Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Προσθήκη ορόφου.

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Προσθήκη ορόφου.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προσθήκη ορόφου.    Προσθήκη ορόφου.  Icon_minitimeΚυρ Νοε 09, 2014 6:46 pm

Παιδιά σε χτεσινή επιθεώρηση σε 10 άρι σφιχτό μελίσσι παρατήρησα 8 πλαίσια με γόνο, δεν ήταν σφιχτός σε όλα αλλά κάλυπτε τα 3/4 σε όλα τα τελάρα. Τώρα δουλεύουν τη μουσμουλιά αρκετά καλά. Από όσα ξέρω δεν ανεβάζουμε όροφο το Νοέμβρη και δε θα το κάνω. Απλά θέλω και τη δική σας γνώμη, διότι μόλις έκλεισε χρόνο η μελισσοκομική μου καριέρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Προσθήκη ορόφου.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσθήκη ορόφου.    Προσθήκη ορόφου.  Icon_minitimeΚυρ Νοε 09, 2014 8:17 pm

Όπως έγραψες και εσύ καλά είναι να μην βάλεις όροφο. Αν όμως το μελίσσι σφίξει και θέλεις να του δώσεις χώρο μπορείς να μεταφέρεις ένα πλαίσιο με ώριμο γόνο που να εκκολάπτετε σε ένα άλλα πιο μικρό ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ το γόνο και στο σφιχτό μελίσσι να βάλεις ένα καλά χτισμένο άδειο πλαίσιο.

Έτσι και χώρο θα δώσεις στο δυνατό και θα βοηθήσεις το πιο μικρό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Προσθήκη ορόφου.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσθήκη ορόφου.    Προσθήκη ορόφου.  Icon_minitimeΚυρ Νοε 09, 2014 8:23 pm

Σε ευχαριστώ. Έχω ένα 6-7άρι με 4 γόνο που ανακάμπτει από τα βαρρόα. Μπορεί έτσι όπως λες να γίνει πιο εύκολα 10άρι και να βγάλει το χειμώνα χαλαρά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreaspap78
Μέλος
Μέλος
andreaspap78


Αριθμός μηνυμάτων : 95

Προσθήκη ορόφου.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσθήκη ορόφου.    Προσθήκη ορόφου.  Icon_minitimeΔευ Νοε 10, 2014 12:15 pm

Φίλε μου καλημέρα, καλή αρχή σου εύχομαι σαν νέος που είσαι, θα ήθελα να σε ρωτήσω πως πήγαν τα μελίσσια στην καλαμάτα την άνοιξη εδώ Άρτα δεν έδωσαν ούτε σταγόνα μέλι, ούτε έλατο....
Ευχαριστώ πολύ
Ανδρέας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Προσθήκη ορόφου.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσθήκη ορόφου.    Προσθήκη ορόφου.  Icon_minitimeΔευ Νοε 10, 2014 8:26 pm

Κι εδώ τα ίδια. Εγώ τα μετέφερα στα ορεινά τον Ιούνιο αλλά κάποιοι που τα κράτησαν εδώ κάτι έβγαλαν. Μάλλον θα τα κρατήσω ολοχρονίς εδώ. Επίσης η πορτοκαλιά δεν έδωσε τίποτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Προσθήκη ορόφου.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» προσθηκη οροφου
» Προσθήκη ορόφου.
» Προσθήκη ορόφου η κόψιμο παραφυάδας;
» Τοποθέτηση Ορόφου
» Προσθήκη πατώματος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: