Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Χαιρετώ σας

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Μπάμπουρας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Μπάμπουρας


Αριθμός μηνυμάτων : 7

Χαιρετώ σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χαιρετώ σας   Χαιρετώ σας Icon_minitimeΤετ Ιουλ 07, 2010 1:26 am

Καλησπέρα στην μελισσοπαρέα. Πολλά συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε.
Σας βρήκα ψάχνοντας στο διαδίκτυο να βρω πληροφορίες για το μελισσάκι μου και αυτό είναι και το κυρίως κίνητρο που γράφτηκα στο φόρουμ. Έχω αρκετές απορίες και σύντομα θα σας ρωτήσω αυτά που θέλω.
Μένω στην Αθήνα και τέλος Μαΐου αγόρασα 5 πλαίσια με πληθυσμό και μία λυγερόκορμη ξανθούλα βασίλισσα η οποία γεννά αδιάκοπα και δόξα τω Θεώ το μελισσάκι μεγαλώνει. Μέχρι στιγμής είναι στα 15 πλαίσια πληθυσμό και ελπίζω να μεγαλώσει κι' άλλο.
Είμαι πολύ τυχερός γιατί τυχαία γνώρισα έναν ερασιτέχνη μελισσοκόμο λέγοντάς του ότι με ενδιαφέρει η μελισσοκομία και ο άνθρωπος με βοήθησε πολύ μέχρι τώρα. Το μελισσάκι μου το έχω δίπλα στα δικά του και τον βλέπω 1 φορά τη βδομάδα.
Έχω διαβάσει ένα βιβλίο του Νικολαΐδη για τους αρχάριους μελισσοκόμους και θα συνεχίσω τη μελέτη γιατί αγαπάω πολύ τα μελισσάκια αν και θα ασχολούμαι ερασιτεχνικά. Τα λέμε σύντομα.
Έρρωσθε και ευδαιμονείτε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Χαιρετώ σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ σας   Χαιρετώ σας Icon_minitimeΤετ Ιουλ 07, 2010 9:14 am

Καλώς μας ήρθες Μπάμπουρα! Very Happy Καλώς ήρθες και στην μοναρχία των μελισσών!

Εδώ θα βρεις την βοήθεια που θέλεις, αλλά είναι πολύ καλό που έχεις και κάποιον κοντά σου! Μαζί με την όρεξή σου για διάβασμα είμαι σίγουρη πως η λυγερόκορμη ξανθούλα σου με την αυλή της θα γίνουν μεγάλο βασίλειο! Very Happy

Εύχομαι καλή συνέχεια!!!

Έρρωσθε και ευδαιμονείτε!!!

(που τον θυμήθηκες αυτόν τον χαιρετισμό! Smile Δυστυχώς ξεχάσαμε πολλές εκφράσεις και φράσεις που είναι πανέμορφες από κάθε άποψη!!!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Χαιρετώ σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ σας   Χαιρετώ σας Icon_minitimeΤετ Ιουλ 07, 2010 9:17 am

Καλως ορισες . Με την περιγραφη της μανας ουτε που μας περασε απο το μυαλο οτι εχεις κολλησει με τα μελισσακια :lol:
Ωραια η ευχη σου - χαιρετισμος Smile
Καλα να περνας στη μελισσοπαρεα μας cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Χαιρετώ σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ σας   Χαιρετώ σας Icon_minitimeΤετ Ιουλ 07, 2010 10:33 am

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μπάμπουρας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Μπάμπουρας


Αριθμός μηνυμάτων : 7

Χαιρετώ σας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ σας   Χαιρετώ σας Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 08, 2010 1:28 am

ayla, MILIBEE και lingistis σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Είναι παρήγορο στους χαλεπούς και σκοτεινούς καιρούς που ζούμε να ανταλάσουμε ένα καλό λόγο και συνάμα να προσπαθούμε να βλέπουμε την αθάνατη ομορφιά που περιβάλει τα πάντα. Δεν ξέρω πως σας ακούγεται αυτό αλλά τα πράγματα αγριεύουν στην Αθήνα όλο και περισσότερο γι' αυτό και σκέφτομαι έτσι.
Γενικα ήταν μία δύσκολή ημέρα η σημερινή και φάνηκε από το πρωί. Επισκέφτηκα το πρωί το μελισσάκι μου και μου την έπεσαν 2 σφήκες οι οποίες μπούκαραν στην κυψέλη. Τέλος πάντων. Είναι αργά για αναλύσεις. Σας εύχομαι τα καλύτερα.
¨Απόντι μη μάχου¨. Να μην μάχεσαι αυτόν που είναι απών.
Έρρωσθε αδέρφια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χαιρετώ σας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Σας χαιρετω
» Χαιρετώ την παρέα ...
» χαιρετώ
» Χαιρετώ σας!
» Χαιρετω την παρεα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: