριβή, αλλά θέλει δοκιμή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis73
Μέλος
Μέλος
Giannis73


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20, 2013 9:15 am

Στα σεμινάρια που παρακολουθώ με καθηγητή του Α.Π.Θ μιλήσαμε για πλαστικές κυψέλες. Μετά από πειράματα που έκαναν παρατήρησαν ότι σε πλαστικές κυψέλες η γέννα της βασίλισας μειώνετε ως και 20%. Μην ξεχνάτε πως το σπίτι της μέλλισας στην φύση εδώ και 50.000.000 χρόνια είναι το ξύλο και όχι το πλαστικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20, 2013 2:55 pm

Για πλαστικές κυψέλες δεν.....
Αλλα αυτή η εταιρεία έχει κάτι εκπληκτικούς τροφοδότες οροφής, τους είδα στην έκθεση, ελπίζω να κάνουν στις ξύλινες κυψέλες μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20, 2013 5:59 pm

Και εγω υπερ των ξυλινων ειμαι, γερεοπαγιαδα ξυλινη εχω, αλλα Νινας κοροϊδευομαστε; Αν εχεις πλαστικο τροφοδοτη, πλαστικη γυρεοπαγιαδα και πλαστικο διαφραγμα βασιλισσας, τωρα υπαρχουν και πλαστικες πορτες, θα σε πειραξουν οι πλαστικες κυψελες; Γιαννη αυτα ειναι που ψαχνω, που ειναι αυτα τα πειραματα να τα δουμε και εμεις; Ξαναλεω ειμαι υπερ των ξυλινων αλλα θελω να εχω και αποδειξεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis73
Μέλος
Μέλος
Giannis73


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20, 2013 7:25 pm

Beespyros στο επόμενο μάθημα θα ζητήσω να μου φέρει αν μπορεί τα αποτελέσματα από τις μελέτες που έκανε το πανεπιστήμιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20, 2013 10:10 pm

beespyros έγραψε:
Και εγω υπερ των ξυλινων ειμαι, γερεοπαγιαδα ξυλινη εχω, αλλα Νινας κοροϊδευομαστε; Αν εχεις πλαστικο τροφοδοτη, πλαστικη γυρεοπαγιαδα και πλαστικο διαφραγμα βασιλισσας, τωρα υπαρχουν και πλαστικες πορτες, θα σε πειραξουν οι πλαστικες κυψελες; .......

Ναι beespyros. Θεωρώ ότι άλλο να έχω πλαστική πόρτα, ή πλαστική τέντα στον κήπο μου, και άλλο να ζω σε ένα πλαστικό σπίτι.

Δεν προσπαθώ να προτρέψω κάποιον σε κάτι, αλλά εγώ είμαι αντίθετη γενικά στο πλαστικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΔευ Ιαν 21, 2013 5:59 pm

Συμφωνω με τον Giannis73 οτι οι μελισσες εχουν σαν φυσικη τους προεκταση το ξυλο και οχι το πλαστικο αλλα εχω τα ματια και τα αυτια μου ανοιχτα για να δω τι παιζει με τα πλαστικα.Επισης καθοτι πολυ νεος μελισσολατρης, εχω και θα παρω ξυλινες που ειναι δοκιμασμενες μεχρι νεοτερας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΔευ Ιαν 21, 2013 11:09 pm

Παντος το θεμα με τις πλαστικες κυψελες ειναι πολυ ενδιαφερον !!!
Ειναι πολα τα + στην περιπτωση της πλαστικης κυψελης , αν ομως υπαρχει προβλημα με τις μελισσες τοτε αστο καλυτερα . Ομως τα 60 ευρω που αναφερατε ειναι τιμη με ΦΠΑ ; γιατι αν ναι τοτε δεν ειναι και ακριβες , αν σκευτεις πως εδω στο Βολο εχουν 50 οι ξυλινες , βαλε ομως και τα λινελαια , και τις μπογιες , και τον κοπο , και θα δεις οτι ισως να σου ερχετε και ποιο φτηνα . Επαναλαμβανω αν κανουν 60-70 ευρω!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsolakg
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΤρι Ιαν 22, 2013 9:26 am

Αγορασα πλαστικη κυψελη περισυ 55 τελικη τιμη , με φπα. με τα κλειδια της ,κινητο διατρητο πατο. Χωρις πλαισια. Και χθες αγορασα ξυλινη με κινητη βαση , αεριζομενη με συρομενο ξυλο για να κλεινει μαζι με τα πλαισια 50?.Παντως μεχρι τωρα οι μελισσουλες δεν εδειξαν καμια ιδαιτερη προτιμηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αρης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Αρης


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΤρι Ιαν 22, 2013 7:15 pm

Εχω μια πλαστικη καλη ειναι πιο ανθεκτικη απο τις ξυλινες το μελισσι δεν εχει καμια διαφορα σε αναπτυξη απο τα αλλα που ειναι σε ξυλινες ιδιας ηίκιας αλλα δεν μου αρεσει οσο η ξυλινες ρε παιδια! Η ξυλινη μου φαινεται πιο "ζεστη"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΤρι Ιαν 22, 2013 8:16 pm

Τσολακ δεν μας δινεις και τον προμηθευτι; Πολυ καλη τιμη αν σκεφτεις τις μπογιες και τον κοπο. Αρη καλη η ξυλινη αλλα εχει πολλα μειον, εξαλλου φανταζομαι οτι απο μεσα θα την προπολιαζουν ολη και ετσι δεν θα καταλαβαινουν διαφορα. Αλλο συν, δεν θα κριβετε και ο κηροσκορος.
Υ.Γ. Αρη μαντεψε τι μελ. αριθμο εχω; 902/598
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αρης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Αρης


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΤρι Ιαν 22, 2013 9:29 pm

Σε προλαβα για ενα! χαχαχα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsolakg
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΤρι Ιαν 22, 2013 9:42 pm

Ελπιζω να μη θεωρηθει ως διαφημιση αλλα ως ενημερωση. Την κυψελη την αγορασα απο εδω :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] 55 τελικη τιμη
Ηθελα να πειραματιστω , ηρθε η κυψελη μαζι με τους συνδετηρες, οι μελισσες την δεχτηκαν χωρις προβλημα.Να πω κ εγω μια απορια μου:
κοιτωντας site του εξωτερικο εχω δει πως οι τιμες ειναι πολλες φορες διπλασιες απο της ελληνικης αγορας τοσο σε ξυλινες οσο και σε πλαστικες κυψελες. λογω ποιοτητας; εχει αγορασει κανεις απο εξωτερικο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΤρι Ιαν 22, 2013 10:37 pm

Αν ειναι και με τους συνδετηρες και με κινητο πατο ε τοτε ειναι καλη περιπτωση. Να μαθουμε μονο πως πυροσφραγιζετε, δεν νομιζω με τον κλασικο τροπο και απο χρωματα τι; εχουν δειγματολογιο και διαλεγεις; Θα παρω τηλ αυριο μου φαινετε να μαθω περισσοτερα. Την εχει κανενας 2 3 χρονια να δουμε αππο ηλιο πως τα παει; Αν και λεει για 8 χρονια εγγυηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaskon
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Έρευνα για πλαστική κυψέλη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη Icon_minitimeΠαρ Ιαν 24, 2014 1:13 pm

cyber2li έγραψε:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Με εντυπωσίασε το έτος της έρευνας 1975-1980!!!!!!!!!!! sokaristiko sokaristiko  sokaristiko
Αναφέρει επιγραμματικά κάποια στοιχεία της χρήσης πλαστικής κυψέλης της τοτε εποχής...τί να πώ skeftome
Το περιοδικό ( ; )ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ υπάρχει ακόμη; Έχουν δημοσιευθεί άρθρα και για εμάς σε αυτό το περιοδικο. Μπορούμε να το βρούμε πουθενά;

Από προσωπική μου πείρα πάντως, και οι 5 κυψέλες που είχαν πλαστικό καπάκι από 20 μελίσσια που ξεχειμωνιάζω στο ναύπλιο, είχαν σε κάθε επιθεώρηση πολύ υγρασία στο καπάκι(σταγόνες νερού) και χθές που πήγα για να αλλάξω καπάκια και να βάλω ξύλινα, είδα οτι τα καπάκια έπιασαν και μούχλα. Σε αντίθεση με τα υπόλοιπα ξύλινα, που δεν είχαν υγρασία στο καπάκι, παρά μόνο την συνήθη λίγη στην άκρη του κηρόπανου. Επίσης, ενώ τα άλλα μελίσσια είχαν από 3 έως 5 πλαίσια γόνο, αυτές δεν είχαν ούτε ένα. Αυτό δεν ξέρω με σιγουριά αν έχει σχέση με το πλαστικό καπάκι, αλλά μου φένετε δύσκολο να είναι σύμπτωση. Αυτή είναι η εμπειρία μου, χωρίς να θέλω να πώ οτι εχω το αλάθητο, απλά αυτό είδα. Ως εκ τούτου πουλάω και για όποιον ενδιαφέρεται τα 5 καπάκια 8 ευρώ έκαστο. ΥΓ Οι πλαστικοί πάτοι είναι μια χαρά και πολύ εξυπηρετικοί. Αν είχαν και σύστημα να ανοιγοκλείνουν με κάποιο συρταράκι, θα ήταν τέλειοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Έρευνα για πλαστική κυψέλη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» πλαστικη κυψελη !
» Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα
» Κυψελη και πλαστικη και ξυλινη
» Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη
» Έρευνα Νεονικοτινοειδών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: