Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών

Πήγαινε κάτω 
+6
cyber2li
vaso9
captain
gianhs8
milmos
karnet
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dennisgr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών   Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 26, 2012 11:13 pm

πως γινετε στις 6 απο τις 8 κυψελες οι μέλισσες να χτίζουν κανονικά και στις 2 να μην δίνουν σημασία αλλα το περίεργο ειναι οτι τωρα 2 βδομάδες που τις εχω αγοράσει βλέπω μέλισσες να "σουλατσαρουν" σε αυτες.

Η τροφη που τους δίνω ειναι apifonda.


Μου ειπε κάποιος οτι κάποιο πρόβλημα θα εχει η βασίλισσα , ισχύει κατι τετοιο ?αν ναι .. τι μπορώ να κάνω?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
πετροςμελ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
πετροςμελ


Αριθμός μηνυμάτων : 35

Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών   Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 26, 2012 11:40 pm

γεια στην παρεα
ενα μελισι αν ειναι αμανο δεν χτιζει για κοιταξετο λιγο καλα απο γονους τι λεει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dennisgr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών   Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 27, 2012 7:15 am

πετροςμελ έγραψε:
γεια στην παρεα
ενα μελισι αν ειναι αμανο δεν χτιζει για κοιταξετο λιγο καλα απο γονους τι λεει
σε περίπτωση που νε αβασίλευτα τι κάνουμε ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών   Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 27, 2012 10:34 am

dennisgr έγραψε:
πως γινετε στις 6 απο τις 8 κυψελες οι μέλισσες να χτίζουν κανονικά και στις 2 να μην δίνουν σημασία αλλα το περίεργο ειναι οτι τωρα 2 βδομάδες που τις εχω αγοράσει βλέπω μέλισσες να "σουλατσαρουν" σε αυτες.

Τα μελίσσια δεν είναι ως γνωστό όλα ίδια. Άλλα έχουν μεγαλύτερη τάση για σμηνουργία, άλλα είναι πιο επιθετικά, άλλα είναι πιο παραγωγικά κλπ κλπ.
Βάλε τους τροφή, πυκνό σιρόπι ή βανίλια και υπομονή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών   Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 27, 2012 11:14 am

Στην δική μου περίπτωση τελικά έγινε το εξής,
Έβαλα 10 άχτιστα ταυτόχρονα στην κυψέλη, 2 κάτω και 8 πάνω βάζοντας τα δύο κεντρικά από τη γονοφωλιά με γόνο πάνω στη μέση. Για κακή μου τυχη μόλις το έκανα άλλαξε ο καιρός ( η κακοκαιρία που είχαμε για καμια 10αριά μέρες το Πάσχα ). Την περίοδο αυτή δεν τα άγγιξαν, τώρα όμως μετά από 5 μέρες καλοκαιρίας έχουν αρχίσει και πατάνε τουλάχιστον 4 άχτιστα πάνω και δουλεύουν καλα. Τους βάζω περίπου 1 λίτρο σιρόπι ( 1:1 ) κάθε δύο μέρες. Μόλις κοντεύουν να τελειώσουν το χτίσιμο θα σταματήσω το σιρόπι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Να μαι κι εγώ
» Κόψιμο κεριών
» Μέθοδοι- Τεχνικές για χτίσιμο κεριών
» ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων
» Βασίλισσα τη στιγμή που γεννάει

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: