Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων

Πήγαινε κάτω 
+6
vaso9
Aigagros
drakos
ΣΠΥΡΕΤΟ
milmos
koske
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων   ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Icon_minitimeΔευ Απρ 09, 2012 6:24 pm

Ας μας πουν οι παλαιοτεροι και πιο εμπειροι ποιος τροπος ειναι καλυτερος
για το χτισιμο των κεριων καθως επισης αν μπορουμε να κανουμε κατι εμεις
σαν βοηθεια πχ τροφοδοσια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων   ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Icon_minitimeΤρι Απρ 10, 2012 11:32 am

koske
έμπειρος όπως λες δεν είμαι, αλλά μπορώ να σου δώσω την γνώμη μου που μπορεί να δουλεύει, αν και δεν την έχω εφαρμόσει ακόμη, αλλά κάποια στιγμή έχω σκοπό να την δοκιμάσω.
Από διάφορες πηγές στο Internet και από δημοσιεύσεις έχω συλλέξει ότι μου φαίνεται χρήσιμο

Κατ' αρχάς η κατάλληλη εποχή είναι κυρίως η Άνοιξη, λόγω του ότι εκτρέφουν εντατικά γόνο και ο χώρος τους είναι περιορισμένος.
Τοποθετείς τις άκτιστες κηρήθρες ανάμεσα στο τελευταίο πλαίσιο γόνου και γύρης.
Τροφοδοτείς με σιρόπι 1:1.

Δεύτερον, για ταυτόχρονη και μεγάλη παραγωγή μεγάλου αριθμού κηρηθρών από ένα μελίσσι.
Τοποθετείς μια άδεια, καθαρή κυψέλη δίπλα από ένα δυνατό μελίσσι.
Στην μέση της άδειας κυψέλης τοποθετείς ένα πλαίσιο με γόνο και παραδίπλα 5-6 πλαίσια με φύλλα κηρήθρας.
Τινάζεις όλο τα πλαίσια πληθυσμού από το δυνατό μελίσσι στην άδεια κυψέλη και τροφοδοτείς καθημερινά με σιρόπι 1:1.
Σε διάστημα μιας εβδομάδας το μελίσσι αυτό θα κτίσει κηρήθρες.

Μια μέθοδος που δοκίμασα εγώ είναι:
Ήθελα να φτιάξω πλαίσιο με βασιλοκελιά, προκειμένου να διαπιστώσω αν μέσα εκεί θα παγιδευτούν βαρόα.
Έβαλα μεταξύ γόνου και γύρης ένα πλαίσιο μόνο με σύρμα.
Σε μια βδομάδα είχαν κτίσει τα 2/4 του πλαισίου με πολύ τέλεια κηφηκοκελιά.
Άδεια είναι προς το παρόν.
Σε καμιά βδομάδα θα δω με ποιό τρόπο θα τα χρησιμοποιήσουν και θα σου πω.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων   ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Icon_minitimeΤρι Απρ 10, 2012 4:00 pm

milmos
<<Ήθελα να φτιάξω πλαίσιο με βασιλοκελιά, προκειμένου να διαπιστώσω αν μέσα εκεί θα παγιδευτούν βαρόα.>>
μάλλον εννοείς κηφηνοκελιά έτσι;
koske
Πες μας κάποια πράγματα για την κατάσταση των μελισσιών σου , ίσως η δυναμικότητα των μελισσιών να απαιτεί συγκεκριμένους χειρισμούς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων   ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Icon_minitimeΤρι Απρ 10, 2012 4:14 pm

ναι σπυρέτο, δίκιο έχεις. Κηφηνοκελιά εννοούσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων   ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Icon_minitimeΤρι Απρ 10, 2012 8:24 pm

τα μελισσια μου ειναι απο 7 μεχρι 13 πλαισια και επειδη εχω σκοπο να πολαπλασιασω θα χρειαστω κερια.Αυτο που διαβασα και σκοπευω να εφαρμοσω απλως θα ηθελα την γνωμη καποιου που το εκανε ειναι το εξης:
μελισσια 10ρια με 7 γονους το λιγοτερο τα πατωνουμε βαζουμε βασιλικο διαφραγμα αφηνουμε κατω την μανα με το πλαισιο που πατα και 9 αχτιστα και ολα τα υπολοιπα πανω.Λεει οτι χρειαζετε τροφοδοσια και κατω και πανω αλλα δεν αναφερει ποσο και τι.Αν καποιος μπορει να βοηθησει πιστευω οτι θα βοηθησει και πολλους ακομα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων   ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Icon_minitimeΤρι Απρ 10, 2012 9:01 pm

Εδώ πράγματι χρειάζεται η γνώση του έμπειρου, αλλά νομίζω σε αυτό που σκοπεύεις να κάνεις υπάρχουν κίνδυνοι. Κατ' αρχάς κερί παράγουν οι παραμάνες, και αυτές πάνε όπου είναι ο γόνος, άρα αν βάλεις το γόνο πάνω, πως θα χτίσουν κάτω? Αν κατέβουν κάτω να χτίσουν, έχει φόβο να παγώσει ο γόνος πάνω, άσε που μπορεί με το διάφραγμα να σου βγαλουν βασιλοκελιά επάνω. Καλύτερα κάνε αυτό που σου λέει ο ΜΙΛΜΟΣ. Μόνο που θα πρέπει να μοιράσεις τους γόνους και τα μέλια σε άλλες κυψέλες. Γενικώς για το χτίσιμο πρέπει να τροφοδοτείς σιρόπι 1/1 τουλάχιστον 1κιλό καθε 2 μέρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aigagros
Μέλος
Μέλος
Aigagros


Αριθμός μηνυμάτων : 59

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων   ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Icon_minitimeΤρι Απρ 10, 2012 9:07 pm

Τα άχτιστα πλαίσια δεν πρέπει να τα προσθέτουμε σιγά-σιγά και όχι όλα μαζί με τη μία;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων   ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Icon_minitimeΤρι Απρ 10, 2012 9:52 pm

Σε δεκάρι βάζεις 2-3 κεριά για χτίσιμο, σε εικοσάρι μπορείς και όροφο ολόκληρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων   ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Icon_minitimeΤρι Απρ 10, 2012 10:45 pm

Υπαρχουν νομιζω 2 τροποι χτισιμο κεριου
1)στο κατω πατωμα στις θεσεις 3 και 7 παιρνεις τα πλαισια τα ανεβαζεις επανω
και στη θεση τους βαζεις αχτιστα μολις τα χτισουν τα ανεβαζεις επανω και
επαναλαμβανεις
2)στον πανω οροφο ανεβαζεις ψημενο γονο 1-2 πλαισια και γεμιζεις τον
οροφο αχτιστα πλαισια
τροφοδοτεις συνεχεια με σιροπι 1-1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων   ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Icon_minitimeΤρι Απρ 10, 2012 11:09 pm

Όπως το περιγράφει η Βάσω στο ( 2 ) εβαλα πατώματα γεμάτα με άχτιστα κεριά πριν λίγες μέρες. Όμως επειδή η θερμοκρασία θα έπεφτε πολύ ( τελικά έφτασε και κοντά στο 0 το βράδυ ) δεν έβαλα σιρόπι, από άυριο θα αρχίσω. Στο ενδιάμεσο τι ακριβώς γίνεται με τα άχτιστα ? Σε ποια περίπτωση τα "κόβουν" και τι ακριβώς σημαίνει αυτό ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων   ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Icon_minitimeΤρι Απρ 10, 2012 11:19 pm

τα χαλανε οταν πεινανε ειδικα το καλοκαιρι.

και να ταισεις αν δεν μπαζουν γυρη ή αν δεν ανεβει η θερμοκρασια δεν χτιζουν.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων   ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Icon_minitimeΤετ Απρ 11, 2012 1:32 am

καλο ειναι να μην βαζεις πανω απο δυο αχτιστα σε καθε μελισσι και αυτα να μπαινουν θεσεις 2 και 9 .αυτη την εποχη παντως με καλο καιρο και σε δυνατο μελισσι ( πανω απο 13 πλαισια ) μπορεις να βαλεις και πιο μεσα ακομα και στο κεντρο της γονοφωλιας αλλα οχι πανω απο ενα ψαξε και διαβασε για οριζοντια αναπτυξη και μην βιαστεις να το κανεις θελει εμπειρια . η γνωμη μου ειναι να βαζεις στο 2 και στο 9 και καθε δεκα μερες να πηγαινεις να βλεπεις αν τα εχτισαν αν ναι να τα βαζεις στον δευτερο οροφο ενα πλαισιο πιο διπλα απο εκει που τελειωνει ο γονος ημερας και στην θεση της γονοφωλιας 2 και 9 αλλα αχτιστα.αν δεν τα εχουν χτισει καλα και ειναι μονο απο την μια πλευρα τους χτισμενα τα αφηνεις οπως ειναι και τους αλλαζεις πλευρα πχ αν εποιασαν την αριστερη και την εχτισαν τα γυρνας απο την δεξια . να μην ανχωνεσαι με το χτισιμο και παραφυαδες οταν κοψεις θα τους βαζεις καθε εβδομαδα δεκα μερες απο ενα δυο πλαισια και θα τα ταιζεις με σιροπακι ( 250 μλ καθε δυο2 εως 4 μερες με θυμολη για 23 25 μερες να κανεις θεραπεια ετσι για βαρροα και νοσεμιαση και θα δεις οτι θα σου γενναει και καλυτερα η βασιλισσα και θα χτιζουν και φουλ ) και ολα οκ και οι παραφυαδες ανετα χτιζουν με αυτο τον τροπο απλα να προσεχεις να μην τους πεφτει πολυ το σιροπι και μπλοκαρει η γονοφωλια .εγω ετσι περυσι απο 3 μαιου ολες οι παραφυαδες μου 5 πλαισιων μεχρι τελη ιουλιου εγιναν ανετα 13 πλαισια και ολα αχτιστα .εγω φετος πειραματιστηκα με την οριζοντια αναπτυξη και οντως ειναι πολυ καλη μεθοδος για ραγδαια αναπτυξη στο μελισσι στα πιο δυνατα δοκιμασα και εβαλα εως και τρια πλαισια στην θεση 2 9 και ενα ακριβως μεσα στον γονο ημερας με ρισκο φυσικα αλλα οι σημειωσεις πιστευω και οι εμπειρια το αξιζουν.δεν αναπτυσω το θεμα πιο πολυ ειναι αμφιλεγομενος τροπος ισως σε αλλο ποστ αν θελει καποιος να πουμε αποψεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων   ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Icon_minitimeΠεμ Απρ 12, 2012 9:08 pm

ouranis στην ουσια και γω οριζοντια αναπτυξη κανω αλλα ποτε δεν εκανα την τεχνικη που αναφερα πιο πανω για να δω αν χτιζουν πιο γρηγορα τωρα για τις παραφυαδες θα δω φετος που θα τις τροφοδοτησω γιατι περσυ δεν το εκανα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων   ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων Icon_minitimeΔευ Οκτ 01, 2012 10:43 pm

Εγώ που έχω δύο παραφυάδες και που δεν έχουν ακόμα καλά καλά χτίσει το 2ο, το 7ο απο την μία πλευρά και το 8ο ολόκληρο(8 πλαίσια τους έχω) να τους βάλω σιρόπι?

Τους είχα μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα διεγερτικό ζαχαρογυρεόπιτα και είπα να μην τους ξαναβάλω γιατί έχουν και μέλι στα πλαίσια και γύρη.

Απο ανθοφορίες έχει ακονιζιά, αγριοάγκαθο, καλλιστήμονα και τώρα άνοιξε και η αγριοσπαραγγιά που τις βλέπω μαζεύουν φούλ γύρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για χτισιμο κεριων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Χτίσιμο κεριων
» Να μαι κι εγώ
» Κατάλληλη στιγμή για το χτίσιμο κεριών
» Μέθοδοι- Τεχνικές για χτίσιμο κεριών
» Ποιός είναι ο σωστός έλενχος;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: