Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;

Πήγαινε κάτω 
+41
Milve
xristosalfisti
Themis
dammel63
PIT
stakriv
spyroseva
Melissologia
siiiii ή mixalhs
Assitaca
beespyros
beezy
pgkioulf
gmakhs
cyber2li
skyh1gh
geobees
Throubee
gmeli
BASILISP
Αγγελής60
Μίμης
jimys
ΣΠΥΡΕΤΟ
Κατσαρός θεοδόσιος
dim
lingistis
ΜΗΤΣΟΣ
gemininea
mafiaworld87
granazis
taxidenios
captain
helias
Αποστολος Β.
john78
Μαρίνα
MILIBEE
Maikpigasos
Aνδρεας
IxNiLaTiS
45 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24, 2011 11:17 am

ΜΗΤΣΟΣ έγραψε:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Δεν ειναι διαφημιση δειτε.
εχω 20 χρονια κυψελη οχι ολες αλλα τα 80 % ειναι οκ

ΜΗΤΣΟΣ

Από περιέργεια πήρα τηλ και ρώτησα τον Παπαϊωάννου πόσο εχει μια δυόροφη σαν αυτές που πήρα απο την Χαλκίδα....42? + φπα
εγώ τις πήρα 47 + φπα αλλά η διαφορά των 25? (στις 5 κυψέλες που πήρα) καλύπτετε από τις βενζίνες και τα διόδια .
Τα τεχνικά σημεία κατασκευής ειναι ακριβώς τα ιδια (τελάρα με καρφωτικό, και πατώματα θηλικωτά με καρφιά -πρόκες.).Αρα δεν θεωρώ οτι τις πήρα ακριβά.Βέβαια δεν ρώτησα αν τις δίνει κομπλέ με τα κουμπώματα γιατι οι δικές μου εναι μόνο η ξυλεία.Πάντως όπως και να έχει παίζουν πολλά ρόλο στο αν μιά κυψέλη ειναι ακριβή ή φθηνή, όπως παίζει ρόλο και η νοοτροπία του κάθε ανθρώπου. Άλλος δίνει 20? και παίρνει ενα τρυπάνι noname και άλλος δίνει 100 και παίρνει makita.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24, 2011 7:10 pm

βρε παιδια για ηρεμηστε λιγο ,τι makita και αρμανια!?????
για κυψελες μιλαμε.

απο οπου και αν εχω αγορασει το μονο που αλλαζει ειναι η λεπτομερεια ,στα ξυλα δεν ειδα διαφορα.
εν μεσω κρισης και θα δωσετε αυτα τα ποσα??????
μπορει να εχουν κυψελες με ενα λουμπομα μια ρωγμη ή οτιδηποτε αλλο ψιλοπραγμα
που μπορειτε ευκολα να το διορθώσετε.αγοραζοντας σε καλύτερη τιμη .

με την αναδουλεια που υπαρχει αυτα τα πενηντάρικα ειναι πολλα No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24, 2011 8:32 pm

Τα παλιά τα χρόνια δεν αναρωτιόμασταν από πού να αγοράσουμε κυψέλες… λίγα τα εργοστάσια και οι κατασκευές τους σπέσιαλ. Το μόνο πρόβλημα ήταν πως εάν είχες υλικό από 2 ή 3 διαφορετικούς κατασκευαστές έσπαγαν τα νεύρα σου με την προσαρμογή των πλαισίων … οι κάσες όμως και 20 και 30 χρόνια μετά είναι σαν καινούργιες.

Τώρα υπάρχουν πολλοί που κατασκευάζουν… δεν θα σχολιάσω αυτό αλλά ότι πολλές φορές αυτό που πληρώνεις δεν το παίρνεις. Πρέπει να επιθεωρείτε όλα όσα αγοράσετε για κακοτεχνίες και αστοχίες του υλικού. Υπάρχει ξυλεία που δεν κάνει ούτε για προσανάμματα… αλλά κάποιοι με αυτή φτιάχνουν κυψέλες. Πάντα κάνω κουβέντα με τον κατασκευαστή πριν αγοράσω, του λέω ότι θα τα δω ένα ένα όλα… και όταν λέω όλα εννοώ και το τελευταίο πλαίσιο και ότι δεν μου κάνει το αλλάζω… όχι ότι το υλικό έχει κάτι ιδιαίτερο, αλλά να… είμαι ιδιότροπος. Μάλιστα προσφέρομαι να πληρώσω και κάτι παραπάνω τον κατασκευαστή για ακόμα καλύτερη δουλεία από μεριά του και να βάλει Α-Α ποιότητα ξυλεία ... και όλοι ισχυρίζονται ότι φτιάχνουν τις καλύτερες!!! Με φίλους που αγόρασαν από πολλούς είδα κυψέλες ακριβοπληρωμένες και κυψέλες πραγματικές “φτηνές”. Αν η κυψέλη δεν βγει σωστή από το μαραγκό… ότι θες κάνε εσύ, σε 5 με 7 χρόνια θα την αλλάξεις. Τώρα μια που ειπώθηκε, από τότε που έκλεισε ο Ασβεστάς (Θεσ-νίκη) και εγώ από τον Βασιλάκη τον Παπαϊωάννου στα Τρίκαλα αγοράζω. Πάω πρωί πρωί και φεύγω μεσημέρι… παρέα με καφεδάκι τα ελέγχω όλα, είπαμε είμαι ιδιότροπος και θέλω να πάρω ότι πληρώσω … αλλά και ο Βασίλης γουστάρει γιατί παραδέχομαι την δουλεία τους! Δεν είναι διαφήμιση, ο καθένας μας κρίνει τι τον συμφέρει.

Επιμένω όμως πριν αγοράσετε (και λέω για ποσότητα όχι μια δυο κυψέλες):

*σημειώστε του διάφορους κατασκευαστές σε μια κατάσταση και όταν σας δοθεί ευκαιρία πάτε στο χώρο τους, δείτε πως φτιάχνουν τις κυψέλες και από τη ξυλεία.

*να δείτε υλικό από πολλούς κατασκευαστές, και όχι το εκθεσιακό που είναι άριστο, αλλά της γραμμής παραγωγής.

*κάντε προ-συμφωνία, πέστε τους πως ακριβώς θέλετε το υλικό και ότι θα το επιθεωρήσετε, να έχουν και επιπλέον υλικό γιατί σίγουρα θα βάλετε κάτι στην άκρη. Με ένα φίλο που πήγaμε για λογαριασμό του κάπου στο Μέτσοβο, αλλάξαμε 7 στα 10 πλαίσια από κάθε κυψέλη!!! Μας είπανε ότι οι άλλοι δεν διαλέγουν και τα αγοράζουν έτσι…. Τους είπαμε ότι εμείς δεν είμαστε οι άλλοι και ότι έτσι ήταν η συμφωνία μας.

Μην ζητάτε να σας τα φέρουνε… γιατί θα φέρουν ότι νάνε, θα πουν ότι το προσωπικό τις φόρτωσε κλπ. … πάρτε ένα φίλο και πάτε να τα πάρετε εσείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 29, 2011 11:23 am

Έτσι ακριβώς είναι. Πολλοί κατασκευαστές και λίγη δουλειά.
Να πώ για τους παλιούς καλούς καιρούς? Με μια απλή συντήρηση (και το εννοώ απλή) έχω τις κυψέλες που είχε ο πατέρας μου πρίν 10 και 15 χρόνια. Και κάποια στιγμή που πήραμε καινούργιες.. οχι πολλές καμιά 10αρια.. τις μπαλώνω συνέχεια.
Και έχει δίκιο ο μήτσος που λέει στην μεταφορά οτι αμα οι μισές είναι σάπιες... Εκεί μιλάμε για ταλαιπωρία και σπάσιμο νεύρων.. Suspect Suspect
Φέτος πάντως θα δοκιμάσω πλαστικούς πάτους. Δεν σαπίζουν, δεν θέλουν συντήρηση, και χρησιμοποιείς μόνο πατώματα...
Η αλήθεια είναι οτι θα ρωτήσω πρώτα τις ενδιαφερόμενες....
Θα δοκιμάσω καμια 10αρια.. Rolling Eyes Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατσαρός θεοδόσιος
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 29, 2011 5:50 pm

Το θέμα αγοράς κυψέλης είναι μεγάλο και θέλει πολύ ψάξιμο νομίζω.
Προσωπικά αν και έχω επιλέξει έναν απ τους πολλούς και ψωνίζω ,[αν δεν θεωρείτε διαφήμιση μπορώ να αναφέρω το όνομα] πάλι είμαι επιφυλακτικός και ότι παίρνω το ψάχνω και πολλές φορές βρίσκω προβλήματα τα οποία του τα αναφέρω και μου αντικαθιστά υλικό . Πριν καταλήξω στον συγκεκριμένο αλλά και στην πορεία της ενασχόλησης μου με την κυψέλη δοκίμασα υλικά από πολλούς άλλους και ειλικρινά την πάτησα απ τους περισσότερους [μάλιστα η τελευταία ήταν πέρυσι με τα τελάρα της ΑΝΕΛ που σχετικά έγραψα στις 21 Μαρτίου του2010 στη σελίδα μου [ Φθηνό υλικό]
Θα έλεγα[ και όποιος θέλει ακούει ] να ψάξουμε πρώτα την αγορά καλά, οι τιμές έχουν μεγάλη διακύμανση, τα υλικά είναι διαφόρων ποιοτήτων ,η ποιότητα κατασκευής με άριστα το 10 παίζει από 4 εως 10, ακόμα και οι διαστάσεις ενώ πρέπει να είναι στάνταρ δεν είναι .Αυτός είναι και ένας βασικός λόγος που πρέπει απ αυτόν που θα αρχίσουμε να αγοράζουμε σ αυτόν να τελειώσουμε αν είναι δυνατόν για να υπάρχει ομοιομορφία και πλήρη συνεργασία υλικών .Επίσης βασικός λόγος είναι και η απόκτηση αμοιβαίας εμπιστοσύνης γιατί όταν ύπαρξη αυτή θα το σκεφτεί να μας εξαπατήσει πωλητής.
Στη σελίδα μου είχα κάνει πάλι μια ανάρτηση 26 Ιανουαρίου 2009 με τίτλο Η κυψέλη- το σπίτι της μέλισσας και τα κατασκευαστικά προβλήματα . Εδώ μπορεί κάποιος να δει δυο πραγματάκια που πρέπει να προσέξει πριν αγοράσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 29, 2011 9:36 pm

Κατσαρός θεοδόσιος έγραψε:
[αν δεν θεωρείτε διαφήμιση μπορώ να αναφέρω το όνομα]

φυσικα και μπορεις.
οπως δεν εμεινες ευχαριστημενος απο την anel που την κατονομασες
γιατι οχι και τον αλλον που εμεινες ευχαριστημενος?
Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 29, 2011 10:11 pm

Θεοδόση πες μας το όνομα... να λέγετε ποιοί είναι σωστοί, που θέλω να πιστεύω ότι είναι αρκετοί και να τους μάθουμε Wink

Οι αναρτήσεις στο μπλόκ του Θεοδόση για τις οποίες μας έκανε λόγο είναι...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατσαρός θεοδόσιος
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 30, 2011 5:42 pm

Αγαπητέ Γιάννη Καλησπέρα.
Βλέπω πως ψωνίζουμε απ τον ίδιον τον Παπαϊωάννου . Είναι η καλύτερη επιλογή.
Πόντως τις ποιο καλές κυψέλες τις έβγαζε ο συχωρεμένος ο Αλιχανίδης και τις ποιο άχρηστες ακόμα και σήμερα ο Σιαφάκας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 30, 2011 9:14 pm

Η προσωπική μου άποψη σχετικά με την μακροημέρευση της κυψέλης...
Η διάρκεια αντοχής οφείλεται:
1) Στην ποιότητα του ξύλου και στην τεχνική κατασκευή.
2)Στην αρχική επεξεργασία και στις επόμενες επεξεργασίες συντήρησεις.

Επίσης καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε πως άλλο κατασκευαστής-έμπορος και άλλο έμπορος.

  • Ο κατασκευαστής-έμπορος πουλάει αυτό το οποίο κατασκευάζει ΄
  • Ο έμπορος πουλάει αυτό που και εκείνος αγοράζει στην ουσία μεταπωλεί.

Ωστόσο και οι δύο περιπτώσεις ''σπρώχνουν'' αρκετό σκάρτο εμπόρευμα.Θέλει μεγάλη προσοχή & έλεγχο όπως λέει και ο Γιάννης.
Προσωπικά έχω ψωνίσει από πολλούς εμπόρους και απο αρκετούς κατασκευαστές , έχω διαπιστώσει μεγάλες λαμογιές!
Μιάς και αναφέρθηκαν τα ακάρφωτα πλαίσια της ΑΝΕΛ θυμήθηκα πως σε άλλο κατάστημα (και με υποκαταστήματα )των Αθηνών ενώ οι όροφοι ήταν καλής ποιότητας τα πλαίσια τους ήταν για πέταμα.Έμαθα πως ο έμπορος αγόραζε μόνο ορόφους από τον κατασκευαστή τους οποίους γέμιζε με ακάρφωτα πλαίσια που συναρμολογούσανε όπως όπως οι υπάλληλοι του.Έπειτα πλάσαρε πακέτο τους ορόφους με τα πλαίσια και εις υγείαν των κορόιδων!
Σε άλλο κατάστημα των Αθηνών κάθε φορά που πηγαίνεις έχει κυψέλες από διαφορετικό κατασκευαστή , οπότε χρειάζεται προσοχή και ...τύχη.
Οι κατασκευαστές από την άλλη είναι και εκείνοι...περιπτώσεις.΄
Μαθαίνω για έναν στην Χαλκίδα που κάνει λέει φοβερές κυψέλες.Σπεύδω αγοράζω 10 για δοκιμή και τραβάω τα μαλλιά μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 30, 2011 11:17 pm

α)Επειδή στην Χαλκίδα είναι 2-3 καλό θα είναι να τεκμηριώνουμε αυτά που λέμε με στοιχεία και ονόματα γιατί αλλιώς τους παίρνει η μπάλα όλους και είναι άδικο.

β) καλό θα ήταν να δείξεις και με φώτο τι εννίς για "πέταμα" για να μαθαίνουμε οι νεώτεροι τι να προσέχουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 31, 2011 7:39 am

gemininea :
α)Στην Χαλκίδα δύο είναι οι πλέον γνωστοί κατασκευστές ο Αλεξανδρής & ο Αρβανίτης .Δεν είπα από ποιόν προμηθεύτηκα τις κυψέλες για να μην πάρει κανέναν από τους δύο ή μπάλα.Αγόρασα δοκιμαστικά 10 και τελικά δεν βγήκαν καλές.Ωστόσο μερικοί γνωστοί μου που ψωνίζουν από εκεί δηλώνουν ευχαριστημένοι .Τίθεται τώρα το ζήτημα: Φταίει η παρτίδα; ή η μικρή ποσότητα που αγόρασα; και φορτώθηκα τις κακής ποιότητας κυψέλες;
β)Στο μπλόκ μου έχω μερικές φωτό από αυτές τις κυψέλες , ίσως κάνω μια σχετική ανάρτηση για να παρουσιάσω τις φθορές (οι οποίες είναι αδικαιολόγητες : σχίσιμο σανίδων , άνοιγμα στα <<δόντια>> κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 31, 2011 2:03 pm

Ελα ρε ο Κωνσταντής εισαι ? kala poli gelio

που να σε καταλαβω? χαχαχαχαχχαχα
αφου μαζι τα είπαμε προχθες......
ή πάλι εκανα λαθος?
(makribees)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 31, 2011 5:23 pm

Γειά σου Κώστα cheers cheers cheers , ναι χθές τα ειπαμε[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimys
Μέλος
Μέλος
jimys


Αριθμός μηνυμάτων : 88

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 21, 2011 12:59 pm

καλημερα εγω εχτες ετυχε να παω σε μεγαλο επαγγελματια της μελισσοκομιας που ειναι ακουσον ακουσον 500 μετρα απο το σπιτι μου.ενας τυπος γραφικος παππους που ενω του ελεγα τους οποιους προβληματισμους και αποριες ειχα,εκατσα 2.5 ωρες εκει και απο εκει θα παρω τελικα 8 μαρτιου τα μελισσια μου δεν μου ειπε απο την αρχη οτι πουλαει κυψελες παρα μονο μου ελεγε και μου τονιζε οτι απο οπου και αν τις παρω τις κυψελες να τις παω σε αυτον να μου τις εμβαπτισει σε παραφινη και ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΣΤΩ απολεπισμους και εξαγωγη μελιου ΧΩΡΙς ΚΟΣΤΟΣ.φευγωντας αναρωτηθηκα υπαρχουν ακομα ανθρωποι επαγγελματιες που να αφιερωνουν το απογευμα της κυριακης τους για να ενημερωσουν εναν ασχετο? ΝΑΙ. πχ μου εδειξε πως καταλαβαινω αν ενα μελισσι εχει νοζεμιαση χωρις να ανοιξω καν το καπακι. τελειωνοντας σας λεω μονο οτι και κυψελες εχει τελειες προς πωληση γιατι τις παιρνει για το δικο του μελισσοκομιο ( 1000 και βαλε)στην τιμη μιας ψαροκασελας κυριολεκτοντας πραγματικα.οποιος θελει πληροφοριες ας μου πει σε μνμ γιατι δεν ξερω αν επιτρεπεται να πω τα στοιχεια του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 04, 2012 2:35 pm

:
MILIBEE έγραψε:
Ειμαι στην φαση που και εγω θελω να αγορασω κυψελες.
Τωρα αγοραζω απο Μ. Αθ.
απλα και μονο για να μην μπλεξω το υλικο μου.
Η ερευνα αγορας που εκανα γι 2οροφη κομπλε με σταθερο πατο απο κοντραπλακε θαλασσης ( οχι πλακαζ) εδωσε τιμες απο 30 εως 49 ευρω.
Διαφορες που σε βαζουν σε σκεψη . Παντως μεχρι τελος του μηνα θα εχω κανει την αγορα και υπερισχυει η κυψελη απο Μετσοβο
\

Φίλε "MILIBEE" δεν ξέρω εαν αγόρασες κυψέλες απο την κυψελοτεχνική Μετσόβου ,απλά απο εκει θέλω να αγοράσω και εγω και θα ήθελα να μου πεις την γνώμη σου εαν τελικά εχεις πάρει απο έκει τις κυψέλες σου. Εγω θέλω να παρω κυψέλες με κινητό πάτο αντιβαρόα με ξύλο και οχι με κοντραπλακέ. Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 04, 2012 3:32 pm

Φίλε jimys Καλησπέρα. Μήπως είναι εύκολο να μοιραστείς μαζί μας τον τρόπο που αναγνωρίζεις αν ένα μελίσσι έχει Νοζεμίαση χωρίς να ανοιχτεί η κυψέλη ??? Θα πρόσφερες πιστεύω πολύτιμες πληροφορίες σε όλους τους μελισσοκόμους και ειδικότερα στου πιο νέους και άπειρους όπως είμαι εγώ. Ευχαριστώ πολύ .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 05, 2012 3:41 pm

Αγγελής60 έγραψε:
Φίλε jimys Καλησπέρα. Μήπως είναι εύκολο να μοιραστείς μαζί μας τον τρόπο που αναγνωρίζεις αν ένα μελίσσι έχει Νοζεμίαση χωρίς να ανοιχτεί η κυψέλη ??? Θα πρόσφερες πιστεύω πολύτιμες πληροφορίες σε όλους τους μελισσοκόμους και ειδικότερα στου πιο νέους και άπειρους όπως είμαι εγώ. Ευχαριστώ πολύ .

Και εγώ αυτό σκέφτηκα... Αν μπορείς να μας βοηθήσεις! Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
gmeli


Αριθμός μηνυμάτων : 9

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 07, 2012 1:52 pm

υπαρχει η εταιρια [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] που εχει παρα πολλη καλη ποιοτητα κυψελων
και μπωρεις να αγορασης και ξεχωριστα βαση η καπακι που εχουν και φοβερο εξαερισμο
idea idea idea


Melissologia H.B.F.
Παρακαλώ να διαβαστούν οι κανονισμοί. Αν θέλετε να έχετε βήμα ως επαγγελματίας υπάρχει τρόπος.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Τετ Οκτ 17, 2012 2:21 am, 3 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Κανονισμοί φόρουμ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 07, 2012 5:28 pm

φίλε gmeli δεν γνωρίζω απο ποιότητες πλαστικών, αλλά ούτε και από πλαστικές κυψέλες διότι δέν χρησιμοποιώ, ούτε θα συνιστούσα σε κάποιον να τις δουλέψει
γιατί είμαι κατά του πλαστικού σαν κύριο υλικό για την κατοικία του μελισσιού, αλλά όλα αυτά αφορούν την κρίση του εκάστοτε αγοραστή - μελισσοκόμου.
Αυτό που δεν παίζεται στην συγκεκριμένη κυψέλη ( και το λέω ειρωνικά) είναι το (εξωτερικο) design της!
Που τα βρήκανε τα σχέδια ρε παιδιά στο star wars ή στην Οδύσσεια του Διαστήματος του Στάνλευ Κιούμπρικ? confused



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Throubee στις Δευ Οκτ 08, 2012 12:36 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
gmeli


Αριθμός μηνυμάτων : 9

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 07, 2012 6:08 pm

ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΞΥΛΟ ΠΟΙΟΤΗΤΕΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΙΟΤΗΤΕΣ,Η ΣΙΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΥΨΕΛΗ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΗ ΑΠΟ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕΠΗΣΤΙΜΙΑΚΟΥΣ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΗΝ ΕΙΡΩΝΕΥΟΜΑΣΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ,
ΣΕΒΕΜΑΙ ΚΑΙ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΞΥΛΟ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΥΜΕΝΗ ΠΩΣ ΘΑ ΟΔΗΓΑΩ ΞΥΛΙΝΟ ΚΑΡΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ ΘΑ ΜΠΩΡΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑ ΣΗς ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΙΝΗΣ
ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ

Melissologia H.B.F.
Παρακαλώ να διαβαστούν οι κανονισμοί. Αν θέλετε να έχετε βήμα ως επαγγελματίας υπάρχει τρόπος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 08, 2012 1:12 am

gmeli έγραψε:
ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΞΥΛΟ ΠΟΙΟΤΗΤΕΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΙΟΤΗΤΕΣ,Η ΣΙΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΥΨΕΛΗ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΗ ΑΠΟ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕΠΗΣΤΙΜΙΑΚΟΥΣ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΗΝ ΕΙΡΩΝΕΥΟΜΑΣΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ,
ΣΕΒΕΜΑΙ ΚΑΙ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΞΥΛΟ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΥΜΕΝΗ ΠΩΣ ΘΑ ΟΔΗΓΑΩ ΞΥΛΙΝΟ ΚΑΡΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ ΘΑ ΜΠΩΡΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑ ΣΗς ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΙΝΗΣ
ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ

...εξήγησέ μου ένα πράγμα gmeli,
γιατί να πάρω πλαστικές κυψέλες από την Τουρκία όταν υπάρχουν σοβαρές Ελληνικές προτάσεις όπως αυτή της Technoset;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
gmeli


Αριθμός μηνυμάτων : 9

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 09, 2012 3:59 pm

γεια σας , καλο μηνα
κανενας δεν περνει τιποτα με το ζωρη βλεπεις σηγκρινης και αποφασηζης
κανα την γνωμη μου αν σηγκρινης θα καταλαβεις οτι υπαρχουν πολλες ποιοτικες διαφορες παρα πολλες!!!!
η τιμη τους ειναι κοντα στα 150 ευρο φουλ κεμπλε με ολα
οπιως θα ηθελε να δωκιμαση να μου στειλη
και μην μου πειτε παρα πολλη ακρειβη το ξερω αλλα να ξερετε παρα πολλη στην ευρωπη και στον κοσμο την χρεισημοποιουν κατα θα ξερουν και αυτη,
idea
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;    Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 09, 2012 8:43 pm

gmeli έγραψε:
γεια σας , καλο μηνα
κανενας δεν περνει τιποτα με το ζωρη βλεπεις σηγκρινης και αποφασηζης

Οπτικά να συγκρίνουμε ;;;

gmeli έγραψε:
κανα την γνωμη μου αν σηγκρινης θα καταλαβεις οτι υπαρχουν πολλες ποιοτικες διαφορες παρα πολλες!!!!

πές μας και καμμία ντε!!!

gmeli έγραψε:
η τιμη τους ειναι κοντα στα 150 ευρο φουλ κεμπλε με ολα
οπιως θα ηθελε να δωκιμαση να μου στειλη

Να σου στείλει τι; Εδώ δεν σε πιάνω....μόνο την τιμή κατάλαβα, κομπλέ θα εννοείς αλλά τι κομπλέ; Υπάρχουν πολλά κομπλέ!
Αναλυτικά ρίχτα...

gmeli έγραψε:
και μην μου πειτε παρα πολλη ακρειβη το ξερω αλλα να ξερετε παρα πολλη στην ευρωπη και στον κοσμο την χρεισημοποιουν κατα θα ξερουν και αυτη,

Που είναι εγκατεστημένες ανά τον κόσμο; Δώσε στοιχεία gmeli !!!

Εσύ ως νέος μελισσοκόμος έχεις τέτοιες ;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Απο που Αγοράζετε Οξικό Οξύ
» τι τιμη αγοράζετε την ζαχαρη;
» Τροφοδοσια :Γιατι και με τι?
» Γιατι με κοροιδευουν?
» Γιατί δεν γεννάει;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: