Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Έρευνα για πλαστική κυψέλη

Πήγαινε κάτω 
+12
vaskon
Αρης
tsolakg
ethnic69
NINAS
Giannis73
karnet
Φώτης
beespyros
newbee
spithoyras
cyber2li
16 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Έρευνα για πλαστική κυψέλη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 25, 2014 11:49 am

Την υγρασία στα ξύλινα καπακια δεν την είδες γιατί απλα κρύφτηκε!Πού...; Στο καπάκι και στην υπόλοιπη κυψελη μιας

και το ξύλο είναι απορροφητικό.Εγώ δοκίμασα ότι μου είπε ακριβώς ο Κος.Αρίστος από την Technoset.Έβαλα τον πλαστικο

τροφοδότη και από πάνω το καπάκι.Υγρασία ούτε για δείγμα εκτός από ένα μελισσάκι που είναι μικρό και δεν μπορεί να ρυθμίσει καλά την θερμοκρασία της κυψέλης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Έρευνα για πλαστική κυψέλη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 26, 2014 4:48 am

vaskon έγραψε:

Από προσωπική μου πείρα πάντως, και οι 5 κυψέλες που είχαν πλαστικό καπάκι από 20 μελίσσια που ξεχειμωνιάζω στο ναύπλιο, είχαν σε κάθε επιθεώρηση πολύ υγρασία στο καπάκι(σταγόνες νερού) και χθές που πήγα για να αλλάξω καπάκια και να βάλω ξύλινα, είδα οτι τα καπάκια έπιασαν και μούχλα. Σε αντίθεση με τα υπόλοιπα ξύλινα, που δεν είχαν υγρασία στο καπάκι, παρά μόνο την συνήθη λίγη στην άκρη του κηρόπανου. Επίσης, ενώ τα άλλα μελίσσια είχαν από 3 έως 5 πλαίσια γόνο, αυτές δεν είχαν ούτε ένα. Αυτό δεν ξέρω με σιγουριά αν έχει σχέση με το πλαστικό καπάκι, αλλά μου φένετε δύσκολο να είναι σύμπτωση. Αυτή είναι η εμπειρία μου, χωρίς να θέλω να πώ οτι εχω το αλάθητο, απλά αυτό είδα. Ως εκ τούτου πουλάω και για όποιον ενδιαφέρεται τα 5 καπάκια 8 ευρώ έκαστο. ΥΓ Οι πλαστικοί πάτοι είναι μια χαρά και πολύ εξυπηρετικοί. Αν είχαν και σύστημα να ανοιγοκλείνουν με κάποιο συρταράκι, θα ήταν τέλειοι.


Αυτο ακριβως παρατηρησα και εγω, στην πλαστικη κυψελη σε μερος που ειχε αρκετη υγρασια, το καπακι κρατουσε απο την μεσα μερια σταγονες νερου ... το ιδιο συνεβαινε και στην ξυλινη ομως και την υγρασια την καταλαβαινες γιατι επιανε μουχλα... Ατιμη υγρασια μας πεθανες. katse kala
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ldslds
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Έρευνα για πλαστική κυψέλη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: υγρασια   Έρευνα για πλαστική κυψέλη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 29, 2014 12:00 am

καλησπέρα σε όλους
και εγω χρησιμοποιώ πλαστικές κυψέλες ,δεν εχω πρόβλημα υγρασίας.
Η υγρασία στον πλαστικό καπάκι ειναι αποτέλεσμα της μη χρησιμοποιήσεις του αντιστοίχου τροφοδότη ,ο τροφοδότης εχει 1 δοντι 2μμ και δεν περνάει τιποτα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Έρευνα για πλαστική κυψέλη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έρευνα για πλαστική κυψέλη   Έρευνα για πλαστική κυψέλη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2014 11:27 pm

Εγω ήθελα να δοκιμάσω πλαστικές κυψέλες και απο ελληνικές εταιρειες περισσοτερο. Έχω ακούσει τοσα και τόσα και η περιέργεια με τρωει. Όμως υπάρχει ένας, μόνο ένας αλλά πολύ σημαντικος παράγωντας που με αποτρέπει. Και αυτός είναι, τί γίνετε η κυψέλη όταν περάσει το προδόκιμο ζωής της. Καποιες πλαστικές εχουν εγγυηση 8 χρονια. Μετά? Γεμιζουμε τον τοπο με ακομα περισσοτερο πλαστικο. Επιβαρυνουμε το περιβαλλον ακομα περισσοτερο κατα την παρασκευη της. Δεν υπαρχουν εγκεκριμενες οδηγιες αποσυρσης τους και υπηρεσιες ανακυκλωσης τετοιων ειδων. Με αλλα λογια πιστευω πως το περιβαλλοντικο αποτυπωμα της πλαστικης κυψελης ειναι μεγαλο, και κυριως μεγαλυτερο απο της ξυλινης. Και αυτος ειναι ο λογος που θα με βρισκει απεναντι της." Όχι αλλα πλαστικα" έλεγε ο γλαρος στη διαφημηση. 
Όταν θα κατατεθουν μελετες που να συγκρινουν το περιβαλλοντικο αποτυπωμα της καθε κυψελξς τοτε ξανασυζηταμε..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Έρευνα για πλαστική κυψέλη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» πλαστικη κυψελη !
» Συρμάτωμα πλαισίων - Συνδετήρες - έρευνα
» Κυψελη και πλαστικη και ξυλινη
» Ξεχειμωνιασμα σε πλαστικη κυψελη
» Έρευνα Νεονικοτινοειδών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: