Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μελισσάκια που δεν τρωνε

Πήγαινε κάτω 
+3
ouranis
captain
thanasis
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

μελισσάκια που δεν τρωνε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μελισσάκια που δεν τρωνε   μελισσάκια που δεν τρωνε Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29, 2012 2:57 pm

εχθές πήγα να βάλω τροφές,παρατήρησα ότι τα περισσότερα τις είχαν φάει,υπήρξαν όμως μερικά που ενώ έξω βάλει την πίτα ένα μήνα τώρα δεν την είχαν φάει σχεδόν καθόλου.τα μελίσσια που δεν την είχαν φάει ήταν κύριος και τα πιο μικρά που είχα 5πλέσια με διο0τρια πλαίσια γόνο.δεν παρατήρησα ώμος κάτι περίεργο,γύρες μαζεύαν μέλι είχαν ,καινουργιο μέλι έβαζαν (όλα σε μικρές ποσότητες για την εποχή )
γιατί συμβαίνει αυτό ?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την captain στις Σαβ Δεκ 29, 2012 3:13 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : ορθογραφια)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

μελισσάκια που δεν τρωνε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσάκια που δεν τρωνε   μελισσάκια που δεν τρωνε Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29, 2012 3:16 pm

μηπως ειναι μακρια απο την σφαιρα τους?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

μελισσάκια που δεν τρωνε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσάκια που δεν τρωνε   μελισσάκια που δεν τρωνε Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29, 2012 3:53 pm

νομίζω πως δεν έχουν κάνει ακόμα σφερα,εκεί που τα έξω όλη την εβδομάδα είχε από 10-20 βαθμούς.όταν τα ανήγα να βάλω την τροφή ήταν πάδου,επίσης πέταγαν πολα έξω!μαζί με της τροφές τους έξω και φελιζόλ και πιατάκια οπότε με αυτές της θερμοκρασίες νομίζω πως δεν έχουν κάνει σφερα ακόμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

μελισσάκια που δεν τρωνε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσάκια που δεν τρωνε   μελισσάκια που δεν τρωνε Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29, 2012 4:11 pm

πολυ λογικο το οτι δεν την εφαγαν ακομα φιλε μου ,τι τροφη εχεις βαλει?αν ειναι καλο το ζυμαρι αργουν πολυ να το παρουν επειδη δεν φοβουνται οτι θα ξινισει.ειναι και μικρα λιγος πληθυσμος μικρη καταναλωση και βολευονται με το μελι που μαζευουν απ εξω ακομα.να μην ανησυχεις καλο ειναι αυτο.να σε ανησυχει κατι τετοιο αν δεις και το ζυμαρακι γινετε σαν πετρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

μελισσάκια που δεν τρωνε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσάκια που δεν τρωνε   μελισσάκια που δεν τρωνε Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29, 2012 4:23 pm

το ζυμάρι που έβαλα ήταν με θυμόλη και σε μερικά έβαλα και με σκόρδο

το ζυμάρι όμως ήταν σαν πέτρα ,κοτρώνα ήταν αυτό που επέλα εχθές ,όταν το ανήγα έκανα ρωγμές το εξινα με το μαχερι για να το χαλαρώσω λίγο να τα βοηθήσω !!έναν πόντο πιο μέσα ώμος ήταν σαν βανίλια ....η αληθια είναι πως ήταν πέτρα ώμος όλες
οι προηγούμενες που είχα βάλει ήταν με θυμόλη μερικές και αλες με γύρη αυτές με την γυρί ήταν σαν τσίχλα αυτές με την θυμόλη ήταν νορμάλ !!
απλός νομίζω πως κάπου είχα διαβάσει κάτι για αυτό το θέμα και πως αν συμβενει αυτό κάτι δεν πάει καλά !!

την πρώτη φορά είχα βάλει βανίλια με θυμόλη ,και βανίλια με γύρη
και τώρα έβαλα ζημωτη με θυμόλη και με σκόρδο

απλός κάπου είχα διαβάσει ότι αν δεν τρώνε σε κάτι βορει να φτεει η βασίλισα (βορει να είνια τέλιος χαζό αυτό που λέω αλά έξω αυτήν την εντυπωση ότι κάπου το έχω διαβάσει )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

μελισσάκια που δεν τρωνε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσάκια που δεν τρωνε   μελισσάκια που δεν τρωνε Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29, 2012 5:04 pm

To zymoto me thymoli den endimnete gia parafyades opou den exoun meli mesa dioti argoun poloi na to paroun.
kalitera na baleis banilia se aytes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

μελισσάκια που δεν τρωνε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσάκια που δεν τρωνε   μελισσάκια που δεν τρωνε Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29, 2012 5:06 pm

βανιλια τους ειχα βαλει απλος εχει και θυμολη μεσα!! τώρα τους έβαλα ζημοτή τροφή
την βανίλια δεν την είχαν φάει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

μελισσάκια που δεν τρωνε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσάκια που δεν τρωνε   μελισσάκια που δεν τρωνε Icon_minitimeΔευ Δεκ 31, 2012 4:14 pm

Και εγω παρατηρησα προχθες οτι ενα μελισσακι δεν τρωει τη βανιλια του. Τα αλλα ειχαν παρει τη μιση. Βαζω apifonda. Τη βανιλια την εχω πανω απο τη μελισσοσφαιρα πανω απο το κηροπανο οπου του εχω ανοιξει τρυπα για να μην βγαινουν καν απο πανω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kastoras21
Μέλος
Μέλος
Kastoras21


Αριθμός μηνυμάτων : 59

μελισσάκια που δεν τρωνε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΤΡΟΦΕΣ   μελισσάκια που δεν τρωνε Icon_minitimeΠεμ Ιαν 03, 2013 4:34 pm

παιδία εγω τάισα με apifonda και οι ερμοκρασίες κυμαίνοντε 0 εως 12 και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να ανοίξω τα μελισσάκια μου μόνο για να δώ αν έχουν καταναλώσει τις τροφές τους!μπορώ να κάνω αυτή την επιθεωρησούλα η υπάρχει κάποιος κίνδυνος αποδιοργάνωσης του μελισσιού όσων αφορά τη μελισσόσφαιρα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

μελισσάκια που δεν τρωνε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσάκια που δεν τρωνε   μελισσάκια που δεν τρωνε Icon_minitimeΠεμ Ιαν 03, 2013 7:31 pm

Προσωπικα δε θα τα πειραζα.. Οπως εχω παρατηρησει κανουν σχεδονενα μηνα να φανε την τροφη αυτη. Ισως και παραπανω. Οποτε σε ενα μηνακι πας μια μερα με λιγο λιακαδα και ριχνεις μια ματια. Ερχονται και αλκυονηδες αλλωστε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

μελισσάκια που δεν τρωνε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσάκια που δεν τρωνε   μελισσάκια που δεν τρωνε Icon_minitimeΠεμ Ιαν 03, 2013 9:46 pm

Φιλε καστορα και εδω στο Βολο οι θερμοκρασιες ειναι οι ιδιες , εγω οταν εχει ηλιο και περιπου 12-15 βαθμους ανοιγω τις κυψελες καθε 15 μερες να δω αν εχουν τροφη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μελισσάκια που δεν τρωνε
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αποριες για τα μελισσακια
» δεν τρωνε το ζυμαρι
» Τα πρωτα μου μελισσακια
» Τα πρώτα μου Μελισσάκια !!!
» 2 μελισσακια για ξεκίνημα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: