Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ανοσία σε πόσο καιρό?:-)

Πήγαινε κάτω 
+6
mpampis13
matteus
melissakri
ionis
nikolasfrag
golas
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανοσία σε πόσο καιρό?:-)   ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Icon_minitimeΔευ Απρ 27, 2015 11:17 pm

Καλησπέρα,
σε πόσο καιρό παθαίνει ο μελισσοκόμος αννοσία στο τσίμπημα της μέλισσας? εννοώ στα πρηξίματα και στον ημερήσιο πόνο που δέχομαι κάθε φορά που με τσιμπάνε?
Είμαι 3ο χρόνο με αλεπάλληλα τσιμπήματα καθε φορά που πηγαίνω στα μελίσσια αλλά κάποια τσιμπήματα με γονατίζουν..πχ δάχτυλα και αστράγαλους..μιλάμε πολύ πόνο και μετά κατά τη διάρκεια της ημέρας..
Εσείς πως είσται με αυτό?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasfrag
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανοσία σε πόσο καιρό?:-)   ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Icon_minitimeΔευ Απρ 27, 2015 11:48 pm

εμενα με εχουν τσιμπησει καμια 20αρια στους αστραγαλους το ιδιο βραδυ δν μπορουσα να περπατησω. την επομενη με το ζορι την τριτη λιγο καλυτερα.. οι αστραγαλοι γενικα ειναι θεμα..μην βαζεις το παντελονι μεσα στις καλτσες..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανοσία σε πόσο καιρό?:-)   ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Icon_minitimeΔευ Απρ 27, 2015 11:52 pm

Όταν η μέλισσα τρώει ρεικι το δηλητήριο της είναι πραγματικά δηλητήριο. Γίνεται 10 φορές πιο δυνατό και 1 κεντρισμα είναι πραγματικά οδυνηρό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανοσία σε πόσο καιρό?:-)   ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 12:19 am

μελισσοκόμος μου είπε, ο πόνος δύσκολα ξεπερνιέται..το πρήξιμο φευγει με τον καιρό.
ήρθε μαζί μου με την μάσκα φορεμένη σαν καπέλο,χωρίς γάντια με κοντομάνικο και έβγαζε τα κεντριά απο πάνω του κάθε λίγο..
Πότε θα ξεπεραστεί να μαστε άνετοι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissakri
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissakri


Αριθμός μηνυμάτων : 42

ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανοσία σε πόσο καιρό?:-)   ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 12:32 am

Ντυσου καλα, με τα καταλληλα ρουχα, παπουτσια, γαντια και μασκα,
χαλαρες κινησεις χωρις πολυ φασαρια, οσο γινεται λιγοτερο καπνο....
Και ολα οκ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανοσία σε πόσο καιρό?:-)   ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 12:48 am

Δεν είναι το ζητούμενο να μην με τσιμπήσουν,ίσα ίσα,τις τελευταίες τρείς επιθεωρήσεις τις έκανα χωρίς γάντια,αλλα κάθε φορά που με τσίμπαγαν εκανα κανα μισόλεπτο να συνεχίσω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανοσία σε πόσο καιρό?:-)   ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 8:45 am

ionis έγραψε:
Όταν η μέλισσα τρώει ρεικι το δηλητήριο της είναι πραγματικά δηλητήριο. Γίνεται 10 φορές πιο δυνατό και 1 κεντρισμα είναι πραγματικά οδυνηρό.


Αυτο πρεπει να ισχυει μονο για την σουσουρα. Τα εχω στα ρεικια αυτη την στιγμη και τα καθημερινα τσιμπηματα δεν πονανε. Εκτος αν με τσιμπουσαν μικρουλες
afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανοσία σε πόσο καιρό?:-)   ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 9:09 am

Καλημέρα.θα ήθελα να ξέρετε ότι ανοσία ΔΕΝ υπαρχει.παρα πολλές έρευνες έχουν δείξει ότι ανά πάσα στιγμη μπορεί να πάθει κάποιος άνθρωπος αλεργια και κατ' επέκταση αλεργικο σοκ.
Αυτό το τονίζουν οι καθηγητές σε όλα τα σεμινάρια.
Ποτέ μου δεν κατάλαβα την μαγκιά να κανω επιθεώρηση χωρίς μάσκα φόρμα γάντια κλπ κλπ.
Το κακό κάνει παρέα με το τυχαίο και πολλές φορές κάνουν επίσκεψης παρέα......
Σκεφτητε ότι για κάποιο τυχαίο λόγο η γεγονός το μελίσσι είναι πολύ τρελαμενο...πατε εσείς με την γνωστή μαγκιά...κοντομανικο,βερμουδα(καλοκαίρι έρχετε) χωρίς γάντια και άντε μια μάσκα που πιάνει ως το λαιμό....και ανοίγετε την κυψέλη και βγαίνουν τρελαμενες καμία 100(λιγες λέω) κυριες και σας την πέφτουν σε χέρια πόδια και τρώτε μαζεμένες 40-50 τσίμπιες(και πάλι λιγες λέω),πείτε μου ξέρετε πως θα αντίδραση ο οργανισμός σας και τι σοκ θα υποστή με τοσο μαζεμένο δηλητήριο;
Μπορεί εως τώρα να δεχόσασταν 5-10 τσιμπιες και όλα καλα αλλά σε τόσες μαζεμένες πως θα αντιδράσει;
Πείτε μου και κάτι ακομα...ποσο σπάνιο είναι το πιο πάνω περιστατικό και ποσο απίθανο;
Δεν αναφέρω τις ξαφνικές στροφές που περνούν κατά την διάρκεια των εργασιών και χεν αναφέρω ότι εισαστε μόνοι σας σε κάποια πλαγια-βουνό.
Αυτό λοιπόν το πιο πάνω παράδειγμα δεν θα είναι ατυχημα..θα είναι ηλιθιότητα αυτου που πήγε έτσι για επιθεώρηση λες και πάει να παίξει μπάσκετ και τέννις.
Ο άνθρωπος ανακάλυπτει και αλλαζει τα μέτρα προστασιας μετά από τέτοια "ατυχήματα".
Αλλά ακομα και σε πολύ λιγότερα τσιμπήματα που δεν υπαρχει και πρόβλημα για πιο λόγο να εισαστε πρησμενοι και να πονατε για κανα δυο μέρες;
Άλλωστε όπως λέει και ο τρισμέγιστος Μπομπ Σφουγγαρακης Τετραγωνοπαντελονης "πρώτα από όλα η ασφάλεια".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανοσία σε πόσο καιρό?:-)   ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 1:03 pm

ούτε για μαγκιά βγάζω τα γάντια,ούτε το αναφέρω για να πουλήσω τρέλα στο θέμα για αρχάριους..
έχετε δεί κανέναν μελισσοκόμο χρόνων να ντύνεται σαν αστροναύτης με ολόσωμες φόρμες και δερμάτινα γάντια ώς τον αγκώνα?
ακόμα το ερώτημα παραμένει,αν θέλουν οι πιο έμπειροι που τα τσιμπήματα δεν προκαλούν πρίξημο και τους μοιάζουν πιο πολύ με τσιμπήματα κουνουπιών ας με διαφωτίσουν.
ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thymus
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
thymus


Αριθμός μηνυμάτων : 26

ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανοσία σε πόσο καιρό?:-)   ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 1:38 pm

Παιδιά ο mpampis13 έχει δίκιο και πρέπει ολοι να προσέξουμε σε αυτο! Χθες μου έτυχε ενα περιστατικό σε συγγενικό μου πρόσωπο το οποίο δεν ειχε κανένα πρόβλημα στα τσιμπήματα απο μέλισσες, σφήκες κλπ το τσίμπησε μια μέλισσα στον αυχένα και επαθε αναφυλακτικο σοκ! Τρέχαμε σαν τρελοί στο Νοσοκομείο και ευτυχώς όλα καλά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανοσία σε πόσο καιρό?:-)   ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 3:24 pm

Στην ανοσολογία δεν υπάρχουν χρόνοι. Μακάρι όμως να υπήρχαν γιατί έτσι θα υπήρχε και ο προγνωστικός παράγοντας με μια σχετική ακρίβεια. Το πρήξιμο εξαρτάται από το πόσο γρήγορα μεταβολίζει ένας οργανισμός το δηλητήριο ενώ ο πόνος είναι κάτι το εντελώς υποκειμενικό.
Το έχω γράψει σε πολλά post και θα συνεχίσω να το γράφω: από την στιγμή που δέχεσαι έστω κι ένα τσίμπημα μπαίνεις στην κατηγορία της ομάδας υψηλού κινδύνου για αλλεργικό επισόδειο και το αν είσαι νέος ή παλιός μελισσοκόμος είναι σχετικό. Στους νέους η αντίδραση του οργανισμού είναι πιο εμφανής-ίσως πιο επώδυνη ενώ στους παλιούς ο οργανισμός έχει αναπτύξη μια σχετική ανοχή (Μιθριδατισμός).
Απαρέγκλιτα όμως η προστατευτική μελισσοκομική εξάρτηση θα πρέπει να υποχρεωτικό αξεσουάρ, με ότι αυτό συνεπάγεται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasfrag
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανοσία σε πόσο καιρό?:-)   ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 4:09 pm

ionis έγραψε:
Όταν η μέλισσα τρώει ρεικι το δηλητήριο της είναι πραγματικά δηλητήριο. Γίνεται 10 φορές πιο δυνατό και 1 κεντρισμα είναι πραγματικά οδυνηρό.
Οντως οταν πηγα να τρυγισω σε ρεικι εγινε η επιδρομη στα ποδια στους αστραγαλους και στους γλουτους οπως ημουν σκυμενος πανω απο την κυψελη.. σαν καρτουν η ολη φαση.. να εχουμε να θυμομαστε δλδ. αλλα σαν το μελι απο ρεικι κανενα αλλο κατ'εμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανοσία σε πόσο καιρό?:-)   ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 6:19 pm

mpampis13 έγραψε:

Ποτέ μου δεν κατάλαβα την μαγκιά να κανω επιθεώρηση χωρίς μάσκα φόρμα γάντια κλπ κλπ.".

Δεν ειναι θεμα μαγκιας mpampi. Kαι εγω κοιταω να ντυνομαι με ολα τα σχετικα. Αλλα οταν φτασει το καλοκαιρι και εχει εξω 35 βαθμους αρχιζεις να το σκεφτεσαι για την φορμα. Το ιδιο και για τα γαντια δεν βολευουν καθολου και ιδρωνουν τα χερια σου, ασε που καθε χρονο μην πω και πιο γρηγορα χρειαζονται αντικατασταση. Προς το παρον την μασκα δεν την αποχωριζομαι ποτε. Ααα με βερμουδα δεν εχω δει ακομα μελισσοκομο αλλα αμα δω θα του πω να παει να παιξει σε τιποτα 5x5 χαχαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανοσία σε πόσο καιρό?:-)   ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 11:54 pm

Ανοσία στα τσιμπίματα skeftome

Εγώ τα βλέπω κάπως έτσι...

πάντα προστατευόμαστε όταν πάμε στα μελίσσια και όταν τσιμπάνε πολύ τα παρατάμε και φεύγουμε, δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε να τα ενοχλούμε.
Πιτσιρικάς δούλευα τα μελίσσια το καλοκαίρι μόνο με το σορτσάκι, ουτε μάσκα... τίποτα. Εδώ και λίγα χρόνια φοράω πάντα μάσκα... έχω ακούσει για πολλά ξαφνικά περιστατικά και πέρνω τα μέτρα μου.

σε κάποιες νομές όντως πονάνε τα τσιμπίματα πιο πολύ, π.χ. κάστανο και σουσούρα.

μετά από καμιά 300 τσιμπίματα zitao pola το πρίξιμο είναι μηδέν. Πόνος πάντα υπάρχει και αρκετές φορές φαγούρα.

το πόσες τσιμπιές θα "φας" εξαρτάτε από το πως δουλεύεις τα μελίσσια. Εδώ είναι πολύ σημαντικό η αντίληψη στους χειρισμούς σου και ο τρόπος σου. Μπορεί να δουλεύω όλη μέρα και να μην με τσιμπίσει ούτε μία... μερικές φορές περνάνε και μέρες. Φίλοι μελισσοκόμοι επιμένουν ότι κάτι τις κάνω τις μέλισσες μου  poli cool όταν για πλάκα ανοίγω και κανά δικό τους θα τους τσιμπίσουν αυτούς  kalo pedi  Αυτά τα γράφω για τους πιο νέους στα μελίσσια. Να προσέχετε τις κινήσεις σας. Πιο εύκολα δουλεύεις χωρίς γάντια και άρα πιο λίγες τσιμπιές. Με τον χρόνο βελτιώνεσε και δεν σε ενοχλούν οι μέλισσες, είναι σαν να "μην υπαρχουν" είτε σε τσιμπούν είτε όχι.

Από την άλλη υπάρχουν επιθετικά μελίσσια. Φίλος μου έλεγε για ένα επιθετικό που έχει που δεν πλησιάζετε και δεν το είχε ανοίξει όλο το χρόνο!!! ... λέω ο.κ. και πείγα να του το δω... ανοίγω προσεκτικά το μελίσσι και σε 2 λεπτά είχα φάει πάνω από 10 τσιμπιές και είμουνα μπρούμιτα κατά γης μέσα στα χότρα λίγο πιο εκεί με εκατοντάδες μέλισσες να πετάνε από πάνω μου για πάνω από 15 λεπτά!!! Μετά από 5 μέρες ξαναπειγα οργανομένος στο φουλ, έκοψα την βασίλισσα, και αντάλλαξα τον γόνο από άλλο ήρεμο μελίσσι. Έβγαλε νέα βασίλισσα από το ξένο γόνο και μετά ένα μήνα όλα ήταν καλά.

Συμπερασμα... προσοχή όταν πάτε στα μελίσσια και να τα δουλεύετε έτσι ώστε να μην σας τσιμπάνε  fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανοσία σε πόσο καιρό?:-)   ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Icon_minitimeΤετ Απρ 29, 2015 1:05 am

Πρώτα από όλα ποτέ δεν εγραψα κάτι προσωπικο για κάποιο.μελος μας.
και ποτέ δεν εγραψα κάτι ωια εσάς που το πήρατε προσωπικά.εγραψα γενικός και νομίζω ότι οι περισσότεροι από εμάς ξέρουμε τέτοιες περιπτώσεις.....
Τώρα για τους "παλιούς"......
Τους σέβομαι απόλυτα....τους ακουω..και κρατάω κάποια πράγματα από αυτούς...ομως...οι παλαιότεροι...
Δεν φοραγαν ποτέ ζώνη...
Δεν φοραγαν ποτέ κράνος...
Οδηγούσαν και είχαν πιει 1 νταμιτζανα κρασί....
Και ποσά πολλά πολλά ακομα...
Άρα το έκαναν οι παλιοί και το αν είναι σωστό είναι δυο διαφορετικά πράγματα....
Τέλος πάντων ο καθενας με τις απόψεις του εγώ συνεχίζω να θέλω να δω το παιδάκι μου και μετά από την επιθεώρηση.
έχουμε να κάνουμε με ζωα...εδω δεν εμπιστευεσε τον άνθρωπο που έχει και το καλύτερο μυαλό..εδω εχεις σκύλο 15 χρονια και επειδή φρικαρε με άλλο σκύλο η τρόμαξε από κάτι σε δαγκώνει θα εμπιστευτώ τα μελισσακια που ενεργούν με.το ένστικτο;
Να εισαστε όλοι καλα και πάντα τυχεροί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανοσία σε πόσο καιρό?:-)   ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Icon_minitimeΤετ Απρ 29, 2015 7:00 am

Καλημέρα
Επειδή το ερώτημα ήταν πότε απθαίνει κάποιος ανοσία ως προς το πρήξιμο και όχι ως προς την αλλεργία να πούμε ότι μετά από πολλά τσιμπήματα θα γίνει αυτό
αν κάποιος πάει φουλ προστατευμένος και δέχεται ένα τσίμπημα το μήνα είναι δύσκολο να δείξει ο οργανισμός του ανοχή στο πρήξιμο
ως προς την αλλεργική αντίδραση να πω ότι όλοι οι άνθρωποι είναι εν δυνάμει αλλεργικοί δηλαδή μπορεί μέχρι σήμερα να μην έχω πρόβλημα αλλά ξαφνικά να κάνω αλλεργία με ένα τσίμπημα. Αυτό το λέω και από προσωπική εμπειρία γιατί έγινα αλλεργικός στα 30 αλλά μετά από ανοσοθεραπεία το ξεπέρασα και δεν αντιμετωπίζω τώρα πρόβλημα
Αλλά όλοι να έχετε μαζί σας μια ένεση ΑΝΑΠΕΝ για παν ενδεχόμενο. είναι σε στυλ στυλό και την κάνεις μόνος σου. ακουμπάς την μία πλευρά στο σώμα και πατάς το κουμπάκι και όλα γίνονται μόνα τους
γράφεται στο βιβλιάρι και κυκλοφορεί σε σετ των 2 τεμαχίων
Οι ενδείξεις που θα πρέπει να σας ανησυχήσουν σε περίπτωση αλλεργίας είναι οι παρακάτω
αρχικά αισθάνεσαι έντονη φαγούρα στα τριχωτά μέρη του σώματος και τράβηγμα στο πρόσωπο από το πρήξιμο ενώ στο σώμα εμφανίζονται κόκκινες κηλίδες οι οποίες ανοίγουν και ενώνονται η μία με την άλλη
στη συνέχεια το πρήξιμο προχωρά στην αναπνευστική οδο και δημιουργεί δύσπνοια
ταυτόχρονα υπάρχει μεγάλη εφίδρωση λόγω της πτώσης της πίεσης
ο χρόνος αντίδρασης διαφέρει από άτομο σε άτομο αλλά ότι είναι να εκδηλωθεί θα εκδηλωθεί στο πρώτο μισάωρο από το τσίμπημα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανοσία σε πόσο καιρό?:-)   ανοσία σε πόσο καιρό?:-) Icon_minitimeΤετ Απρ 29, 2015 2:37 pm

mpampis13 έγραψε:
... εγώ συνεχίζω να θέλω να δω το παιδάκι μου και μετά από την επιθεώρηση.

Σωστός Μπάμπη, για αυτό πρέπει να προσέχουμε.

υ.γ. νομίζω ότι πολύ καλά τα έθεσες και βασικά όλοι συμφωνούμε μεταξύ μας σε αυτό το θέμα... απλά ο γραπτός λόγος μπορεί να παρξυγηθεί κλπ Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ανοσία σε πόσο καιρό?:-)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τάισμα , πότε, πόσο, τι , για πόσο....
» πόσο θυμάρι - πόσο πεύκο
» Ερώτηση σχετικά με τον καιρό
» "Απολεπίζοντας" το melissologia για κάμποσο καιρό....
» με τετοιο αστατο καιρο, σιροπιαζω;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: