Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 πώς και πού θα ξεκαλοκαιριάσουν τα μελισσάκια μου?

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
alexis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

πώς και πού θα ξεκαλοκαιριάσουν τα μελισσάκια μου?  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: πώς και πού θα ξεκαλοκαιριάσουν τα μελισσάκια μου?    πώς και πού θα ξεκαλοκαιριάσουν τα μελισσάκια μου?  Icon_minitimeΤρι Ιουλ 26, 2011 3:16 pm

Γεια σας φίλες και φίλοι μελισσοκόμοι! Είμαι κάτοικος Αττικής- Κερατέας συγκεκριμένα- και αναρωτιέμαι πού θα ήταν καλά να βγάλουν τα μελίσσια τον Αύγουστο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

πώς και πού θα ξεκαλοκαιριάσουν τα μελισσάκια μου?  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ξεκαλοκαίριασμα   πώς και πού θα ξεκαλοκαιριάσουν τα μελισσάκια μου?  Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 5:54 am

Τι θα έλεγες για κάπου που να μπορούν να μαζέψουν γύρη ώστε μετά να τα πας στο πεύκο;

Τρύγισες θυμάρι; ή ακόμα;

Πάντως γύρη μαζεύουν σε παραλιακά μέρη όπου λόγο της υγρασίας της θάλασσας υπάρχουν φυτά και λουλούδια άγρια ώστε να βγάζουν γύρη. Στα βουνά και στα δάση δεν υπάρχουν πολλά πράγματα εκτός αν έχουν πέσει βροχές πουθενά.

Γενικότερα το που θα τα πας εξαρτάτε από το τι θες να κάνεις. Εγώ αφού εξαντλήσω όλα τα περιθώρια για θυμάρι μεταφέροντας τα πιο ψιλά στο βουνό μετά τον τελευταίο τρύγο τα πηγαίνω στα ρείκια. Ανάλογα τους καιρούς και τις χρονιές αυτό μπορεί να είναι από τις 15-16 Αυγούστου και μετά. Μέχρι τότε τα μελίσσια μαζεύουν θυμάρια συνέχεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

πώς και πού θα ξεκαλοκαιριάσουν τα μελισσάκια μου?  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πώς και πού θα ξεκαλοκαιριάσουν τα μελισσάκια μου?    πώς και πού θα ξεκαλοκαιριάσουν τα μελισσάκια μου?  Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 10:52 am

όλοι οι μελισσοκόμοι της Αττικής την ίδια ερώτηση κάνουμε. Αναγκαστικά πιάνουμε τα όρη και τα βουνά και ότι βρούμε....!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
πώς και πού θα ξεκαλοκαιριάσουν τα μελισσάκια μου?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΙΣΣΑΚΙΑ ΜΟΥ
» Αποριες για τα μελισσακια
» Ελενχος στα πρωτα μου μελισσάκια
» θα με τρελανουν τα μελισσακια μου
» ειδα σημερα οταν πηγα στα μελισσακια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: