Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία?

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
karharias
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία?   Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία? Icon_minitimeΠαρ Οκτ 23, 2009 3:33 pm

πρόσφατα σε μεγάλο σουπερμαρκετ και τα βιολογικά προιόντα τα "βιολογικά" μέλια ήταν (ακουσον άκουσον) μείγμα μελιού από μέλια εντός και εκτός Ε.Ε.!!!!!
εγώ από τα λίγα που ξέρω η βιολογική μελισσοκομία είναι η παραγωγή του προιόντος (εν συντομία) με τις ελάχιστες παρεμβάσεις και φυσικά όπως το βγάζει η φύση χιλιάδες χρόνια τώρα.

εδώ δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε ξένια μέλια τώρα τα βάζουνε και στα βιολογικά?
υποπτέυομαι πως έχουν επιτρέψει την ανάμιξη βιολ. προιόντος με μή βιολογικό και ανάλογα το ποσοστό τους το βαπτίζουν? μπορει να κάνω και λάθος αλλά αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τα πράματα είναι για γέλια και για κλάματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία?   Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία? Icon_minitimeΔευ Οκτ 26, 2009 11:24 am

Αν και δεν γνωρίζω σαφώς την απάντηση στο ερωτημα σου, θα σου πω ότι στη βιολογική μελισσοκομία, πρέπει να ορίζεις επακριβώς απο πού έχει συλλεχθεί το μέλι (στοιχεία μελισσοκόμου), ο οποίος με τη σειρά του είναι υποχρεωμένος να κρατάει αρχείο με όλες τις επεμβάσεις που έχει κάνει. Υπάρχει έτσι η δυνατότητα ιχνηλασιμότητας, ο εντοπισμός δηλαδή του παραγωγού και απο εκεί απο τα αρχεία του των πρακτικών που έχει ακολουθήσει ώστε να μπορεσει να επιβεβαιωσει ο οποιοσδήποτε ότι ακολουθήθηκαν πρακτικές βιολογικής μελισσοκομίας. Στις περισσότερες περιπτώσεις αρκεί η σε ισχύ πιστοποίηση του μελισσοκόμου απο φορέα πιστοποίησης βιολογικών προϊόντων ο οποίος και κάνει αυτους τους ελέγχους.

Τώρα το "μίγμα μελιων απο χώρες ΕΕ και εκτός ΕΕ", είναι η συνήθης πρακτική για να μπορούν οι έμποροι να διοχετεύουν αγνώστου προελευσης μέλια στην αγορά. Αναμιγνύουν μέλια ελληνικά και εισαγωγής, απο μελίτωμα και από άνθη, και τα πουλανε στην ΕΕ. Αν σε αυτο το μίγμα τώρα, μπορέσει να επιτευχθεί ιχνηλασιμότητα όλων των μελιων που περιέχονται, πολύ αμφιβάλλω.
Είμαι της γνώμης ότι αν και εφόσον επιτρεπεται η ανάμιξη, θα πρεπει στην ετικέτα να υπαρχουν τα στοιχεία ολων των επιμερους βιολογικών μελισσοκομείων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία?   Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία? Icon_minitimeΔευ Νοε 09, 2009 9:45 am

japetus σωστός!

Το όλο θέμα είναι στην ουσία πολύπλοκο και αφορά και τα συμβατικά μέλια.

Βασικά για να πάει ένα μέλι στο ράφι πρέπει να έχει συσκευαστεί πρώτα σε ειδικά αδειοδοτημένο συσκευαστήριο όπου εφαρμόζεται η ιχνολασιμότητα (το γνωστό L , αριθμό παρτίδας). Ο νόμος από ότι ξέρω λέει συγκεκριμένα πράγματα για το τι πρέπει να αναγράφει η ετικέτα του βάζου. Τα ίδια ισχύουν και για τα βιολογικά μέλια με το επιπλέον ότι το συσκευαστήριο πρέπει να είναι πιστοποιημένο από φορέα (πιστοποιητικό οργανισμό βιολογικών προϊόντων) και όλο το μέλι που θα συσκευαστεί να είναι πιστοποιημένο βιολογικό… και στην ετικέτας αναγράφονται τα σχετικά όπως και με το συμβατικό μέλι. Τώρα αν πάει κανείς καταναλωτής στο συσκευαστήριο να αναζητήσει όλη τη χαρτούρα που πρέπει να διατηρείτε για κάθε παρτίδα το αμφιβάλλω. lol!

Οι ελεγκτικοί μηχανισμοί του κράτους δεν επαρκούν για όλη τη χώρα και έτσι ορισμένοι κάνουν πανηγύρια. Υπάρχου όμως και οι σωστοί και πρέπει να αναγνωρίσουμε τον αγώνα τους!! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία?   Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία? Icon_minitimeΔευ Νοε 09, 2009 8:48 pm

Με αφορμη αυτα που εγραψε ο γιαννης, εχω μια απορια.
Με το καλο φετος, ειχα μια σοδεια γυρω στα 200 κιλα μελι. Με το καλο παλι,ελπιζω χρονο με το χρονο να το αυξανω.
Το μονο που βαζω στα μελισσια μου ειναι η θυμολη και το καπνισμα πευκοβελονας με ακονιζια, αυτο το διαβασα σ'ενα μπλοκ και ειπα να το δοκιμασω.Κακο δεν πιστευω να κανει.
και προσπαθω να μην ειμαι κοντα σε αλλα μελισσοκομεια . . .
Μεχρι στιγμης το δινω σε συγγενεις και φιλους.
Θεωρειται βιολογικο?
Πιστευω αυτο το κανουν οι περισσοτεροι επαγγελματιες και μη.
Εν τελει, ποιο ειναι το βιολογικο μελι?
Εγω, οτι και να κανω, αν η μελισσα παει σε ραντισμενο δεντρο, χορτο, λουλουδι τι γινεται?

Τωρα, ο ελεγχος στα συσκευαστηρια χρειαζεται, ειτε ειναι βιολογικο ειτε οχι, γιατι εκει υπαρχει πολυ ποσοτητα και στον βωμο το χρηματος δεν ξερει κανεις τι αλχημειες και προσμιξεις γινονται . . .
Σιγουρα, το θεμα που ανοιξατε μπορει να χωριστει σε επιμερους θεματα και σηκωνει πολυ συζητηση.
Ξαναρωταω, ποιο ειναι το βιολογικο μελι?
Αυτα προς το παρον.



Σπυρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία?   Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία? Icon_minitimeΔευ Νοε 09, 2009 9:12 pm

spyroseva έγραψε:
Με αφορμη αυτα που εγραψε ο γιαννης, εχω μια απορια.
Με το καλο φετος, ειχα μια σοδεια γυρω στα 200 κιλα μελι. Με το καλο παλι,ελπιζω χρονο με το χρονο να το αυξανω.
Το μονο που βαζω στα μελισσια μου ειναι η θυμολη και το καπνισμα πευκοβελονας με ακονιζια, αυτο το διαβασα σ'ενα μπλοκ και ειπα να το δοκιμασω.Κακο δεν πιστευω να κανει.
και προσπαθω να μην ειμαι κοντα σε αλλα μελισσοκομεια . . .
Μεχρι στιγμης το δινω σε συγγενεις και φιλους.
Θεωρειται βιολογικο?

Δυστυχώς για να μπορέσεις να το πουλήσεις σαν βιολογικό, δεν αρκει να εφαρμόζεις πρακτικές βιολογικής εκτροφής. Πρέπει και να μπορεις να το αποδείξεις με το να πιστοποιηθείς απο ένα φορέα πιστοποίησης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία?   Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία? Icon_minitimeΤρι Νοε 10, 2009 12:25 am

japetus έγραψε:
spyroseva έγραψε:
Με αφορμη αυτα που εγραψε ο γιαννης, εχω μια απορια.
Με το καλο φετος, ειχα μια σοδεια γυρω στα 200 κιλα μελι. Με το καλο παλι,ελπιζω χρονο με το χρονο να το αυξανω.
Το μονο που βαζω στα μελισσια μου ειναι η θυμολη και το καπνισμα πευκοβελονας με ακονιζια, αυτο το διαβασα σ'ενα μπλοκ και ειπα να το δοκιμασω.Κακο δεν πιστευω να κανει.
και προσπαθω να μην ειμαι κοντα σε αλλα μελισσοκομεια . . .
Μεχρι στιγμης το δινω σε συγγενεις και φιλους.
Θεωρειται βιολογικο?

Δυστυχώς για να μπορέσεις να το πουλήσεις σαν βιολογικό, δεν αρκει να εφαρμόζεις πρακτικές βιολογικής εκτροφής. Πρέπει και να μπορεις να το αποδείξεις με το να πιστοποιηθείς απο ένα φορέα πιστοποίησης.

φιλε japetus,
συμφωνω και με αυτο που προσθετεις στον σχολιασμο μου, αλλα οπως προαναφερα σηκωνει πολυ κουβεντα και τετοιες συζητησεις μονο πισω απο τις οθονες που καθομαστε δεν γινονται,προτιμοτερο τα ατομα να βρισκονται ο ενας απενατι απο τον αλλο, ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία?   Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία? Icon_minitimeΤρι Νοε 10, 2009 2:09 pm

Όντως το θέμα σηκώνει κουβέντα και νομίζω ότι και εδώ μέσα από το Melissologia μπορούν να μπουν αρκετά σε σειρά. Το σωστότερο είναι να ανοιχτούν επί μέρους θέματα… αλλά μια που σας βρήκα που λέμε… να πω εδώ τα εξής:

Βιολογική μελισσοκομία είναι μονάχα η πιστοποιημένη και κατά συνέπεια τα βιολογικά μελισσοκομικά προϊόντα αυτά που είναι πιστοποιημένα. Αυτά είναι η νόμιμη ονοματολογία και η χρήση της εκτός πιστοποίησης αποτελεί πλάνη προς τον καταναλωτή.

Από εκεί και πέρα κάποιος θα πει πως τα δικά μου προϊόντα που δεν είναι πιστοποιημένα αλλά και δεν χρησιμοποιώ π.χ. φάρμακα δεν είναι βιολογικά? Η απάντηση είναι πως όχι δεν είναι βιολογικά… αλλά μπορείς να πεις πως είναι «καθαρά» παραγόμενα χωρίς την χρήση π.χ. φαρμάκων κλπ. Wink

Κατά καιρούς έχω ακούσει και για άλλους χαρακτηρισμούς όπως «παρθένο», «γνήσιο», «αγνό», «παραδοσιακό» κλπ. Μπορούμε να λέμε πολλά αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ στο τι θα αναγράψουμε στην ετικέτα γιατί αυτό όσο καλοπροαίρετο και αν είναι από μεριά μας αλλά και όσο και αν το πιστεύουμε μπορεί να μας οδηγήσει σε περιπέτειες με την αγρονομία.

Τα παραπάνω τα γράφω για να απαντήσω στον φίλο μας τον Σπυρος (spyroseva) αλλά νομίζω ότι η κουβέντα μπορεί και πρέπει να συνεχιστεί σε νέο post.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karharias
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία?   Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία? Icon_minitimeΤρι Νοε 10, 2009 3:08 pm

Το θέμα πρέπει να ξεκινήσει από πολύ πιο μακριά. Η Έννοια και η ουσία της βιολογικής καλλιέργειας είναι να παραχθεί το προιόν ακριβώς όπως το παράγει η φύση εκατομμύρια χρόνια τώρα. Τώρα αν επιτρέπεται το τάδε ή το δείνα είναι ### για να υπάρχουν παραθυράκια για να κερδίζουν κάποιοι. Η μέλισσα σε καμία περίπτωση δεν μπερδεύει μέλι που έχει συλλέξει εντος ΕΕ και εκτός ΕΕ. Η μέλισσα συνήθως πετάει σε ακτίνα 3 χλμ!!!! ΕΛΕΟΣ
Αλλιώς ενοείται η βιολογική καλλιέργεια στην ΕΕ (ακόμα διαφέρει και από χώρες εντός ΕΕ) και αλλιώς στην Αλβανία και στην Κίνα!!!!
Πως πηραν αυτοί πιστοποίση ΒΙΟ?
Την άλλη φορά που θα πάω SM θα το βγάλω φωτογραφία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Είναι η πρόσμιξη βιολογική μελισσοκομία?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.
» Βιολογική κερήθρα.
» βιολογική καταπολέμηση βαρρόα
» HMF… μάθε τι είναι και τα 3 σημεία όπου σχετίζετε με την μελισσοκομία.
» βιολογική...κρίση!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βιολογική μελισσοκομία-
Μετάβαση σε: