Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;

Πήγαινε κάτω 
+28
nikosf13
vaso9
maroussw
myrtos
giota
varsamis
NIKOS79
Maikpigasos
MILIBEE
NINAS
cyber2li
jpan
milmos
takis72
nikoskerkyra
Νίκος Ερύμανθος
mafiaworld87
toadstul
melissaris
pouk
περης
granazis
parosbees
lingistis
melinioxori
captain
spyroseva
gillas
32 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13, 2011 8:01 am

ο Σκλαβενίτης 0,85 ευρω/κιλό
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13, 2011 8:26 am

takis72 έγραψε:
στην ζακινθο εχει lidl?αν ναι ποσο την εχει?εδω στο κιατο 1,05.
αρε κατι ωρες μυστηριες που με πεταει ο πονοδοντος απο τον υπνο και εχει αδεια ο οδοντιατρος μου.

εχει lidl.ζαχαρη δεν ειχε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis72
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13, 2011 1:15 pm

0.85??? confused confused confused
φοβερη τιμη με τετοια ελειψη bounce
εδω και σε μας πριν 15 μερες ζαχαρη ουτε σπυρι στα lidl που ειμαστε διπλα στην αθηνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jpan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 14, 2011 7:33 pm

Αγοράζω από το Βερόπουλο Μυτιλήνης στα 0.83 λεπτά το κιλό
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 14, 2011 9:59 pm

milmos και ο Σκλαβενίτης έχει δύο ειδών ζάχαρης: εγχώρια 0,95 και εισαγώμενη 0,85 (συγχώραμε αν έχουν αλλάξει οι τιμές. πρίν 2-3 βδομάδες τοσο ήταν)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 15, 2011 12:09 am

αγοράζω από σκλαβενίτη την 0,85 ευρω, αλλά από έξω δεν λέει ότι είναι εισαγωγής. Μάλιστα το bar code είναι ελληνικό 520....


Υπάρχει πρόβλημα με αυτή την εισαγόμενη ζάχαρη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 15, 2011 1:37 pm

να κάμω μια χαζή ερώτηση;;;;

εκτός από την παράμετρο τροφή που την έχω φτιάξει μόνος μου και ξέρω τι έχει

ποιό το οικονομικό κέρδος να φτιάχνω μόνη μου τις πίττες αντί να τις αγοράζω έτοιμες;;

η μόνη εμπειρία που εχω είναι τιμή μελόπιττας 1,20 το κιλό πρίν 2 μήνες

αντίστοιχα αν την φτιάξω μόνη μου τι υλικά χρειάζομαι, και πόσο στοιχίζουν

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 15, 2011 6:32 pm

milmos έγραψε:
αγοράζω από σκλαβενίτη την 0,85 ευρω, αλλά από έξω δεν λέει ότι είναι εισαγωγής. Μάλιστα το bar code είναι ελληνικό 520....


Υπάρχει πρόβλημα με αυτή την εισαγόμενη ζάχαρη?

Το εγχώριο σακουλάκι έχει μπλε σκούρο χρώμα ενώ το εισαγωγής γαλάζιο. Δεν γνωρίζω προέλευση αλλα νομίζω οτι δεν τίθεται θέμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Αυγ 16, 2011 10:08 pm

Μεχρι πριν απο λιγο καιρο και εδω ο σκλαβενιτης ηταν στα 0.85 τωρα ομως ....0,96 . Γι αυτο προλαβε να στοκαρεις , εγω ημουν της αναβολης και τωρα που τελειωσε το στοκ θα ...πλερώσω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 17, 2011 11:19 pm

MILIBEE έγραψε:
...πλερώσω

skeftome skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NIKOS79
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 18, 2011 1:05 am

0.89 σημερα ο Μασουτης ζαχαρη Σερβιας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis72
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 05, 2011 12:59 pm

αγορασα βανιλια με 1.65 το κιλο σημερα και με επιασε το κεφαλι μου.το απογεμα ξεκεινω τα πειραματα για να φτιαξω μονος μου.ποσο την περνετε στην περιοχη σας?μηπως φταιει το συγγεκριμενο καταστιμα? scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 05, 2011 9:31 pm

1.30 το κιλο η τιμη της βανιλιας στα μερη μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 05, 2011 10:17 pm

Έχω 1 κιλό βανίλια-υποβρύχιο. scratch Ρωτάω σοβαρά, σαν σουπερ άσχετη, προτιμώ να την δώσω στα μελισσάκια παρά να την κεραστούμε εμείς που χα χα χα κάνουμε δίαιτα.!!!!!! lol! μπορώ ;;;;;;;;;;
kala poli gelio μην γελάτε τουλάχιστον δυνατά!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis72
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Σεπ 06, 2011 11:22 am

η επομενη επιχειριση παρασκευεις βανιλιας οταν ερθει το θερμομετρο που εχω παραγγηλει.εφτιαξα κατι πλακακια δαπεδου χτες....τελιααα,δεν σπανε ουτε με κομπρεσερ. i kilia mou i kilia mou
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 07, 2011 11:45 pm

Σημερα που πηγα να παρω ζαχαρη δε βρηκα στο lidl και ειπα να παρω απο μια αποθηκη τροφιμων. ειχε συσκευασια των 25 κιλων στην φοβερη τιμη των 31,5 ευρω. μην κανετε το λογαριασμο 1,26 το κιλο βγαινει. τσαμπα πραμα παρτε κοσμε ta xapia mou ta xapia mou
Σε λιγο θα ειναι πιο φτηνο το μελι απο τη ζαχαρη οπως το πανε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 08, 2011 12:23 pm

milmos έγραψε:
αγοράζω από σκλαβενίτη την 0,85 ευρω, αλλά από έξω δεν λέει ότι είναι εισαγωγής. Μάλιστα το bar code είναι ελληνικό 520....


Υπάρχει πρόβλημα με αυτή την εισαγόμενη ζάχαρη?

"Καλή σας μέρα κι' αγαθή" (τραγουδιστάαααα).
Milmo, και υπόλοιποι εδώ, flower θα ήθελα να κάνω κάποια σχόλια, σχετικά με το 520 και την "Ελληνικότητά" του, μα δεν ξέρω αν εδώ είναι η σωστή ενότητα. Κι ας μου το επιτρέψουν οι Συντονιστές. king queen Επειδή γνωρίζω λίγα πράγματα σχετικά με τις Συσκευασίες Προϊόντων λόγω (πρώην) επαγγέλματος*, εγώ θεωρώ χρέος μου να πω τριγύρω τί στο καλό γίνεται με τα συσκευασμένα προϊόντα εμπορίου (super Market). Δεν είναι ένα θέμα που έχει να κάνει με τη Ζάχαρη μόνο αλλά γενικά με τα ΠροΪόντα και την επιλογή-προτροπή των πολιτών να αγοράζουν ΠροΪόντα με 520 στο bar-code, για να βοηθήσουν την ελληνικά πατωμένη οικονομία. Οι όποιες γνώσεις μου δυστυχώς αφορούν τα ΠροΪόντα που βρίσκονται στο Super Market και όχι αυτά που κάποιος ως Επαγγελματίας μπορεί να προμηθευτεί από Αποθήκες-και Εμπόρους σε μορφή Χονδρικής.

Δούλευα στην (Ελληνική)- Πολυεθνική Διαφήμιση. Μα όχι στις καμπάνιες. Στο Δημιουργικό ως ... γραφίστρια (αρτ-ντιρέκτορα με είπανε). Έφτιαχνα λοιπόν τα σήματα/ λογότυπα των Πελατών (εντυπα, μπλα, μπλα, μπλα... και ότι τυπώνεται σε χαρτί ή αλουμίνιο ή πλαστικό). Είχα όμως εξειδίκευση στις Συσκευασίες Προιόντων (για 14 χρόνια). Από το 1994-2008 "άλλαξε" αρκετά η "Πρώην Ελληνική"-Πολυεθνική Διαφήμιση ΚΑΙ καθώς παίζει Λειτουργικότατο ρόλο στην Παγκόσμια και την ελληνική Οικονομία, θα πάρω την πρωτοβουλία να πω 2 πράγματα με παραδείγματα.

Η πρώτη δουλειά που έκανα ('94) ήταν το σήμα "Πίττας Α.Ε.Β.Ε." για το Μελάκι Αττική.
Μια ακμάζουσα ελληνική επιχείρηση που για την Εταιρεία μου ήταν μικρο-πελατάκος...
Η τελευταία δουλειά που έκαμα (2008) ήταν Συσκευασίες όλες Ξένων ΠροΪόντων, τίγκα στα συντηρητικά, που Υπέγραφε Φαρδιά Πλατειά μπροστά η Συσκευασία ως Παυλίδης!
Ο Παυλίδης λοιπόν, πουλήθηκε (λάου-λάου) σταδιακά στην Kraft Foods (η μεγαλύτερη αμερικάνικη Πολυεθνική τροφίμων και αδελφή της Phillip Morris).
To 2008 λοιπόν, κλήθηκα να ξεγελάω τον κοσμάκη-Καταναλωτή ότι το ΟΝΟΜΑ ΕΓΓΥΗΣΗ και Παράδοσης Παυλίδης είναι εξελισσόμενο και Ακμάζει καθώς πουλάει στο ράφι και ΦΡΥΓΑΝΙΕΣ! (Εργαστήρια Παυλίδης). Όμως, είχαν αγοραστεί από την kraft/Phillip Morris ακόμη και η πιο παλιά Σοκολάτα του! Η απάτη βρίσκεται στο γεγονός ότι ο καημένος Καταναλωτής εμπιστεύεται το όνομα-εγγυήση Ποιότητας και ελληνικής παράδοσης Παυλίδης και αν είναι Ευσυνείδητος πηγαίνει και αγοράζει και τα ΠροΪόντα του (520) για να τον Ενισχύσει. Ενώ τα λεφτά τα τσεπώνει η Kraft/Phillip Morris.
Φυσικά, δεν έκατσα εκεί άλλο. Να δώ να ΚΛΕΙΝΕΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ. Να με βάλουν καμιά μέρα να βάλω στο "πρώην Οικόσημο" Πίττας που σχεδιάσα... κανά "Λουλουδάκι" της BP! (κάνω Μαύρο Χιούμορ).

Όπως, επίσως την εποχή που την κοπάνησα Χορεύοντας Πεντοζάλη (αρχαίος Πολεμικός χορούλης),
γίνονταν στο μεγαθήριο Εταιρεία μου μαζικές Απολύσεις συναδέλφων. Παλιών και Καλών στη δουλειά τους επειδή ήταν Μεγαλόμισθοι σχετικά και επειδή ήταν Άνω των 35. Τους απέλυαν επειδή και σύντομα θα φαινόντουσαν οι βλάβες υγείας τους, από την υπερ-εντατικοποίηση που δούλευαν.
Ήταν συρρίκνωση Προσωπικού υποτίθεται εξ' αιτίας της Κρίσης. Αλλά κάποια απ' τα άδεια πόστα τους- αντικαταστήθηκαν από Υψηλόμισθους Ξένους ανθρώπους (γνωστούς των Πολυεθνικών μας πελατάκων) που μπορεί να ήταν εξαιρετικοί σαν άνθρωποι ή και επαγγελματίες (ΔΕΝ πρόλαβα να δω) μα δεν γνώριζαν μια στάλα ελληνικά να μιλούν. Αυτή την παράγραφο την παραθέτω, σαν παράδειγμα, επειδή τα αγαπημένα μας ΜΜΕ, μας...ζαλίζουν μόνο για το ΔΗΜΟΣΙΟ. he he he

Το παραπάνω παράδειγμα που ανέφερα ισχύει ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ Ελληνικά, σε μεγάλες Ελληνικές Επωνυμίες. Π.Χ. Η ΕΛΑΙΔΑ (ΕλαΊς)> πουλήθηκε το 1999 στην UNILEVER. (Πολυεθνική με απορρυπαντικά). Η ΑΛΛΑΤΙΝΗ> πουλήθηκε μετά το 2000 στην Πολυεθνική ELBISCO.
Ακόμη και ο ΣΤΕΡΓΙΟΥ που εμπορεύεται φρέσκα σάντουιτς, (και έχει το...caterring του Ελληνικού Στρατού)> κρύβει την Πολυεθνική PANRICO από πίσω του. Είναι PANRICO- Στεργίου.
Όλοι αυτοί 520 έχουν. Κάπου αναγράφεται πίσω, στη Συσκευασία σε κάποιους Προϊόν Ευρωπαϊκής Ενωσης. ή και Ελληνικό ΠροΪόν. Τα λεφτά ποιός τα Τσεπώωωωωωνει? affraid ε?
Η Προσωπική μου άποψη για Προστασία του Καταναλωτή που θέλει ο ίδιος να ενισχύσει την Ελληνική Οικονομία είναι να μην Πολυψωνίζει από τα Μεγάλα Super Market, τα Πολυεθνικά Super Market, και να κοιτά στα Συσκευασμένα Τρόφιμα που αγοράζει πρώτα απ' όλα τα ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ.
Αν ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΑ. Γιατί και ΕΛΛΗΝΙΚΑ να ΕΙΝΑΙ...- τί να το κάνεις? Αν οι Ελληνικές Επιχειρήσεις για να Κερδίσουν Χώρο (ή και να επιβιώσουν) >Νόθεψαν τελικά με Χημικά ή μεταλλαγμένα τα Πρώην καλά ΠροΪόντα τους?
Επιλογή Αγροτικών Συνεταιρισμών. Μικρών Παραγωγών. Και πάνω απ' όλα σκέψη και συνείδηση στις καθημερινές αγορές μας όχι μόνο με γνώμονα Τί καλούδι έχουμε εμείς ανάγκη να ψωνίσουμε- αλλά και από Ποιόν που έχει Ανάγκη θα το ψωνίσουμε.
Σε ποιανού δηλαδή την Τσέπη θα μπουν τα Δικά μας λεφτάκια που όλο και λιγοστεύουν.
Από 'κει και πέρα αν ο φτωχός Παραγωγός Προιόντος (είτε Ελληνας- είτε Ισπανός) είναι ΚΑΙ Ευσυνείδητος να κρατήσει ΑΓΝΟ το προιόν του μέσα στην Κρίση, νομίζω ότι αυτόν πρέπει να επιλέγουμε. Συμβαίνει αν ψάξουμε. Και καλό είναι να γίνονται συζητήσεις σαν Αυτήν Σας Εδώ για τη Ζάχαρη, επειδή φαίνεται και συζητιέται η Έρευνα-αναζήτηση που Κάνετε/κάνουμε όλοι για να Βοηθηθούμε, και να βρούμε Ποιός ευσυνείδητος Παραγωγός κρατά την τιμή Προϊόντος του Χαμηλή αρκετά ώστε να μας βοηθήσει Για να τον Βοηθήσουμε (επιλέξουμε).

φιλιά
flower Μαρουσώ


υ.γ. Α! Και για να σας γλυκάνω λίγο... επειδή σας πίκρανα ίσως με τον Παυλίδη, να ξέρετε ότι ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ. Η ΙΟΝ, είναι μια ακμάζουσα Ελληνική επιχείρηση, που από πρόπερσι δήλωσε ότι ΔΕΝ θα προβεί σε απολύσεις και ότι ΑΝ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΝΕΟ προσωπικό αυτοί θα είναι έλληνες- άνεργοι και όχι ξένοι-άνεργοι. Το ανακοίνωσε στο επίσημο site της κάποια στιγμή.
Αν λοιπόν πικραθεί κάποιος σας όπως και γω στην ιδέα και γνώση ότι Η ΥΓΕΙΑΣ ΠΑΥΛΙΔΟΥ τρέφει την Phillip Morris, να ξέρετε ότι η ΙΟΝ έχει διαθέσει στο εμπόριο ενδιαφέρουσες ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ ΥΓΕΙΑΣ ΜΕ ή ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΜΥΓΔΑΛΑ!!! flower
Πέρα από την ΙΟΝ ΓΑΛΑΚΤΟΣ με Αμυγδαλα ή όχι με Αμύγδαλα!!!!! goustaro
Η οποία είναι Νούμερο 1 Τσιπουλάτα Χρόοοοονια Τώωωωρα, και έτσι Αναπτύχθηκε και Επιβίωσε η Εταιρεία της!!!!! Αυτή με την Κλάρα Αμυγδαλιάς και την Καντάρα με το ΓΑΛΑ! goustaro goustaro

Παράκληση προς τους Συντονιστές[u]
Όλα τα παραπάνω δεν τα έγραψα εδώ Ούτε για Διαφημίσω, ούτε για να Δυσφημίσω Άνθρωπο και ΠροΪόν. Ελεύθεροι άνθρώποι είμαστε και ας κάνουμε ο καθένας τις επιλογές που μας ορίζουν σαν άτομα ή που η τσέπη μας μας εξαναγκάζει να κάνουμε. Στη Διαφήμιση δεν πιστεύω έτσι κι' αλλιώς - από παιδί. Ούτε στις "Ετικέτες"-Ταμπέλες- κι ας δούλευα τόσα χρόνια για αυτές...
Ούτε θέλω να βλάψω κάποιον (να δυσφημίσω). Τα έγραψα για ενημέρωση. Επειδή τα ΜΜΕ είναι επιλεκτικά σε αυτά που διαδίδουν.
Αν όμως Οι Συντονιστές έχουν κάποιο κώλυμα για τη Λειτουργία του φόρουμ σύμφωνα με κανονισμούς που Άλλοι τους επιβάλανε, μπορεί ακόμη και να λογοκριθεί (θα δείξω κατανόηση). flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τι τιμη αγοραζετε την ζαχαρι   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 08, 2011 2:49 pm

Πως ειπατε ?????καταλαβα καλα??? confused
Δηλαδη μας εξαπατουν ασυστολως και καλα αν εισαι στα πραγματα και
ξερεις αλλιως??? Sleep taxo pexi
ta moutra mou sokaristiko skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 08, 2011 2:50 pm

sevasmos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 08, 2011 5:43 pm

[quote="maroussw"]
Η Προσωπική μου άποψη για Προστασία του Καταναλωτή που θέλει ο ίδιος να ενισχύσει την Ελληνική Οικονομία είναι να μην Πολυψωνίζει από τα Μεγάλα Super Market, τα Πολυεθνικά Super Market, και να κοιτά στα Συσκευασμένα Τρόφιμα που αγοράζει πρώτα απ' όλα τα ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ.
Αν ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΑ. Γιατί και ΕΛΛΗΝΙΚΑ να ΕΙΝΑΙ...- τί να το κάνεις? Αν οι Ελληνικές Επιχειρήσεις για να Κερδίσουν Χώρο (ή και να επιβιώσουν) >Νόθεψαν τελικά με Χημικά ή μεταλλαγμένα τα Πρώην καλά ΠροΪόντα τους?

Μια ακόμη διευκρίνησή μου τί εννοώ ΑΓΝΑ. Και θα την κάνω επειδή εδώ έγραψα για να απεγκλωβίσω λίγο μια κατάσταση τυφλής-πορείας καταναλωτή προς το 520 ή όχι 520. Να μην ακολουθούμε σαν υπνωτισμένοι Πάλι ένα νούμερο και δεν γνωρίζουμε 2 πληροφορίες ακόμα.

Ως Αγνό (όσο γίνεται αυτό ακόμη-σήμερα) αναφέρω Εδώ το προϊόν - με Φυσικές Πρώτες Ύλες (συστατικά) το οποίο έχει ΚΑΙ κάποια, Λογική από Γεωγραφίας, παράδοση να ευδοκιμεί κάπου. Το δειυκρινίζω έτσι, επειδή αυτό Αναγράφεται τις περισσότερες φορές στις συσκευασίες Πίσω με μικρά γράμματα.
Το να πω Παραδοσιακό ΠροΪόν θα ήταν μια άλλη λύση. Όμως, επειδή στα Super Market λίγοι είναι οι Μικροί και Μεσαίοι, σε σχέση με τα Μεγαθήρία, Έλληνες Παραγωγοί και Έμποροι ΠροΪόντων καλό είναι να διαβάζουμε και Πού παράγεται και συσκευάζεται το Προϊόν.
Και για όσους δεν διαβάζουν Ιστορία... από την αρχαιότητα άκμαζε στην αττική το θυμαρίσιο μέλι (το λέω Γεωγραφικά), και π.χ. η Καλαμάτα πάντα είχε Παράδοση για τα εξαιρετικά συσκευασμένα Παστέλια της με Μέλι Μόνο. Υπάρχουν τέτοιοι Μικροί-Μεσαίο-Μεγαλούτσικοι, σε σύγκριση με τα Μεγαθήρια-Πολυεθνικές, άνθρωποι με Επωνυμία στα προιόντα τους την... υπογραφή τους κάπου, ακόμα ευτυχώς στα Μεγάλα sUPER Market. Και οι Μεγάλοι ευτυχώς εξάγουν κιόλας και μας ξελασπώνουν.

εύχομαι να βοήθησα και όχι να σας μπέρδεψα. queen
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 09, 2011 3:07 pm

vaso9 έγραψε:
Πως ειπατε ?????καταλαβα καλα??? confused
Δηλαδη μας εξαπατουν ασυστολως και καλα αν εισαι στα πραγματα και
ξερεις αλλιως??? Sleep taxo pexi
ta moutra mou sokaristiko skeftome

Vaso και νίκο, Καλημερούδια!

vaso, όλοι οι άνθρωποι μέσα σε κάποια πράγματα βρισκόμαστε. Ο καθένας στο είδος που του ταίριαξε και ο καθένας στο πόστο του. Σημασία έχει πράγματα που είδαμε- βιωματικά (και όχι μάθαμε από φήμες που θέλουμε απλά να τις κυκλοφορήσουμε) να τα μοιραζόμαστε με τους άλλους.
Μπορεί σε κάποιον να φανούν χρήσιμα σύμφωνα με την ιδιοσυγκρασία του.
Αυτό που εγώ δεν μπορώ να συγχωρέσω είναι να με κάνουν να βλέπω την (πρώην) πλήρη Αλήθεια θαμπά στο σκοτάδι. Θέλω να' χω εγώ το δικαίωμα να επιλέξω τί ζωή θα κάμω. Αλλά να ξέρω ΟΛΑ τα δεδομένα.
Όχι τα μισά.

Αλλιώς Ζωή έχω και Ζωή δεν έχω (να χαίρομαι). Μου την έχουν άλλοι προδιαγράψει λες και είμαι προΪόν τους. klama

Για τα βλαβερά και επικίνδυνα για την Υγεία του ανθρώπου Συντηρητικά-Ε, χτυπιέμαι από τότε που έμαθα ότι δεν προκαλούν μόνο τον μακροπρόθεσμο Καρκίνο αλλά Καθημερινές ασθένειες που όλοι ψάχνουν γιατί τις έπαθαν. Υπερκινητικότητα στα παιδιά, βλάβες στον εγκέφαλο, κατάθλιψη, εθισμό σε ουσίες χημικές> κατ' επέκταση εθισμό σε Ναρκωτικά, εθισμό σε Κάπνισμα, εθισμό στα ίδια τα Ε-Συντηρητικά. Κοινώς: εθισμό στην Υπερκατανάλωση.
Και παράλληλα φάρμακα για τις παραπάνω ασθένειες.
Τα 2 σκέλη δηλαδή των Πολυεθνικων. Από τη μια τα κακά τρόφιμα- από την άλλη οι Φαρμακευτικές.
Και στη μέση η Κοινωνική και Οικονομική Κρίση που ωθεί τον κοσμάκη να κάνει τυφλά τα παραπάνω.

Δεν την μπορώ την αδικία αυτή. Οφείλω τουλάχιστον να μιλήσω για αυτή. Αλλιώς δεν θα είμαι Τίμια.

φιλιά σε όλους! filakia

υ.γ. Έχω χρόνια το χούι να Παρατηρώ τη Φύση και να παίρνω Μαθήματα απ' Αυτήν.
ότι συμβαίνει στην μικροκλίμακα της Φύσης> το ίδιο Ακριβώς συμβαίνει και με τον Άνθρωπο.
Γι' αυτό είναι αναπόσπαστο κομμάτι της. Όλοι εδώ ξέρετε πολύ καλά Πριν από μένα τί ρόλο παίζει η διατροφή στις Μέλισσες. Από Κοινό Γόνο εργάτριας μπορούν να γίνουν βασίλισσες. queen
Αν τρως πράγματα που βλάπτουν τον εγκέφαλο είναι εύκολο να σε he he he
Περαστικά στην Κοινωνία μας... Λοιπόν.

μια μικρή γεύση: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 09, 2011 9:59 pm

Aσε γιατι τσαντιζομαι , σημερα πηγα super και αρχισα την κατηχηση στον μικρο μου, πρωτα απο τα ε μετα θα τον παω στις ελληνικες εταιριες. Ενα καθε φορα.
Η ζαχαρη στον σκλαβενιτη 1 ευραιοπουλο . Ουιιιιιιιιιιιιι τι παθαμαν. Την ανοιξη με ρο σταγονομετρο το σιροπι , σφηνακια θα ποτιζουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 09, 2011 11:55 pm

Παράθεση :
Η ζαχαρη στον σκλαβενιτη 1 ευραιοπουλο . Ουιιιιιιιιιιιιι τι παθαμαν. Την ανοιξη με ρο σταγονομετρο το σιροπι , σφηνακια θα ποτιζουμε
Ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια να παψουμε να εξαπατουμε τα μελισσια μας και να τα αφησουμε να δουλεψουνε στους δικους τους ρυθμους, οπως εκαναν και οι προγονοι μας.(η αυτοι δεν γνωριζαν απο μελισσοκομια η εμεις ειμαστε πολυ ξυπνιοι και επεμβαινουμε με τεχνητους τροπους στους βιορυθμους της μελισσας)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 10, 2011 10:35 am

LOBE έγραψε:
Ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια να παψουμε να εξαπατουμε τα μελισσια μας και να τα αφησουμε να δουλεψουνε στους δικους τους ρυθμους, οπως εκαναν και οι προγονοι μας.(η αυτοι δεν γνωριζαν απο μελισσοκομια η εμεις ειμαστε πολυ ξυπνιοι και επεμβαινουμε με τεχνητους τροπους στους βιορυθμους της μελισσας)

επιτέλους !!!! μίλησες .

Εγώ απο χθές βάζω στα πιατάκια τροφοδοσίας φασκόμηλο, και λεμόνι.
την άλλη εβδομάδα θα προσθέσω και σκόρδο, το οποίο θα αντικαταστήσω με θυμόλη μόλις δροσίσει ο καιρός.

Θα μου πεις το χειμώνα τι θα γίνει;;;; Τους έχω αφήσει το μέλι τους, και ε,,, θα ξοδευτώ και λίγο με την ζάχαρι.

Τώρα αν η επιλογή είναι να παίρνουμε όλο το μέλι τους και να πληρώνουμε ζάχαρι, ας κάνει κάποιος τον υπολογισμό. Συμφέρει;;;
Εγώ δεν έχω άποψη σε αυτό, γιατί δεν έχω παραγωγή ακόμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;   τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 10, 2011 10:57 am

MILIBEE έγραψε:
Aσε γιατι τσαντιζομαι , σημερα πηγα super και αρχισα την κατηχηση στον μικρο μου, πρωτα απο τα ε μετα θα τον παω στις ελληνικες εταιριες. Ενα καθε φορα


έλααααα μωρέ.... μην του κάνεις κατήχηση. Πολύ Σκληρό. klama
Απλά κατεύθυνέ τον he he he σε λουκουμάκια Σύρου... χαλβαδόπιτες Χίου/ Σύρου, προϊόντα Μαστίχας, Παστελάκια Καλαμάτας.
σε καμιά cult τσιπουλατίτσα... χωρίς παράξενες γεύσεις και αρώματα.
Ξέρεις κι' άλλον τρόπο... δεν μπορεί skeftome



υ.γ.πάω να πάρω γάντια Τώρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Απο που Αγοράζετε Οξικό Οξύ
» Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;
» Ζάχαρη Άχνη
» ζαχαροζυμαρο
» Ζάχαρη εξωτερικού ????

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: