Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μέλι καστανιάς.

Πήγαινε κάτω 
+2
beezy
psath
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μέλι καστανιάς.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μέλι καστανιάς.    Μέλι καστανιάς.  Icon_minitimeΤετ Μάης 28, 2014 10:04 pm

Πρόσφατα έμπειρος μελισσοκόμος με πληροφόρησε ότι το μέλι από καστανιά δεν είναι ποιοτικό γιατί μυρίζει βαριά καθώς και τα υπόλοιπα προϊόντα. Δεν αμφισβήτησε το γεγονός ότι η καστανιά δυναμώνει τα αδύνατα μελίσσια σε αντίθεση με τον έλατο. Ποια είναι η γνώμη σας;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Μέλι καστανιάς.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι καστανιάς.    Μέλι καστανιάς.  Icon_minitimeΤετ Μάης 28, 2014 10:15 pm

psath έγραψε:
Πρόσφατα έμπειρος μελισσοκόμος με πληροφόρησε ότι το μέλι από καστανιά δεν είναι ποιοτικό γιατί μυρίζει βαριά καθώς και τα υπόλοιπα προϊόντα. Δεν αμφισβήτησε το γεγονός ότι η καστανιά δυναμώνει τα αδύνατα μελίσσια σε αντίθεση με τον έλατο. Ποια είναι η γνώμη σας;

Ηγύρη της καστανιάς είναι όντως λίγο μυστήρια στη γεύση, αλλά το καστανόμελο είναι κορυφαίο, η απόλυτη προσωπική μου προτίμηση! Είναι θέμα γούστου, ξέρω κόσμο που δεν μπορεί ούτε να το μυρίσει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μέλι καστανιάς.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι καστανιάς.    Μέλι καστανιάς.  Icon_minitimeΤετ Μάης 28, 2014 10:21 pm

Σε ευχαριστώ! Εγώ είμαι καθαρά άπειρος ερασιτέχνης, δεν κάνω εμπόριο οπότε με ενδιαφέρει να διατηρήσω-αυξήσω τα μελίσσια και να βγάλω λίγο μέλι για την οικογένειά μου. Ότι κι αν είναι η γεύση δε με πειράζει, φτάνει να είναι γνήσιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Μέλι καστανιάς.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι καστανιάς.    Μέλι καστανιάς.  Icon_minitimeΤετ Μάης 28, 2014 10:51 pm

psath έγραψε:
Πρόσφατα έμπειρος μελισσοκόμος με πληροφόρησε ότι το μέλι από καστανιά δεν είναι ποιοτικό γιατί μυρίζει βαριά καθώς και τα υπόλοιπα προϊόντα. Δεν αμφισβήτησε το γεγονός ότι η καστανιά δυναμώνει τα αδύνατα μελίσσια σε αντίθεση με τον έλατο. Ποια είναι η γνώμη σας;

Μαλιστα . . . δεν ειναι ποιοτικο γιατι εχει βαρια μυρωδια,οχι ασχημη,βαρια.
Και εμπειρος μελισσοκομος . . . αξιολογο κριτηριο εχει παντως.
Τι να πω . . .να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε.
Παρεμπιμπτοντως,εχω γνωρισει μελισσοκομο που στελνει ρωσια ολο το καστανομελο,κανουν κρα.

Εσεις,δυοροφα μελισσια,τετοια εποχη, που θα προτιμουσατε να τα πατε?Ελατο ή καστανια? (ρητορικη ερωτηση)

ΥΓ.
Πολλοι θα το εχουν διαβασει πιστευω
http://tomelissi.wordpress.com/2013/08/09/%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CF%83/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikmak
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
nikmak


Αριθμός μηνυμάτων : 41

Μέλι καστανιάς.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι καστανιάς.    Μέλι καστανιάς.  Icon_minitimeΤετ Μάης 28, 2014 11:04 pm

Το καθαρό καστανόμελο είναι πολύ περίεργο μέλι, πικρίζει και καίει στο λαιμό. Κάτι σαν καμμένη καραμέλα. Όμως δεν είναι τόσο εύκολο να βγάλεις καθαρό καστανόμελο. Εγώ προσωπικά έχω τα μελίσσια μου σε καστανόδασος και τα 3 τελευταία χρόνια βγάζω ένα εξαιρετικό μέλι (όχι επειδή είναι δικό μου και είμαι μπροστά αλλά το λέει και η μάνα μου! lol! ) που είναι σκούρο, παχύρευστο, όχι πολύ γλυκό, δεν κρυσταλλώνει ποτέ και έχει θαυμάσια γεύση. Πώς γίνεται αυτό; Οι μέλισσες τρυγάνε τις καστανιές αλλά όχι μόνο. Το μέρος είναι ορεινό και γεμάτο θάμνους και αγριολούλουδα. Ο συνδυασμός λοιπόν είναι πετυχημένος. Αν τα αφήσεις να μαζέψουν πριν και μετά την καστανιά σίγουρα θα έχεις κι εσύ μια μίξη, πολλά υποσχόμενη. Δεν είναι μονοκαλλιέργεια για να έχεις αποκλειστικά καστανόμελο. Πάντα υπάρχει και κάτι άλλο τριγύρω. Άφησε τα 2-3 εβδομάδες και μετά τρύγησε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Μέλι καστανιάς.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι καστανιάς.    Μέλι καστανιάς.  Icon_minitimeΤετ Μάης 28, 2014 11:24 pm

Μαλιστα . . . δεν ειναι ποιοτικο γιατι εχει βαρια μυρωδια,οχι ασχημη,βαρια.
Και εμπειρος μελισσοκομος . . . αξιολογο κριτηριο εχει παντως.
Τι να πω . . .να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε.
Παρεμπιμπτοντως,εχω γνωρισει μελισσοκομο που στελνει ρωσια ολο το καστανομελο,κανουν κρα.

Εσεις,δυοροφα μελισσια,τετοια εποχη, που θα προτιμουσατε να τα πατε?Ελατο ή καστανια?  (ρητορικη ερωτηση)

ΥΓ.
Πολλοι θα το εχουν διαβασει πιστευω
http://tomelissi.wordpress.com/2013/08/09/%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CF%83/
[/quote]
Αυτή η σελίδα αξίζει πολλά!

Μάλιστα μου είπε ότι 1/000 θα προτιμήσει αυτό το μέλι και ο ίδιος πάει τα μελίσσια στην καστανιά μόνο για δυνάμωμα. Βέβαια παλιότερα κάποιος της "παλιάς σχολής" μελισσοκόμος μου είχε πει ότι είναι εξαιρετικό.
Εγώ θα τα πάω στην καστανιά γιατί δεν έχω και άλλες επιλογές!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreaspap78
Μέλος
Μέλος
andreaspap78


Αριθμός μηνυμάτων : 95

Μέλι καστανιάς.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι καστανιάς.    Μέλι καστανιάς.  Icon_minitimeΠεμ Μάης 29, 2014 4:37 pm

Φίλε μου το μέλι καστανιάς είναι τέλειο...το μόνο πρόβλημα είναι πως σε μερικές καστανιές το μέλι πικρίζει....οχι όμως σε όλες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Μέλι καστανιάς.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι καστανιάς.    Μέλι καστανιάς.  Icon_minitimeΣαβ Μάης 31, 2014 10:18 am

ερωτηση ποτε ξεκιναει η καστανιά να ανθιζει;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikmak
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
nikmak


Αριθμός μηνυμάτων : 41

Μέλι καστανιάς.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι καστανιάς.    Μέλι καστανιάς.  Icon_minitimeΣαβ Μάης 31, 2014 10:19 am

Τώρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μέλι καστανιάς.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ανθοφορία Καστανιάς Φλαμουριάς
» Μέλι από ... Σκ@τ@ !
» Αλλεργικός στο μέλι;
» Βαζάκια για το μέλι
» Μπύρα με μέλι !!!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: