Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Γιατί δεν γεννάει;

Πήγαινε κάτω 
+2
Sakis G
Johnniebee
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Γιατί δεν γεννάει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Γιατί δεν γεννάει;   Γιατί δεν γεννάει; Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 12:01 pm

Φίλοι μελισσοκόμοι θέλω τις γνώμες σας για κάτι.
Πρίν μερικές μέρες έβαλα όροφο σε ενα μελίσσι που τότε πατούσε καλά και τα 10 πλάισια και είχε 6 πλαίσια γόνο (αρκετά συμπαγή αλλά δεν γνωρίζω την ηλικία της βασίλισσας), 2 πλάισια γύρη και μερικά μελάκια στα άλλα 2. Ανέβασα όροφο όπως είπα και έχοντας ψάξει πολύ στο διαδύκτιο σχετικά με το πόσα πλαίσια πρέπει να βάλω πάνω και σε ποιές θέσεις, νομίζω πως τελικά έκανα βλακεία!!!! idea !!! Δεν ακολούθησα πιστά καμία ''συνταγή'' αλλά έκανα μια παραλαγή βασιζόμενος σε διάφορες απόψεις.
Πήρα τρία πλάισια με γόνο και τα έβαλα στο πάνω μέρος στις θέσεις 4-5-6 και στις άκρες από αυτά έβαλα χτισμένα πλάισια άδεια και τα υπόλοιπα πάνω άχτιστα. Κάτω άφησα 3 πλάισια γόνο και απλώς συμπλήρωσα με άχτιστα κεριά στις θέσεις 2-3 και 9. Αυτά τα έκανα επειδί ήθελα το μελισσάκι να μου χτίσει κυρύθρεσ για να έχω έτοιμες για τις παραφυάδες που σκοπεύω να κόψο. Και συμβουλευόμενος τις προγνώσεις του καιρού που έλεγαν για πολύ καλές μέρες δεν φοβήθηκα να ανεβάσω τα μισά πλάισια γόνο πάνω και μαζί με αυτά και την Βασίλισσα !!!!!
Πρίν τρίς μέρες που επιθεώρησα πρώτη φορά μετά τις ενέργεις αυτές και ενώ είχα τροφοδοτήσει το μελισσάκι με 500-600 ml σιρόπι 1:1 3 φορές (ανα 2 μέρες), διαπίστοσα οτι η Βασίλισσα δεν γεννούσε.
Πιο συγκεκριμένα, δεν κατάφερα να δώ τη Βασίλισσα οπότε άρχισαν να με ζώνουν φίδια μήπως για κάποιο λόγο ''χάθηκε'' (το μελίσσι δεν έχει σμηνουργήσει). Βρέθηκε λίγος γόνος ανοιχτός επάνω και κάτω βρέθηκε 1 πλαίσιο γόνος σφραγισμένος ΌΜΩΣ είναι κηφηνογόνος klama . Και τα φίδι με ζώνουν πιο πολύ καθώς κάνω τον συνηρμό οτι μελίσσι έμεινε αβασσίλευτο και έγινε αρενοτόκο.
Θέλω τις υπερπολίτημες απόψεις σας καθώς δεν μπορώ πώ τίποτα με σιγουριά. Διαβάζω πως για να γγινει αρενοτόκο ένα μελισσι πρέπει να είναι αρκετές μέρες χωρίς μάνα ενω αυτό ήταν λιγότερες από μια 7 μέρες (οταν δηλαδή την είδα τελυταία φορά). Δεν ξέρω τι γίνεται... Σήμερα θα επιθεωρήσω ξανά και σαν πρώτη λύση λέω να ψάξω μήπως βρώ τη Μεγαλειοτάτη και ηρεμίσω λίγο αλλιώς μετά.....
Περιμένω τις απόψεις σας!!!! skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Γιατί δεν γεννάει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατί δεν γεννάει;   Γιατί δεν γεννάει; Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 12:04 pm

ΑΑΑΑΑ ξέχασα να πώ πως τα άχτιστα κεριά είχαν σχεδόν χτιστεί... Λίγο έμενε στις έξω πλευρές των τελευταίων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Γιατί δεν γεννάει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατί δεν γεννάει;   Γιατί δεν γεννάει; Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 12:48 pm

johnniebe συγνωμη για αυτο που θα πω .Δεν ειναι προσωπικο.Αλλα παντα αμφιβαλλω για την ακριβεια μιας περιγραφης.Ελεγξες σωστα ολα τα πλαισια και των δυο οροφων ,ακομη και αυτα που χτιστηκαν προσφατα?Δεν ειδες πουθενα αυγα?Μου φαινεται αδιανοητο να σταματησει η γεννα τοσο αποτομα.Αν επαθε κατι η βασιλισσα στη διαρκεια των χειρισμων σου,θα ειχες κελια ορφανειας.Με προβληματιζει ακομη το γεγονος ,οτι ενα ολοκληρο πλαισιο ηταν κηφηνοκηρηθρα.Μηπως ειχες αντικατασταση και δεν το πηρες ειδηση? Μηπως υπαρχει μεσα νεα βασιλισσα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 94

Γιατί δεν γεννάει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατί δεν γεννάει;   Γιατί δεν γεννάει; Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 2:13 pm

Έγινε αντικατάσταση και δεν το κατάλαβες.
Αφού χτίζουν έχουν μάνα.
Να μην το πειράξεις όμως για λίγες μέρες γιατι αν τις αναστατώσεις μπορεί να τη σκοτώσουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Γιατί δεν γεννάει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατί δεν γεννάει;   Γιατί δεν γεννάει; Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 4:13 pm

Μπορεί να φτάσει που πήρες 3 γονους απο κάτω.εκοψες την γονοφωλια.αν ειδικά
Μεταξύ των γονων έβαλες φύλλα τότε εκοψες την λειτουργία του μελισσιου
Θα πάρει τα πάνω του ξανα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Γιατί δεν γεννάει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατί δεν γεννάει;   Γιατί δεν γεννάει; Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 6:18 pm

Ευχαρηστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας.
Έκανα επιθεώρηση σήμερα. Γύρησα με καλά νέα.. Υπάρχει Βασίλισσα και μάλιστα η '' παλία'' δεν έγινε αντικατάσταση. Την βρήκα στο πάνω πάτωμα σε ένα από τα 3 πλαίσια με γόνο που ανέβασα. Τα καλύτερα νέα είναι οτι γεννάει κιόλας. ΌΜΩΣ βρήκα αυγά μόνο στο πλάισια που ήταν και αυτή, και αυτά ήταν ελάχιστα... Μόνο 2 σειρές κελιά κάτω κατω στ πλάισιο. Αυτό το πλαίσιο ήταν όλο κλειστό με παλιο γόνο και όπου είχε αδιάσει κελί το είχαν γεμίσει μέλια και γύρες.... Ενώ ακριβώς αντίκρι σε αυτό υπάρχει χτισμένο πλαίσιο έτοιμο να γεννηθεί και η μάνα δεν πήγε σε αυτό.
Υπάρχει περίπτωση να την αναστάτωσαν οι αλλαγές με την προσθήκη το ορόφου και να έκοψε για μερικές μέρες τη γέννα?????
Στο κάτω πάτωμα τα τρία πλάισια γόνου που άφησα μισοάδειασαν (βγήκαν οι μελισσες) και έχει μείνει ένα μικρό στεφάνι στην καθεμία με γόνο. Γινόταν ο χαμός από πλυθησμό. Και πρόσεξα οτι ο κηφηνογόνος που αναφέρω είναι σε καινουργια κηρήθρα που την αγόρασα και την έχτισαν φέτος, τον προηγουμενο μήνα. Ήταν η πρώτη κηρήθρα από αυτές που αγόρασα φέτος που χτίστικε και γεννήθηκε. Λέτε να μου έδωσαν κηρήθρα κηφηνών (δεν νομίζω καθώς είναι πιο ακριβές από τις κανονικές). Λέτε να έιναι ''ελατωματικές'', όχι καλά σχεδιασμένες, με μεγάλα κελια και να γενναει η βασίλισσα κηφήνες εκεί. Ή μήπως με την μετακίνση της Βασίλισσας πάνω, αυτή να έχασε τον έλεγχο της κυψέλης και να εμφανηστηκαν ψευτομάνες κάτω. Δεν ξέρω ίσως λέω και χαζομάρες αλλα όλα μου περνάνε από το μυαλό.
Θα ήταν καλό να κάνω ανακατανομή των πλαισίων στην κυψέλη αυτή και να κατεβάσω την βασίλισσα κάτω μαζί με τον γόνο ή να το αφίσω ίσυχο να πάρει τα πάνω του???...(υπάρχει περίπτωση να εμφανηστούν ψευτομάνες ενώ υπαρχει βασίλισσα και να την κόψουν???)

Πολλά τα ερωτήματα/!!!! confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Γιατί δεν γεννάει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατί δεν γεννάει;   Γιατί δεν γεννάει; Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 6:53 pm

Με βασει αυτα που λες ,δεν εχω αποκλεισει να υπαρχει και αγονιμοποιητη βασιλισσα μεσα..Φοβαμαι οτι προκειται για εξαντλημενη βασιλισσα.Καλυτερα μη το ενοχλεις για ενα διαστημα, γιατι μπορει να κανεις ζημια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Γιατί δεν γεννάει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατί δεν γεννάει;   Γιατί δεν γεννάει; Icon_minitimeΤρι Απρ 16, 2013 12:01 am

απο οταν ανεβασες οροφο φιλε ποσες μερες περασαν μεχρι να ξαναπας για επιθεωρηση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Γιατί δεν γεννάει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατί δεν γεννάει;   Γιατί δεν γεννάει; Icon_minitimeΤρι Απρ 16, 2013 12:33 am

Ανέβασα στις 2/4 και του έδωσα 500μλ 1:1 στις 6/4 και στις 9/4 χωρίς να το επιθεωρήσω και μετά στις 12/4 του ξαναδωσα 500μλ και κοιταξα όλα τα πλαίσια κανοντας τις παρατηρήσεις που αναφέρω στις άλλεσ δημοσιεύσεις μου. Και σήμερα 15/4 πάλι επιθεώρησα μέχρι που είδα τη βασίλισσα,οχι όλα τα πλάισια δηλαδή γιατι φυσούσε αρκετά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Γιατί δεν γεννάει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατί δεν γεννάει;   Γιατί δεν γεννάει; Icon_minitimeΤρι Απρ 16, 2013 9:11 pm

βαλε σε εναν οροφο τους γονους για να σφιξει το μελισσι και απο πανω ολες τις γυρες.
αν ειναι καλη μανα θα το δεις ετσι καλλητερα sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Γιατί δεν γεννάει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατί δεν γεννάει;   Γιατί δεν γεννάει; Icon_minitimeΤετ Απρ 17, 2013 1:49 am

captain έγραψε:
βαλε σε εναν οροφο τους γονους για να σφιξει το μελισσι και απο πανω ολες τις γυρες.
αν ειναι καλη μανα θα το δεις ετσι καλλητερα sostos

Ευχαρηστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας.
Απορία: Μπορώ να αφήσω τη Βασίλισσα και το γόνο στον πανω όροφο ώστε να γεννάει εκεί και να μπορώ πιο ευκολα και πιο συυχνά να ελεγχο για τυχών κελιά αφεσμού (μιας και είναι και η εποχή) και να αφήσω τον κάτω όροφο σαν ''αποθήκες''; Έτσι κι αλλιώς έχω κινητούς πάτους και δεν σκοπευώ να πάρω μέλια θέλω να σπάσω σε όσες παραφυάδες μπορέσω.
Η απορία για την ακρίβεια έιναι αν υπάρχει κάποιος λόγος που συνήθως αφήνουν το κάτω πάτωμα για γόνο και τα πιο πανω για μέλια και τρύγημα.
Ευχαρηστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Γιατί δεν γεννάει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατί δεν γεννάει;   Γιατί δεν γεννάει; Icon_minitimeΤετ Απρ 17, 2013 8:29 pm

Παράθεση :
Η απορία για την ακρίβεια έιναι αν υπάρχει κάποιος λόγος που συνήθως αφήνουν το κάτω πάτωμα για γόνο και τα πιο πανω για μέλια και τρύγημα.

γιατι ετσι ειναι η φυσιολογια του μελισσιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Γιατί δεν γεννάει;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Δεν γενναει...
» δεν γενναει γονο.
» Γιατι με κοροιδευουν?
»  θερμοκρασίες που γεννάει η βασίλισσα
» Βασίλισσα τη στιγμή που γεννάει

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: