Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 "σηκωμα" οροφου

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

"σηκωμα" οροφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: "σηκωμα" οροφου   "σηκωμα" οροφου Icon_minitimeΠαρ Μάης 02, 2014 4:12 pm

καλησπερα σε ολους!!! εχω μια μεγαλη απορια... εχω 10 πανεμορφα μελισσακια εκ των οποιων τα 2 εχουν δυναμωσει πολυ... η ανθοφορια στον τοπο μου εχει αρχισει κ ελαττωνεται τετοια εποχη... ο γονος τελευταια φορα που πηγα ηταν σε 5 πλαισια κ ο πληθυσμος ηταν κοντα στα 8... ειχα σηκωσει σ αυτα τα 2 οροφο αλλα μου ειπαν πως βιαστηκα επειδη κ τα παρελαβα μεσα απριλη κ ηταν κ παραφυαδες (με ολοκαινουρια μανα κ παιδια)... ετσι τον κατεβασα οπως μου ειπαν γτ απο δω κ περα δε θα χτισουν αλλο κ κακο τους κανω παρα καλο... φοβαμαι ομως πολυ μη μου σμηνουργησουν λογω πληθυσμου... εχουν φαι εχουν κ χτισμενες κηρηθρες αδειες που προς τη βαση τους ηταν σχεδον αχτιστες... κ οντως τα πλαισια με τις αχτιστες που τους ειχα βαλει στον πανω οροφο ειτε τις ειχαν ξεκινησει κ πηγαιναν αργα πολυ ειτε δεν τις ειχαν αγγιξει καθολου κ καθοταν επανω τους χωρις να κανουν τπτ... φυσικα εφαγα χοντρο κραξιδι απο καποιους εμπειροτερους πραγμα το οποιο ηταν λαθος τους ("σου ειπα κατι κ εσυ ακουσες καποιους αλλους οι οποιοι μονο στα σεμιναρια πηγαν κ δεν ξερουν καν τι πρεπει να κανουν!! εσυ πηγες κ εκανες του κεφαλιου σου" κλπ κλπ)... επισης μου ειπαν πως απο τωρα κ περα δεν κανει να τα ταιζω κ να ξαναρχισω το ταισμα μεσα σεπταμβρη... αλλοι με κραξανε γτ θα πεθανουν απ την πεινα.. οποια συμβουλη θα ηταν δεκτη γτ εχω πελαγωσει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TaTaKaS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40

"σηκωμα" οροφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "σηκωμα" οροφου   "σηκωμα" οροφου Icon_minitimeΠαρ Μάης 02, 2014 4:57 pm

Τα πατώματα όντως βιάστηκες να τα βάλεις...Πάτωμα βάζουμε όταν ο γόνος φτάσει τα 7-8 τελάρα...Όσο για την σμηνουργία,αν είναι φετινές οι μάνες,πολύ δύσκολα θα σμηνουργήσουν...Ακόμα είναι νέες και πολύ δυνατές και οι φερομόνες τους πλυμηρίζουν την κυψέλη!!!

Το τάισμα "απαγορεύεται" αν θέλεις να τρυγήσεις σύντομα από αυτά τα μελίσσια...Τώρα στο κενό του Αυγούστου δεν θα ήταν κακό να τους δώσεις κάτι,είτε γύρη είτε σιρόπι ανάλογα τις ελλείψεις της περιοχής...Αλλά είναι πραγματικά δύσκολο να σου δώσει κάποιος συμβουλή για το τάισμα χωρίς να έχει βασικές πληροφορίες...

Όπως,το που και πότε θα πας τα μελίσσια και τι ανθοφορίες θα έχει...Τι θέλεις από αυτά τα μελίσσια τη φετινή χρονιά;;Θα κυνηγήσεις πεύκο στο τέλος;;Πολλά και διάφορα...Ανάλογα με το πρόγραμμά του ο εκάστοτε μελισσοκόμος κανονίζει και τους διάφορους χειρισμούς ώστε να εκμεταλευτεί καλύτερα τις ανθοφορίες που θέλει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

"σηκωμα" οροφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "σηκωμα" οροφου   "σηκωμα" οροφου Icon_minitimeΠαρ Μάης 02, 2014 5:31 pm

TaTaKaS έγραψε:
Τα πατώματα όντως βιάστηκες να τα βάλεις...Πάτωμα βάζουμε όταν ο γόνος φτάσει τα 7-8 τελάρα...Όσο για την σμηνουργία,αν είναι φετινές οι μάνες,πολύ δύσκολα θα σμηνουργήσουν...Ακόμα είναι νέες και πολύ δυνατές και οι φερομόνες τους πλυμηρίζουν την κυψέλη!!!

Το τάισμα "απαγορεύεται" αν θέλεις να τρυγήσεις σύντομα από αυτά τα μελίσσια...Τώρα στο κενό του Αυγούστου δεν θα ήταν κακό να τους δώσεις κάτι,είτε γύρη είτε σιρόπι ανάλογα τις ελλείψεις της περιοχής...

τοτε που τα εβαλα ειχαν 6 με 7 πλαισια γονο κ ο πληθυσμος τους ηταν κοντα 9... επειδη οι γυρω ειχαν φετος μεγα θεμα με τις σμηνουργιες κ τα κηνυγουσαν συνεχως γι αυτο κ εγω σηκωσα οροφους κατα συμβουλη ατομων απο σεμιναριο... οι παλαιοτεροι φρικαραν κ με κηνυγησαν...

δε θα παω για μελι φετος γτ πρεπει να δυναμωσουν κ αλλο.. επισης ειναι στασιμα τα μελισσακια κ η περιοχη απο δω κ περα δε θα εχει κ ιδιαιτερη ανθοφορια.... αρα να σταματησω το ταισμα οπως μου ειπαν κ να το ξανααρχισω αργοτερα??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TaTaKaS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40

"σηκωμα" οροφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "σηκωμα" οροφου   "σηκωμα" οροφου Icon_minitimeΠαρ Μάης 02, 2014 5:48 pm

Σε συνεχόμενο τάισμα,πάνω από 15-20 μέρες η βασίλισσα σταματά να ανταποκρίνεται...Άρα αν το τάισμα γίνεται για διέγερση τότε είναι άσκοπο!Αν βλέπεις ότι δεν υπάρχουν τροφές τότε μπορείς να ταΐσεις αλλά με μέτρο...

Καλό θα ήταν να σταματήσεις την τροφοδοσία για 15-20 μέρες εάν τα μελίσσια σου έχουν απόθεμα και να ξανακάνεις διεγερτική μετά!Το πάτωμα δεν το έβαλες πολύ νωρίς,απλώς ίσως να τα χάλασε και ο βροχερός καιρός και να μην ανέβηκαν...Έτσι έγινε τουλάχιστον στα μέρη μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

"σηκωμα" οροφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "σηκωμα" οροφου   "σηκωμα" οροφου Icon_minitimeΣαβ Μάης 03, 2014 4:53 pm

ειχαν ανεβει επανω κ ειχαν κ χτισει... ομως απ οτι αποδειχτηκε σημερα που πηγα οντως δεν τις βολευε καθολου ο χειρισμος που ειχα κανει... παντως 1 μελισσακι μου εχει 8 πληθυσμο 8 φαι κ 7 γονο... μου ειπαν να μη σηκωσω οροφο... μου χουν κανει κ κατι ψευτο β/κ κ αυτο λογω καιρου... εξω εχει αρχισει κ κοβει σημαντικα η ανθοφορια... κ εφοσον εχουν μπολικο φαι που στανταρ θα τους φτασει για το καλοκαιρι θα ελεγχω μεν πως πηγαινουν κ θα δω ποτε θα πρεπει να τους ξαναβαλω σοροπι... η αληθεια ειναι πως εκανα οτι εκανα γτ φοβηθηκα μη μου κανουν καμια σμηνουργια οπως γινεται σε πολλους εδω ακομα κ τωρα... λαθος... κ οντως ο καιρος ηταν περιεργος κ σε μας.. βροχη αερας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
"σηκωμα" οροφου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Προσθήκη ορόφου.
» Σήκωμα 2ου ορόφου - Πως ?
» κατεβασμα οροφου
» Προσθήκη ορόφου.
» κατεβασμα οροφου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: