Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ

Πήγαινε κάτω 
+2
pointerst
DIMILIOD
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΤετ Απρ 23, 2014 6:40 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΚΥΨΕΛΗ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΑΝ ΒΑΖΕΙΣ ΟΡΟΦΟ ΣΕ ΜΙΑ ΚΥΨΕΛΗ,ΣΤΟΝ ΟΡΟΦΟ ΑΝΕΒΑΖΕΙΣ 2 ΠΛΑΙΣΙΑ ΜΕ ΨΙΜΕΝΟ ΓΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΜΒΡΥΟΘΑΛΑΜΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 8 ΠΛΑΙΣΙΑ ΣΤΟΝ ΟΡΟΦΟ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ 10 ΠΛΑΙΣΙΑ ΣΤΟΝ ΟΡΟΦΟ ΘΑ ΚΡΥΩΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕΛΙΣΣΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΗΣ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥΣ.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΕΑΝ ΑΥΤΗ Η ΜΕΛΙΣΣΑ ΣΤΑ ΤΕΛΗ ΜΑΙΟΥ Ο ΠΛΥΘΗΣΜΟΣ ΔΕΝ ΚΑΛΗΒΗ ΚΑΙ ΤΑ 20 ΠΛΑΙΣΙΑ ?ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΛΑΙΣΙΑ?ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΘΟΦΟΡΙΑ,ΠΧ ΤΟ ΘΥΜΑΡΙ,ΠΟΥ ΠΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΜΕΛΙ,ΑΦΗΝΕΙΣ ΟΣΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΠΑΤΑΕΙ ΠΛΥΘΗΣΜΟΣ ΑΠΑΝΩ.ΙΣΧΥΗ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΩΡΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΡΟΟΙΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ,ΕΑΝ ΜΙΑ ΜΕΛΙΣΣΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΕΥΚΟ ΕΧΕΙ ΠΧ 15 ΠΛΑΙΣΙΑ ΠΛΥΘΗΣΜΟΥ ΔΕΝ ΚΡΥΟΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΛΙΣΣΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΤΑ 20 ΠΛΑΙΣΙΑ?ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΟΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ? scratch 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΤετ Απρ 23, 2014 7:00 pm

Αντί για τα 8 υπόλοιπα πλαίσια προτείνεται η χρήση μελισσοτζακιού ή κάποιο σκέπασμα(κουβέρτα,παπλωμα). (Αυτά για την πλακίτσα)

Όταν θα βάλεις το γόνο στον όροφο,θα τον βάλεις στο κέντρο.Και μετά συμπληρώνεις με τα υπόλοιπα πλαίσια. Τα υπόλοιπα πλαίσια παίζουν σχετικά μικρό ρόλο στη θέρμανση του.Να μην ξεχάσεις να βάλεις στη γονοφωλιά πλαίσια..Το θέμα κρύου-ζέστη που έχεις μπερδέψει τελείως,αφορά τη συμπήκνωση του πληθυσμού,ιδιαίτερα το χειμώνα.Μάιο-ιούνιο-σεπτέμβριο δεν υπάρχει και τόσο μεγάλο πρόβλημα...Σε γενικά γραμμές τα σφιχτά μελίσσια είναι πιο "τυχερά" απέναντι σε κάθε κακό που εναντιώνεται στη μέλισσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 8:39 am

καλημερα σε ολουσ.ευχαριστω για την απαντηση pointerst.δεν μου απαντησεσ ομωσ στην περιπτωση που εγω με το που βαζω τον οροφο και βαλω 2 πλαισια ψιμενου γονου και 8 ακομα για να γινει ο οροφοσ δεκαρησ,στο τελοσ μαιου αν δεν καλυβονται και τα 20 πλαισια με πλυθησμο και θελω να παω στα θυμαρια,τι κανω?αφηνω οσα πλαισια παταει απανω πλυθησμοσ,πχ 15,16 πλαισια?η αφηνω και τα 20 πλαισια και οτι γινει?και γενικα σε οποιαδηποτε ανθοφορια που πασ για να μαζεψεισ για εσενα μελι,ποσα πλαισια αφηνεισ σε αυτην την μελισσα,οσα παταει πλυθησμοσ?η 20 πλαισια εαν ειναι δυοροφοι,ανεξαρτητου πλυθησμου που θα εχει?και οτι γινει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 9:53 am

Καλημέρα, να το πιάσω ανάποδα? Αν στην οικογένεια σου οι ανάγκες για μέλι είναι περίπου στα 20 κιλα(παράδειγμα), θα σε πειράξει να βγάλεις άλλα 20 κιλά παραπάνω?πιστεύω πως όχι...οπότε κάνεις ότι μπορείς για την μεγαλύτερη παραγωγή.Όσον αφορά το θυμάρι,δεν ξέρω τι χειρισμούς απαιτεί γιατί δεν πάω εκεί.Καλύτερα να σου πεί κάποιος που ξέρει.Υποθέτω όμως,πως αφήνεις όλα τα πλαίσια χτισμένα και μη,καθώς επίσης κάνεις και εσύ απαραίτητες ενέργειες για να χτιστούν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 10:43 am

μπορεί να αναφέρει κάποιος τα υπέρ και κατά της τεχνικής του όταν χρειαστεί να βάλουμε όροφο, να μεταφέρουμε τα πάντα στον όροφο αφήνοντας στον εμβριοθάλαμο 2 αχτιστα και σιγα σιγα συμπληρώνουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 10:49 am

pointerst την απαντηση σου δεν την καταλαβα.την προηγουμενη ερωτηση την εκανα γιατι ειχα διαβασει καπου οτι εαν βαλεισ παραπανω πλαισια στον οροφο απο οτι καληβει ο πλυθησμοσ σου τοτε θα εχεισ προβλημα με το μελι που θα αποθηκευσουν γιατι δεν θα το οριμαζουν και αυτο θα ξινισει.ισχυει κατι τετοιο?αν θεσ ξαναδεσ την προηγουμενη μου ερωτηση και απαντησε μου πιο απλα και κατανοητα,περα απο τα θυμαρια.καθοτι νεοσ μελισσοκομοσ εχω μερικα κενα!με την απαντηση σου θελεισ να μου πεισ οτι ανεξαρτητα με τι πλυθησμο εχεισ αφηνεισ και τα 20 πλαισια και οτι γινει?και κατι δευτερο μου λεσ στην απαντηση σου οτι στα αχτιστα πλαισια κανω καποιουσ χειρισμουσ για να τα χτισουν οι μελισσεσ,τι ειναι αυτοι οι χειρισμοι?οποιοσ αλλοσ αν ξερει,αν μπωρει να μου απαντηση.ευχαριστω! htipieme 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 10:58 am

golas θέλεις δηλαδή να μεταφέρεις τον γονοθάλαμο πάνω.Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα αυτή τη λύση μόνο όταν υπάρχει προχωρημένη σμηνουργία.Μόνο τότε!Πολλοί θα πούνε ότι η ζέστη πάει προς τα πάνω και εκεί θέλει να γεννάει η βασίλισσα και και και...όταν όμως όλο το μελίσσι βρίσκεται πάνω,κάτω έχουμε περιορισμένες άμυνες!Να το πάρω και αλλιώς με μια συγκεκριμένη περίπτωση:πες ότι έχεις κυψέλη με σταθερή βάση και δεν αφαιρείται η γονοφωλιά.Όταν θα χρειαστεί να κάνεις τούμπα τους ορόφους,θα μεταφέρεις συνέχεια τα πλαίσια???Αν ναι,αυξάνεις την πιθανότητα να σκοτώσεις τη βασίλισσα + τη χειρονακτική εργασία.Τώρα θα μου πεις η δουλειά μας είναι τέτοια...θα σου πω την κάνεις πολύπλοκη και ζόρικη!Σε 1-2 μελίσσια το κάνεις αυτό άνετα. Για κάντο σε 100-200....με έβαλες τώρα σε τρελό παραλήρημα lol! lol!  χαχα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 11:09 am

κινητούς πάτους έχω και θα βόλευε.
Για την άμυνα που λες,αν δεν υπάρχει άλλη είσοδος στο μελίσσι,λογικά θα γίνεται χαμός από τον πληθυσμό(αν έχεις και εισόδους μακεδονίας:-)
Το θέμα είναι πόσο αποτελεσματικό και καλύτερο είναι για το γόνο αυτή η κίνηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 11:12 am

DIMILIOD έγραψε:
pointerst την απαντηση σου δεν την καταλαβα.την προηγουμενη ερωτηση την εκανα γιατι ειχα διαβασει καπου οτι εαν βαλεισ παραπανω πλαισια στον οροφο απο οτι καληβει ο πλυθησμοσ σου τοτε θα εχεισ προβλημα με το μελι που θα αποθηκευσουν γιατι δεν θα το οριμαζουν και αυτο θα ξινισει.ισχυει κατι τετοιο?αν θεσ ξαναδεσ την προηγουμενη μου ερωτηση και απαντησε μου πιο απλα και κατανοητα,περα απο τα θυμαρια.καθοτι νεοσ μελισσοκομοσ εχω μερικα κενα!με την απαντηση σου θελεισ να μου πεισ οτι ανεξαρτητα με τι πλυθησμο εχεισ αφηνεισ και τα 20 πλαισια και οτι γινει?και κατι δευτερο μου λεσ στην απαντηση σου οτι στα αχτιστα πλαισια κανω καποιουσ χειρισμουσ για να τα χτισουν οι μελισσεσ,τι ειναι αυτοι οι χειρισμοι?οποιοσ αλλοσ αν ξερει,αν μπωρει να μου απαντηση.ευχαριστω! htipieme 

αυτό που λες με την ορίμανση του μελιού δεν το ξέρω.Μπορεί και να ισχύει,μπορεί και όχι.
Όταν υπάρχει ανάπτυξη,τότε ναι θα τα αφήσεις όλα τα πλαίσια.
Κάποιοι χειρισμοί για να χτίσεις πλαίσια είναι:να βάλεις ένα άχτιστο ανάμεσα σε μέλια και να βοηθήσεις με λίγο σιρόπι 1:1. Και το πιο σημαντικό είναι να μεταφερθούν σε ανθοφορίες,γιατί χωρίς ανθοφορίες χτίζουν λίγο ή καθόλου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 11:16 am

pointerst.ευχαριστω. cheers 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 11:18 am

golas έγραψε:
κινητούς πάτους έχω και θα βόλευε.
Για την άμυνα που λες,αν δεν υπάρχει άλλη είσοδος στο μελίσσι,λογικά θα γίνεται χαμός από τον πληθυσμό(αν έχεις και εισόδους μακεδονίας:-)
Το θέμα είναι πόσο αποτελεσματικό και καλύτερο είναι για το γόνο αυτή η κίνηση.

Για τον γόνο θεωρητικά είναι καλύτερο,αφού έχει το θέμα της ζέστης. Αλλά αν κοιτας το θέμα του γόνου δεν θα έπρεπε να σε προβληματίζει αυτό,αλλά η μεγαλύτερη ανάπτυξη του.Αυτό που σου προτείνω είναι να βάλεις τον όροφο πάνω,και στη μέση του ορόφου να βάλεις 2 πλαίσια σφραγισμένο γόνο και κάτω χτισμένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 11:23 am

Παιδιά σόρρυ αν σας μπέρδεψα.Κάνω 100 πράγματα ταυτόχρονα και κάπου ψιλοζαλίστικα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 1:17 pm

Ως συνήθως βλέπω ότι οι γνώστες δεν απαντούν. Θα σας πω την γνώμη μου όχι ως παλαιός , αλλά ως κάποιος που προσπάθησε εδώ και τρία χρόνια στο θυμάρι. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι για να πάρεις στο θυμάρι, πέρα από το να δώσει και να μην το κάψει ο λίβας, πρέπει το μελίσσι να είναι σφικτό. Πιο καλά να πάς με 12άρι μελίσσι σφιγμένο σε 10 πλαίσια παρά με 12άρι απλωμένο σε είκοσι , <<για να έχουν χώρο να βάλουν άμα πέσει πολύ>>
Η εξήγηση είναι η εξής. Το θυμάρι δεν είναι ούτε πεύκο ούτε έλατο.  Δεν δίνει ούτε κάθε μέρα ούτε κάθε ώρα, όταν όμως δίνει, οι μέλισσες το δουλεύουν σαν τρελλές, με αποτέλεσμα όταν γυρίζουν στην κυψέλη το βάζουν όπου νάναι για να προλάβουν να ξαναφύγουν γρήγορα. Αν έχουν πολύ χώρο, βάζουν μια φτυσιά εδώ και μια εκεί , και τις ώρες που δεν δίνει δεν υπάρχει κάπου συγκεντρωμένο για να το ωριμάσουν, αλλά συνήθως το καταναλώνουν. Άμα όμως είναι σφιγμένο, υποχρεωτικά γεμίζουν τα διαθέσιμα κελλιά με νέκταρ και οι οικιακές προλαβαίνουν να το ωριμάσουν και να το σφραγίσουν πριν καταναλωθεί.
Άπαξ και σφραγιστεί, αυτή την εποχή του χρόνου οι μέλισσες δύσκολα ξεσφραγίζουν μέλι για να το καταλώσουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 10:57 pm

drakos έγραψε:
Ως συνήθως βλέπω ότι οι γνώστες δεν απαντούν. Θα σας πω την γνώμη μου όχι ως παλαιός , αλλά ως κάποιος που προσπάθησε εδώ και τρία χρόνια στο θυμάρι. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι για να πάρεις στο θυμάρι, πέρα από το να δώσει και να μην το κάψει ο λίβας, πρέπει το μελίσσι να είναι σφικτό. Πιο καλά να πάς με 12άρι μελίσσι σφιγμένο σε 10 πλαίσια παρά με 12άρι απλωμένο σε είκοσι , <<για να έχουν χώρο να βάλουν άμα πέσει πολύ>>
Η εξήγηση είναι η εξής. Το θυμάρι δεν είναι ούτε πεύκο ούτε έλατο.  Δεν δίνει ούτε κάθε μέρα ούτε κάθε ώρα, όταν όμως δίνει, οι μέλισσες το δουλεύουν σαν τρελλές, με αποτέλεσμα όταν γυρίζουν στην κυψέλη το βάζουν όπου νάναι για να προλάβουν να ξαναφύγουν γρήγορα. Αν έχουν πολύ χώρο, βάζουν μια φτυσιά εδώ και μια εκεί , και τις ώρες που δεν δίνει δεν υπάρχει κάπου συγκεντρωμένο για να το ωριμάσουν, αλλά συνήθως το καταναλώνουν. Άμα όμως είναι σφιγμένο, υποχρεωτικά γεμίζουν τα διαθέσιμα κελλιά με νέκταρ και οι οικιακές προλαβαίνουν να το ωριμάσουν και να το σφραγίσουν πριν καταναλωθεί.
Άπαξ και σφραγιστεί, αυτή την εποχή του χρόνου οι μέλισσες δύσκολα ξεσφραγίζουν μέλι για να το καταλώσουν.


Αν ισχυουν αυτα που λες , εισαι πολυ κατατοπιστικος . Ενδιαφερομαι να παω φετος στο θυμαρι , αλλα δεν ξερω τις διαδικασιες του θυμαριου γιατι θα ειναι η πρωτη φορα . Εχω ακουσει και για ιμη πατωματα , και για βασιλικο διαφραγμα ποια ειναι η γνωμη σου ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΠαρ Απρ 25, 2014 8:05 am

Το ημιπάτωμα εξυπηρετεί ακριβώς το σκοπό του περιορισμένου χώρου.
Το βασιλικό διάφραγμα θα δούλευε, πάντα με δική του είσοδο, σε περίπτωση μεγάλης και παρατεταμένης ανθοφορίας, που δεν το βλέπω τα τελευταία χρόνια. Πιο καλά θα ήταν ο περιορισμός της Β σε πλαισιοδιάφραγμα 2 η 3 πλαισίων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 12:52 pm

η δική μου απορία τώρα

Σήκωσα όροφο με 10 άχτιστα πλαίσια

κλασικά δυο πλαίσια με γόνο στο κέντρο επάνω με οκτώ άκτιστα δεξιά αριστερά
και δυό άκτιστα στις θέσεις 8 κ 9 κάτω

αυτό που έχω παρατηρήσει με τα άκτιστα είναι το εξής ..........

αυτά που δεν μπορούν να τα πιάσουν άμεσα , τα κόβουν στις άκρες
αναρωτιέμαι λοιπόν αν έχει νόημα να είναι ο επάνω όροφος γεμάτος με άκτιστα ?
μήπως θα ήταν καλύτερα να έχει λιγότερα , π.χ 4-6 σύνολο ώστε να τα πιάνει σταδιακά και να του προσθέτω σταδιακά και εγώ ?

Υ.Γ σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 2:02 pm

Σιγουρα ειναι καλυτερα αν εχεις και βαζεις χτισμενα αντι αχτιστα , αλλα ετσι δεν θα εχεις ποτε χτισμενα .....
Μηπως ομως το κοψιμο των ακρων συμαινει αλλειψη τροφων εξω ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ   ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2014 6:50 pm

με έβαλες σε σκέψεις φίλε μου scratch  γιατί όντως τα κομμένα κεριά συνέπεσαν με παρατεταμένη κακοκαιρία που δεν άφηναν τα κορίτσια να συλλέξουν όσο υλικό θα έπρεπε  study 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΡΟΦΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Προσθήκη ορόφου.
» Τοποθέτηση 2ου Ορόφου
» Τοποθέτηση Ορόφου
» "σηκωμα" οροφου
» κατεβασμα οροφου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: