Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μεθοδος ΜΠΕΚΑ

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
λαζαρος4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

μεθοδος ΜΠΕΚΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μεθοδος ΜΠΕΚΑ   μεθοδος ΜΠΕΚΑ Icon_minitimeΣαβ Μάης 18, 2013 7:00 pm

καλησπερα! εχω 5 μελισσακια απο τα οποια τα 4 εχουν παρει πατωμα κ καινουργια κερια για να χτισουν..τα πανε πολυ καλα με περσινες βασιλισσες πολυ καλες!! παμε τωρα στις αποριες μου....θελω να τα κοψω για να βγαλω μελισσοκομικο βιβλιαριο κ για να αναπτυξω το μελισσοκομειο μου με την μεθοδο ΜΠΕΚΑ. ειναι εφικτο την συγκεκριμενη περιοδο??? να τα αφησω να βγαλουν μονα τους βασιλισσα η ειναι προτυμοτερο να αγορασω?ποσο καιρο θα κανουν να βγαλουν βασιλισσα χωρις βασιλικα κελια??ποσο καιρο περιπου θα μπορεσουν να φτασουν στον πλυθισμο τον 8-9 πλαισιων??μπορει να δουλεψει η μεθοδος αυτη με αγορασμενες βασιλισσες??ξερω πως την συγκεκριμενη περιοδο θα με παει αρκετα πισω αλλα πιστευω να αξιζει τον κοπο!! παιδια τα φωτα σας γιατι εχω προβληματιστει πολυ αυτες τις μερες με το τι ειναι καλυτερο να κανω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

μεθοδος ΜΠΕΚΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεθοδος ΜΠΕΚΑ   μεθοδος ΜΠΕΚΑ Icon_minitimeΚυρ Μάης 19, 2013 1:40 pm

Φίλε Λάζαρε,

Δεν γνωρίζω τη μεθοδο Μπέκα που αναφέρεις. Μπορώ όμως να σου πώ ότι για να φτιάξεις Βασιλοπούλες και να γονιμοποιηθούν χρειάζεται ένας μήνας περίπου. Τον χρόνο αυτό τα ορφανά μελίσσια σου θα πάνε αρκετα πίσω καθώς δεν θα έχουν γόνους. Σίγουρα μπορείς να κάνεις αύψηση του μελισσοκομίου σου αγοράζοντας καινούριες γονιμοποιημένες Βασίλισσες, έχοντας έτσι λιγότερο ρίσκο (καθώς για να φτιάξεις μόνος σου έχει ένα ποσοστό αποτυχίας), και κερζίζοντας ένα μήνα για τα σμήνη σου. Χάνεις όμως ένα μικρό χρηματικό κεφάλαιο για την κάθε Κυρία που ανάλογα με την ποσότητα που χρειάζεσαι μπορεί να είναι απαγορευτικό. Πόσα θέλεις να τα κάνείς????

Σε ότι αφορά την αναπτυξη των παραφυάδων, έχει σίγουρα να κάνει με το πόσο μεγάλες θα είναι όταν ξεκινήσουν. Σκέφτεσαι απλώς να τα διαιρέσεις στα δύο βάζοντας 5-6 πλαίσια στην κάθε παραφυάδα ή σκέφτεσαι να σπάσεις σε 3αρες -4αρες παραφυάδες μερικά από αυτα και τα υπόλοιπα να τα αφήσεις????? Ενδηκτικά και με πολλές επιφυλάξεις θα τολμήσω να σου πώ οτι σε καλές συνθήκες ανθοφορίες και καιρικών συνθηκών και με την κατάλληλη περιποίηση (τροφοδοσία) εγώ υπολογίζω για μια 4αρα παραφυάδα οτι χρειάζεται περίπου 50-60 μέρες για να γίνει 10άρι μελίσσι. Καταλαβαίνεις οτι αν δεν πάει καλά ο καιρός μπορέι να μην γίνει 10αρι μέχρι το χειμώνα.

Εγώ θα σου πρότεινα να ορφανέψεις τα 3 μελίσσια σου παίρνοντας τις βασίλισσες με 1 πλάισο γόνο και 1-2 τροφές και μετά τα ορφανά να τα σπάσει σε 2 παραφυάδες το καθένα με 4 πλάισια και 1-2 β.κ. η καθεμία και έτσι από 3 θα γίνουν 9. Τα άλλα 2 κρατησέτα για να μπορέσεις αν χρειαστεί να βοηθήσεις με λίγο γόνο ή χτισμένα πλαίσια τις παραφυάδες. Σύνολο θα έχεις 11 και αν πάει κάτι στραβά με κάποιο από αυτά αγοράζεις μια Βασιλοπούλα. Αλλιώς αν δεν έχεις την διάθεση να ρισκάρεις λίγο και θέλεις 5-6 ακόμα μελίσσια, πηγαίνεις αγοράζεις Βασίλισσες, τις τοποθετείς με προσοχή και ισυχάζεις...

ΑΑΑΑΑΑΑ Όσο για το αν έιναι κατάλληλος καιρός, εγώ θα περίμενα καμια 10αρια μέρες ακόμα να πατήσουν λίγο τον όροφο και να χτίσουν τα αχτιστα που έβαλες και μετά θα έκοβα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
λαζαρος4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

μεθοδος ΜΠΕΚΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεθοδος ΜΠΕΚΑ   μεθοδος ΜΠΕΚΑ Icon_minitimeΚυρ Μάης 19, 2013 2:06 pm

φιλε μου johnniebee σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες!! σκεφτομουν τα 5 να τα σπασω στην μεση και να γινουν 10!! γιατι απο οσο ξερω 10 χρειαζονται για να βγαλεις μελισσοκομικο βιβλιαριο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

μεθοδος ΜΠΕΚΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεθοδος ΜΠΕΚΑ   μεθοδος ΜΠΕΚΑ Icon_minitimeΚυρ Μάης 19, 2013 10:14 pm

Βιβλιαριο βγαζεις και με λιγοτερα. Μεχρι 10 μελισσια ειναι προαιρετικο και απο 10 και πανω υποχρεωτικο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
λαζαρος4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

μεθοδος ΜΠΕΚΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεθοδος ΜΠΕΚΑ   μεθοδος ΜΠΕΚΑ Icon_minitimeΔευ Μάης 20, 2013 2:12 pm

φιλε myrtows μηπως αυτο ειναι κατι που αλαζει απο περιοχη σε περιοχη??? εγω μιλησα με την νομαρχια της περιοχης κ μου ειπαν πως για να βγαλω μελισσοκομικο βιβλιαριο θελω 10 κυψελες κ πανω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

μεθοδος ΜΠΕΚΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεθοδος ΜΠΕΚΑ   μεθοδος ΜΠΕΚΑ Icon_minitimeΔευ Μάης 20, 2013 2:35 pm

Δεν ξέρω τι γίνεται με αυτά... Αλλά μήπως μπερδεύεται το μελισσοκομικό βιβλιάριο με την ασφάληση στον Ο.Γ.Α.????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
λαζαρος4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

μεθοδος ΜΠΕΚΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεθοδος ΜΠΕΚΑ   μεθοδος ΜΠΕΚΑ Icon_minitimeΔευ Μάης 20, 2013 8:34 pm

δεν ξερω φιλε μου τι ακριβως γινετε!! συγκεκριμενα σημερα το πρωι πηρα τηλεφωνο κ ρωτησα αυτο που ανεφερες αλλα η απαντηση τους μια,,, για να βγαλεις μελισσοκομικο βιβλιαριο χρειαζετε 10 κυψελες κ πανω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

μεθοδος ΜΠΕΚΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεθοδος ΜΠΕΚΑ   μεθοδος ΜΠΕΚΑ Icon_minitimeΔευ Μάης 20, 2013 10:31 pm

λαζαρος4 έγραψε:
δεν ξερω φιλε μου τι ακριβως γινετε!! συγκεκριμενα σημερα το πρωι πηρα τηλεφωνο κ ρωτησα αυτο που ανεφερες αλλα η απαντηση τους μια,,, για να βγαλεις μελισσοκομικο βιβλιαριο χρειαζετε 10 κυψελες κ πανω!!

Με το βιβλιαριο απο νομαρχια σε νομαρχια φαινεται πως εχουν αλλους νομους. Κατι σαν τις ΗΠΑ ενα πραμα με τις πολιτειες. Αλλου θελουν οπωσδηποτε 10, αλλου θελουν οπωσδηποτε παραστατικα λες και αν πιασεις ενα μελισσι στο σπιτι σου και το πολλαπλασιασεις δεν ειναι μελισσι κτλ.

Εγω παντως εβγαλα με 4 μελισσια περισυ εδω.Με μια βεβαιωση απο το συνεταιρισμο οτι κατεχω 4 μελισσια και μια αιτηση στη νομαρχια.

Πιεσε τους λιγο μπας και κανεις δουλεια, πηγαινε και απο κει και πες τους οτι αλλου βγαζουν και με λιγοτερα εκει γιατι δε γινεται?
ta xapia mou ta xapia mou ta xapia mou htipieme htipieme htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

μεθοδος ΜΠΕΚΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεθοδος ΜΠΕΚΑ   μεθοδος ΜΠΕΚΑ Icon_minitimeΤρι Μάης 21, 2013 1:34 am

Κρατησέ μας ενήμερους πάντως, οτι και να κάνεις με το θέμα αυτό....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
λαζαρος4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

μεθοδος ΜΠΕΚΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μεθοδος ΜΠΕΚΑ   μεθοδος ΜΠΕΚΑ Icon_minitimeΤρι Μάης 21, 2013 1:44 am

στην νομαρχια ηταν ακαθεκτοι.... αλλα κ με τον μελισσοκομικο συλλογο που μιλησα το ιδιο μου ειπε!! παντως εγω τα μελισσακια μου τα εκοψα..... πιασαμε 2ψηφιο cheers cheers cheers 10 cheers cheers cheers . παντως οτι νεοτερο εχω θα σας ενημερωσω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μεθοδος ΜΠΕΚΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΜΕΘΟΔΟΣ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΕΚΑ ΓΕΩΠΟΝΟΥ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟΥ
» μεθοδος βενταλια
» Κλασική μεθοδος βασιλοτροφίας
» Μέθοδος Μπαμπίλη.
» Πείτε τον δικό σας τρόπο για να χωρίσω τα μελίσσια μου..

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: