Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μέθοδος DEMAREE

Πήγαινε κάτω 
+11
drakos
Μίμης
geobees
Sakis G
Maikpigasos
ethnic69
kosmas
pfilious
kostasid
captain
nikos27
15 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikos27
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 84

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 12:12 pm

Φίλοι μου έχω μια απορεία, σύμφωνα με την μέθοδο τοποθετούμε στην γονοφωλιά 9 χτισμένες κηρύθρες και σ' αυτή μεταφέρουμε την βασίλισσα με ένα πλαίσιο γόνου σφραγισμένου κατα προτίμηση, τοποθετούμε βασιλικό διάφραγμα και τα υπόλοιπα πλαίσια που υπήρχαν στην γονοφωλιά (γόνος, τροφές) τα μεταφέρουμε στον όροφο. Η ερώτησή μου είναι: πρέπει στον όροφο να αφείσουμε μία μικρή είσοδο για να μπαινοβγαίνουν η μέλισσες και οι κηφήνες? Αν έχει εφαρμόσει κάποιος τη μέθοδο αυτή ή αν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 12:22 pm

πρεπει να εχει σιγουρα εισοδο επανω.
αν το διαφραγμα ειναι με ξυλινο πλαισιο τοτε θα εχεις και εισοδο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 12:24 pm

την εφαρμοσα φετος κ εβαλα διαφραγμα με εισοδο στην πισω πλευρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pfilious
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 3:35 pm

Η Demaree αποσκοπεί βασικά στην αποτροπή της σμηνουργίας. Με αυτό ως στόχο, η πόρτα στον πάνω όροφο δεν είναι απολύτως απαραίτητη υπό την προϋπόθεση ότι τα ΒΚ που θα δημιουργηθούν είτε θα τα πάρεις για μεταφορά και τοποθέτηση σε παραφυάδες είτε θα τα χαλάσεις.
Αν ωστόσο, επιθυμεί κάποιος, εκτός από το θέμα της σμηνουργίας να αντικαταστήσει βασίλισσα (-σες), η 2η πόρτα (όντως στο πίσω μέρος) είναι χρήσιμη για την γονιμοποίηση της νέας βασίλισσας. Τα παραπάνω τα έκανα και εγώ πράξη φέτος για πρώτη φορά. Έχω ακούσει και διαβάσει και αρκετές παραλλαγές της μεθόδου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 8:24 pm

Μην ξεχνας του κηφηνες ομως!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 9:37 pm

Εγώ τη μέθοδο demaree την εφάρμοσα φέτος πρώτη φορά , με τη βοήθεια κάποιου πολύ εμπείρου μελισσοκόμου που την εφαρμόζει με κάποιες παραλλαγές . Έβαλα διάφραγμα και άφησα στον επάνω όροφο είσοδο , αλλά από μπροστά . Βλέπω ότι εσείς λέτε ότι η είσοδος επάνω πρέπει να είναι από πίσω , γιατί αυτό ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 10:31 pm

Καλησπέρα.. κεγώ φέτος λέω να την δοκιμάσω αυτή την μέθοδο..για να δούμε τι θα δούμε.. (μια μικρή είσοδο..θα αφήσω..)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΤρι Απρ 16, 2013 12:59 am

ethnic69 έγραψε:
Εγώ τη μέθοδο demaree την εφάρμοσα φέτος πρώτη φορά , με τη βοήθεια κάποιου πολύ εμπείρου μελισσοκόμου που την εφαρμόζει με κάποιες παραλλαγές . Έβαλα διάφραγμα και άφησα στον επάνω όροφο είσοδο , αλλά από μπροστά . Βλέπω ότι εσείς λέτε ότι η είσοδος επάνω πρέπει να είναι από πίσω , γιατί αυτό ;

πισω την ανοιξα γιατι θελω να βγαλω βασιλισσα στον 2ο οροφο,οποτε μολις γονιμοποιηθει θα εχω ενα νεο μελισσι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos27
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 84

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΤρι Απρ 16, 2013 2:46 pm

Φίλοι μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις ήταν κατατοπιστικές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΠεμ Απρ 18, 2013 9:43 am

kostasid έγραψε:
ethnic69 έγραψε:
Εγώ τη μέθοδο demaree την εφάρμοσα φέτος πρώτη φορά , με τη βοήθεια κάποιου πολύ εμπείρου μελισσοκόμου που την εφαρμόζει με κάποιες παραλλαγές . Έβαλα διάφραγμα και άφησα στον επάνω όροφο είσοδο , αλλά από μπροστά . Βλέπω ότι εσείς λέτε ότι η είσοδος επάνω πρέπει να είναι από πίσω , γιατί αυτό ;

πισω την ανοιξα γιατι θελω να βγαλω βασιλισσα στον 2ο οροφο,οποτε μολις γονιμοποιηθει θα εχω ενα νεο μελισσι

Οκ πάλι δεν κατάλαβα , εξήγησε μου σαν να είμαι 5 χρονών παιδί !! Και εγώ αφήνω είσοδο για να γονιμοποιηθεί η βασίλισσα , αλλά από μπροστά , γιατί εσείς αφήνετε από πίσω την είσοδο scratch Στην επόμενη επίσκεψη στο μελισ/μιο μου θα βγάλω Φώτο , και θα τις ανεβάσω , πως αφήνω εγώ την είσοδο από μπροστά .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΠεμ Απρ 18, 2013 2:30 pm

Αφηνουμε την εισοδο στο πισω μερος του πατωματος ,για να μην μπερδευτει η νεα βασιλισσα κατα τις πτησεις γονιμοποιησης και μπει κατα λαθος στον κατω οροφο που ειναι η παλια.Οταν οι 2 εισοδοι ειναι σε διαφορετικη κατευθυνση σπανια μπορει να παραπλανηθει.Αν ειναι και οι 2 στην ιδια κατευθυνση (π.χ.και οι δυο μπροστα )μπορει να την κανει την πατατια και να προσπαθησει να μπει απο την κατω εισοδο που ειναι και φαρδυτερη.Οποτε......καταλαβες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΠεμ Απρ 18, 2013 6:27 pm


Φίλοι μου...κι' εγώ μπροστά βάζω την είσοδο αλλά δεν περιμένω να βγεί η βασίλισσα.
Παίρνω τα πλαίσια με τα σφραγισμένα βασιλοκελιά και φτιάχνω παραφυάδες σε άλλη κυψέλη.
Γιατί θέλετε να βγάλετε μόνο μία βασίλισσα όταν έχει τη δυνατότητα για πολλές ;;;
Φέτος θα κρατήσω σε τρικυψελίδια ή πενταράκια όσες βασίλισσες μπορώ να παράγω.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΠεμ Απρ 18, 2013 7:59 pm

Ισως γιατι καποιος δεν θελει να κανει παραφυαδες.Μπορει να θελει απλα ,να δημιουργησει ενα μελισσι με δυο βασιλισσες, να εκμεταλλευτει την γεννα των δυο βασιλισσων για οσο διαστημα νομιζει και να αντικαταστησει την συνεχεια την παλια βασιλισσα με την νεα , που θα ειναι ηδη ελεγμενη και ηδη αποδεκτη απο μεγαλο τμημα του μελισσιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΠεμ Απρ 18, 2013 9:25 pm

Sakis G έγραψε:
Ισως γιατι καποιος δεν θελει να κανει παραφυαδες.Μπορει να θελει απλα ,να δημιουργησει ενα μελισσι με δυο βασιλισσες, να εκμεταλλευτει την γεννα των δυο βασιλισσων για οσο διαστημα νομιζει και να αντικαταστησει την συνεχεια την παλια βασιλισσα με την νεα , που θα ειναι ηδη ελεγμενη και ηδη αποδεκτη απο μεγαλο τμημα του μελισσιου.

Σωστά...ξέφυγα από το θέμα και πήγα αλλού.

Δεν μπορεί όμως ν' αλλάξει τον προσανατολισμό της πόρτας ανά πάσα στιγμή (εφ' όσον δεν έχει βγεί για να πετάξει η βασίλισσα ακόμα);
Κάποια ανακατωσούρα θα υπάρξει αλλά θα συνηθίσουν γρήγορα οι εξερχόμενες συλλέκτριες.....δεν είναι και πολλές από τις παρατηρήσεις μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΠαρ Απρ 19, 2013 12:19 pm

έχω θέσει την ερώτηση και σε άλλη ενότητα και συγκεκριμένα <<Αποφυγή Σμηνουργίας >> και την θέτω και εδω. Θέλω να εφαρμόσω την μέθοδο DEMAREE, στα μελίσσια μου όμως πηγαίνω και επιθεωρώ κάθε Σάββατο, εάν εφαρμόσω την μέθοδο αυτό το Σάββατο, πότε πρέπει να κάνω την επόμενη επιθεώρηση για να χαλάσω τα Β.Κ,αφού υπάρχει περίπτωση στον επάνω όροφο να φτιάξουν Β.Κ με γόνο μεγαλύτερο της μιας ημέρας άρα θα τα σφραγίσουν και νωρίτερα και δεν θα προλάβω να τα χαλάσω έγκαιρα. Αυτό θα επηρεάσει την Βασίλισσα που θα είναι κάτω, η επειδή θα υπάρχει το διάφραγμα και δεν θα έρθει σε επαφή με τον επάνω όροφο δεν θα επηρεάσει την κατάσταση. Και μια άλλη απορία στον κάτω όροφο που θα είναι η βασίλισσα υπάρχει πιθανότητα να φτιαχτεί Β.Κ με γόνο μεγαλύτερο της μιας ημέρας και να μην το προλάβω να το χαλάσω πριν σφραγιστεί και να φύγει η ΜΕΓΑΛΕΙΟΤΑΤΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και ελπίζω να μην σας κούρασα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΠαρ Απρ 19, 2013 3:33 pm

Μίμης έγραψε:
έχω θέσει την ερώτηση και σε άλλη ενότητα και συγκεκριμένα <<Αποφυγή Σμηνουργίας >> και την θέτω και εδω. Θέλω να εφαρμόσω την μέθοδο DEMAREE, στα μελίσσια μου όμως πηγαίνω και επιθεωρώ κάθε Σάββατο, εάν εφαρμόσω την μέθοδο αυτό το Σάββατο, πότε πρέπει να κάνω την επόμενη επιθεώρηση για να χαλάσω τα Β.Κ,αφού υπάρχει περίπτωση στον επάνω όροφο να φτιάξουν Β.Κ με γόνο μεγαλύτερο της μιας ημέρας άρα θα τα σφραγίσουν και νωρίτερα και δεν θα προλάβω να τα χαλάσω έγκαιρα. Αυτό θα επηρεάσει την Βασίλισσα που θα είναι κάτω, η επειδή θα υπάρχει το διάφραγμα και δεν θα έρθει σε επαφή με τον επάνω όροφο δεν θα επηρεάσει την κατάσταση. Και μια άλλη απορία στον κάτω όροφο που θα είναι η βασίλισσα υπάρχει πιθανότητα να φτιαχτεί Β.Κ με γόνο μεγαλύτερο της μιας ημέρας και να μην το προλάβω να το χαλάσω πριν σφραγιστεί και να φύγει η ΜΕΓΑΛΕΙΟΤΑΤΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και ελπίζω να μην σας κούρασα


εαν παρεμβαλεις εναν οροφο μεταξυ της βασιλισσας κ του γονου δεν θα σου σμηνουργησει η παλια κ ας σφραγισουν τα β.κ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΠαρ Απρ 19, 2013 6:52 pm

Να γίνει δηλαδή τριώροφο. Και ο όροφος που θα παρεμβάλλεται ανάμεσα γόνου και βασίλισσας θα είναι γεμάτος με άχτιστες και κτισμένες κερήθρες η θα είναι άδειος. Εάν σου είναι εύκολο δώσε μου περισσότερες οδηγίες και εξηγήσεις. Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΠαρ Απρ 19, 2013 10:23 pm


Sakis G έγραψε:
Αφηνουμε την εισοδο στο πισω μερος του πατωματος ,για να μην μπερδευτει η νεα βασιλισσα κατα τις πτησεις γονιμοποιησης και μπει κατα λαθος στον κατω οροφο που ειναι η παλια.Οταν οι 2 εισοδοι ειναι σε διαφορετικη κατευθυνση σπανια μπορει να παραπλανηθει.Αν ειναι και οι 2 στην ιδια κατευθυνση (π.χ.και οι δυο μπροστα )μπορει να την κανει την πατατια και να προσπαθησει να μπει απο την κατω εισοδο που ειναι και φαρδυτερη.Οποτε......καταλαβες!

Ευχαριστω τωρα καταλαβε το 5χρονο !!! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΣαβ Απρ 20, 2013 2:15 am

Μίμης έγραψε:
Να γίνει δηλαδή τριώροφο. Και ο όροφος που θα παρεμβάλλεται ανάμεσα γόνου και βασίλισσας θα είναι γεμάτος με άχτιστες και κτισμένες κερήθρες η θα είναι άδειος. Εάν σου είναι εύκολο δώσε μου περισσότερες οδηγίες και εξηγήσεις. Ευχαριστώ πολύ

την 1/4 σε ενα μελισσι με 10 πλαισια πληθυσμο κ 7 γονο(λιγο πριν σμηνουργησει)εκανα τα εξης:εβαλα στην γονοφωλια 8 κτισμενες κερυθρες την βασιλισσα με 1 πλαισιο γονο κ ενα πλαισιο με γυρη κ μελι,απο πανω μπηκε βασιλικο διαφραγμα,ο πρωτος οροφος αποτελειται απο 10 ακτιστες κερυθρες,ξανα βασιλικο διαφραγμα με εισοδο στην πισω πλευρα νεος οροφος οπου εδω μπηκαν τα 6 πλαισια με τον γονο κ τον πληθυσμο τους.
στις 10/4 ελεγξα την βασιλισσα κ ειχε γεννησει ενα πλαισιο κ επανω ειχαν πολλα βασιλικα κελια τα οποια χαλασα εκτος των 2 μεγαλυτερων,τωρα εχει γεννηθει η νεα βασιλισσα κ περιμενω την γονιμοποιηση της!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΣαβ Απρ 20, 2013 1:57 pm

Στον πρώτο όροφο είχαν κάνει τα ΒΚ , και όχι στον τρίτο?????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΣαβ Απρ 20, 2013 3:11 pm

Λεγοντας <<επανω>> εννοει ασφαλως στον τριτο οροφο.Οχι επανω στο πλαισιο που γεννησε η βασιλισσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΔευ Απρ 22, 2013 8:38 am

kostasid έγραψε:
Μίμης έγραψε:
Να γίνει δηλαδή τριώροφο. Και ο όροφος που θα παρεμβάλλεται ανάμεσα γόνου και βασίλισσας θα είναι γεμάτος με άχτιστες και κτισμένες κερήθρες η θα είναι άδειος. Εάν σου είναι εύκολο δώσε μου περισσότερες οδηγίες και εξηγήσεις. Ευχαριστώ πολύ

την 1/4 σε ενα μελισσι με 10 πλαισια πληθυσμο κ 7 γονο(λιγο πριν σμηνουργησει)εκανα τα εξης:εβαλα στην γονοφωλια 8 κτισμενες κερυθρες την βασιλισσα με 1 πλαισιο γονο κ ενα πλαισιο με γυρη κ μελι,απο πανω μπηκε βασιλικο διαφραγμα,ο πρωτος οροφος αποτελειται απο 10 ακτιστες κερυθρες,ξανα βασιλικο διαφραγμα με εισοδο στην πισω πλευρα νεος οροφος οπου εδω μπηκαν τα 6 πλαισια με τον γονο κ τον πληθυσμο τους.
στις 10/4 ελεγξα την βασιλισσα κ ειχε γεννησει ενα πλαισιο κ επανω ειχαν πολλα βασιλικα κελια τα οποια χαλασα εκτος των 2 μεγαλυτερων,τωρα εχει γεννηθει η νεα βασιλισσα κ περιμενω την γονιμοποιηση της!
Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες σου να είσαι καλά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mamawaits
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΤρι Απρ 08, 2014 6:58 pm

Καλησπερα και απο μενα στην περιοχη μου τα μελισσια εχουν την ταση να βγαζουν πουλακια μεσα στο Μαη και για το λογο αυτο επελεξα να εχω νεες μανες τελος Απριλη.Δεν θελω να κοψω παραφιαδες αλλα σκοπος μου ειναι να παω με δυνατα μελισσια στο θυμαρι.Για την αντικατασταση των Β επελεξα και φετος την μεθοδο Ντεμαρι με σκοπο να εχω για ενα χρονικο διαστημα 2 μανες σ ενα μελισσι.Ως τωρα με το που στον τριτο οροφο γινοταν τα λιγα ΒΚ αντικαταστασης χωριζα τον οροφο αυτον βαζοντας πλακαζ για πατο με αποτελεσμα να γινει μια παραφυαδα ξεχωριστη απο το μητρικο μελισσι ή εκοβα παραφυαδες μοιραζοντας τα ΒΚ.Οπως προειπα σκοπος μου ειναι οι 2 Β να γεννουν ταυτοχρονα και απο ενα σημειο και μετα να απομακρινω την παλια βαζοντας την σ ενα τριαρακι για να υπαρχει.
Ερωτησεις:
1) Η παλια Β στον κατω οροφο υπαρχει περιπτωση να μου φυγει αφου μου κανουν ΒΚ
2) Για ποσο καιρο να αφησω την παλια Β μεσα και ποσο τακτικα να ελεγχω για ΒΚ

οι νεες μανες περιμενω να γεννησουν στις 30 Απριλη


υγ για τους φιλους που ρωτησαν πιο πριν η διαταξη που χρησιμοποιω ειναι η εξης: Απο κατω προς τα πανω Κινητος πατος -> οροφος με 1 πλ μελι 1 πλ γυρη 1 πλ ανοιχτο γονο μαζι με την παλια Β και 7 αδεια χτισμενα η αχτιστα -> Βασιλικο διαφραγμα χωρις πορτα -> οροφος κενος εντελως -> βασιλικο διαφραγμα με πορτα πισω -> οροφο με ολο τον σφραγισμενο και τον ασφραγιστο που ειχε αρχικα το μελισσι και τις προμηθειες του
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mamawaits
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΠεμ Απρ 10, 2014 5:18 pm

κανεις?  scratch 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stakriv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
stakriv


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Μέθοδος DEMAREE Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέθοδος DEMAREE   Μέθοδος DEMAREE Icon_minitimeΠαρ Απρ 11, 2014 11:04 pm

mamawaits αυτή την μέθοδο έκανα πέρσι δοκιμαστικά σε 3 μελίσσια και το αποτέλεσμα ήταν οτι η παλιά βασίλισσα γεννούσε κάτω και η καινούργια ξεκίνησε να γεννάει επάνω. είναι και αυτή μια μέθοδος αντικατάστασης βασίλισσας χωρίς χάσιμο χρόνου..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μέθοδος DEMAREE
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Πείτε τον δικό σας τρόπο για να χωρίσω τα μελίσσια μου..
» Παραφυάδες
» Ερώτηση για demaree.
» Ερώτηση για μεθοδο demaree
» Βοήθεια για μέθοδο Demaree

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: