Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα

Πήγαινε κάτω 
+5
PIT
qazx88
stkorts
spithoyras
KostasRs
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
KostasRs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΤρι Απρ 15, 2014 9:03 am

Παιδια καλημερα,
Αποφασισα να φτιαξω ενα μελιτοεξαγωγεα μιας και δεν περισσευουν χρηματα για αγορα καποιου απο το εμποριο.
Ο μελιτοεξαγωγεας θα ειναι ανοξειδοτος μιας και εχω ηλεκτροκολληση TIG και αρκετη εμπειρια στη συγκολληση με ανοξειδοτα μεταλλα.
Ακομα δεν εχω καταληξει σε διαστασεις, και προσπαθω να παρω ιδεες κυριως απο το youtube.
Εχω δει λοιπον μερικους home made με πλαστικα βαρελια και με εναν αξονα ο οποιος εχει βασεις για τα πλαισια και τα γυριζουν με ηλ. τρυπανι.

Το βασικο στοιχειο τους ειναι οτι τα πλαισια με τα μελια μπαινουν ακτινικα πανω στο περιστρεφομενο αξονα, δηλαδη το πανω μερος του πλαισιου "βλεπει" τα τοιχωματα του μελιτοεξαγωγεα, ενω στους μελιτοεξαγωγεις του εμποριου τα πλαισια πλαγιαζουν με τη φυγοκεντρο.
Με την ακτινικη θεση των πλαισιων απλουστευεται πολυ η κατασκευη ενω μπορουν να μπουν περισσοτερα πλαισια σε δεδομενο χωρο.

Για να μην κανω καμια πατατα θα ηθελα την εμπειρια  και την γνωμη σας για τον τροπο που θα μπαινουν τα πλαισια. Αν θα εχουν ακτινικη θεση θα βγαινει το μελι σωστα και χωρις προβληματα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΤρι Απρ 15, 2014 2:01 pm

Φιλε μου ηθελα κι εγω να κανω μια τετοια κατασκευη αλλα τελικα βρηκα εναν ετοιμο μελιτοεξαγωγεα χειροκινητο τριων πλαισιων με 150 ευρω που το ειχαν στοκ και δεν τον επαιρνε κανεις. Σιγουρευτηκα οτι βγαζωντας την μανιβελα μενει ελευθερος ο επανω αξονας και τωρα τον δουλευω με δραπανο. Μπορω αν θελω και χωρις ρευμα να τρυγησω επιτοπου στην εξοχη με την μανιβελα.Ειναι πολυ σουπερ και με βολευει. Πες μου αν σε ενδιαφερει να βγαλω φωτο για ιδεες. Εχεις κανει καποιο προυπολογισμο για τα υλικα που θα χρησιμοποιησεις ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KostasRs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΤρι Απρ 15, 2014 4:21 pm

Θα σου ημουν υποχρεος εαν εβαζες μια φωτογραφια απο το εσωτερικο του και κυριως απο τον τροπο που μπαινουν τα πλαισια.
Προυπολογισμο δεν εχω κανει ακομη γιατι δεν εχω καταληξει στις διαστασεις που θα εχει. Εαν θα παιρνει τα πλαισια ακτινικα δεν θα κοστισει και πολλα χρηματα, οταν τον ξεκινησω θα ανεβασω και φωτογραφιες απο την κατασκευη καθως και τα εξοδα που θα κανω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stkorts
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΤρι Απρ 15, 2014 4:48 pm

Πολύ ενδιαφέρων εγχείρημα περιμένω και εγώ να δω πως θα εξελιχθεί μπας και φτιάξω και εγώ έναν.
πάντως εμένα μου φαίνεται ποιο ασφαλές να τοποθετουνται ακτινικά προς τον άξονα,
έτσι δεν θα υπάρχει κίνδυνος να σπάσουν σε πολλές στροφές, αλλά δεν ξέρουμε αν θα αδειάζουν εύκολα.
υ.γ. έχω δει μελιτοεξαγωγεα πολλών πλαισίων με τέτοια διάταξη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΤρι Απρ 15, 2014 5:03 pm

Με αυτον τον τροπο ανεβαζω πρωτη φορα γιατι το Imageshack που ανεβαζα φωτο μου κλειδωσε.
Αυτη η φωτο δειχνει τον δεκτη πλαισιων ο οποιος βγαινει για να πλενεται.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Εδω σου δειχνω που μπαινει και πως. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Κι αυτη με το τελαρο μεσα
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Αν θες καποια αλλη λεπτομερεια εδω ειμαστε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΤρι Απρ 15, 2014 5:49 pm

Σορρυ παιδια τωρα καταλαβα τι εννοειτε ακτινικα.......ακυρο οι φωτο.

Το ακτινικο (καθετα πλαισια ως προς τον κεντρικο αξονα) θελει πολυ καλο ζυγιασμα αλλιως θα ταρακουναει ολο το μελιτοεξαγωγεα σαν το πλυντηριο ρουχων σε χαμηλες στροφες. Πλεονεκτηματα φυσικα η μικρη διαμετρος του βαρελιου με πολλες κηρηθρες. Το μελι θα βγαινει πιστευω κανονικα δεν θα εχει προβλημα, ισα ισα που δεν θα θελουν και γυρισμα τα πλαισια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
qazx88
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΤετ Απρ 16, 2014 9:52 pm

φιλε KostasRs νομίζω ότι αν βάλεις ακτινικά όπως λες, πάνω από 4 πλαίσια στον μελιτοεξαγωγέα υπάρχει ο κίνδυνος το μελι να φεύγει απτό μπροστά πλαίσιο και να κολλάει στο πίσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KostasRs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΤετ Απρ 16, 2014 11:48 pm

Παιδια μετα απο αρκετη σκεψη καταληγω να το φτιαξω με ακτινικη τοποθετηση των πλαισιων.
Τα πλεονεκτηματα ειναι αρκετα οπως το οτι απλοποιειται η κατασκευη του αξονα με τις υποδοχες για τα πλαισια. Δεν χρειαζεται να γινει περιφερειακη στεφανη με σχαρες που κραταει τις υποδοχες για τα πλαισια, οι οποιες ειναι δυσκολο να γινουν γιατι η σχαρες τους και ακριβες ειναι και θελει αρκετη κατεργασια στο σχημα τους για να δεχεται τα πλαισια, οπως φαινεται και στις φωτογραφιες που εβαλες φιλε spithoyras. Εαν γινουν κινητες σχαρες ωστε να γυρνανε δεξια-αριστερα τοτε ξεφευγουμε ακομη πιο πολυ.
Στην ακτινικη διαταξη οντως δεν χρειαζεται σχαρα γιατι η φυγοκεντρος που ασκειται στη κερηθρα ειναι διαμηκης και οχι εγκαρσια για να την ζοριζει.
Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι οντως το μελι θα βγαινει σωστα απο τις κερηθρες καθως ξερουμε οτι τα κελια δεν ειναι καθετα χτισμενα αλλα με κληση, οποτε εαν το πλαισιο μπει με το επανω μερος του να κοιταζει προς τα τοιχωματα του μελιτοεξαγωγεα η κληση των κελιων ευνοει την φυγοκεντρηση.
Αν δεν καταλαβατε τι θελω να πω, θα προσπαθησω να φτιαξω ενα σχεδιο.
Επισης τα αλλα πλεονεκτηνατα που ανεφερε ο spithoyras οτι θα εχουμε πολλα πλαισια σε σχετικα μικρο μεγεθος μελιτοεξαγωγεα.
Παντως το σιγουρο ειναι οτι το πανω μερος του πλαισιου θα ειναι ποτισμενο με μελι μετα τη φυγοκεντρηση αφου ολο το μελι θα περασει απο πανω του, αλλα δεν νομιζω να ειναι σοβαρο μειονεκτημα.
Θα ξεκινησω σιγα σιγα το σχεδιασμο ωστε μετα το Πασχα να κανω μια ερευνα για υλικα, τιμες κλπ.

qazx88 έγραψε:
φιλε KostasRs νομίζω ότι αν βάλεις ακτινικά όπως λες, πάνω από 4 πλαίσια στον μελιτοεξαγωγέα υπάρχει ο κίνδυνος το μελι να φεύγει απτό μπροστά πλαίσιο και να κολλάει στο πίσω.
Ναι ισως να συμβαινει αυτο που λες, εαν ειναι πολυ κοντα τα πλαισια μεταξυ τους, αλλα ακομη και αν περναει το μελι απο το ενα πλαισιο στο αλλο παλι στο τελος θα καταληξει στα τοιχωματα του μελιτοεξαγωγεα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2014 12:21 pm

Καλη επιτυχια και ευκολια ευχομαι με την κατασκευη σου Κωστα. Οταν ολοκληρωσεις την ερευνα αν θες ενημερωσε μας για το κοστολογιο των υλικων. Φανταζομαι οτι θα δουλεψεις με ανοξειδωτα υλικα που βγαινουν λιγο "αλμυρα". Συμφωνω οτι η ακτινικη κατασκευη ειναι πιο απλη. Εγω φανταζομαι την διαταξη των υποδοχων των πλαισιων καπως ετσι οπως στην φωτο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] χωρις την στρογγυλη βαση του πατου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KostasRs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2014 4:37 pm

spithoyras έγραψε:
Καλη επιτυχια και ευκολια ευχομαι με την κατασκευη σου Κωστα. Οταν ολοκληρωσεις την ερευνα αν θες ενημερωσε μας για το κοστολογιο των υλικων. Φανταζομαι οτι θα δουλεψεις με ανοξειδωτα υλικα που βγαινουν λιγο "αλμυρα". Συμφωνω οτι η ακτινικη κατασκευη ειναι πιο απλη. Εγω φανταζομαι την διαταξη των υποδοχων των πλαισιων καπως ετσι οπως στην φωτο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] χωρις την στρογγυλη βαση του πατου.
Ευχαριστω spithoyras, θα ενημερωνω βημα βημα ωστε οποιος θα θελησει να φτιαξει μελιτοεξαγωγεα να μπορει να παρει ιδεες ή να φτιαξει παρομοιο.
Τα ανοξειδωτα ειναι ακριβα δυστηχως αλλα ειναι μονοδρομος για να γινει κατι καλο.
Για τη διαταξη θα ειναι οπως το περιγραφεις, και μαλλον θα καταληξω σε μια διαταξη οπου οι ακτινες που θα συγκρατουν τα πλαισια απο κατω θα εχουν τη μορφη 'Π' ωστε να φωλιαζουν τα πλαισια μεσα τους, ενω οι επανω θα ειναι διπλες (μαλλον απο μασιφ σωληνα  φ8 mm) ωστε να περναει το πλαισιο απο μεσα τους, για να εχουμε ευκολη εισαγωγη - εξαγωγη. Θα ανεβασω ενα προχειρο σχεδιο αργοτερα για να μου πειτε τη γνωμη σας.
Αν σου ειναι ευκολο θα ηθελα καποια στοιχεια απο τον δικο σου μελιτοεξαγωγεα,
Τι υψος και διαμετρο εχει?
Με το πλαισιο τοποθετημενο στο καλαθι ποσο ειναι το υψος απο το πλαισιο μεχρι το καπακι?
Στην φωτογραφια που εβαλες φαινεται στο κατω μερος η υποδοχη για τον αξονα.
Ειναι ρουλεμαν ή απλως φωλια οπου παταει ο αξονας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2014 7:35 pm

Το υψος του βαρελιου ειναι 62 εκ. κοντα στον αξονα και 66 στο τοιχωμα επειδη το πατωμα ειναι κωνικο. Με την κορφη του κωνου στην βαση του αξονα. Ωστε να κατηφοριζει το μελι προς το τοιχωμα του βαρελιου και να μην συγκεντρωνεται στην βαση του αξονα. Η διαμετρος του βαρελιου 40 εκ. Αλλα ακτινωτα οπως θες να το κανεις εσυ αυτη η διαμετρος δεν θα σου φτασει. Χρησιμο ισως σου φανει η διαμετρος του αξονα που ειναι 15 χιλ. μασιφ ανοξειδωτης μπαρας. Το υψος του πλαισιου απ'το καπακι ειναι 11 εκατοστα και δεν πιτσιλαει σχεδον καθολου με ανοιχτο καπακι. Επισης 11 εκατοστα ειναι ο μεσος ορος της αποστασης απο το κατω μερος του πλαισιου με το πατωμα λογω κωνικοτητας. Για την βαση του αξονα εχει κολησει στο πατωμα ανοξειδωτο παξιμαδι και μεσα σ'αυτο ειναι "φυλακισμενος" ενας μεταλικος βολος-κουρσουμι που γυριζει τρελα στο γρασσο του.
Ελπιζω να ημουν σαφης και κατανοητος. Αν δεν καταλαβες κατι εδω ειμαστε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KostasRs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΠαρ Απρ 25, 2014 10:09 pm

Καλησπερα, σαφεστατος και κατανοητοτατος, να εισαι καλα!
Λογο φορτου εργασιας δεν βρηκα χρονο να γραψω.
Εχω κανει ενα σχεδιο για 4 πλαισια οπου εχω βγαλει τις διαστασεις, οι οποιες μου φαινονται οκ.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Το βαρελι θα ειναι 80 εκατοστα στη διαμετρο, με παχος μαλλον 1 mm. Αρκετα μεγαλο σε διαμετρο με το σκεπτικο οτι ο αξονας δεν θα εχει κοντα του τα πλαισια αλλα σε καποια αποσταση. Το σκεπτικο ειναι οτι αφου θα παιρνει 4 πλαισια να υπαρχει αρκετο κενο μεταξυ τους ωστε μελλοντικα να προστεθουν ενδιαμεσα και αλλες βασεις ωστε να παιρνει 8 πλαισια.
Επισης η διαμετρος πιστευω οτι ειναι αρκετη ωστε μελλοντικα αν χρειαστει με την αλλαγη μονο του αξονα να μπορει να μετατραπει απο ακτινικο σε πλευρικο.
Η τοποθετηση των πλαισιων θα γινεται με βολικο τροπο. Το πλαισιο θα περναει μεσα απο την επανω βαση η οποια θα το κραταει περιμετρικα, ενω στη κατω βαση θα φωλιαζει μεσα της, και θα υπαρχει στην ακρη τρυπα (φαινεται στο σχεδιο) οπου θα φωλιαζει η προεξοχη του πλαισιου.
Για τον ιδιο τον αξονα δεν εχω καταληξει ακομη, παντως δεν θα ειναι μασιφ γιατι θα κοστισει αρκετα.
Νομιζω οτι ενας σωληνας φ 20-25 mm θα ειναι ενταξει. Το υψος του δεν μπορω να το υπολογισω ακομα επειδη ο πατος προτου κοπει θα πατηθει λιγο για να γινει κωνικος. Απο το υψος του θα εξαρτηθει και το υψος του αξονα.
Ελπιζω να ειναι κατανοητο το σχεδιο.
Απο εβδομαδα θα αρχισει η αναζητηση των υλικων και τιμων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΣαβ Απρ 26, 2014 3:01 pm

Φίλε μου αφου θα κάνεις τον κόπο μην τσιγκουνευτείς τα χρήματα για τον άξονα. Πάρτον μασίφ ανοξείδωτο γιατί είναι αυτός που πάιρνει όλες τις δυνάμεις στην περιστροφή.

Επίσης το φύλλο λαμαρίνας που θα βάλεις για το βαρέλι να το κανείς νεύρα πχ ένα αυλάκι επάνω ένα κάτω, για να αποφύγεις τις στρευλώσεις αργότερα. Είναι κάποια τεχνικά θεματάκια που θέλουν προσοχή ώστε να μην παν χαμένα τα χρήματα και ο κόπος που έκανες.

Το καλύτερο βέβαια θα είναι να γίνουν όλα απο ανοξείδωτο και οι κολλήσεις γιατί έρχονται σε επαφή με τρόφιμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KostasRs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΣαβ Απρ 26, 2014 10:37 pm

Φιλε PIT θεωρητικα ο αξονας δεν δεχεται μεγαλες δυναμεις, τις φυγοκεντρες τις δεχονται οι βασεις των πλαισιων οι οποιες αντισταθμιζονται η καθε μια με την απενταντι της. Επισης δεχεται στρεβλωση οταν επιταχυνεται αρχικα και επιβραδυνεται στο τελος. Ολα αυτα με την προυποθεση βεβαια να ειναι ζυγισμενος σωστα και να μην δημιουργει ταλαντωσεις οταν περιστρεφεται. Ενας σωληνας με φ 25 mm πχ και με 2 mm παχος ειναι πολυ γερος, εχω δοκιμασει και σε αλλες εφαρμογες και νομιζω οτι θα ειναι οκ.
Ο μελιτοεξεγωγεας θα ειναι ανοξειδωτος εξ'ολοκληρου και η κολλησεις θα γινουν με TIG η οιποια κολλαει χωρις συρμα, οποτε δεν θα υπαρχει προσμιξη ξενου υλικου.
Για την λαμαρινα εχεις απολυτο δικιο. Δεν εχω παει ακομη στο μηχανουργειο να ρωτησω αν στον κυλινδρο θα μπορεσουν να κανουν νευρα την ωρα που κυρτωνεται. Εαν δεν μπορει να το κανει αυτο τοτε θα μπουν στεφανια απο λεπτη λαμα για να ενισχυσουν το βαρελι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 7:08 pm

Φιλε μου KostasRs εχε υπ'οψιν σου οτι τα τελαρα που θα ειναι αντικριστα πολλες φορες δεν θα εχουν το ιδιο βαρος γιατι καποιο μπορει να ειναι μισογεματο. Απο εμπειρια σου λεω οτι θα χρειαστει πολλες φορες λογω του οτι θα εχεις μονό αριθμο πλαισιων πχ 3 η 5 και για να μην δονητε ο μελιτοεξαγωγεας αλλα και να μην ζοριζεται  ο αξονας, θα αναγκαστεις να βαλεις τεχνητο αντιβαρο 2,5 κιλων περιπου για να ερθουν στα ισα οι δυναμεις. Εγω δεν βαζω αντιβαρο, απλα ενα αδειο τελαρο γιατι εμπιστευομαι την στοιβαροτητα του μασιφ αξονα, ιδιως στις χαμηλες στροφες. Φυσικα κουναει λιγο. Επισης να σου πω ισως για να βοηθησω, οτι το δικο μου βαρελι εχει δυο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] περιπου 12 εκ πιο μεσα απο το πανω και κατω χειλος του βαρελιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KostasRs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΔευ Απρ 28, 2014 6:17 pm

Φιλοι μου κατανοω απολυτα αυτο που λετε για τον αξονα και επισης εχετε καλυτερη εμπειρεια, εγω στο ξεκινημα ειμαι και δεν εχω δουλεψει κανενα μελιτοεξαγωγεα. Ομως οπως εγραψα αρχικα τα χρηματα που εχω ειναι μετρημενα και προσπαθω να τα φερω σε λογαριασμο για τα υλικα. Ενας κονονας που εθεσα στον εαυτο μου ειναι οτι ολα θα ειναι ανοξειδωτα και απο εκει και περα βλεπουμε.
Μια πρωτη διερευνηση που εκανα ειναι οτι θα χρειαστω ενα φυλλο 2,5m χ 1,25m + ενα ακομα 2m χ 1m, με 1 mm παχος. Αυτα για το βαρελι, τον πατο και οτι περισσεψει θα κοπουν φετες και θα στρατζαριστουν για τις κατω βασεις των πλαισιων, 3 ποδια, και πανω μπαρα που θα στηριζει τον αξονα.
Για μασιφ αξονα (αν μπορεσω να παρω) υπαρχει και στα 20 mm.
Το προβλημα ειναι οτι ολα αυτα τα παιρνεις ολοκληρα. Για τα φυλλα δεν με πειραζει, ομως για την μασιφ μπαρα αυτη δεν κοβεται και πρεπει να την αγορασω ολοκληρη (βγαινει σε 3 μετρα).
Εαν μπορεσω αυριο θα ξεκινησω την αγορα των υλικων, οποτε θα γραψω και τα κοστολογια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΤρι Απρ 29, 2014 12:39 pm

Εχει ενδιαφερων η προσπαθεια σου. Μια σκεψη ισως για να ενισχυσεις την σωληνα του αξονα, θα ηταν να παρεις ενα σιδερο απλο μασιφ καταληλης διατομης και να το κολλησης η βιδωσης μεσα στον ανοξειδωτο σωληνα. Ετσι και ενισχυμενος αξονας θα προκυψει και ανοξειδωτο περιβλημα για την ασφαλεια τροφιμων. Καλη επιτυχια φιλε μου σε οτι κι αν κανεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KostasRs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΤρι Απρ 29, 2014 10:18 pm

Καλησπερα, εαν ταιριαξουν οι διαστασεις ειναι καλη ιδεα για τον αξονα.
Σημερα βρηκα ευκαιρια και πηρα τα υλικα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Πηρα ενα φυλλο 2,5m x 1,25  και ενα 2m χ 1m (με 1mm παχος), καθως και μια βεργα μασιφ 0,8mm και μια λαμα 10mm x 3mm.
Το μεγαλο φυλλο μου το κοψανε στα 70cm για να χωρεσει στο τρειλερ, οποτε ειναι ετοιμο για το κυλινδρο.
Ειναι σατινε στην ποιοτητα τροφιμων (T304) και ακριβοτερες απο τις αλλες ποιοτητες.
Τα δυο φυλλα στοιχισαν 83 και 55 ευρω αντοιστιχα και η μασιφ βεργα με την λαμα 3,3 και 5 ευρω αντοιστιχα.
Συνολο 146 ευρω.
Για αξονα θα βαλω τελικα ενα σωληνωτο με ακρα απο μασιφ ο οποιος θα μου στοιχισει γυρω στα 10 ευρω απο φιλο που εχει μηχανουργειο. (Για μασιφ μπαρα ειναι αδυνατο καθως ειχαν μια 6αμετρη που ζυγιζε 15 κιλα, οποτε αν κανετε τον υπολογισμο επι 3,30 ευρω το κιλο καταλαβαινετε ποσο θα στοιχιζε)

Χονδρικα υπολογιζω να δωσω αλλα 20-25 ευρω για κοψιματα και στραντζες, και 10-15 για 2 ρουλεμαν + την προσωπικη εργασια για τις κολλησεις.

Αυτα προς το παρον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KostasRs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΣαβ Μάης 03, 2014 10:03 pm

Αφου πηγε το φυλλο στον κυλινδρο το κολλησα και εκοψα τον πατο ο οποιος προτου κολληθει πατηθηκε λιγο στην πρεσσα για να γινει κωνικος, λιγο ομως η διαφορα υψους ειναι γυρω στα 2 cm στο κεντρο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Το στεφανι θα μπει περιμεμετρικα στο επανω μερος για να γινει πιο στιβαρο.
Τελικα μιας και υπαρχει αρκετο υλικο θα γινει κατευθειαν 8 πλαισιων, με τις βασεις των πλαισιων να ειναι διπλο Χ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΚυρ Μάης 04, 2014 7:22 am

Ωραια. Παιρνει μορφη σιγα σιγα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KostasRs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 8:18 am

Επειτα απο μεγαλη καθυστερηση ετοιμασα και τις βασεις. Το φυλλο κοπηκε σε κομματια και στραντζαριστηκε.
Ετσι εχουμε τις βασεις για τα πλαισια, 3 κομματια που θα γινουν ποδια, και 2 που θα μπουν πανω και κατω απο το βαρελι. Τωρα μενει να αρχισω να τα μονταρω και ελπιζω να μην καθυστερησω πολυ.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 8:02 pm

Η καλη δουλεια αργει να γινει Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Druidis
Μέλος
Μέλος
Druidis


Αριθμός μηνυμάτων : 57

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΠεμ Ιουν 05, 2014 1:21 am

Χωρις να θελω να το παιξω ξερολας κτλ κτλ και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ χωρις να μηδενιζω τη προσπαθεια του φιλου, μηπως απο καθαρα οικονομικης αποψης συμφερει να αγορασεις εναν ετοιμο χειροκινητο (οπου ευκολα μετατρεπεται σε ηλεκτροκινητος μεσω μεταδοσης κινησης απο καποιο δραπανο) ; Εγω προσωπικα τα εβαλα κατω κ βλεπω οτι ειναι μια η αλλη αν οχι πιο ακριβος αν τον φτιαξω μονος μ (Μηχανολογος ειμαι και γνωστης μηχανουργειου)...Βεβαια καποιος πιο ρομαντικος θα μ πει οτι απο χειροποιητο θα ειναι <<πιο γλυκο>> το μελι (ισως συμφωνησω)
Οπως κ να εχει καλη τυχη φιλε μ, καλο κουραγιο και καλα μελια Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KostasRs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΚυρ Ιουν 15, 2014 1:03 am

Καλησπερα!
Φιλε μου εν μερη θα συμφωνησω μαζι σου. Για καποιον που δεν μπορει να φτιαξει μονος του ενα μελιτοεξαγωγεα και θα αναγκαστει να πληρωσει για τα κοψιματα, κολλησεις και λοιπα δεν νομιζω πως συμφερει.
Για εμενα το κοστολογιο ομως μου φαινεται χαμηλο γιατι εως τωρα εχω ξοδεψει μολις 160 ευρω για ενα μελιτοεξαγωγεα ο οποιος ειναι αρκετα μεγαλος και οταν τελειωσω ολες τις βασεις θα παιρνει 8 πλαισια.
Θα μου πεις βεβαια προς τι τα 8 πλαισια, θα μπορουσα να βολευτω ανετα και με εναν 3ων πλαισιων αφου ολο κι ολο 9 κυψελες εχω.
Η απαντηση ειναι οτι δυσκολα θα ευρισκα με τοσα λεφτα εναν μελιτοεξαγωγεα (μεταχειρισμενο) + μεταφορικα. Σε τοπικο κατασημα βρηκα ενα 4αρων πλαισιων στα 360 ευρω. Οποτε για εμενα δεν υπηρχε αλλος δρομος.
Βεβαια θα μπορουσα να τον φτιαξω πιο μικρο και να γλυτωσω γυρω στα 30-40 ευρω αλλα αισιοδοξω πως ισως καποια μερα οι 9 κυψελες μου να γινουν 50 ή και παραπανω οταν με το καλο δεν θα ειμαι πια αρχαριος και τοτε ο μικρος δεν θα με καλυπτει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KostasRs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα   Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα Icon_minitimeΚυρ Ιουν 15, 2014 1:30 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Εχει κολληθει το στεφανι στο επανω μερος για να γινει πιο ακαμπτο το βαρελι, και κολληθηκαν τα ποδια.
Οταν τελειωσει θα τριφτουν και θα γιαλιστουν οι κολλησεις.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Εφτιαξα και τις βασεις για 4 πλαισια προς το παρων λογο ελλειψης χρονου.
Στις κατω ανοιχτηκαν τρυπες για να φωλιαζει η προεξοχη του πλαισιου, ενω στις επανω βασεις το πλαισιο θα περναει μεσα απο το κενο απο τις βεργες.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Εφτιαξα τα εξαρτηματα για τον αξονα με ενα μικρο τορνακι που εχω, το ταλαιπωρησα λιγο αλλα τα πηγε μια χαρα.
Απο αριστερα ειναι η μπαρα σε σχημα π που θα μπαινει πανω απο το βαρελι. Το ακρο του αξονα που θα περναει μεσα απο το ρουλεμαν το εκανα μακρυ για να περισσευει ακρετα απο το επανω μερος ωστε να το πιανει το δραπανο και μελλοντικα να μπει μια τροχαλια για να γυριζει με ενα μοτερ.
Απο δεξια ειναι το αλλο ακρο του αξονα με τη βαση του ρουλεμαν που θα μπει στο πατο του βαρελιου.
Τα ρουλεμαν τα ειχα για καποια αλλη χρηση και με βολεψαν μια χαρα, διαστασεις 40mm εξωτερικα, 17mm εσωτερικα.
Τωρα μενει να φτιαξω τον αξονα και να μπουν και να κολληθουν τα ακρα επανω του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κατασκευή μελιτοεξαγωγέα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» D.I.Y. Κατασκευή Μοτέρ Μελιτοεξαγωγέα
» Συζήτηση / Ερωτήσεις σχετικά με την Κατασκευή Μοτέρ Μελιτοεξαγωγέα
» Κατασκευή Top Bar Hive
» ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ
» Κατασκευή κυψελών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: D.I.Y. μελισσοκομικές πατέντες-
Μετάβαση σε: