Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πώς πάτε στον Έλατο;

Πήγαινε κάτω 
+6
skyh1gh
dim
Maikpigasos
spyroseva
jokey
cyber2li
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΚυρ Ιουν 17, 2012 2:27 pm

Πώς είναι η φετινή χρονιά φίλοι μου; Είδα και την ανάρτηση του jokey skeftome .Δυστυχώς εγώ δεν μπόρεσα να τα πάω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jokey
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 188

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΚυρ Ιουν 17, 2012 11:34 pm

να φανταστεις πως παρακαλάω να σταματήσει εντελώς το έλατο για να σταματήσει η μεγάλη θνησιμότητα με την ταλαιπωρία που τραβάνε οι μέλισσες και να δουλέψουν κανένα αγκάθι ή τίποτε άλλο γιατί μέλι πλέον δεν βάζουν . 2 μέρες δούλεψαν καλά ΜΟΝΟ .Εγώ τα έχω στην περιοχή της βλασσίας αλλά και καλάβρυτα και βυτίνα τα ίδια χάλια ακο΄λυω και εκεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΔευ Ιουν 18, 2012 12:21 pm

Για κεντρικη ελλαδα,βαρδουσια, γκιωνα, παρνασσο.φιλοι λενε, πως δουλευει καλα . . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΔευ Ιουν 18, 2012 11:59 pm

Άλλοι λένε καλά..άλλοι όχι.. δεν έχω προσωπική άποψη διότι ούτε και φέτος τα πήγα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΤετ Ιουν 20, 2012 4:10 pm

Μπορεί να είναι ακόμα πάνω αλλά δεν δίνει τίποτα. Ανθοφορία βαράνε. Έχει και κόμπο και φούσκα αλλά......μάλλον φούσκα η δουλειά... scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΤετ Ιουν 20, 2012 10:55 pm

Σε φίλο βάλανε αρκετό αλλα δεν λένε να το κλεισουν ba pote ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΠεμ Ιουν 21, 2012 12:30 am

αποψε μιλησα με τον μελισσοκομο που με βοηθαει και μου ειπε οσο ο ανεμος ειναι βοριας δεν δουλευουν τα μελισσια οποτε θα πρεπει να περιμενουμε να γυρισει ή να σταματησει ο αερας για να αρχισουν να δουλευουν παλι (τα εχω στα καλαβρυτα )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΤετ Ιουν 27, 2012 2:47 pm

Eγω τα εχω Βυτινα εδω και 3 βδομαδες, πηγα την πρωτη βδομαδα και δεν ειδα να εχουν βαλει τπτ, τους εβαλα και απο μια σακουλα τροφη.Θα παω την Παρασκευη να δω τι εχουν κανει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΤετ Ιουν 27, 2012 3:10 pm

Νίκος Ερύμανθος έγραψε:
Eγω τα εχω Βυτινα εδω και 3 βδομαδες, πηγα την πρωτη βδομαδα και δεν ειδα να εχουν βαλει τπτ, τους εβαλα και απο μια σακουλα τροφη.Θα παω την Παρασκευη να δω τι εχουν κανει.


ταιζεις????? skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΤετ Ιουν 27, 2012 3:29 pm

Καλο ειναι οταν πηγαινεις τα μελισσακια σου στα βουνα παντα να βαζεις και ζημαρι απο πανω διοτι αμα πιασει καμια μπορα,μαζι με την νυχτερινη ψυχρα, δεν βλεπω να γυριζουν σωα πισω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΤετ Ιουν 27, 2012 10:42 pm

Σημερα πηγα καλαβρυτα και τσεκαρα τα μελισσακια μου ειδα οτι εχουν αρχισει να δουλευουν παλι βρηκα μεσα ελατο-βανιλια και ειδαμε οτι μαλλον θα δωσει και η ρουπακιδα (βελανιδια) ειχαν μελι βελανιδιας μεσα οποτε μαλλον γλιτωνουμε την μεταφορα σε ευκαλιπτο και τις τρελες ζεστες. Οσο αφορα τα μελισσια του μελισσοκομου που με βοηθαει ειχε παρει 100 πλαισια (περιπου ) ,μελι απο τον ελατο και το τρυγησαμε μαζι σημερα οποτε ο ελατος δουλευη μηπως νικο πρεπει να πας πιο συντομα στα δικα σου?????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jokey
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 188

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΤετ Ιουν 27, 2012 11:58 pm

Σε πιο ύψος στα καλάβρυτα είστε ? πολύ περίεργο να έχει ακόμα ο έλατος . μηπως ήταν παλιότερα πλαίσια με γόνους που δεν είχατε πάρει ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jokey
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 188

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΤετ Ιουν 27, 2012 11:59 pm

100 πλαίσια από πόσα μελίσσια ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis
Μέλος
Μέλος
mpampis


Αριθμός μηνυμάτων : 91

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΠεμ Ιουν 28, 2012 2:16 am

Εύβοια και Ελικώνας όπως μου είπαν φίλοι μελισσοκόμοι......ΤΙΠΟΤΑ!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΠεμ Ιουν 28, 2012 10:54 am

δεν ξερω ποσα εχει ακριβως οσο για το υψομετρο πρεπει να ειναι καπου στα 900 μετρα ισως και περισσοτερο αν δεν λανω λαθος . Οχι τα πλαισια δεν ειχαν γονο και απο οτι μου ελεγε σε μερικες μερες θα ξαναπαει να βγαλει και αλλα που ειχαν γονο μεσα και τα αφησε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 01, 2012 12:23 pm

Καλημερα, χτες και προχτες εκοψα απο ελατο. Σε 4-5 μελισσια μονο ειδα γονο ημερας και σε ενα πλαισιο μονο ανα κυψελη. Τα υπολοιπα δεν ειχαν γονο ουτε ημερας ουτε σφραγισμενο ,τιποτα. Οταν τα γυρισω στη βαση τους θα αρχισουν να γενννανε π[αλι κανονικα? Η περιοχη που θα επιστρεψουν δεν εχει τιποτα σπουδαιες ανθοφοριες,και ουτε με περνει για μεταφορα σε καστανιες η αλλου. Ποιες αλλες λυσεις υπαρχουν για να αρχισουν να γεννανε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jokey
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 188

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 01, 2012 5:11 pm

αν έχουν μελανιάσει , θα συνεχίσουν να ψοφάνε για 15 με 20 μέρες ακόμα , προσπάθησε να τα πας σε κάποιο σημειο που έχει τριφύλλια ή αγκάθια και θα αρχίσουν να παίρνουν πάλι τα επάνω τους , εξαρτάται ακόμα και αν στην γονοφωλιά έχουν αποθέματα γύρης .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 01, 2012 8:46 pm

Δεν μελανιασανε φετος,εχει και καλο καιρο. Αν τους βαλω γυρη? [οχι σε πλαισια, χυμα απο βαζο]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stevebee06
Μέλος
Μέλος
stevebee06


Αριθμός μηνυμάτων : 129

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΔευ Ιουλ 02, 2012 9:37 am

Στην ορεινή Ναυπακτία και στην περιοχή του Προυσσού τα έλατα πήγαν καλά. Βλέπετε ανάρτηση mesologgi bee
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Πώς πάτε στον Έλατο; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς πάτε στον Έλατο;   Πώς πάτε στον Έλατο; Icon_minitimeΔευ Ιουλ 02, 2012 10:34 am

Νίκος Ερύμανθος έγραψε:
Δεν μελανιασανε φετος,εχει και καλο καιρο. Αν τους βαλω γυρη? [οχι σε πλαισια, χυμα απο βαζο]

Πόση ποσότητα υπολογίζεις να τοποθετήσεις έτσι; Να την αγοράσεις ή δική σου; Στην πρώτη περίπτωση δεν ξέρω αν σε συμφέρει οικονομικά (+ αλλα περί παθογένειας κτλ) . Στην δεύτερη αναλόγος τί έχεις απόθεμα και αριθμό κυψελών...

stevebee06 έγραψε:
Στην ορεινή Ναυπακτία και στην περιοχή του Προυσσού τα έλατα πήγαν καλά. Βλέπετε ανάρτηση mesologgi bee]

η περιοχή Προσοού ήταν και πέρυσι (που δεν έδωσε γραμμάριο) οτι καλύτερο είχα ακούσει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πώς πάτε στον Έλατο;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πως πάτε από μέλια ?
» Γόνος στον έλατο
» Ελατο 2013
» Τι γίνεται με τον Ελατο;
» Κόψιμο Βασιλοκελιών και παραφυάδες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: