Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Χτίσιμο κεριων

Πήγαινε κάτω 
+7
monarchis
thoma.sbees
stratos
priobolos
koske
milmos
queen master
11 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΣαβ Φεβ 11, 2017 11:56 pm

Καλησπέρα σε όλους ο Μάρτης είναι προ των πυλών. Δειλά δειλά ξεκινάνε η πρώτες εργασίες. Και επείσεις το χτίσιμο των κεριών. Θα ήθελα να μοιραστούμε τρόπους για γρήγορο χτίσιμο των κεριών.
Εγώ προσωπικά όταν ξεκινάνε οι γόνοι 7 με το πολύ 8 πλαίσια ανεβάζω 2 κλειστούς γόνους στο κέντρο και πάνω και δεξιά αριστερά από το γονο αχτιστα 8 πλαίσια να γεμίσει ο όροφος. Και μετά τροφοδοτο με 1-1 σιρόπι συνέχεια μέχρι να τα χτίσουν. Έχει κανείς κάποιων άλλο ιδιαιτερω τρόπο να χτίζουν και γρηγορότερα και περισσότερα κεριά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΚυρ Φεβ 12, 2017 12:45 am

queen master έγραψε:

Εγώ προσωπικά όταν ξεκινάνε οι γόνοι 7 με το πολύ 8 πλαίσια ανεβάζω 2 κλειστούς γόνους στο κέντρο και  πάνω και δεξιά αριστερά από το γονο αχτιστα  8 πλαίσια να γεμίσει ο όροφος.  

έχεις σημειώσει κάπου, σε πόσες μέρες στα χτίζουν αυτά τα 8 άκτιστα που τους βάζεις όλα ταυτοχρόνως?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΚυρ Φεβ 12, 2017 9:20 am

Όχι δεν κρατάω σημειώσεις απλά κάθε 3 με 4 ημέρες που τους βάζω σιρόπι αλλάζω της θέσης χτισμένων με αχτιστα ώστε να πιάνουν και τα άλλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΚυρ Φεβ 12, 2017 10:19 am

Οταν το μελισσι γινει δεκαρι παρε μια γονοφωλια βρες το πλαισιο που ειναι η μανα και γεννα και βαλτο στην αδεια γονοφωλια συμπληρωσε και 4 αχτιστα τιναξε ολο τον πλυθισμο μεσα και αστη στη θεση που ηταν.Τροφοδοτεις καθε μερα σιροπι 1:1 ενα με εναμισυ λιτρο σε 3 με 4 μερες προσθετεις και τα αλλα 5 και συνεχιζεις τροφοδοσια για αλλες 3-4 μερες και εισαι ετοιμος.Τους γονους ενισχυεις αλλα η τους ξαναδινεις πισω.Ο κυριος Παναγιωτιδης Κωστας εχει ενα σχετικο βιντεο μελισσοκομια κοζανης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priobolos
Μέλος
Μέλος
priobolos


Αριθμός μηνυμάτων : 121

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΚυρ Φεβ 12, 2017 8:11 pm

Koske έχω δει το βίντεο παναγιωτιδη και όντος είναι πολύ καλή μέθοδο,αυτό πού δε μας λέει είναι πόσο πισω μένει το μελίσσι αυτό.την έχεις δοκιμάσει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΚυρ Φεβ 12, 2017 8:17 pm

Απ΅τι ξέρω μετά την 8 μέρα και εφόσον έχουν κτίση τα τελάρα επιστρέφει τον γόνο οπότε δεν νομίζω να πάει πίσω .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΚυρ Φεβ 12, 2017 8:30 pm

και την πίτα ακέραια και το σκύλο χορτάτο δε γίνεται
το μελίσσι θα μείνει λίγο πίσω στην αρχή αλλά κτίζοντας θα γεννάει γιατί έχει πολύ πληθυσμό και θα πάειμσφαίρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΚυρ Φεβ 12, 2017 8:31 pm

επιπλέον αν μπορείς να το συνδυάσεις με τους γόνους που θα αφαιρέσεις να ενισχύσεις παραφυάδες θα είναι το τέλειο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΔευ Φεβ 13, 2017 1:05 am

Πολύ ωραία τεχνική το είχα δει το video. Αλλα δεν νομίζω να έιναι η μοναδική τεχνική αυτή. Γιαυτό και ζήτησα γνώμες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΔευ Φεβ 13, 2017 8:53 am

queen master έγραψε:
Πολύ ωραία τεχνική το είχα δει το video. Αλλα δεν νομίζω να έιναι η μοναδική τεχνική αυτή. Γιαυτό και ζήτησα γνώμες.  

Δες και τη μέθοδο Ελευθερίου. Δεν την έχω δοκιμάσει. Θα τη δοκιμάσω φέτος πρώτη φορά σε μερικά μελίσσια να δω πως θα πάει.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την monarchis στις Δευ Φεβ 13, 2017 4:07 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΔευ Φεβ 13, 2017 10:50 am

έχω δοκιμάσει και τα 2 ...
Στην μέθοδο Παναγιωτιδη προσέξτε να αφήσετε μόνο το πλαίσιο με την βασίλισσα με γόνους και να αφαιρέσετε όλους τους υπόλοιπους ή οι γόνοι να μην χωριστούν γιατί λειτουργεί σαν διάφραγμα.
Στην μέθοδο Ελευθερίου αν η βασίλισσα πάει πάνω τα κάτω μένουν άχτιστα και θέλει μια αναδιάταξη για να συνεχίσουν το χτίσιμο.

Καλή εβδομάδα με χαμόγελο και αισιοδοξία σε όλους !!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΔευ Φεβ 13, 2017 2:22 pm

Εγώ περισυ ,καθώς δεν είχα καθόλου χτισμένα, έβαλα σε ολες όροφο με οκτώ άκτιστα(6 πάνω με 2 γονους και 2 κάτω στα τελειώματα του γόνου). Δύο μελίσσια τα έχτισαν όλα τελείως μέσα σε εφτά μέρες και τα υπόλοιπα τα πάλευαν δύο βδομάδες με συνεχείς μεταθέσεις πλαισίων. Σιρόπι τους έδωσα μόνο ένα κιλό τη μέρα που έβαλα τους ορόφους και σημειώνω ότι τα μελίσσια ήταν ισοδύναμα.
Οπότε δεν έχει να κάνει μόνο με τη μέθοδο που θα χρησιμοποιήσουμε αλλά και με τη διάθεση για χτίσιμο που έχει το κάθε μελίσσι.
Και οι δύο μέθοδοι που περιγράφονται παραπάνω, παρά το ότι σίγουρα βολεύουν τους δημιουργούς τους, μου φαινονται ατελείς. Ο μεν πρώτος είναι μπελαλιδικος με βάλε βγάλε γόνου και χτισμενων- αχτιστων πλαισίων και ο δε δεύτερος αρκετά παράδοξος κατά τη γνώμη μου καθώς δίνεις πλαίσια για χτίσιμο πολύ μακρυά από το γόνο όπου η θερμοκρασία είναι χαμηλότερη και δεν ευνοεί το χτίσιμο. Ο πρώτος τρόπος,παρά τη φασαρία του,μου φαίνεται πιο σωστός από τον δεύτερο που μοιάζει μπακαλιστικος και τύπος του ότι γίνει έγινε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΔευ Φεβ 13, 2017 2:52 pm

Για να χτίσουν απαιτείται ζεστός καιρός με ανθοφορίες και με σιρόπι για βοήθεια. Πιστεύω ότι με τις παραπάνω τεχνικές στρεσάρεται και μένει πίσω το μελίσσι. 1 κιλό κερί αντιστοιχεί σε 8 μέλι, επομένως το μελίσσι κουράζεται για την παραγωγή του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΔευ Φεβ 13, 2017 3:54 pm

nikos37 έγραψε:
Εγώ περισυ ,καθώς δεν είχα καθόλου χτισμένα, έβαλα σε ολες όροφο με οκτώ άκτιστα(6 πάνω με 2 γονους και 2 κάτω στα τελειώματα του γόνου). Δύο μελίσσια τα έχτισαν όλα τελείως μέσα σε εφτά μέρες και τα υπόλοιπα τα πάλευαν δύο βδομάδες με συνεχείς μεταθέσεις πλαισίων. Σιρόπι τους έδωσα μόνο ένα κιλό τη μέρα που έβαλα τους ορόφους και σημειώνω ότι τα μελίσσια ήταν ισοδύναμα.
Οπότε δεν έχει  να κάνει μόνο με τη μέθοδο που θα χρησιμοποιήσουμε αλλά και με τη διάθεση για χτίσιμο που έχει το κάθε μελίσσι.
Και οι δύο μέθοδοι που περιγράφονται παραπάνω, παρά το ότι σίγουρα βολεύουν τους δημιουργούς τους, μου φαινονται ατελείς. Ο μεν πρώτος είναι μπελαλιδικος με βάλε βγάλε γόνου και χτισμενων- αχτιστων πλαισίων και ο δε δεύτερος αρκετά παράδοξος κατά τη γνώμη μου καθώς δίνεις πλαίσια για χτίσιμο πολύ μακρυά από το γόνο όπου η θερμοκρασία είναι χαμηλότερη και δεν ευνοεί το χτίσιμο. Ο πρώτος τρόπος,παρά τη φασαρία του,μου φαίνεται πιο σωστός από τον δεύτερο που μοιάζει μπακαλιστικος και τύπος του ότι γίνει έγινε.

εκτός από τον καιρό που πρέπει να είναι ζεστός, την τροφοδοσία που πρέπει να είναι απλόχερη είναι και θέμα του μελισσιού. Άλλο μελίσσι έχει την τάση να κτίζει, άλλο να μαζεύει γύρη κλπ. Άρα στο μελίσσι που έχει έντονη την τάση να κτίζει το βάζουμε να το κάνει και δίνουμε έτοιμα πλαίσια στα άλλα που δεν.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΤρι Φεβ 14, 2017 8:03 am

Nikos37 και εγώ τον ίδιο τρόπο δουλεύω αλλά φέτος είπα αν υπάρχει κάτι άλλο να το δοκιμάσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΣαβ Αυγ 12, 2017 2:23 am

Κτιζουν ιουλιο αυγουστο νεα φυλλα οι μελισσες; Μεχρι ποτε βαζουμε για κτισιμο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΣαβ Αυγ 12, 2017 9:58 am

Αδελφε μου καλημερα. Ειναι αναλογα την περιοχη πιστευω με της γνωσης που εχω θα σου πω. Νοτια στην κυκλαδες σταματανε το κτησημο μετα το θυμαρι. Και καλο ειναι να βαλεις να χτηστη οτι χτηστη πριν το θυμαρι και οχι στην ανθοφορια του γιατι ετσι καταναλονουν το πολυτιμο θυμαρακι να χτησουν και παει το μελι χαμενω. Οποτε μετα το θυμαρι τελος στα νοτια. Τωρα αν εχεις καπια παραφιαδα η οπια δεν θα παρεις μελι μπωρεις να της δωσεις αχτηστα στην διαρκια της ανθοφορια να επεκταθει. Απο οσο ξερω για να χτησουν πρεπει να υπαρχει νεκταρ και γυρι εξω για να χτησουν αν δεν ν υπαρχει γυρι σταματαει το χτισιμο. Οποτε αν εισαι στερεα ελαδα που εχει πολες και διαφορες νομες. Ναι χτηζουν. Μην κανεις ομως το λαθος και δεις αποθεματα γυρις μεσα και εξω δεν εχει τιποτα και δωσεις αχτηστα γιατι θα σου τελιωσουν πολυ γρηγορα τα αποθεματα γυρις λογο ταισματος γονου και ταυτοχρονα χτησιματος και ετσι θα κρεμασει μετα το μελισσι θα πεση δλδ σε δυναμη λογο οτι δεν θα υπαρχει τιποτε μεσα να μπωρει να εκτραφη ο γονος. Εκτος και αν δωσεις μετα γυρεοπιτα να τα βοιθησεις να ριξουν λιγους γονους για να ειναι δυνατα για τον χειμωνα. Αυτα τα κανω εγω στα νοτια. Τωρα εσυ αν εισαι πιο βορια με αρκετες νομες τοτε θα μπωρου να σου χτησουν απο οσο ξερω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Χτίσιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χτίσιμο κεριων   Χτίσιμο κεριων Icon_minitimeΚυρ Αυγ 13, 2017 9:56 pm

Ειμαι απο θεσσαλια.
Γενικα μου ειπανε οτι μεχρι Ιουνιο κτιζουν μετα παπαλα.
Ευχαριστω για την απαντηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χτίσιμο κεριων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Να μαι κι εγώ
» Κοψιμο κεριων
» Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών
» ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων
» αποθηκευση κεριων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: