Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Καλώς σας βρήκα!

Πήγαινε κάτω 
+3
ΚΑΝΑΡΗΣ
captain
arkoydos
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
arkoydos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καλώς σας βρήκα!   Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΠεμ Ιαν 26, 2012 11:44 pm

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα! Η σχέση μου με την μελισσοκομεία ήταν μια σχέση εξ ακοής , μεγάλωσα σε ένα περιβάλλον που όλοι είχαν αναμνήσεις από μέλισσες τόσο από την πλευρά της μητέρας μουπου οι παππούδες της είχαν 1-2 μελισακια για το μέλι της χρονιάς όσο και από την πλευρά του πατερά μου που εκεί τα πράγματα ήταν πιο επαγγελματικά . βλέπετε σε εμάς ισχύει αυτό που λέμε ότι η πρώτη γενιά δημιουργεί η δεύτερη αναπτύσσει και η τρίτη καταστρέφει . Έτσι ο προπάππους είχε μελίσσια για ιδοκατανάλωση ο παππούς το έκανε επαγγελματικά με 60 μέλισσες έγραφα επιδοτήσεις κτλ. Και ο πατέρας μου και λόγο επαγγέλματος αδιαφόρησε πλήρως το ίδιο και ο θειος μου (μετακόμισαν και οι 2 και στην Αθήνα) και κάπως έτσι εκεί στα τέλη του 80 που γεννήθηκα και εγώ μείναμε χωρίς μέλισσες. Μέχρι τώρα βεβαία σε κάθε κτήμα μας σε κάθε αποθήκη όλο μελισσοκομικά πράγματα συναντάς. Έτσι κι εμένα η μελισσοκομία είναι στο DNA μου κατά κάποιο τρόπο αλλά ποτέ δεν σκέφτηκα να ασχοληθώ με αυτά γέννημα θρέμμα αθηναίος το νησί ήταν μονό για διακοπές. Και κάπως έτσι ήρθε η κρίση που στην ουσία δεν υπήρχε αλλά τεσπά . Τ0 2010 τελείωσα το πανεπιστήμιο και εν μέσω κρίσης έψαχνα για δουλεία . Και εκεί μέσα στην απελπισία μου προκύπτει μια ευκαιρία για δουλεία πάνω στο αντικείμενο μου στο νησί. Όποτε τα μαζεύω όλα και bye Αθήνα (δεν ήταν τόσο εύκολο άλλα λέμε). Και κάπως έτσι έπρεπε να βρω τρόπο να περνά η ώρα μου και να έχει και κάποιο όφελος όχι απαραίτητα οικονομικό και σκέφτηκα τις μέλισσες . Να μην πάει χαμένη και η γνώση του παππού. Έπεσα με τα μούτρα και στο διάβασμα γτ στο χωριό μου λέμε «μοναχός σου χόρευε κι όσο θέλεις πήδα» και ετοιμάζομαι να πάρω μέσα στον Μάρτη 5 μελίσσια . Αυτός είμαι εν ολίγοις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλώς σας βρήκα!   Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΠαρ Ιαν 27, 2012 8:33 am

το κινητρο σου μου φαινετε πολυ καλο.



καλως ηρθες. sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλώς σας βρήκα!   Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΠαρ Ιαν 27, 2012 8:56 am

arkoydos έγραψε:
..... Όποτε τα μαζεύω όλα και bye Αθήνα (δεν ήταν τόσο εύκολο άλλα λέμε).....

Δεν ξέρεις (μακροπρόθεσμα) πόσο τυχερός είσαι....

Καλώς ήλθες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλώς σας βρήκα!   Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΠαρ Ιαν 27, 2012 4:23 pm

καλως ηρθες στην μελισσοπαρεα και καλη αρχη cheers flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλώς σας βρήκα!   Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΠαρ Ιαν 27, 2012 7:15 pm

Καλως ηρθες , σιγουρα θα περασεις καλα στο μελισσοφορουμ μας.
Εισαι πολυ τυχερος που βρηκες δουλεια στο νησί σου, πηρες προικα την αγάπη για τα μελισσακια κ κατι απο τις γνωσεις των παππουδων σου. με τον χρονο θα το νοιωσεις αυτο κ ευχομαι να το απολαυσεις.
Μην στενοχωριεσαι για την Αθηνα, κρατησέ την για τριήμερα η διακοπες.
Καλή επιτυχια σ' οτι και να κανεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimi69
Μέλος
Μέλος
dimi69


Αριθμός μηνυμάτων : 100

Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλώς σας βρήκα!   Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΠαρ Ιαν 27, 2012 11:10 pm

Καλώς ήρθες!Εύχομαι να έχεις ένα καλό ξεκίνημα με τα μελισσάκια σου και να ξέρεις οτι σε ζηλεύω που έφυγες απ'την Αθήνα. lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Καλώς σας βρήκα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλώς σας βρήκα!   Καλώς σας βρήκα! Icon_minitimeΣαβ Ιαν 28, 2012 11:19 am

καλώς ήρθες

...κοίτα τα προσοπικά μηνήματα he he he
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καλώς σας βρήκα!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Καλώς σας βρήκα
» Καλως σας βρηκα!!!
» Καλώς σας βρήκα
»  Καλως σας βρηκα!!!
» καλως σας βρηκα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: