Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 καλως σας βρηκα

Πήγαινε κάτω 
+5
ayla
Melissologia
spyroseva
MILIBEE
antoniskv
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
antoniskv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

καλως σας βρηκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: καλως σας βρηκα   καλως σας βρηκα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 21, 2010 12:23 pm

Μετα απο πολυχρονο καημο I love you να ασχοληθω με μελισσακια, συν και μια καλη ευκαιρια, πηρα φετος περιπου 60 cheers Ομως δεν ειχα ανοιξει καν ποτε μου μελισσακι.κοινως τη πατησα. γεμισε το χωριο αφεσμακια,οι μυνησεις απο γειτονες βροχη No . μαζεψα οσους μπορεσα και τωρα εχω περιπου 50. ΟΠΟΤΕ μαλλον πρεπει να τα τα πουλησω να πληρωσω τους δικηγορους Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

καλως σας βρηκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως σας βρηκα   καλως σας βρηκα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 21, 2010 1:16 pm

Καλως μας ηρθες Smile
Θα αφησεις τις δυσκολιες που προεκυψαν απο το λαθος ξεκινημα ( μεγαλος αριθμος κυψελων χωρις γνωσεις ) να σε πτοήσουν?
Ο πολυχρονος καημος να μεινει ανεκπληρωτος ?
Μηνυσεις γιατι μεσα σε κατοικημενη περιοχη τα ειχες?
Σε ποιο χωριο εισαι? μηπως μπορεσει και σε βοηθησει καποιος απο την παρεα μας.
Ελπιζω να μην το βαλεις κατω τωρα που ξεκινησε το μαγικο ταξειδι και η γνωριμια με τα κοριτσια Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

καλως σας βρηκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως σας βρηκα   καλως σας βρηκα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 21, 2010 1:23 pm

antoniskv έγραψε:
Μετα απο πολυχρονο καημο I love you να ασχοληθω με μελισσακια, συν και μια καλη ευκαιρια, πηρα φετος περιπου 60 cheers Ομως δεν ειχα ανοιξει καν ποτε μου μελισσακι.κοινως τη πατησα. γεμισε το χωριο αφεσμακια,οι μυνησεις απο γειτονες βροχη No . μαζεψα οσους μπορεσα και τωρα εχω περιπου 50. ΟΠΟΤΕ μαλλον πρεπει να τα τα πουλησω να πληρωσω τους δικηγορους Sad

Τι εφτιαξες βρε ανθρωπε? Shocked
60 κομματια μια και ξω?Μπραβο για το θαρρος σου!Κουταμαρα για την πραξη σου!
δε με λες? απο πιο μερος εισαι?καλους γειτονες εχεις,να τους χαιρεσαι . . .
ελπιζω να κανεις τουλαχιστον πλακα να τα πουλησεις . . .
οχι τωρα χθες,πρεπει να βρεις κανα γνωστη να σου δειξει καποια βασικα,διαβασε και κανα βιβλιο,για να μη χασεις και τα υπολοιπα.Μπας και κανεις τιποτα . . .
Παντως εγω μαζι σου,κουραγιο,οτι βοηθεια θες εδω.

Α,καλωσηρθες antoniskv
Smile Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
antoniskv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

καλως σας βρηκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως σας βρηκα   καλως σας βρηκα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 21, 2010 2:20 pm

MILIBEE έγραψε:
Καλως μας ηρθες Smile
Θα αφησεις τις δυσκολιες που προεκυψαν απο το λαθος ξεκινημα ( μεγαλος αριθμος κυψελων χωρις γνωσεις ) να σε πτοήσουν?
Ο πολυχρονος καημος να μεινει ανεκπληρωτος ?
Μηνυσεις γιατι μεσα σε κατοικημενη περιοχη τα ειχες?
Σε ποιο χωριο εισαι? μηπως μπορεσει και σε βοηθησει καποιος απο την παρεα μας.
Ελπιζω να μην το βαλεις κατω τωρα που ξεκινησε το μαγικο ταξειδι και η γνωριμια με τα κοριτσια Very Happy
οχι βεβαια δε τα παραταω τωρα με τιποτα .τοσο καιρο τρεχω καθε μερα και εχουμε γνωριστει τοσο που ουτε τσιμpηματα δεν εχω. Πρεπει να με γουσταρουνε.Οποτε θα προσπαθησω οσο μπορω να τα κρατησω ολα. Μυνησεις} 2 γειτονες στο χωραφι που τα εχω για διαταραξη νερου των κοτων και των αιγοπροβατων,1 γιατι του εκοψα κλαδο ελιας για να πιασω αφεσμο,(τον πρωτο) 1 γειτονας με κοτες που τα μελισσακια πηγαιναν και του κλεβανε πιτουρα και αλευροκαλαμποκι απο ενα μεγαλο δοχειο(Αυτο δεν το πιστευα οτι γινοταν μεχρι που το ειδα) δε ξερω τι μπορει να το καναν. τ.π. μενω σε χωριο μεσολογγιου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
antoniskv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

καλως σας βρηκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως σας βρηκα   καλως σας βρηκα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 21, 2010 2:55 pm

spyroseva έγραψε:
antoniskv έγραψε:
Μετα απο πολυχρονο καημο I love you να ασχοληθω με μελισσακια, συν και μια καλη ευκαιρια, πηρα φετος περιπου 60 cheers Ομως δεν ειχα ανοιξει καν ποτε μου μελισσακι.κοινως τη πατησα. γεμισε το χωριο αφεσμακια,οι μυνησεις απο γειτονες βροχη No . μαζεψα οσους μπορεσα και τωρα εχω περιπου 50. ΟΠΟΤΕ μαλλον πρεπει να τα τα πουλησω να πληρωσω τους δικηγορους Sad

Τι εφτιαξες βρε ανθρωπε? Shocked
60 κομματια μια και ξω?Μπραβο για το θαρρος σου!Κουταμαρα για την πραξη σου!
δε με λες? απο πιο μερος εισαι?καλους γειτονες εχεις,να τους χαιρεσαι . . .
ελπιζω να κανεις τουλαχιστον πλακα να τα πουλησεις . . .
οχι τωρα χθες,πρεπει να βρεις κανα γνωστη να σου δειξει καποια βασικα,διαβασε και κανα βιβλιο,για να μη χασεις και τα υπολοιπα.Μπας και κανεις τιποτα . . .
Παντως εγω μαζι σου,κουραγιο,οτι βοηθεια θες εδω.

Α,καλωσηρθες antoniskv
Smile Smile Smile
ναι εκανα μεγαλη βλακεια γιατι βασιστηκα σε ενα (φιλο) επαγγελματια που λεει δεν ηξερε οτι για να ανεβει το μελισσι θα πρεπε να ανεβασω και γονο

με αποτελεσμα να φυγουν τα πιο πολλα,και με το καινουριο υλικο που ειχα να μην καταφερουν να χτισουν ολα τα επανω.Αυτη τη στηγμη εχουν μεσο ορο 15 τελαρα πληθυσμο, που τα 4 ειναι μελι τα 5 γονος 2 γυρη τα υπολοιπα αδεια.διαβαζω συνεχεια και εμαθα μερικα βασικα πραματα. ωστοσο θα θελα οποιος ξερει να μου στειλει ενα πμ για το τι θα πρεπει να κανω οπως ειναι τωρα η κατασταση. Να αφησω τα μελακια και να βαλω και τροφη???(δεν υπαρχει κανενα σφραγισμενο ουτε 3΄΄4)τωρα εδω εχει λυγαρια και λιγο βαμβακι..να κατεβασω οροφους?ειναι ο καιρος για θεραπεια βαρροας?(ειδα μερικες λιγες)και οτι αλλο πρεπει να κανω ευχαριστω






Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Melissologia
Διαχείριση
Melissologia


Αριθμός μηνυμάτων : 682

καλως σας βρηκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως σας βρηκα   καλως σας βρηκα Icon_minitimeΤετ Ιουλ 21, 2010 3:00 pm

Η μόνη μήνυση που έχει βάση είναι αυτή με το κλαδί ελιάς εάν σε είδε κάποιος...

Για τις άλλες πρέπει πρώτα να αποδείξουν ότι προκλήθηκαν ζημιές από τις μέλισσες, και πως εκτιμάτε σε αξία αυτή η ζημιά... δηλαδή να αποδείξουν με ντοκουμέντα ότι πριν χωρίς μέλισσες και εάν είναι να δυνατόν να υπήρχε πριν χωρίς μέλισσες… άρα έχουν προκαλέσει σοβαρή ζημιά στο οικοσύστημα… είχαν εισόδημα Χ ευρώ και τώρα με όλες τις συνθήκες - παραμέτρους να παραμένουν ίδιες και μόνη μεταβλητή η παρουσία των μελισσών ότι το εισόδημα τους έγινε Χ - Ψ ευρώ... και από αυτή τη διαφορά στο εισόδημα πόσο αναλογεί σε κάθε μέλισσα... και ποιός έκανε την αναγνώριση του είδους του εντόμου και γιατί π.χ. δεν προκαλείται ζημιά και από σφήκες ή μύγες κλπ....

Μετά αφού τεκμηριώσουν το παραπάνω πρέπει να μπορέσουν να αποδείξουν ότι οι μέλισσες ήταν από τα δικά σου μελίσσια... πράγμα αδύνατον αφού μπορεί να ερχόντουσαν μέλισσες από 2 χλμ μακριά στο νερό κλπ. Βάλε ποτίστρες στο χωράφι που έχεις τα μελίσσια και τους λες ότι οι δικές σου πίνουν νερό από εκεί. Τέλος πρέπει να προσδιορίσουν με ακρίβεια το ποσοστό των μελισσών (από όλες τις μέλισσες και έντομα που κάνουν τη ζημιά) που προέρχονται από τα δικά σου μελίσσια ώστε να προσδιοριστεί το ποσοστό που πρέπει να πληρώσεις, μην πληρώνεις ζημιές άλλων... π.χ. αν αποδεικτή ότι ή ζημιά είναι Φ και από τα δικά σου μελίσσια προέρχεται το 25% θα πρέπει να πληρώσεις 1Φ/4 όταν έρθει η ώρα να πληρωθούν και τα άλλα 3Φ/4 από τους άλλους… ποιοι θα είναι οι άλλοι???

Αν έχεις όλες τις νόμιμες αποστάσεις κλπ για τοποθέτηση μελισσών και το κτήμα είναι δικό σου δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς...

Εγώ αν ήμουνα όμως θα έστελνα εξώδικο για το εάν ακολουθούνται όλες τις κτηνοτροφικές διατάξεις που αφορούν τη νόσο των πουλερικών...

Αν έχουν άδεια χρήσης του νερού....

Αν ακολουθούν τις ορθές πρακτικές κτηνοτροφικής εκμετάλλευσης...

Αν έχουν το προσωπικό τους π.χ. βοσκούς ασφαλισμένους...

Αν προκαλούν ζημιά με την βόσκηση κλπ...
Αν ραντίζουν όπως προβλέπεται και χίλια δυο ακόμα…

Πάνε να σε τρομάξουν φίλε μου... βρες ένα τσακάλι δικηγόρο και κόψε τους το βήχα!!!


Καλώς ήρθες στο φόρουμ!!! Very Happy

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

καλως σας βρηκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως σας βρηκα   καλως σας βρηκα Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 23, 2010 1:09 pm

antoniskv έγραψε:
........ Μυνησεις} 2 γειτονες στο χωραφι που τα εχω για διαταραξη νερου των κοτων και των αιγοπροβατων,1 γιατι του εκοψα κλαδο ελιας για να πιασω αφεσμο,(τον πρωτο) 1 γειτονας με κοτες που τα μελισσακια πηγαιναν και του κλεβανε πιτουρα και αλευροκαλαμποκι απο ενα μεγαλο δοχειο...

τι ... τι ... τι είναι αυτά; ποια άλευρα ... τι χαζομάρες;

Τόσο μου ήρθε "κεραμίδα" που ούτε καλωσόρισες δεν σου είπα!
Καλά να γίνει χοντρό λάθος, αφού σε οδήγησαν λάθος, αλλά οι γείτονες δεν έχουν το Θεό τους!!!!

Το πρώτο πράγμα ... ψυχραιμία! Όλα θα πάρουν τον δρόμο τους τώρα που έχεις βοήθεια από τους γνώστες!

Όσο για την ζημιά στις κότες (άκου φάγανε το πίτουρο οι μέλισσες :lol: :lol: :lol: ) δώσε κάνα κιλό μελάκι και αν μελώσουν θα το ξεχάσουν και θα αποσύρουν τις μυνήσεις .... :lol: :lol: :lol: άκου μύνηση που κάνανε οι άνθρωποι!!!!!!!!!!! πολύ κουφό μου ήρθε ... και το κλαδάκι που το πας; τον κατέστραψες τον άνθρωπο με το κλαδάκι :lol: :lol: :lol:

Και πάλι καλώς ήρθες στην παρέα μας! Και να πούμε την αλήθεια έχεις κάνει την πιο θεαματική είσοδο στην μοναρχία των μελισσών!!! Όταν περάσουν όλα θα έχεις να θυμάσαι και να γελάς Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
antoniskv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

καλως σας βρηκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως σας βρηκα   καλως σας βρηκα Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 23, 2010 4:40 pm

Ευχαριστω πολυ ρε παιδια για την υποστηρηξη σας. μαλλον μονο στο νετ λεει να εχεις φιλους, γιατι αποτι βλεπω εδω στο στο χωριο που μενω(περιπου 5 χρονια),ολοι θελουν να καταστραφω και μετα να με διωξουν.Σημερα επιασα κοκκινα ,και κρατηθηκα πολυ.δε θελω να φυγω αλλα αν ειναι να αποφυγω το κακο θα το σκεφτω ξανα.Το πρωι πηγα στα μελισσακια και ειδα μεσα στο χωραφι 5 ατομα να μετρανε με μεζουρες. τρελαθηκα confused .2 εχτρα παθοντες συνχωριανοι που ηξερα ,ο πρωην αστυνομος του χωριου,ο δασοφυλακας και ο δασονομος. Τους ειπα να βγουν αμεσως εξω, για να μη τους δεσω με τη κορδελα τους σε καμια ελια . ουτε καταλαβα ποτε βγηκαν και απο που.Ο δασονομος μονο γυρισε μετα 5 λεπτα και μου ειπε οτι λογου του οτι η νομιμη αποσταση απο το δρομο ειναι 50 μ. και οχι 30, και οτι αφου το χωραφακι σου ειναι γυρω στα 40,μεχρι αυριο πρεπει να τα παρεις απο εκει μεχρι αυριο, γιατι οι 2 εχτρα (γειτονες) περαστικοι και οδοιποροι εχουν αλεργια στα μελισσοπουλα,και θα σου κανουν μυνησεις (εχτρα) Και θαθελα να ρωτησω αυτο συμβαινει και σε αλλους η μονο σε μενα???μηπως ειναι φυσιολογικο και πρεπει να παιρνω τιποτα να ηρεμω? η καλλιτερα να παω σε ενα διπλανο βουνο να μεινω??? μαλλον και τα 2 γιατι με κατι που ειπε καποιος καταλαβα οτι ψεκαζουν με ......... νερα που εχουν στα χωραφια τους
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
john78
Μέλος
Μέλος
john78


Αριθμός μηνυμάτων : 82

καλως σας βρηκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως σας βρηκα   καλως σας βρηκα Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 23, 2010 5:03 pm

πω πω ρε παλικαρε τι τρελο χωριο ειναι αυτο.
για εμενα πρεπει να πας σε εναν δικηγορο για να σε κατατοπισει καλυτερα
και μην κωλωνεις πουθενα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

καλως σας βρηκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως σας βρηκα   καλως σας βρηκα Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 24, 2010 12:28 am

Λοιπον φιλε,
δεν ξερω . . . ************προς εισαι κει,δουλεια εχεις εκει. . .?εσυ παντως απο κει δεν βλεπω να φευγεις,τα μελισσακια σου πρεπει να την κανουν με ψιλα βηματακια,γιατι θα παρεις τον μπουλο,θα φας καμια φολα και θα τις μετρας μια μια μετα εξω απο τις κυψελες.Σιγουρα θα εχεις σοβαρο προβλημα με αυτην την φαρα που εχεις μπλεξει.Ψαξε να βρεις συντομα κανα πιο ερημικο και απομακρο μερος να τα βολεψεις.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

καλως σας βρηκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως σας βρηκα   καλως σας βρηκα Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 24, 2010 12:29 am

************προς
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

καλως σας βρηκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως σας βρηκα   καλως σας βρηκα Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 24, 2010 1:38 pm

αυτο με τα πιτουρα και το καλαμποκι το εχω δει και εγω και ειναι συχνο φαινομενο αυτην την εποχη.
αν δεν εχεις το χωραφι περιφραγμενο ή αν δεν εισαι κοντα τους συνεχεια ,πολυ φοβαμαι πως θα συμφωνησω
με τον spyro ,θα τα κλαις τα μελισσακια .απο εκει και περα βλεπεις πως θα τους κουμανταρεις :twisted: :twisted: :twisted:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

καλως σας βρηκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως σας βρηκα   καλως σας βρηκα Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 24, 2010 1:43 pm

α! το ξεχασα.
λαθος σου μεγαλο που ξεκινησες ετσι.που πας? 60 μελισσια και δεν ξερεις ουτε τα βασικα? No No No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

καλως σας βρηκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως σας βρηκα   καλως σας βρηκα Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 24, 2010 3:57 pm

Φιλε μου καλως ηρθες στη παρεα μας.
Εγω ξεκινησα με 3 μελισσια και αφου καταφερα μετα απο 3-4 χρονια να τα κανω 20, φοβουμενος τις κλεψιες τα πηγα σε μια δασικη εκταση γεματη πευκα και πολυ μακρια απο δημοσιο δρομο.Σπιτι ουτε με κυαλια,μονο ενα ποιμενοστασιο υπηρχε περιπου 1χλμ μακρια.
Οταν πηγα να τα επισκευτω βρηκα ενα σημειωμα<<Τα μελισσια σου βρισκονται σε ιδιωτικο χωρο.Παρτα το γρηγοροτερο>>
Περιφρονησα το σημειωμα.Ποιον ενοχλουν εδω σκευτηκα.
Οταν ξαναπηγα οι μελισσες μου κολλυμπουσαν στο πετρελαιο μονο 2 γλυτωσαν.
Απο τοτε ειμαι πολυ προσεκτικος που τα παω.Ρωταω τους παντες ιδιοκτητες,γειτονες,αγρ/κες,δασ/κες,παπα ενοριας γιατι 3η εκκινηση δεν θα αντεξω.
Επισης να πω οτι απο την επομενη χρονια ο δασοδρομος που περασα ειναι κλειστος με κινητη μπαρα και μια ταμπελα απαγορευει την εισοδο.Δεν ξερω αν επιτρεπεται αυτο.
Τα εγραψα ολα αυτα για να σου πω μη κοιτας καθολου τους νομους.
Ακομη και αν ενοχλειται καποιος 5χλμ μακρια παρε τα μελισσια σου και φυγε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
antoniskv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

καλως σας βρηκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως σας βρηκα   καλως σας βρηκα Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 24, 2010 4:24 pm

captain έγραψε:
α! το ξεχασα.
λαθος σου μεγαλο που ξεκινησες ετσι.που πας? 60 μελισσια και δεν ξερεις ουτε τα βασικα? No No No
Σιγουρα ξεκινησα λαθος. πονταρισα σε κουτσο αλογο(το φιλο μου). Μετα ομως απο το ισχυρο σοκ με τα αφεσμακια(απριλιο)διαβαζω παρα πολυ,5-6 ωρες τη μερα κανω και πρακτικη, και οτι αλλο θα μπορουσε καποιος να κανει.πρεπει και να δουλευω , συν ολα αυτα που συμβαινουν.Προσπαθω...δεν μπορω να κατι κατι αλλο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

καλως σας βρηκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλως σας βρηκα   καλως σας βρηκα Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 24, 2010 6:30 pm

Φιλε μην σε περνει απο κατω. Και εγω με 40 αρχισα. Εμεινα καποια στιγμη με 5.. τα ξαναφτιαξα . Τα πηγα 200 . Φετος στο Αργος μου εκλεψαν 40..... τα καλητερα, ολα δυοροφα...!!!!! Μου εμειναν οι παραφιαδες.... Στο ελατο πηρα τα κουτια και γυρισα πισω ,απο μελια σχεδον τιποτα.. Πουλησα και τις παραφιαδες και τωρα εχω καμια 60ρια και σκεπτομαι να τα ξανακανω 200..
Ολα αυτα τα γραφω για να σου πω πως οπως καθε αγροτικο επαγγελμα η ασχολια ετσι και στα μελισσια εχεις να κανεις και με ΘΕΟ και με ανθρωπο.....
Ασε λοιπον τις ελπιδες σου στο ΘΕΟ και κανε οτι ειναι ανθρωπινως δηνατο για να προστατευθεις εσυ και η περιουσια σου απο τους ανθρωπους.......!!!!!!!!
Μην κολας που σε μαλωνουν ολοι γιατι ξεκηνισες με πολλα.... Επαθες και εμαθες...!!!!! Αν ειχες ξεκηνισει με 5-6 και με τοσα που σε βρηκαν το πιθανοτερο ειναι να τους ειχες βαλει φωτια μαζι με τις μαλισσες....!!!!!!
Το 60 μελισσια εμενα μου λεει οτι το πηρες στα σοβαρα και αποφασισες να επενδησεις στη μελισσοκομια...
Προχωρα λοιπον .."οι φουρτουνες" ειναι της θαλασσας ...........Εσυ καλλως η κακκως θα τις ξεπερασεις cheers cheers cheers :lol: :lol: :lol:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
καλως σας βρηκα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» καλως σας βρηκα
» Καλώς σας βρήκα
» Καλώς σας βρήκα!
» καλώς σας βρήκα!
» Καλώς σας βρήκα !!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: