Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .    Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Icon_minitimeΔευ Οκτ 24, 2011 3:11 pm

Έρχομαι για πρώτη φορά στην ομάδα σας και θα ήθελα αν γίνεται μερικές συμβουλές από παλαιότερους μελισσοκόμους. Αγόρασα 5 μελισσοσμήνη (παραφυάδες ) πριν λίγες ημέρες και τα τοποθέτησα σε μια καλή θέση για να ξεχειμωνιάσουν . Το Σάββατο και αφού τα άφησα δύο μέρες να ξεκουραστούν και να εγκλιματιστούν στο καινούργιο τους περιβάλλον , πήγα και τους έβαλα δίκιλες πίτες για τροφή αλλά και check-mite για τη βαρόα χωρίς να τα ενοχλήσω περισσότερο αφού τα είχα αγοράσει δύο ημέρες νωρίτερα και είχα δει την κατάστασή τους .Εννοώ ότι δεν έκανα κανέναν έλεγχο στα τελάρα. Ξέρω ότι τώρα δεν χρειάζονται συχνές ενοχλήσεις επειδή χειμωνιάζει και σκοπεύω να πάω πάλι για έλεγχο μετά από 10 με 15 ημέρες αλλά και για έλεγχο τελάρων . Πια είναι η δική σας γνώμη υπο την προυπόθεση ότι είμαι νέος και άπειρος μελισσοκόμος ????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .    Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Icon_minitimeΔευ Οκτ 24, 2011 4:00 pm

cheers καλως όρισες Αγγελή.
Από που μας έρχεσαι; γιατι νομίζω παιζει σημαντικο ρολο ο τοπος που βρισκονται τα μελισσακια σου. Άλλο Ροδος, Κρήτη, Καλαματα κ άλλο Φλωρινα , Κοζανη ,Νευροκόπι.
απαιτούνται διαφορετικοί χειρισμοι, σύμφωνα με τις θερμοκρασιες!!! flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καλησπέρα Γιώτα.    Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Icon_minitimeΔευ Οκτ 24, 2011 5:18 pm

Καλησπέρα Γιώτα . Έρχομαι από την Καλαμάτα και συγκεκριμένα από την Μεσσηνιακή Μάνη την Στούπα. Τα μελίσσια τα έχω βάλει εκεί και θεωρώ ότι είναι ένα καλό περιβάλλον για να ξεχειμωνιάσουν αφού υπάρχει και ρείκι αλλά και άλλα χειμωνιάτικα βότανα που θα βοηθήσουν αλλά και ο καιρός είναι καλός με μπόλικο ήλιο και ήπιο χειμώνα . Θέλω όλη μου η μελισσοκομική δραστηριότητα να περιστρέφεται γύρω από την Μεσσηνιακή Μάνη και τον Ταύγετο που πιστεύω ότι είναι μια πολύ καλή περιοχή για μελισσοκομία. Το προφίλ μου δεν το έφτιαξα ακόμα γιατί είναι η πρώτη μου μέρα εδώ αλλά τις επόμενες μέρες θα δώσω περισσότερες πληροφορίες για μένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .    Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Icon_minitimeΔευ Οκτ 24, 2011 6:07 pm

Ευχομαι καλη μελισσοκομικη χρονια και καλη αρχή.
Στις απορίες σου δεν τολμω να απαντήσω γιατι είμαι καινουρια ................μελισσοκομος.
Προς το παρον ρωταω κ study μονον.
Σιγουρα θα πάρεις τις απαντησεις απο προθυμα και έμπειρα μελη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .    Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Icon_minitimeΔευ Οκτ 24, 2011 8:36 pm

Αγγελής60 έγραψε:
Έρχομαι για πρώτη φορά στην ομάδα σας και θα ήθελα αν γίνεται μερικές συμβουλές από παλαιότερους μελισσοκόμους. Αγόρασα 5 μελισσοσμήνη (παραφυάδες ) πριν λίγες ημέρες και τα τοποθέτησα σε μια καλή θέση για να ξεχειμωνιάσουν . Το Σάββατο και αφού τα άφησα δύο μέρες να ξεκουραστούν και να εγκλιματιστούν στο καινούργιο τους περιβάλλον , πήγα και τους έβαλα δίκιλες πίτες για τροφή αλλά και check-mite για τη βαρόα χωρίς να τα ενοχλήσω περισσότερο αφού τα είχα αγοράσει δύο ημέρες νωρίτερα και είχα δει την κατάστασή τους .Εννοώ ότι δεν έκανα κανέναν έλεγχο στα τελάρα. Ξέρω ότι τώρα δεν χρειάζονται συχνές ενοχλήσεις επειδή χειμωνιάζει και σκοπεύω να πάω πάλι για έλεγχο μετά από 10 με 15 ημέρες αλλά και για έλεγχο τελάρων . Πια είναι η δική σας γνώμη υπο την προυπόθεση ότι είμαι νέος και άπειρος μελισσοκόμος ????

καλως ηρθες Αγγελη.
καλα τα λες......
απλα ηθελα να ρωτησω περσι ξερεις τι χρησιμοποίησε για τα βαρροα ο πωλητης?
Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .    Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Icon_minitimeΤρι Οκτ 25, 2011 9:23 pm

Καλως ηρθες καλη αρχη cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ευχαριστώ για το καλώς όρισες.    Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Icon_minitimeΤρι Οκτ 25, 2011 10:04 pm

Στο φίλο captain θα ήθελα να πω ότι ο συγκεκριμένος μελισσοκόμος από ότι κατάλαβα χρησιμοποιεί το σκεύασμα αυτό συνέχεια. Δεν μπορώ όμως να απαντήσω όμως με σιγουριά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .    Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Icon_minitimeΤρι Οκτ 25, 2011 10:40 pm

Kαλώς ήρθες στον μαγικό κόσμο της μέλισσας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .    Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Icon_minitimeΤετ Οκτ 26, 2011 1:15 am

Αγγελής60 έγραψε:
Στο φίλο captain θα ήθελα να πω ότι ο συγκεκριμένος μελισσοκόμος από ότι κατάλαβα χρησιμοποιεί το σκεύασμα αυτό συνέχεια. Δεν μπορώ όμως να απαντήσω όμως με σιγουριά.

μηπως, λεω μηπως ειναι καιρος να αλλαξεις ουσια ti na po Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: καλημέρα    Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Icon_minitimeΤετ Οκτ 26, 2011 8:16 am

Φίλε captain Καλημέρα. Όπως ανέφερα και παραπάνω είμαι καινούργιος Μελισσοκόμος και ακόμα ψάχνω πολλά πράγματα. Έχω ακούσει για πιο οικολογικούς τρόπους αντιμετώπισης της βαρρόα αλλά επειδή ακριβώς είμαι καινούργιος και δεν καταλαβαίνω πολλά αντιμετωπίζω την βαρρόα με αυτό το σκεύασμα μέχρι να αποκτήσω μια οικειότητα με την μελισσοκομία και να μπορέσω να βρω άλλους τρόπους αντιμετώπισης. Αυτό είναι μέσα στα άμεσα σχέδια μου αλλά όταν είσαι 3 μέρες μελισσοκόμος δεν μπορείς να έχεις γνώσεις ή να ξέρεις άλλους τρόπους αντιμετώπισης. Αν εσύ έχεις δοκιμάσει κάποιους άλλους τρόπους οι οποίοι είναι αποτελεσματικοί και πιο φυσικοί πολύ θα ήθελα να τους ακούσω αλλά και να αρχίσω να τους θέτω σε εφαρμογή από την επόμενη θεραπεία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .    Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .  Icon_minitimeΤετ Οκτ 26, 2011 8:43 am

δεν πρεπει να μπαινει η ιδια ουσια καθε χρονο για λογους ανθεκτικοτητας .
όσο για φιλικα σκευασματα εχεις πολυ πραγμα να διαβασεις εδω μεσα.


σε πειρα απο τα μουτρα? lol!
sorry man fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συμβουλές προς έναν νέο και άπειρο Μελισσοκόμο .
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αποθηκευση ζαχαροζύμαρου
» Πιανοντας εναν αφεσμο
» λίγες ερωτήσεις από έναν αρχάριο
» Εναν Αγιο Βασίλη για αφεσμό.
» Συμβουλές

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: